Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

La intreruperea cu vaporul o ora in plus pe zi.


Mit

Postări Recomandate

  • Members

andreian, ar trebui sa citesti postarile de mai sus. Daca trenul respectiv are cuseta ( ceea ce nu prea cred ), atunci ai avea acoperire legala. De ce am zis ca nu cred, pentru ca nu am intalnit pana acum la nici o traversare mai scurta de 3 - 4 ore sa ai cuseta.
Raspunsul la intrebarea ta, este deci simplu: ilegal

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

[...]Lucrez 8h30[...]

Adică ''volan'' + ''alte munci'' = 8 ore și 30 de minute

 

[...]in decurs de 14h30[...]

Adică în restul de 6 ore ai avut ''pat'' și/sau ''timp la dispoziție''.

 

[...]dupa care ma sui pe tren[...]

Ai uitat să menționezi cel mai important amănunt: CÂT A DURAT URCATUL PE TREN? Coborâtul și parcatul deja știm... 15 minute.

 

Acuma, în funcție de informațiile oferite răspunsul ar fi:

DACĂ în cele 6 ore ai avut MINIM 3 de ''pat'' ȘI DACĂ urcatul a durat mai puțin de 15 de minute, atunci DA, este corect (evident, presupun că ordinea desfășurării acțiunilor a fost cea corectă, adică: sosire la terminalul de tren -> închidere program -> întrerupere+urcat pe tren -> marcat prezența pe ferry/tren -> întrerupere+coborâre -> continuare până la 9 ore de repaus);

Dacă în schimb nu ai avut acele minim 3 ore de ''pat'', sau urcatul a durat mai mult de 15 de minute, sau nu ai efectuat procedura corectă, atunci nu, nu este corect.

 

P.S. Nu are nici o relevanță CÂT timp durează tranzitul în sine, legea spune să ai acces la o cușetă, nu-ți impune să și dormi un anumit timp în ea. Și da, este tranzit de 3 ore și jumătate unde ai cușetă (Worgl -> Brennero)

Editat de cri5tian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cri5tian, totusi afirmatia este clara. Dupa 14:30 de activitate, urca pe tren, apoi coboara si se parcheaza. Deja am ajuns la 16 ore, deci traversarea in sine dureaza maxim 1 ora. De unde cuseta????? Si chiar daca in cele 14:30 a avut un repaus continu de 3 ore, daca a depasit 1 ora imbarcat - debarcat, tot nu este legala traversarea.

PS: Poate ma insel, dar la 14:30 de activitate traversezi cu trenul sau ferry doar daca traversarea dureaza minim 9 ore.

Sau poate dureaza traversarea 15 min, sa mai ai timp sa te si parchezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Trace are greselile lui ..... Asa ca ..... Nu se poate face fractionare . Alea sunt gaselnite printre lagunele de text ale legilor .

T.R.A.C.E., 2.2.9.3...

 

Și cam care ar fi greșeala? Că ai două desene acolo, unul pentru repaus zilnic normal și unul pentru repaus zilnic normal fracționat... Și tu ai tot susținut treaba asta, că repausul zilnic normal fracționat nu se poate întrerupe, dar n-ai făcit nici o trimitere undeva să citesc și eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

cri5tian, totusi afirmatia este clara. Dupa 14:30 de activitate, urca pe tren, apoi coboara si se parcheaza. Deja am ajuns la 16 ore, deci traversarea in sine dureaza maxim 1 ora. De unde cuseta? ???? Si chiar daca in cele 14:30 a avut un repaus continu de 3 ore, daca a depasit 1 ora imbarcat - debarcat, tot nu este legala traversarea.

PS: Poate ma insel, dar la 14:30 de activitate traversezi cu trenul sau ferry doar daca traversarea dureaza minim 9 ore.

Sau poate dureaza traversarea 15 min, sa mai ai timp sa te si parchezi.

