Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Asa se lucreaza legal !


VT880

Postări Recomandate

  • Members

Salutam neamu lui manivela.ln urma insistentelor colegilor de pe forum am reusit sa pozez si sa postez o saptamana de munca.Sper sa nu ma ciufuleasca Tata Gongy dar imi asum riscul.Deci, am postat cea mai recenta saptamana de munca a mea la firma Van Dievel.Astept cu drag comentariile voastre!!

IMG_20140215_151754.jpg

[

IMG_20140215_151325_1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 5 months later...
  • Moderators

După cum vezi și singur... nu. Ce să aștept? Lucrez la intermodal, primesc job-ul pe toată ziua... . La noi comunicarea între șoferi/coordonatori chiar funcționează. Am mai spus mai demult, dacă situația o impune primesc mesaje gen: ''Start your break asap'', sau ''Do not start your work before 8.00 o'clock'', sau ''Report to us when you have X hours of driving today'', în fine, mesaje prin care optimizăm timpii. De aia nu sunt niciodată în așteptarea a ceva, știu tot timpul ce am de făcut.

Și dacă cumva am de așteptat pentru acte, crede-mă că nu vin la cabină să schimb taho de pe ''alte activități'' pe ''timp la dispoziție''... să mă amendeze cine vrea pentru asta. Sau cum zicea cineva pe aici că trece pe ''timp la dispoziție'' și dacă așteaptă după vreun coleg în pompă la alimentat... nici chiar așa!!!

Să mă critice că nu lucrez legal acela care chiar o face.

 

P.S. Am avut câteva descărcări la Ikea pe ''pat'', din cauză că ajungeam seara și parcam direct în rampă și când ei începeau să descarce uitam să trec pe ''alte activități''... dar cei care eu lucrat cu Ikea știu că nu faci mare lucru căci nu te lasă înăuntru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

După cum vezi și singur... nu. Ce să aștept? Lucrez la intermodal, primesc job-ul pe toată ziua... . La noi comunicarea între șoferi/coordonatori chiar funcționează. Am mai spus mai demult, dacă situația o impune primesc mesaje gen: ''Start your break asap'', sau ''Do not start your work before 8.00 o'clock'', sau ''Report to us when you have X hours of driving today'', în fine, mesaje prin care optimizăm timpii. De aia nu sunt niciodată în așteptarea a ceva, știu tot timpul ce am de făcut.

Și dacă cumva am de așteptat pentru acte, crede-mă că nu vin la cabină să schimb taho de pe ''alte activități'' pe ''timp la dispoziție''... să mă amendeze cine vrea pentru asta. Sau cum zicea cineva pe aici că trece pe ''timp la dispoziție'' și dacă așteaptă după vreun coleg în pompă la alimentat... nici chiar așa!!!

Să mă critice că nu lucrez legal acela care chiar o face.

 

P.S. Am avut câteva descărcări la Ikea pe ''pat'', din cauză că ajungeam seara și parcam direct în rampă și când ei începeau să descarce uitam să trec pe ''alte activități''... dar cei care eu lucrat cu Ikea știu că nu faci mare lucru căci nu te lasă înăuntru.

 

 Cu prima ocazie cand voi putea sa pun cateva diagrame , o voi face ....nu de alta  doar asa ca sa-ti demonstrez ca eu asa lucrez .

Daca voi putea voi scana si paginile din agenda pentru comparatie sa vezi daca bate chiar si cu timpii de la alimentat , controlat chingi etc.   Atentie voi lua diagrame alese aleator din trecut , nu facute incepand cu aceasta data , poate chiar de acum 3 ani 

( nu zic ca nu lucrezi legal , ci nu total legal.   In caz de forta majora si eu mai descarc din pat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

la tahografe pe panoul frontal sunt  2 butoane  notate cu cifrele 1 si 2  !

imi poate spune un sofer profesionist ce este cu ele acolo si daca soferul are voie sa le atinga ?

Sunt butoane pentru selectarea manuală a activității (alta decât condusul, deoarece condusul este o activitate care se înregistrează automat). Sunt numerotate cu 1 și 2 corespunzător unui număr de maxim 2 șoferi (fiecare cu foaia lui de înregistrare/card în aparat) și prin apăsarea repetată a butonului aferent se comută între cele 3 tipuri de activități care se înregistrează manual (respectiv ''alte activități'', ''timp la dispoziție'' și ''odihnă'').

