Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Aquila....  sau "cioara vopsita", cum ii spunea un coleg in parcare... un coleg cu ochi tristi… Lucrez in firma asta... Inainte eram mandru de asta, acum imi e rusine... Am aproape 2 ani la ei... Recunosc, imi place sa conduc… Si altceva nu prea mai stiu sa fac… Mancatorie, limbism, nepotism, oameni parsivi, cu cerc maroniu pe nas, cu botul format sau cu limba ascutita… Astia sunt cei "apreciati" de sefii de coloana, de "dispeceri", de "sefi" (ca nu lipsesc in firma asta). Ceilalti, cei care-si vad de treaba ajung bataie de joc sau sunt luati de prosti... Nu am scris degeaba “dispeceri”… La Aquila, cred ca sunt doi care merita intr-adevar acest titlu… Daniel H e unul dintre ei… La celalalt inca ma gandesc… Restul sunt “intermediari”, “traducatori”… sau “plosnite”, ca traiesc pe spinarea noastra. Multi dintre ei nu stiu ce e ala AETR, nu stiu ce sunt timpii de odihna, de lucru sau de conducere… Nu stiu sa caute o cursa, sa faca o ruta, sa calculeze costuri-consumuri-profit-pierderi, sa negocieze un tariff…  Si, mai nou, nu mai raspund la telefoanele soferilor. Soferi care nu le sunt subalterni/subordonati in conformitate cu fisa postului, le sunt colegi, colaboratori… Daca soferul nu raspunde la telefonul de serviciu, poate fi penalizat… Daca dispecerul nu raspunde la telefonul (de serviciu), nu i se intampla nimic… Daca dispecerul ii spune soferului “lasa camionul in parcare, ca nu ma intereseaza”, nu i se intampla nimic… La fel, daca greseste o comanda…  Astea, de ce nu le vedeti, domnule Selaru???  Cati dintre cei nou-angajati la Departamentul Transport Extern, in functii de conducere, stiu cum arata sau cum se completeaza un CMR????  Dispecer pe “linie”… Asta, da plosnita! Ce face el? Nimic! Nu are de dat incarcari, nu raporteaza status-uri, nu trebuie sa gandeasca (nu cred ca stie sa faca asta – a se vedea proiectul pe care l-a distrus, efectiv, in urma cu ceva timp,  ca nu stie sa coordoneze un camion, d-apoi 10-15!)… Camioanele si “oamenii lui” se plimba ca autobuzele intre 2-3 locatii de incarcare-descarcare, totul dupa un program fix. El ce face? Knd domnul S. B., fost director la Aquila, era in preaviz, acest dispecer il pupa deja in diverse locuri ascunse pe noul director, S.S… Oare tot el a fost cel care a determinat retragerea dispecerilor de la Koln la Ploiesti??? Am zis “oamenii lui”, pt ca pe acest proiect (linie) sunt aceiasi soferi… cei noi nu sunt acceptati, nu sunt bine-veniti… De ce oare? Spaga ar fi un motiv???? Respectivul dispecer a dat cu subsemnatul la fostii sefi referitor la acest subiect… Spaga iau si sefii de coloana… Si nu ma refer la un nevinovat pachet de cafea sau o ciocolata… Ma refer la sume in lei sau valuta…. Dar se aplica legea tacerii… Nimeni nu vede, nu aude si nu vorbeste… In schimb, toata lumea stie! Si tot in capetele soferilor se sparg oalele…. Domnilor de la birouri… Trebuiesc reduse cheltuielile? Daca da, va rog… beti apa de la robinet, ca e la fel de potabila ca in restul orasului… nu apa plata… Beti cafea la “baga fisa”, cafea “la plastic”, nu Lavazza d’oro! Luati-va mancare la pachet, de acasa, nu mai apelati la resursele firmei ca sa va aduca mancare la caserola! De acolo ar trebui reduse cheltuielile, nu de la soferi! Soferi care muncesc pt dvs! Nu credeti asta? Scaunul pe care stati cu fundul, biroul la care lucrati, mobile din casa, patul in care dormiti, masinile pe care le folostiti, telefoanele, mancarea…. 98% din ce folositi zilnic au fost aduse de un sofer de camion! V-ati gandit la asta? Dormiti acasa, in pat, in conditii bune, faceti dush zilnic, mancati o mancare calda, aveti familia si prietenii langa dvs… Noi, noi soferii ce avem??? Parcarile, km de autostrada, indicatoarele…  Avem raspunderea camionului, a bunurilor transportate, cearcane sub ochi, boli profesionale, avem parul albit prematur… Avem tot timpul sansa sa fim implicati intr-un accident, sau sa fim victimele unui furt… Camionul e asigurat, marfa la fel!!! Noi???? NU! Pentru ca firma e una “care se respecta” si nu poate face polite de asigurare soferilor… Avem parte de multa “iubire” din partea dvs… Atata dragoste incat nu mai putem sta pe scaun de cat ne doare o anume parte anatomica a corpului… “Iubirea” dvs e un sentiment profund pe care l-ati infipt bine in noi… Nici nu mai putem vorbi de cat de pline avem gurile din partea unora dintre dvs… Nu avem parte de respect, cu toate ca muncim! Si muncim ca sa va facem dvs viata mai frumoasa! Soferi care au facut in mai 2012, 7000 km… 7000*0.11=??? scadem 300-400 eur, cat cheltuie un om pe mancare afara, si vedem cu ce ramane… Asta in cazul in care nu i se umbla la km, daca nu are de contribuit la vreo amenda, sau la motorina…  Cu ce ramane omul ala??? Cu un mare 0 (zero)! Si e catalogat ca fiind curvar, betiv sau prost… Am ajuns la concluzia ca multi dintre cei care beau in parcari, o fac de dor de casa, de familie…  nu de