Tu n-ai înțeles nimic din ce am scris eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Problema mare este ca aceste lucruri se întâmpla mereu la cei ce fac Anglia Stai în vamă 5,6 ore traversezi în UK,sau dus cele 15 ore,te parchezi unde poti, după care vine poliția și te gonește Pe ei nu-i interesează dacă ai program sau loc de parcare Astăzi de exemplu a fost coada mai mare de doi km,și la intrare și la ieșire N-au gonit pe toți După 7 ore de somn a trebuit sa plec și să caut un nou șanț sa îmi termin pauza Pentru cei care nu stiu:În UK nu găsești parcări ușor Mai multe sunt în RO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cri5tian, ai afirmat ca cei care intrerup repausul zilnic trebuie sa-si continue pauza pana la 9 ore. Nu ma intereseaza nici un ghid sau alte argumente. Vreau sa vii cu argumentul legal, adica articol de lege, sau sa-ti prezinti scuzele in cazul in care ai facut o greseala. In caz contrar va trebui sa-ti acord din nou o vacanta pentru a avea timp sa citesti legea si nu legendele din parcari sau alte ghiduri facute nu stiu de cine.

 

Am crezut ca acest lucru a fost stabilit de mult timp pe acest forum si chiar nu ma asteptam la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Păi hai să ne înțelegem...

(1) T.R.A.C.E. -> ESTE, sau NU ESTE un document explicativ al Reg. C.E. 561/2006? (adresat deopotrivă șoferilor și agenților de control);

 

Varianta 1. Dacă ESTE, atunci nu greșesc cu nimic dacă mă conformez cu indicațiile de acolo, nu? Vorbim de o publicație a Comisiei Europene, nu a vreunui X-ulescu care crede că așa ar trebui făcut, corect?

Și în cazul ăsta, Mit, am postat deja argumentul legal pe care-l ceri... vezi punctul 2.2.9.3 din T.R.A.C.E.. Tratează exact subiectul despre care discutăm noi aici și spune CLAR că un repaus zilnic normal poate fi întrerupt pentru traversarea cu ferry/tren. Apoi exemplifică, inițial într-o paranteză și ne arată că face referire atât la 11h ore consecutive, cât și la 3h+9h, și ulterior sunt reprezentate grafic 2 exemple despre astfel de întreruperi (la fel, una pentru 11h consecutive, iar cealaltă pentru 3h+9h). Aș face copy/paste dar editorul de text al forumului nu include și desenele.

 

Varianta 2. Dacă NU ESTE, atunci îmi cer scuze că am făcut referire la un document, recomandat dealtfel de mai toată comunitatea de aici.

Și în cazul ăsta, ar fi cel puțin drăguț să mă luminați și pe mine cum stă treaba. Se poate întrerupe un repaus zilnic normal fracționat, sau nu? Și unde scrie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Trace e un ghid , si atat , scrie la introducere de cine e facut si cui se adreseaza , dar asta nu inseamna ca e si corect !!

Pe total are 5 greselil , desi legile sUE in contrazic iar domnii soferi cu atestate in buzunar si luate pe drept ar trebuii sa le observe imediat.

Legat de subiectul acesta se face o greseala GRAVA despre procedeu. Care e , nu zic , las pe Maestru Cristian va zica si asa ii e drag Trace .

Cristial , la poze atasate pun desenele despre care vorbesti .

Desupra desenului , in text scrie exemplu intrerupere Repaus , nu ?

Exact ce se arata, doar partea de repaus , 3 h prima parte de pauza , apoi o perioada de intrerupere cu activitate , o alta perioada de pauza de 5 h pe ferry /tren , o alta perioada de timp de miscare si final o alta perioada de pauza de 3 ore ca per total sa indeplinim cerinta fundamentala de repaus zilnic normal ( minim 11 h ) si cea de maxim 1 h permisa miscarilor .

Acele 3 h pauza primara din repausul zilnic normal nu sunt in perioada de munca zilnic !! Se vede clar , si subliniez , clar ,ca se da exemplu doar repaus si mod de fractionare dupa o perioada de serviciu / munca , asfel se includea in desen , munca etc etc .

post-990-0-09464700-1448101100_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Al doilea desen .

Ia vezi se incadreaza cu nota 6 ??

ATENTIE

În cazul unei perioade normale de odihnă zilnică luată în două tranşe, din care prima trebuie să fie de cel puţin trei ore, iar a doua de cel puţin nouă ore [conform dispoziţiilor articolului 4 litera (g)], numărul de întreruperi (maxim două) se referă la întreaga perioadă de odihnă zilnică şi nu la fiecare parte a perioadei normale de odihnă zilnică luată în două tranşe.

post-990-0-69034200-1448102650_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cri5tian, imi cer eu scuze ca n-am citit bine tot subiectul. N-am inteles ca se discuta despre pauza normala 3+9. Cand voi avea ceva timp am sa citesc totul de la inceput.

