Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Caut raspuns concret despre categoria E


Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua.caut un raspuns si nu il gasesc sigur uni zic da alti nu.

Vreau sa conduc un mercedes sprinter transportor de3,5t cu platforma(remorca) cu axa dubla de 2700kg.

Posed doar categoria b.pot circula cu categoria BE fara sa i.au si C.

Nu as vrea sa fiu prins prin germania conducand fara categoria adecvata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

dupa logica BE , un ansamblu cu o masa maxima autorizata mai mare de 4.2 tone , format din un vehicul din categoria B si o remorca sau o semiremorca cu o masa maxima autorizata cuprinsa intre 750 kg si 3.500 kg

www.legex.ro/Legea-Nr.203-din-09.11.2012-123488.aspx

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizatanu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a întregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1.tot ce depaseste 3500kg fie ansamblu fie vehicol ai nevoie de atestat (certificat de pregatire profesionala) de marfa.

art.24 indice1 alin.3

(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule.

2.iar referitor la permis legea prevede clar: cu categ.B nu ai voie sa tractezi remorca cu masa mxima autorizata mai mare de 750kg.

-poti conduce cu categoria B o duba de 3,5 tone dupa care sa fie o remorca de 750 kg masa totala deci in total 4250 kg, fara sa ai probleme legate de permis in schimb daca te prinde si nu ai atestat ai pus-o!!!

ANEXĂ

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

......

f)categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

....adica exact 4250 kg (3500masina+750 remorcabil)..........doar cu atestat.........

g)categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

deci in total cu BE poti conduce pana la ansamblu de 7 tone (3,5 masina 3,5 remorca) dar i-ti trebuie atestat deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
M.am interesat dar nu mi.a zis nimeni de atestat..masina fiind a mea pe persoana fizica..si toti care merg cu ea nu au atestat.

adevarul e ca in trafic cu o masina de 3,5t cu remorca dupa ea nu te intraba nimeni de atestat cu atat mai putin in strainatate, doar pemisul trebuie sa fie in regula, iar inmatricularea masinii e irelevanta ca e pe persoana sau pe firma.

Eu am zis exact ce zice legea, nu cum circula majoritatea. Asa e cum zici majoritatea care circula cu dube de 3,5t si cu remorci dupa ele nu au atestat si nici nu stiu ca le trebuie asa ceva, dar necunoasterea legii nu te absolve de consecinte.

Daca nu ai atestat e contraventie si poti primi o amenda (cred ca nici majoritatea politistilor nu stiu de acest aspect de aceea nu se cere) in strainatate nu se leaga de atestate doar la camionagii.

In schimb daca nu ai permis adecvat categoriei este infractiune si te alegi cu dosar penal. L-)

art.24 indice1 alin.3

(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Nu o sa merg fara categorie adecvata.

Eu am intrebat pentru ca un indiot de instructor a zis ca imi trebuie CE pentru ce vreau eu. :-l

Instructorul nu e idiot, pentru ca ei nu au logistica necesara si nici bunavointa de a organiza si pregatii categoria BE adica E pentru B, doar remorci tractabile cu categoria C. Si inca un aspect, daca tot vrei sa faci E-ul numai, e mai rentabil sa faci CE exact cum a zis instructorul, din mai multe motive:

- oricum trebuie sa faci scoala si sa dai examen

-diferenta de costuri e prea mica sa faci numai E

-nu se stie niciodata in viitor cand vei avea nevoie si de CE

Exact pe aceleasi considerente am facut si eu CE in 1999 (B aveam din 91)si uite ca acum lucrez in bransa si nu-mi pare rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Nu o sa merg fara categorie adecvata.

Eu am intrebat pentru ca un indiot de instructor a zis ca imi trebuie CE pentru ce vreau eu. :-l

Prietene, tu nu vrei raspunsuri, tu vrei sa pui intrebari si sa ai tu dreptate.

Legea pentru tine e ceva facultativ.

Dac e idiot acel instructor de ce i-ai mai cerut parerea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 years later...
  • 3 weeks later...
  • Moderators

uita-te ce zice articolul 53  la punctul B cu 3 ,pentru ca tu nu te incadrezi la punctul C unde e vorba si despre o remorca,adica cu B poti conduce o duba cu o masa autorizata de maxim 3500 kg,adaugind E cu o remorca de maxim 750 kg....Tu vrind sa conduci o duba de peste 3500 kg nu te incadrezi categoriei B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members
La 14.09.2013 la 23:35, rudi a spus:

1.tot ce depaseste 3500kg fie ansamblu fie vehicol ai nevoie de atestat (certificat de pregatire profesionala) de marfa.

art.24 indice1 alin.3

(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule.

2.iar referitor la permis legea prevede clar: cu categ.B nu ai voie sa tractezi remorca cu masa mxima autorizata mai mare de 750kg.

-poti conduce cu categoria B o duba de 3,5 tone dupa care sa fie o remorca de 750 kg masa totala deci in total 4250 kg, fara sa ai probleme legate de permis in schimb daca te prinde si nu ai atestat ai pus-o!!!

ANEXĂ

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

......

f)categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

....adica exact 4250 kg (3500masina+750 remorcabil)..........doar cu atestat.........

g)categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

deci in total cu BE poti conduce pana la ansamblu de 7 tone (3,5 masina 3,5 remorca) dar i-ti trebuie atestat deja.

ce faci cu tahograful dupa 3,5 tone este necesar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.