Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

IMPORTANT PENTRU INCEPATORI !!!!!!!!


Postări Recomandate

  • Members

Salut colegi incepatori ! Am deschis acest subiect pentru a va impartasii prin ce a trebuit sa trec cand am ajutat 2 colegi sa poata devenii soferi si sa invete europa si cu ce se mananca TIRUL . Incercati sa nu mintiti titularul cum a facut colegul meu care imi era ajutor si mai exact a frecat toata partea dreapta a tirului in telepas si a indoit lada de paleti , eu in acel timp dormeam bineinteles dupa 2 saptamani de 123 cine a facut armata stie , idea e urmatoarea daca faceti vreo belea nu ascundeti titularului acest lucru va faceti rau singuri !! Cel de al-2-lea coleg a zis ca sunt tigan pt. faptul ca ascultam printre altele si muzica de manele . Ganditiva bine si comportativa frumos si civilizat cu titularul nu merita asa ceva drept multumire pt. binele pe care il face pentru un coleg incepator . Intrebativa de ce este asa greu sa gasiti un coleg cu experienta pt a forma un echipaj ? Va multumesc pentru intelegere nu vreau sa supar pe nimeni drumuri bune !!!!! :-bd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu ascult manele de nici un fel. Problema totusi nu se pune daca celui cu experienta ii place pe cine a luat ci trebuie sa fie in doua sensuri. Chiar daca esti incepator trebuie sa ai si grija cu cine pleci. Pe cat e de problematica situatia pentru cel care ia, ca nu stie pe cine ia in masina, la fel este si pentru incepator ca nu stie cu cine pleaca.

Problema nu se pune intre cei vechi si cei noi ci intre doua persoane si compatibilitatea dintre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bine spus Mit. Daca sunt incepator ,asta nu inseamna sa suport orice moft din partea titularului...eu unul cu manele nu pot sa fac nimic...ata de mult ma enerveaza incat nu mai sunt bun de nimic. Apropo am iscat un scandal urias intr-un autocar de la atlassib..(veneam din sicilia) si pana la urma tot ca mine a fost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Atunci dragi incepatori va meritati soarta !!!!!! Una e sa nu asculti manele si alta sa jignesti colegul din aceasta cauza vai si amar....... eu nu mai merg in echipaj cu incepatori si nici cu colegi de breasla , ascultati voi muzica disco acasa si eu manele in cursa singur fara stres . Se vede ca sunteti baieti ........................................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Grele cu soferia asta! Poi fratilor cand cautati un coleg care sa va ia cu el scrieti in anunt "caut un coleg non manelist"

Acum vorbind serios stiu cum e cand cineva asculta un gen de muzica care celuilalt nu-i prieste dar lasand gluma la o parte,experienta cere sacrificii si eu am fost o saptamana pentru initiere cu un prieten care asculta la greu manele si ce manele dar na am suportat pentru amarata asta de experienta si acum nu mai am treaba sunt bine mersi singur si ascult ce vreau eu adica hip hop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daniel nu vreau sa intru in polemici cu nimeni si cum ai zis si tu gusturile nu se discuta!

eu am vrut sa spun ca atat timp cat esti la initiere nu ai ce face taci si strangi din dinti pt a putea intra in meseria asta ca e greu in ziua de azi pentru incepatori ca si eu sunt la fel dar dupa ce ramai singur poti sa asculti ce muzica vrei poti sa conduci cum vrei e treaba fiecaruia.