Șoferul, nu numai că are voie, ci TREBUIE să apese frecvent pe aceste butoane (sau numai pe 1 dacă lucrează singur) pentru a-și selecta corect tipul de activitate pe care o desfășoară. Mulți și nu neapărat începători, care au lucrat o perioadă cu un taho ce selecta automat ''odihnă'' la oprirea motorului (iar lor le convenea de minune nemaiavând grija repausului), ignoră în continuare aparatul atunci când schimbă mașina și se pomenesc că au dormit 11 ore cu taho pe ''alte activități''.

Selectarea unei activități neconforme cu realitatea (mai ales încărcatul/descărcatul cu aparatul pe ''odihnă'') se poate lăsa cu consecințe financiare nasoale. În cazul unui accident de muncă firma de asigurări o să-ți mulțumească pentru participare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Sunt butoane pentru selectarea manuală a activității (alta decât condusul, deoarece condusul este o activitate care se înregistrează automat). Sunt numerotate cu 1 și 2 corespunzător unui număr de maxim 2 șoferi (fiecare cu foaia lui de înregistrare/card în aparat) și prin apăsarea repetată a butonului aferent se comută între cele 3 tipuri de activități care se înregistrează manual (respectiv ''alte activități'', ''timp la dispoziție'' și ''odihnă'').

Șoferul, nu numai că are voie, ci TREBUIE să apese frecvent pe aceste butoane (sau numai pe 1 dacă lucrează singur) pentru a-și selecta corect tipul de activitate pe care o desfășoară. Mulți și nu neapărat începători, care au lucrat o perioadă cu un taho ce selecta automat ''odihnă'' la oprirea motorului (iar lor le convenea de minune nemaiavând grija repausului), ignoră în continuare aparatul atunci când schimbă mașina și se pomenesc că au dormit 11 ore cu taho pe ''alte activități''.

Selectarea unei activități neconforme cu realitatea (mai ales încărcatul/descărcatul cu aparatul pe ''odihnă'') se poate lăsa cu consecințe financiare nasoale. În cazul unui accident de muncă firma de asigurări o să-ți mulțumească pentru participare.

 si la tine in saptamana  postata aici ai folsit acest buton  cu numarul 1  ???

vezi acum la ce ma refeream cand am zis ca una este sa narezi si alta este sa lucrezi legal ?

butonul ala face diferenta intre un sofer profesionist si un posesor de hartii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma repet , era vorba TEORETIC, nu am zis ca am facut asa.

Poti mai explicit cu amenda, poate am explicatii.

Inca ma chinui si cu celelalte 3, primele au durat 30 min pana le-am "urcat" aici.

PS : rog admin-ul care mi-a modificat si apoi sters postarea din 30, si mai apoi cea de mai devreme, sa inceteze cu copilariile, daca l-am jignit cu ceva imi cer scuze public. Daca el considera ca e mai presus doar pentru ca e admin, poate sa-mi stearga contul. Un admin cred ca trebuie sa " administreze " , nu sa elimine postari doar pentru ca " poate ".

Eu unul nu ti-am sters nici o postare!

 

 Referitor la diagrame ....daca nu-s ale tale ....comenteaza-le tu ca tot le-ai pus si tot cunosti legislatia.

Parerea mea ca sunt ale tale ( ca de unde sa ai diagramele mele, sau ale lui cri5tian etc...sa le postezi?)  Cat despre ele ....amenda grasa si curata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

 si la tine in saptamana  postata aici ai folsit acest buton  cu numarul 1   ???

vezi acum la ce ma refeream cand am zis ca una este sa narezi si alta este sa lucrezi legal ?

butonul ala face diferenta intre un sofer profesionist si un posesor de hartii.

Îi explicasem lui oldtrucker câteva rânduri mai sus... dar de fapt ai dreptate, ca întotdeauna: NU ESTI SOFER FĂRĂ TIMP LA DISPOZIȚIE PE TAHO!!!

Lasă că ești tu șofer profesionist, că la mintea ta numai prelată tur-retur se face. Și tu mai știi ce e ăla transport multimodal, nu?

Deja o dai ca'n bancul ăla... ''băh, da' tu de ce n-ai șapcă''... să nu cumva să zic eu ceva că imediat sari în sus. Fii tu șofer profesionist cu timpii tăi la dispoziție și lasă-mă pe mine căruțaș, fără. Deja mă sictirești cu contrele tale, dacă nu e cum faci tu, e imposibil/ilegal.

