Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

setare ora tahograf !!


Mario Bandit

Postări Recomandate

  • Administrators

cum pe 27-10-2013 se face schimbul orei , ora 03 devine ora 02 , cred ce cuviinta sa cream un subiect despre cum se face acest schimb la aparatele tahograf de care dispunem .

1 - tahografe mecanice - prin deschidere parte frontala si reglarea orei din rotita de reglaj .

2 -tahografe analogice - se deschide partea mobila , se extrag diagramele , se inchide partea mobila , tahograful are presetat schimbul orar , se actualizeaza singur timp in care se aude un zzzzzzzzzzzzzzzz si gata :D

3 - tahografele digitale - din meniu tahograf , sau meniu camion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

renault premium 18.280 dxi - tahograf siemens vdo 1381 rev 1.2

precizare : am reusit sa salvez din vechiul telefon pozele cu schimbul dim meniu camion , cele cu schimbarea din meniul tahograf spre rusininea mea le-am sters din greseala , in poze apare meniul camion in limba spaniola .

post-3176-142235046047_thumb.jpg

post-3176-142235046068_thumb.jpg

post-3176-142235046173_thumb.jpg

post-3176-142235046088_thumb.jpg

post-3176-142235046109_thumb.jpg

post-3176-142235046152_thumb.jpg

post-3176-14223504613_thumb.jpg

luni la prima ora o sa pozez si schimbul din meniu tahograf !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
mario intreb si eu ca omu. ai scris mai sus ca se extrag cardurile din taho apoi se fac modificarile de ora? explica un pic te rog

se extrag cardurile deoarece cu ele introduse se face inregistrarea datelor direct pe ele , iar tu cand vrei sa faci un schimb de ora , esti cu inregistrarea timpului si a activitatii la ora 04,00 si nu ti se va permite sa revii la 03.00 pentru ca ai deja inregistrari facute si validate pentru acea ora , tahograful va da alerta - incident- suprapunere timp .

editare : am fost informat pe cafenea ca la versiunile mai moderne ale vdo 1381 , toti sustinand versiunea 1.4 nu este nevoie de extragere , tahograful accepta schimbul cu cardul / cardurile introduse .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Variantele astea noi dau posibilitatea schimbului pe aceasi activitate , pauza pe pauza , restul de activitati nu le permite la schimb , deci mare atentie , cel mai bine daca te prinde schimbul in perioada de munca mai bine faci schimbul pe următoarea pauza , sunt sigur ca agentii sunt intelegatori pentru acea zi , dar câteva zile e chiar mult , daca nu ai norocul da fi oprit e bine , dar ce faci daca te opresc si vad ora diferita ? cred ca o amenda de 251 la 400 nu ii vine vine nimănui bine pentru o scăpare din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.