 

E un subiect bun si chiar ma intreb: daca s-ar accepta sa intrerupem aceasta pauza conform explicatiilor din trace, atunci cand mai doarme soferul. Cu totii stim ca nu poti sa dormi neaparat in primele 3 ore, pentru ca poate e prea devreme. Inainte de vapor trebuie sa stai treaz cel putin ceva timp inainte sa urci ca sa vezi cand te cheama. Pe vapor mai faci un dus si sa mananci in unele cazuri. La coborare trebuie sa te trezesti cu ceva timp inainte, pentru ca vin cei care fac curatenie... deci soferul cand sa mai doarma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu am un respect deosebit pentru tine Mario... chiar nu e cazul să fii ironic.

 

În altă ordine de idei, mi-ai povestit... povești. Numai că ale tale sunt în spaniolă. La tine toate sunt greșite, dar în afară de cuvântul sau interpretarea ta, nu aduci nici un argument. În schimb eu, de fiecare dată când intru în discuții cu tine sau Gongy sunt somat să prezint un argument, altfel se lasă cu concedii...

Uite, ca să fie clar pentru toată lumea despre ce vorbim aici:

 

Reg. C.E. 561/2006, la art. 9, pct. 1, zice așa:

 

Prin derogare de la articolul 8, atunci când un conducător auto însoţeşte un vehicul transportat cu feribotul sau cu trenul şi efectuează în acelaşi timp o perioadă de repaus zilnic normală, această perioadă poate fi întreruptă de două ori cel mult de alte activităţi a căror durată nu depăşeşte o oră. Pe parcursul acestei perioade de repaus zilnic normală, conducătorul are acces la o cuşetă.

Deci ăsta este textul de lege care permite întreruperea unui repaus atunci când ești pe feribot/tren. Să n-avem discuții pe tema asta, este o lege și este clară. Ce fel de repaus, cum, cât, unde și altele le discutăm mai departe, dar deocamdată am stabilit că avem o lege la bază care ne permite (în anumite condiții) să întrerupem un repaus.

Mai departe...

Direct din enunțul legii, avem deja o delimitare a tipului de repaus ce poate fi întrerupt (le-am scris îngroșat), respectiv repausul zilnic normal. Faptul că se face această referire în mod explicit, ne arată că este exclusă din start posibilitatea întreruperii altui tip de repaus (zilnic redus sau săptămânal). Deci, din nou, legea este clară cu privire la tipul de repaus ce poate fi întrerupt.

Mai departe...

Tot Reg. C.E. 561/2006, încă înainte de a-și expune regulile, are grijă să ne explice ce înseamnă termenii folosiți... astfel, la art. 4, litera g, aliniatul 1 este prezentată definiția unui repaus zilnic normal:

 

–„perioadă de repaus zilnic normală”: orice perioadă de repaus de cel puţin unsprezece ore. De asemenea, această perioadă de repaus zilnic normală poate fi luată în două tranşe, din care prima trebuie să fie o perioadă neîntreruptă de cel puţin trei ore şi a doua, o perioadă neîntreruptă de cel puţin nouă ore;

Hopa...

Tocmai descoperim că repausul zilnic normal poate fi de forma: 11h consecutive sau 3h + 9h. Noh, dacă așa zice legea... cine suntem noi s-o contrazicem.

Numai că... conștiincioși cum suntem, vrem să știm exact la care din cele două tipuri de repaus zilnic normal se referă derogarea. Numai la cele 11h consecutive? Sau numai la cele 3h + 9h? Sau la amândouă?... Bată-i soarele să-i bată pe ăia din comisie că n-au specificat și ei acolo mai exact și ne dau nouă de furcă acum.

Bun, nu-i bai că mai avem pe lângă Reg. C.E. 561/2006 și niște note de orientare (probabil legiuitorii și-au dat seama de superficialitatea cu care au lucrat prima dată și cum schimbarea unui asemenea regulament nu se poate face peste noapte, au emis ei niște documente în care ni se spune CUM ar trebui interpretate niscai paragrafe). Și nota nr. 6 zice așa:

 

În cazul unei perioade normale de odihnă zilnică luată în două tranşe, din care prima trebuie să fie de cel puţin trei ore, iar a doua de cel puţin nouă ore [conform dispoziţiilor articolului 4 litera (g)], numărul de întreruperi (maxim două) se referă la întreaga perioadă de odihnă zilnică şi nu la fiecare parte a perioadei normale de odihnă zilnică luată în două tranşe.