 

P.S. Nu te văd deloc comentând la vreun patronaș cu ofertă de angajare nesimțită, ba chiar, tacit, le aprobi. Șoferule!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Apropo Gongy, azi dimineață am descărcat la IKEA.
Fii atent aici:

- tras aproape de rampă+deschis prelata pe stânga și desfăcut clicheții+închis prelata la loc+deschis uși și băgat în rampă= ''alte activități'';

- de la 6:55 până la 10:15 stat în cabină și urmărit 4 episoade din ''The unit''= ''odihnă'';

Apoi am plecat să schimb vagonul, apoi la încărcat și l-am dus în terminal (n-am avut ce să aștept niciunde, spre surprinderea ta pe unde mergem noi de obicei suntem așteptați, marfa e pregătită, actele la fel... e o chestie așa cu trenurile astea, pleacă la ore fixe, înțelegi? ).

În terminal, în schimb, AM ASTEPTAT să vină service-ul (eram lângă containerul care-l folosește mecanicul ăla) ca să-mi dea antiderapante, DAR eu m-am mai uitat la un episod din serial, iar taho a stat pe ''odihnă''. Când l-am văzut că vine, am dat cu spatele să-i fac loc să parcheze, am coborât să-mi iau cauciucurile alea și am venit în parcare unde sunt acum (''condus'' + ''alte activități'').

Menționez că a fost decizia mea să-l aștept, samskip mi-a zis să iau antiderapante dimineață, odată cu vagonul.

Demonstrează-mi că trebuia să stau pe ''timp la dispoziție''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Sunt butoane pentru selectarea manuală a activității (alta decât condusul, deoarece condusul este o activitate care se înregistrează automat). Sunt numerotate cu 1 și 2 corespunzător unui număr de maxim 2 șoferi (fiecare cu foaia lui de înregistrare/card în aparat) și prin apăsarea repetată a butonului aferent se comută între cele 3 tipuri de activități care se înregistrează manual (respectiv ''alte activități'', ''timp la dispoziție'' și ''odihnă'').

Șoferul, nu numai că are voie, ci TREBUIE să apese frecvent pe aceste butoane (sau numai pe 1 dacă lucrează singur) pentru a-și selecta corect tipul de activitate pe care o desfășoară. Mulți și nu neapărat începători, care au lucrat o perioadă cu un taho ce selecta automat ''odihnă'' la oprirea motorului (iar lor le convenea de minune nemaiavând grija repausului), ignoră în continuare aparatul atunci când schimbă mașina și se pomenesc că au dormit 11 ore cu taho pe ''alte activități''.

Selectarea unei activități neconforme cu realitatea (mai ales încărcatul/descărcatul cu aparatul pe ''odihnă'') se poate lăsa cu consecințe financiare nasoale. În cazul unui accident de muncă firma de asigurări o să-ți mulțumească pentru participare.

:ymapplause:  "meseriasule" uite ce ai zis mai devreme !

deci  din ce spui matale, intelegem  ca legea se aplica doar la anumite categotii de transporturi (altele decat cele pe care le faci tu ?)?

si de ce trebuie sa-ti demonstrez eu ceva tie ?

doar sustii sus si tare ca stii tot !

ti-am zis eu ceva de timp la dispozitie ?

ai altele si inca destule greseli , minore dar totusi greseli si sunt multe  !

 

(3) Conducătorii auto trebuie:

— să opereze mecanismele de schimbare pentru a permite ca următoarele perioade de timp să fie înregistrate separat și distinct:

asa zice legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am spus doar că în 99% din timp, la tipul de transport în care lucrez, nu prea ai de așteptat. Nu-mi răstălmăci cuvintele profesore, atât te rog.

Am spus că se mai întâmplă să aștept după acte, mai facem și vamă din când în când... deci ai bunul simț și nu minți pentru cei ce citesc doar această pagină.

Și nici n-am susținut sus și tare că știu tot, iar minți. Chiar ție ți-am spus că nu știu anumite chestii, deci ori vorbești cinstit ori încheiem discuția aici... nu sunt chiar atât de fraier să nu știu ce vorbesc. Și că tot ai dus vorba, mult sau puțin, ceea ce știu împărtășesc și cu alții... ajut și învăț și eu în același timp, dacă e cazul.