nu o tot ard cu muzica ca nus asa inrait dupa dar daca asta ai inteles tu e treaba ta eu vreau sa incheii aici cine intelege intelege cine nu treaba lui punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cand vi la cineva in casa nu ai dreptu sa comentez nimic,,,,,chiar nu ti se cere parerea daca iti place sau nu,,,,,,,,,,,cei care sant pretentiosi pot fi scosi in suturi sau in domeniu nostru pot ramane in parcare ,,,,,de aceea este titular,adica stapanul camionului si cel care raspunde de el.........sant multe cazuri in care soferi au fost abandonati in parcare ,fara bagaj doar cu acte [pormoneu],,,,,,,nu vreau sa intelegeti ca titularul este un zeu ,,,el este stapanul casei si chiar cainele face ca el ca daca nu ,,,zboara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si iacata"juna"generatie de soferi,ascultatoare de muzica clasica,cititoare de lectura serioasa,privitoare la posturi gen National Geografic,cum e maltratata de tiganii manelisti!Ca atunci cand sant la volan faulteaza toate regulile de circulatie,calaresc bunul simt in raport cu ceilalti participanti la trafic,nu conteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da intradevar gusturile nu se discuta!Si ceia ce ar trebui sa stie si sa inteleaga unii profesionist este faptul ca si incepatorul sau cum spun unii sofer 2 are niste drepturi si obligatii contractuale cu firma angajatoare.Ca incepatorul traieste cu teama de a fi abandonat prin parcarile europei pentru ca asa crede titularul ca se cuvine este adevarat.Asa cum adevarat este si faptul ca multi titulari nu sunt in stare sa se comporte civilizat si omeneste cu incepatorii.Titularul nu este stapanul absolut al camionului si nici nu poate face ce vrea cu soferul incepator.Sunt multi incepatori care nu fac altceva decat sa intretina curatenia in cabina si sa spele vesela prin parcari (pentru ca asa ii cere titularul).@Soferul cand ai acceptat un coleg pe cabina nu te-ai gandit ca nu rezisti la stres?Incepatorii trebuie sa inteleaga ca totul depinde de conducerea firmei nu de titular.Nu el impune regulile.Si titularul este un simplu angajat care poate fi demis in orice moment.Si stiti si voi profesionistii ca faultati regulile bunului simt .A,ca va simtiti puternici in comparatie cu incepatorii tine tot de educatie.Nu va mai impaunati!Lasati-i sa traiasca si ei omeneste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu rabdarea treci marea.:) Muzica din cabina nu e si nu trebuie sa fie un impediment ,Oricum ca si incepator nu-ti sta gandul si urechea la muzica in timpul mersului.Plus ca trebuie sa fi destul de maleabil si sa cauti intelegere cu colegul care se chinuie cu tine sa te invete tainele sofatului pe camion. Ca in orice meserie la inceput mai faci si munca de jos care nu inseamna injosire.La 15 ani stateam cu mainile in motorina si diluanti spaland piese si motoare ,pot spune ca mi-a prins bine .Dar daca te ridici cu pretentii ,la inceput, si aere de sofer e normal sa nu pice chiar bine.Sper sa fie valabila legea lui Ohm : daca esti om cu mine si eu sunt om cu tine ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand nu trebuie sa ma invete tainele sofatului pe camion...cred ca toti incepatorii stiu sa tina volanul in mana si directia unui camion. Poate pt unii e mai greu cu lungimea camionului si cu abordarea unor viraje....la mine nu e cazul desi sunt incepator la categoria profesionist. Am luat permisul pe drepte (fara spaga la traseu) si nu am avut nici un repros desi am condus 50 min la fiecare categorie.

Eu vreau sa invat cum se agata o semiremorca si viceversa...cum se decoperteaza o semiremorca sau cum se completeaza o scrisoare CMR ...si cam tot ce tine de acte si program.

De acord cu spalatul vaselor si cu curatenia in cabina...o fac cu multa placere dar cand vine vorba de manele.....imi schimb caracterul imediat si il rog pe titular sa schimbe muzica. Daca nu vrea ma dau jos ... si ma F... pe camionul lui. Sub nici o forma nu trec peste principiile mele.

Sunt de acord sa fac anumite compromisuri ca sa fie bine...dar nu si faza cu manelele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Oare asa de jos poate ajunge omul?Se poate gasi o cale de mijloc,o cale de comunicare atunci cand exista bunavointa.Si eu am avut mainile pline de motorina si diluanti da asta tinea de pregatirea profesionala.Una este sa fiu sluga si alta sa ma pregatesc profesional.Spalatul vaselor sau curatenia cabinei trebuie sale o faca ambii soferi.Credeti ca titularului ii cad gradele?Incercati sa impuneti respect si sa respectati!Altfel nu se poate face nimic.Doar nervi si nesiguranta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@costy67-stai calm,am vazut conducatorii de autoturisme mai profesionisti decat multi"zmei"ai soselelor care sfideaza pe toti si pe oricine de la inaltimea cabinei.a fi profesionist nu.nr.categoriilor dupa permis e criteriul de baza!ai dreptate cu spalatul vaselor si curatenia nu vad ce obligatie are X sa-i spele blidul lui Y,dar chestii cu interzis la manele ca vrea muschii coleguluiascultam Verdi si Vivaldi e cam aiurea!cand spalai cu motorina si diluant ai faut mofturi ca vrei Ariel si Lenor???NU CRED!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Subiectul nu este despre manele ci despre interactiunea dintre soferul incepator si cel cu experienta. Probleme pot sa apara din multe alte motive. Cei care nu vreti sa luati incepatori nu-i luati. Nu sunteti obligati si nimeni nu este sclavul vostru.

Intr-un oarecare grup in care ma invart regula noastra spune in felul urmator cand primim raspunsul de la un coleg incepator ca ne ramane dator: mergi si rezolva-ti problema ca pe urma facem noi cinste ca ai reusit. Asa am fost tratat la inceput de un anumit sofer membru al acestui forum si asa tratez mai departe cand am ocazia.