placere… Prost…. Prost ca sta si munceste pt unii ca dvs! Te ceri la 2 luni acasa si ajungi dupa inca alte doua… si atunci ti se ofera 10 zile de concediu… Oferit e prost spus, pentru ca Aquila nu ti le ofera…. Te pune sa-ti faci cerere de concediu….. de odihna sau fara plata… Sunt firme care ofera de la ele 2 sapt de concediu pt 6 sapt petrecute pe comunitate… Firme pt care concediul soferului e sfant, si nu-l keama de acasa ca sa faca ITP-ul la un camion… Firme care le dau soferilor bani de drum, pt mancare, pt apa (pe langa avansul de cursa)… Aquila nu da nici macar de un ciolan cu fasole sau 5 euro pt un gulas la unguri… Sunt firme care platesc stationarile, inclusiv cele de week-end… la Aquila nu se poate, ca sunt pauzele camionului. Soferul e ala prost si trebuie sa stea sa-l pazeasca… Ma gandeam…. V-ar conveni sa-mi incep programul saptamanal miercurea, si luni seara sau marti dimineata sa spun STOP CAMION ca trebuie sa-mi fac pauza saptamanala???? Sa tin 2 zile camionul oprit, in mijlocul saptamanii???? Nu cred… Dvs ati sta X luni pe comunitate, intr-un camion fara frigider???  Ati petrece sarbatorile intr-o parcare, pt sfanta suma de 100 eur, departe de cei dragi???? (prime pe care NU le acorda Aquila… de ce sa nu recunoastem???? Si Aquila sigur nu primeste 100 eur/sofer de la DHL sau de la Logesta))) Ati sta 3 zile in microbuz pentru schimb, ca apoi sa fiti pusi la munca, fara odihna???? E legal sa ne platiti diurna in euro/100 km????? In mod clar, nu e legal, dar dvs o faceti! De ce nu stabiliti o diurna fixa/zi? Sau o diurna fixa pana la un nr de km/luna si apoi sa aplicati tarifarea la km????  Si veti vedea ca nu vor mai fi lupte pt curse pe Spania, nu vor mai fi discutii, poate nu vor mai fi probleme legate de consumul de combustibil… De ce unii soferi isi iau camionul inapoi cand se intorc pe comunitate, cu toate ca in momentul respectiv e alt sofer pe el???  Inca ceva… putim! Putim ca si echipamentul de protectie – bocancii - put! Ciupercile si micozele luate din acesti bocanci purtati de multi altii inaintea noastra cine si pe banii cui le trateaza? Haideti sa facem un schimb.. pentru o saptamana…. Dvs la volan, la tras de chingi, la mancat la butelie in vagon sau sub vagon, sa munciti si sa vi se taie din km, si noi la birou…. Nu v-ar conveni….  Stiti ca rutele se dau prin mijlocul Lyonului, dar tranzitarea acestuia e interzisa???? Stiti ca ocolul acestui oras inseamna 54 km/sens, km care nu ne sunt tarifati.. Si camionul nu se teleporteaza singur…. Cineva primeste niste bani pt descarcarile / incarcarile pe care le facem noi, dar noi nu vedem 1 cent… De ce??? Vrem sa fim tratati ca niste oameni si sa fim rasplatiti pe masura muncii si a eforturilor depuse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 166
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Eu nu contest ca lucrurile nu se petrec asa cum colegul Axissad le-a prezentat mai sus dar, cred ca mai important ar fi fost ca acesta sa apeleze la justitie in cazul in care se simte nedreptatit si cel mai important, sa trimita o scrisoare sau un mail adresat persoanelor desemnate sa ia decizii in acea companie si, daca dupa toate aceste demersuri, lucrurile nu se schimba, atunci poate veni si expune problemele aici. Daca nu se procedeaza astfel, aceasta "epistola" va ramane doar material de citit pentru forumisti si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aproape multe firme isi bat joc de soferi...acum si la mine isi bat joc si de masini si de soferi si cand vine vorba la bani, se stramba toti si cand se strica tot tu esti tras la raspundere ca dece s-a stricat. Eu nu am acceptat sa plec pe extern ca nu-mi convine tariful....prefer sa stau pe tara si sa bag de 3 ori pe saptamana Bals si in rest sa colectez containere la rumegus sau fier vechi, ca tot mai iese de un ciolan decat sa stau plecat mii de km pe o 100 de euro dai-as foc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Foarte groaznic mod de lucru....sclavagism curat....acum, stam stramb si gandim drept,,,,,DE CE?!?!?!.....de ce mai munceste cineva in aceste conditii la o astfel de "companie de transport"????  Pt ca unora le place sau poate ca merita....si nu ma refer la tine colegul AxisSad, multumim pt relatare si pt informatii. Deci...DE CE??!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mda..si eu dupa ce aveam aproape 5 luni pe comunitate am avut un accident la o descarcare si am ramas intepenit de nu m-am mai putut misca..a trebuit sa vina salvarea sa ma ia de acolo...mi-au pus perfuzie,am stat cateva ore pana mi-am revenit putin si am plecat ptr ca nu aveam asigurare...a 2-a zi am cerut sa fiu adus acasa...si am ajuns...dupa 1 luna de zile..timp in care 1 saptamana am stat in parcare la ikea si am refuzat sa plec in cursa desi eram pe dhl2,timp in care am fost dus cu zaharelul,am plecat intr-o cursa si cand am aflat ca ma mint am refuzat iar sa descarc la italieni...dupa care m-au adus acasa..