TU nu faci asemenea gesturi, deci ironiile tale sunt deplasate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cristian ....nu te supara pe mine ....dar sa stii ca daca dai de un controlor care are chef de serviciu .....i-ti baga gogoasa cu folosirea taho ....in mod necorespunzator si fraudulos .  Legal ! Nu din burta .  Acum si eu fac manarii de genul , pauza in rampa , timp la dispozitie prin stau .....depinde de situatie .....numai ca toate trebuiesc facute cu cap !  Eu nu vreau sa dezvolt problema si sa invat pe careva cum se dribleaza legea , e bine sa muncim bine, si legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cristian ....nu te supara pe mine ....dar sa stii ca daca dai de un controlor care are chef de serviciu .....i-ti baga gogoasa cu folosirea taho ....in mod necorespunzator si fraudulos .  Legal ! Nu din burta .  Acum si eu fac manarii de genul , pauza in rampa , timp la dispozitie prin stau .....depinde de situatie .....numai ca toate trebuiesc facute cu cap !  Eu nu vreau sa dezvolt problema si sa invat pe careva cum se dribleaza legea , e bine sa muncim bine, si legal.

oldtrucker... răspunsul meu era câteva postări mai sus. Am spus-o singur că SUNT momente în care ar trebui să folosesc, rare, dar sunt. Și am spus că EU nu-l folosesc, de multe ori din comoditate. Iar adineauri explicam doar că așa decurg mai toate zilele mele de muncă, atâta tot.

Dar de aici și până la diferența între șofer și posesor de hârtii e ceva distanță, zic eu.

Iar amenda pentru folosirea improprie a instrumentelor de bord e 25€... aia să-mi fie mie paguba la o adică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

 la naratiuni am vazut ca esti tare,  te astep cu ce ai promis cat mai repede .

Și dacă-mi aduc bine aminte ai și tu niște tichete fără timp la dispoziție și doar vreo 20 de minute de alte activități în 3 zile!!! Probabil ai avut vreo încărcare prin nordul Africii și ai mers într-una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Exista totusi si cazuri mai speciale, si aici vin cu exemplu:

Ma duc la incarcare, cel care se ocupa de incarcare imi zice doar sa trag prelata pe ambele parti, apoi predau cheia si astept la ei in sala de asteptare sau sa plec in oras, incarcarea dureaza aproximativ 2 ore. Decopertez pe "ciocane", apoi "pat", incui camionul si predau cheia. Firma respectiva incarca si asigura marfa.

Dupa cele aprox 2 ore ar trebui sa trec taho pe "la dispozitie", dar cum, nu am nici acces la camion, nici cheie, decat in momentul in care sunt chemat sa intind prelata si sa plec. Ok, recunosc ca ar trebui "ciocane" cand intind prelata, s-ar putea sa modific taho, sau sa omit.

In caz de control dupa ce am iesit de la incarcare, sunt pasibil de amenda ?

 Daca Doamne fereste in cele doua ore, aluneci si iti rupi piciorul , sau ia foc camionul?  In mod normal cat camionul sta la incarcat nu ai ce cauta cu taho setat pe pat . Normal , in cazul acesta ( spus de tine) trebuie sa stai pe timp la dispozitie cat stai in sala de asteptare , apoi cat inchizi prelata pe ciocanele. Cand esti pe alte activitati nu prea trebuie sa pleci in oras . Se considera liber numai cand esti pe  pat si poti dispune liber de timp.  Ca sa simplific ... Intri pe locul de incarcare/ descarcare , te apuci de prelata , pui pe ciocanele , trebuie sa predai cheia si sa te duci la birou , pui pe timp la dispozitie( plic , patratel) , vii sa inchizi prelata , pui pe ciocanele .......tragi la parcare , automat se seteaza pe volan , parchezi pui pe pat . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Și dacă-mi aduc bine aminte ai și tu niște tichete fără timp la dispoziție și doar vreo 20 de minute de alte activități în 3 zile!!! Probabil ai avut vreo încărcare prin nordul Africii și ai mers într-una.

ce bine ca mi-ai amintit !

raspunsul tau este gresit acolo .

sunt doua variante de raspuns corecte, dar tu nu ai gasit niciuna  !

 

uite si acolo  se vede  diferenta dintre soferii profesionisti si posesorii de hartii

si da am incarcat, doar ca incarcarea a fost vinerea de la valladolid si tichetele sunt in zilele de :  Luni, Marti si Miercuri !

asa ca ............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.