Nah belea! Nici asta nu ne luminează odată pentru totdeauna. Nu ne spune clar CARE din cele două tipuri de repaus zilnic normal poate fi întrerupt. Ne spune doar că, dacă facem un repaus zilnic normal de tipul 3h + 9h, să nu cumva să îndrăznim să aplicăm derogarea la fiecare parte a repausului. Derogarea se referă la un repaus zilnic normal ÎN ÎNTREGUL LUI, adică derogarea se aplică O SINGURĂ DATĂ la un repaus.

Evident, odată ce subliniază ei acest aspect, putem subînțelege că derogarea se aplică și la repausul zilnic normal fracționat, dar aici pe forum nu merge cu subînțelesuri. Așa că...

Continuăm să căutăm și dăm de T.R.A.C.E., un document ce face parte dintr-un proiect mai mare (îndreptate în mare parte spre formarea și perfecționarea agenților de control), dar agreat de Comisia Europeană. Deci din nou, un document cu ceva greutate juridică, nu chiar impresiile unuia sau altuia.

Și acest document TRACE, vine în sfârșit și face lumină:

 

2.2.9.3 Controlul rutier
1. Această derogare permite unui conducător auto să întrerupă o perioadă de repaus zilnic normală (11ore sau 3+9 ore) de două ori cel mult atunci când însoțește un vehicul transportat cu trenul sau cu feribotul. Durata totală a întreruperilor nu trebuie să depășească o oră.
2. Pe parcursul oricărei părți a perioadei de repaus întrerupte conducătorul auto trebuie să poată avea acces la o cușetă.
3. Pentru a verifica respectarea în detaliu a derogării, identificați perioada de repaus zilnic întreruptă și verificați ca durata cumulată a acesteia să nu depășească o oră și ca toate componentele perioadelor de repaus zilnic întrerupte să constituie împreună o perioadă de repaus zilnic normală.
De asemenea, agenții de control trebuie să solicite prezentarea unui bilet de tren sau de feribot care să ateste validitatea derogării, deși aceștia trebuie să fie conștienți de faptul că biletele nu sunt întotdeauna emise de companiile de feribot.
În cazul în care aceste condiții nu sunt îndeplinite, înseamnă că a fost încălcată perioada de repaus zilnic (a se vedea articolul 8), iar aceasta continuă până este luată o perioadă de repaus zilnic corespunzătoare (a se vedea, de asemenea, anexa la nota de orientare nr. 6).

Exemplul de mai jos indică modul în care poate fi întreruptă o perioadă de repaus zilnic normală pentru îmbarcarea și debarcarea dintr-un feribot, cu utilizarea acestei derogări:

Aici rog un moderator să posteze primul desen

Legendă:
Hours = ore
Minimum 11 hours = Minim 11 ore
Maximum 1 hour = Maxim 1 oră

 

Notă: Activitatea de conducere desfășurată pe parcursul unei astfel de întreruperi nu poate fi aplicată, în conformitate cu prezentul regulament, perioadei de conducere zilnice care se aplică înainte și după perioada de repaus zilnic întreruptă. Cu toate acestea, ea contează pentru limitele privind durata de conducere săptămânală și pe parcursul a două săptămâni. Perioada de repaus zilnic luată în acest mod poate fi compensată de o perioadă de repaus săptămânal.
Mai jos: Întreruperea unei perioade de repaus fragmentate (feribot):

Aici rog un moderator să posteze al doilea desen

Legendă:
Hour(s) = oră (ore)
Min = minute

 

Notă: Trebuie remarcat faptul că aceste întreruperi nu sunt autorizate în cazul în care se efectuează o perioadă de repaus zilnic de 9 ore pe parcursul unui perioade de conducere în echipaj. Pentru a putea utiliza această derogare, membrii unui echipaj de conducere trebuie să efectueze o perioadă de repaus zilnic normală de cel puțin 11 ore.

Acuma, să-mi fie cu iertare, dar dacă nici desenele și explicațiile alea nu sunt clare...