pe cand eram acasa si predam masina,la un moment dat m-am saturat de ... dragomir asa zisul manager de transport si mi-am depus demisia..si de aici au inceput sa curga problemele...mi-au oprit 100 euro si cand le-am cerut documente justificative nu au putut de la casiera la sef de coloana pana la  stroe cu asigurarile...care zice,a pai ti-am facut referat ptr franciza ca lovisem lazile..se uita prin acte,aa cred ca nu am mai facut..da nu e problema,il fac acum..pai tu opresti 100 euro si te apuci dupa aia sa faci referat?

cu motorina n-au avut ce comenta...in 6 luni nici o data nu am intrebat cum stau cu consumul de motorina...la sfarsit mi-a zis sa vada cum stau cu consumul si cred ca murea de oftica cand mi-a zis ca e ok.

numa ca acum au inceput sa faca pe smecherii,mi-a zis ca are liber pe 20 la programare ptr diurna..si cand ma duc a 2-a zi pe la firma vad ca ajunsese cu programarea pe 21 si eu nu eram pe lista,il intreb de ce nu sunt trecut si el imi zice ca nu sunt o prioritate ptr el

acum 1 saptamana am trecut pe la firma 2 zile..si i-am luat la intrebari in legatura cu 100 oprita si alte chestii..dragomir nu stie decat sa cheme bodyguarzii..in amandoua zilele a cerut sa fiu dus afara de ei...

mi-a sarit dracii la un moment dat si am strigat la selaru,un papagal nepasator...ori e prost de rupe,ori isi face jocul..si i-am spus de fata cu toti sefii de coloana,dispeceri ca e varza...ca pana in februarie eu nu auzisem sa plece soferi de la firma insa dupa ce a venit noua conducere nu numai ca se pleaca pe capete dar se si abandoneaza masinile care pe unde apuca...de ce?

nu vroiau sa-mi dea nr de inregistrare la o cerere..dragomir a chemat bodyguarzii si a ceruts a fiu dus afara...le-am zis ca nu plec pana nu primesc nr inregistrare,pot sa cheme si politia...l-a chemat alexandru sefu de colana pe dragomir si ii spune,pai ia uite ce a scris asta in cerere..si incep sa stea de vorba..dupa care vine dragomir si le zice la bodyguarzi..nu mai lucreaza la noi,conduceti-l afara..