Daca discutiile mai continua intr-o directie gresita voi bloca acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Äre dreptate "'soferu"' vs meritati soarta.Daca vrei sa lucrezi si sa inveti te duci cu cine nimeresti si unde nimeresti.Eu am inghitit multe porcarii de la mai multi "'titulari"' si manele si tot felul de reguli.... si acum cand seful imi da pe cabina un coleg nou normal ca am pretentia sa faca ce-i spun eu.Cu figuri din astea fara manele si mai stiu eu ce.... puteti merge pe taxi sau stiu eu curierat ce vreti voi...nu am nimic cu nimeni dar fratilor sfatul meu este daca vreti sa invatati TIR trebuie prima data sa invatati sa acceptati multe porcarii pt k asa e in transporturi!!!! va doresc drumuri bune la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut baieti,colegi.In opinia mea cred ca Mit are dreptate si bineinteles ca si ceilalti care si-au spus parerea...in societate noi oamenii suntem priviti ca niste insi cu un anumit caracter.Asta inseamna, ca fiecare dintre noi are un caracter unic si care are un anumit scop in viata si mai multe preferinte care la randul lor sunt acceptate sau nu de persoanele din jur sau din anturaj.Problema nu este cine asculta sau cui ii plac manelele,rock-ul ,hip-hop-ul...etc,ci cum acceptam sau mai bine zis cum suntem dispusi sa acceptam aceste mici placeri ale celor din jurul nostru.Problema este ca atunci cand avem un scop bine definit sa facem anumite compromisuri si sa socializam astfel incat sa atingem telul pt care luptam fiecare in parte.In general regula bunelor maniere spune ca atunci cand ai primit invitatie in "casa omului,prietenului,colegului etc" vei fi oarecum nevoit sa accepti intr-o anumita masura regulile si principiile dupa care se desfasoara activitatile in acea casa,masina etc.

Sa luam un exemplu elocvent,si cu asta inchei, de multe ori am fost plecati la munca in strainatate,fiecare dintre noi cel putin odata,asa este?Si acum va intreb in calitate de muncitor ouslander ce reguli ati acceptat,mai mult sau ma putin?

O zi buna tutror!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
In primul rand nu trebuie sa ma invete tainele sofatului pe camion...cred ca toti incepatorii stiu sa tina volanul in mana si directia unui camion. Poate pt unii e mai greu cu lungimea camionului si cu abordarea unor viraje....la mine nu e cazul desi sunt incepator la categoria profesionist. Am luat permisul pe drepte (fara spaga la traseu) si nu am avut nici un repros desi am condus 50 min la fiecare categorie.

cu fiecare comment tot mai jos cobori !,chiar nu,ti dai seama ?

esti tare de tot daca ai condus 50 min si nu ai avut reprosuri..waww,, :-o:-o:-o

pt unii e greu dar nu si pt tine , pffffffffff :ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause:

crezi ca noi am luat carnetul cu spaga ?,intrun fel ii injuri pe cativa care chiar sant soferii profesionisti pe acest site [-x[-x

dupa commenturile tale,,nici nu stii sa te urci,cobori si sa dormi ca un sofer intr,un camion

iti doresc drumuri bune si camion fara manele.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

@silviu_mulder daca tu ai acceptat magariile unor asa-zis profesionisti crezi ca toti sunt dispusi sa accepte asa ceva?Pentru mine lipsa de demnitate denota lipsa de caracter.Nu am acceptat niciodata ca soferul incepator sa imi spele farfuria din care am mancat sau sa faca singur curatenie in camion sau orice alt activitate care ii poate stirbi demnitatea.Si am avut cateva zeci cu mine in cabina.Pentru mine,cel care isi bate joc de un coleg incepator este un nimic!Pentru ca nu il pot numi om.Asemenea specimene au facut prin comportamentul lor sa fim priviti asa cum suntem priviti acum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sunt de acord cu tine costy67.de ce trebuie sa suportam noi incepatorii o gramada de porcarii???nu suntem tot oameni si noi????!!eu deocamdata nu am avut de aface cu persoane de genul pentru ca inca nu m-am angajat pe TIR dar sper sa nu patesc chestii de genul mai ales ca eu nu sunt genul de tip sa suport toate mizeriile.Totusi sunt de acord cu o chestie,ca imi zice soferul 1 ca e mai bine sa fac asa la o manevra,sau ca e mai bine sa duc camionul in alt fel aia e altceva dar nu sa i suport eu toate fitele si impresiile pentru simplul fapt ca el are mai multi ani experienta.parerea mea este ca in primul rand trebuie sa arati ca esti om si ca ai cei "7 ani de acasa ".

P.S este o vorba in popor "paduchele care o ajuns in varful capului o uitat de unde o plecat " .Drumuri bune la toata lumea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Darius21 tu daca nu intelegi mesajul meu nu te baga in discutie clar??? Era vorba ca ma jicnit fara rost ca de altfel ascultam tot felul de muzica in cabina nu doar manele , se vede ca noi Romanii stim sa-i condamnam "pe cei nevinovati" traiasca legea Romanesca !!!! Sincer nu credeam ca se ajunge pana aici dar cel putin am vazut ca facerea de bine este stiti voi cum...Drumuri bune la toti si incercati sa va puneti in locul meu , dar o sa fiti si voi titulari si at. sa va vad cum reactionati succes si multa sanatate la toti colegii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.