 

Noh dragii mei. Binevoiți a-mi explica și mie, poate asemănător cum am făcut-o eu, unde este greșeala? Dar, Mario, cuvântul tău să știi că nu-mi e de ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Cum nici mie povestile tale de parcare nu imi sunt deajuns , asta sa iti fie clar , nu cauta sa gasesti argumente ca nu gasesti draga naratorule , imi cer scuze ca nu pot detalia desi am facut-o constant dealumgul vremi , sunt prins cu un schimb motor la un astra h , am tot discutat pe subiectul asta si si iti place sa o lalai pana la nesfarsit , dupa desenul tau si ce scrii imi dau seama ca stai rau si cu matematica , si nu o lua ca pe o jignire te rog , ia desenul si numara cate intreruperi ai , numara babeste pe degete , uita-te pe nota 6 cate permite , exact citatul de mai sus unde am scris atentie .

Si poate intre timp lamuresti utilizatorii care e greseala Trace fundamentala la procedeu , pe langa greseala asta de care vorbim , minora .

Daca apare altu intre timp cu ghicitoarea ti-o furi , asta ca sa vezi ce inseamna sa pierdem timpul cu povestile de parcare .

Ps : ironii ?? ti se pare !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Acuma scuză-mă că ți-o spun așa, dar ''o dai în diverse''. Ba că n-ai timp, ba că ai mai spus-o, ba că eu o lălăi... Sunt convins că știi ce-ai vorbit de-a lungul timpului, așa că... nu era mai simplu să-mi pui un link către explicația pe care ai oferit-o deja cel puțin odată? Sunt convins că dura mult mai puțin decât să-mi scrii tot răspunsul de mai sus... și cum ești deja ocupat...

În plus, nu văd de ce tot insistați cu amenințările de concediu... ce dumnezeu am mai făcut greșit de data asta? Am explicat cât de detaliat m-am priceput eu DE CE și CUM este posibil/legal să întrerupi un repaus zilnic normal fragmentat. Am făcut referire la texte de lege, la note suplimentare, am descris interpretarea lor, am folosit un limbaj civilizat... și mai mult de atât, am cerut clar că dacă NU ESTE CORECT ceea ce scriu să fiu îndrumat către adevăr.

Nu postez aici ca să mă dau mare, cum probabil crezi tu, am postat ca să răspund cuiva, atâta tot. Dacă tot pomenești de argumente, de ce eviți să le prezinți? Dacă ți-e greu să le scrii din nou, pune un link către pagina unde ai explicat odată...

Credeam că ai înțeles deja că vreau să învăț și să ajut... dar se pare că tu ești convins că numai tu poți face asta.

 

P.S. La ce matematică te referi? Un repaus de tip 3+9 e un repaus fragmentat (''luat în două tranșe'' conform 561). Nu este un repaus întrerupt, că a mai încercat și Gongy explicația asta cu mine. De dragul exactității, în realitate este o pauză de trei ore și un repaus zilnic de nouă ore, dacă înțelegi unde bat. Până nu închizi perioada de activități zilnice tu nu ai perioadă de repaus, de nici un fel. Ai doar pauze.

În fine, trimite-mă în concediu că deja ne-am obișnuit cu stilul vostru... numai voi aveți dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Las-o incet la punctul mort , nu iti este nimeni dator tie cu explicatii , in rest daca vrei sa te dai habarnist si incerci sa inveti pe alti te supui si riscului de a fi contrat LEGAL , legi care dealfel sunt tot discutate pe aici , daca te plictisesti in cabina asta e , bagi un film si gata .

Consider ca am fost prea indulgent si te-am trimis exact catre citatele care trebuie , dar observ ca stai rau si cu vederea , si hai te rog numai insista ca esti victima , am schimbat intre doua persoane un motor si tu nu esti in stare , marele sofer care te dai sa vezi ca intre desen si citatul din nota 6 este o intrerupere de pauza in plus , in desen sunt 3 ( dupa cele 3 h care la reluarea muncii , a doua intrerupere cand se urca pe barca si a treia cand se coboara ) pe cand legea aia pe care tot zici ca o stii cere doar doua pe intreaga perioada de odihna , care perioada de odihna fractionata pentru cunostinta matale incepe la inceputul celor 3 h .

