Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

erori card / tahograf digital


Postări Recomandate

  • Members

salut .in timp ce conduceam...dupa 1 si 17 minute de la inceperea programului de condus mi-a aruncat(evacuat) cardul din tahograf afara..l-am introdus din mers din nou dupa care am oprit cam in 1 minut.am scos bon si i-mi apar urmatoarele coduri de eroare cod 04,05,06,12,40.care este cauza si ce efecte are asupra cardului? multumesc si astept parei corecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

din 25.07.2013 ora 11.56 pina in data de 29.07.2013 ora 19.13 am fost liber de la munca deci am facut o pauza cu cardul afara din taho.masina find in intretinere la garaj.pe data de 29 i-mi apare pe bon o eroare? cu cod o6 si 96.22 ore????!!!.nu inteleg ce reprezinta,findca pauza pe care eu am facut-o depaseste acest timp.muștumesc din nou anticipat!

Fotografie0483.jpg

Fotografie0488.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

e bine de stiut si ce versiune de soft are aparatul , dar dupa rev 1.2 ar trebuii sa fie :

prima rubrica si e ceva suspect , sigur ereai in miscare si nu efectuai descarcare datelor ?

eveniment cu securitate vulnerabila - oo reprezinta cel mai nou din 10 deranjamente / eveniment e produse data si ora

cod 12 el se refera la o eroare produsa in timpul descarcarii cardului sau a memoriei interne , dar banuiesc ca se poate produce cand e o eroare interna , avand legatura cu inregistrarea datelor - ramane de studiat !!

a doua rubrica

deranjament card , cod 40 care inseamna o problema in mecanica / mecanismul cardului sistemul de introducere si extragere , la fel data si ora cu numar card , nu are o contorizare pentru ca pentru aceasta eroare nu are aceasta grila , dupa este numarul cardului

a treia rubrica si a patra rubrica :

cod 04 eroare interna a dispozitivului 01 cel mai lung eveniment din cele inregistrate in ultimile 10 zile + restul de date

referitor la eroarea din data de 29 /07 e ceva legat de ora utc , tu stii ce ai facut pe acolo :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

referitor la 29....si la restul(card evacuat) nu am facut nimic ilegal....nu practic asa ceva.lucrez perfect legai.nu inventez sau alte de genul...cardul sa evacuat pur si simplu in timp ce rulan pe A99 in germania

sper sa nu am probieme financiare din cauza asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

din discutiile cu florin am aflat ca e vorba de un STONERIDGE SE5000 EXACT DUO , eu am dat o explicatie pentru siemns vdo , ramane sa cautam o explicatie pentru stoneridge .

edit :

http://www.shop.stoneridgenordic.se/sho ... 0_r7.3.pdf

cod 12 - autentificare nereusita a cardului

cod 40 - eroare card - si mai multe explicatii si cauze posibile

cod 04 - condus fara card functional

cod 05 - introducerea cardului in mers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
din 25.07.2013 ora 11.56 pina in data de 29.07.2013 ora 19.13 am fost liber de la munca deci am facut o pauza cu cardul afara din taho.masina find in intretinere la garaj.pe data de 29 i-mi apare pe bon o eroare? cu cod o6 si 96.22 ore????!!!.nu inteleg ce reprezinta,findca pauza pe care eu am facut-o depaseste acest timp.muștumesc din nou anticipat!

Fotografie0483.jpg

Fotografie0488.jpg

cod 06 ultima sesiune neinchisa / necompletata corect la extragere , tahograful o da ca eroare la introducerea cardului , atunci el isi da seama de eroare si cand vrei sa te legi de sesiune pentru a introduce datele manual , el nu interpreteaza corect ultima sesiune si apar erori in continuitatea activitatilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.