Am repetat in diverse randuri lucrurile astea dar nu ai cu cine.

Ps : mai am capota !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Ha ha ha , mi-a placut aia cu , citez :

De dragul exactității, în realitate este o pauză de trei ore și un repaus zilnic de nouă ore, dacă înțelegi unde bat. Până nu închizi perioada de activități zilnice tu nu ai perioadă de repaus, de nici un fel. Ai doar pauze.

Culmea , tot tu te contrazici prin definitia repausului zilnic fractionat de ai pus-o mai sus .

Un repaus zilnic normal fractionat este suma a doua parti ,desi denumite perioade de timp sunt pauze , o pauza de minim 3 ore neintrerupte si una neintrerupta de minim 9 h , nu pauza si repaus ce visezi , iar cuvantul neintrerupt are o importanta enorma .

Cat despre convingerea ta ca ajuti , lasa pe alti sa fie siguri de asta , eu pana nu vad ca sari bariera legala nu intervin ,si stiu ca nu iti plac mustrarile mele dar asta e , trebuie sa pastram linia legala , dar daca nu iti sunt indeajuns sfaturile mele si vrei sfaturi cu stampila si logo , da un email la isctr , dar sa le zici si cum ai obtinut atestatul inainte ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

[...] intre desen si citatul din nota 6 este o intrerupere de pauza in plus , in desen sunt 3 ( dupa cele 3 h care la reluarea muncii , a doua intrerupere cand se urca pe barca si a treia cand se coboara ) pe cand legea aia pe care tot zici ca o stii cere doar doua pe intreaga perioada de odihna , care perioada de odihna fractionata pentru cunostinta matale incepe la inceputul celor 3 h . [...]

Ce?!?

De unde ai scos asta Mario? De când ''repaus luat în două tranșe'' devine ''repaus întrerupt''?!?

În primul și în primul rând, acele prime 3 ore de ''pat'' este INIȚIAL ''pauză''. Numai după marcarea sfârșitului activităților zilnice și ulterior după trecerea altor minim 9 ore, respectiv maxim 10 ore și 59 de minute (tot de ''pat'') poți în sfârșit spune că ai efectuat un repaus zilnic normal luat în două tranșe (și doar atunci te referi la acele prime 3 ore ca fiind ore de repaus). Dar inițial, ele sunt ore de pauză.

Pentru că, din câte știu eu, repausul zilnic începe DUPĂ momentul marcării sfârșitului activităților zilnice, NU ÎNAINTE. Cu alte cuvinte, până nu este complet efectuat, tu ai doar o pauză de 3 ore în timpul activităților zilnice și un repaus zilnic redus în desfășurare, nimic altceva.

Apoi, deși ai deja 3 ore de pauză efectuate, asta nu înseamnă că orice repaus zilnic ai face după terminarea programului de muncă, va fi obligatoriu considerat un repaus zilnic normal luat în două tranșe. Dacă eu fac un repaus de 11h, atunci am o pauză de 3 ore în timpul activităților zilnice și un repaus zilnic normal. Chiar și pauza dintre perioadele de conducere poate avea 3 ore, asta nu înseamnă că sunt obligat să fac un repaus zilnic normal luat în două tranșe.

Poți întrerupe o acțiune, numai și numai când, evident, e deja începută. Ori în cazul nostru, acele ore de activități dintre pauza de 3 ore și sfârșitul activităților zilnice, nu ÎNTRERUP nimic, deoarece repausul tău normal luat în două tranșe încă nu există. Cum am spus, repausul zilnic redus luat în două tranșe se constituie abia DUPĂ ce este complet efectuat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mda, hai s-o lăsăm baltă, că începi cu insinuări și nu vreau să te jignesc... cum am spus, am un respect deosebit pentru tine.

Nu ți-am cerut nimic ca pe o datorie și nici nu ți-am contestat calitatea atestatului, din contră am vorbit concret și la subiect. Și dacă am cerut să mi se explice unde greșesc, n-am pozat în victimă cum afirmi... spre surprinderea ta chiar vreau să știu.

Și îți garantez că, din fericire, dorința mea de a ajuta pe alții e independentă de părerile tale.

Explică-mi unde greșesc, dacă crezi că ai cu cine discuta, dacă nu, nu și gata. Aerele tale de superioritate nu ajută pe nimeni.

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.