pana la urma vine selaru si cu chiu cu vai ii zice la sef col sa faca copie si sa mi-o dea..

acum astept sa vina 20-21 sa vad daca imi intra diurna...si raspuns de la ITM si de la conducerea Aquila...si daca nu imi dau banii va iesi f urat...

oricum lu dragomir si lu alexandru le-am facut plangere penala ptr abuz in serviciu si retinerea unei persoane impotriva vointei sale..ptr ca nu puteam parasi camionul fara sa am o raspundere legala...si ei nu m-au adus acasa cand le-am cerut..mai ales ca aveam si probleme medicale..abia astept sa inceapa ancheta penala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mda..si eu dupa ce aveam aproape 5 luni pe comunitate am avut un accident la o descarcare si am ramas intepenit de nu m-am mai putut misca..a trebuit sa vina salvarea sa ma ia de acolo...mi-au pus perfuzie,am stat cateva ore pana mi-am revenit putin si am plecat ptr ca nu aveam asigurare...a 2-a zi am cerut sa fiu adus acasa...si am ajuns...dupa 1 luna de zile..timp in care 1 saptamana am stat in parcare la ikea si am refuzat sa plec in cursa desi eram pe dhl2,timp in care am fost dus cu zaharelul,am plecat intr-o cursa si cand am aflat ca ma mint am refuzat iar sa descarc la italieni...dupa care m-au adus acasa..

pe cand eram acasa si predam masina,la un moment dat m-am saturat de prosti ca dragomir asa zisul manager de transport si mi-am depus demisia..si de aici au inceput sa curga problemele...mi-au oprit 100 euro si cand le-am cerut documente justificative nu au putut de la casiera la sef de coloana pana la  stroe cu asigurarile...care zice,a pai ti-am facut referat ptr franciza ca lovisem lazile..se uita prin acte,aa cred ca nu am mai facut..da nu e problema,il fac acum..pai tu opresti 100 euro si te apuci dupa aia sa faci referat?

cu motorina n-au avut ce comenta...in 6 luni nici o data nu am intrebat cum stau cu consumul de motorina...la sfarsit mi-a zis sa vada cum stau cu consumul si cred ca murea de oftica cand mi-a zis ca e ok.

numa ca acum au inceput sa faca pe smecherii,mi-a zis ca are liber pe 20 la programare ptr diurna..si cand ma duc a 2-a zi pe la firma vad ca ajunsese cu programarea pe 21 si eu nu eram pe lista,il intreb de ce nu sunt trecut si el imi zice ca nu sunt o prioritate ptr el

acum 1 saptamana am trecut pe la firma 2 zile..si i-am luat la intrebari in legatura cu 100 oprita si alte chestii..dragomir nu stie decat sa cheme bodyguarzii..in amandoua zilele a cerut sa fiu dus afara de ei...

mi-a sarit dracii la un moment dat si am strigat la selaru,un papagal nepasator...ori e prost de rupe,ori isi face jocul..si i-am spus de fata cu toti sefii de coloana,dispeceri ca e varza...ca pana in februarie eu nu auzisem sa plece soferi de la firma insa dupa ce a venit noua conducere nu numai ca se pleaca pe capete dar se si abandoneaza masinile care pe unde apuca...de ce?

nu vroiau sa-mi dea nr de inregistrare la o cerere..dragomir a chemat bodyguarzii si a ceruts a fiu dus afara...le-am zis ca nu plec pana nu primesc nr inregistrare,pot sa cheme si politia...l-a chemat alexandru sefu de colana pe dragomir si ii spune,pai ia uite ce a scris asta in cerere..si incep sa stea de vorba..dupa care vine dragomir si le zice la bodyguarzi..nu mai lucreaza la noi,conduceti-l afara..

pana la urma vine selaru si cu chiu cu vai ii zice la sef col sa faca copie si sa mi-o dea..

acum astept sa vina 20-21 sa vad daca imi intra diurna...si raspuns de la ITM si de la conducerea Aquila...si daca nu imi dau banii va iesi f urat...

oricum lu dragomir si lu alexandru le-am facut plangere penala ptr abuz in serviciu si retinerea unei persoane impotriva vointei sale..ptr ca nu puteam parasi camionul fara sa am o raspundere legala...si ei nu m-au adus acasa cand le-am cerut..mai ales ca aveam si probleme medicale..abia astept sa inceapa ancheta penala...

Dle Lucian, imi pare rau  pt ceea ce ati trecut ! Dvs cred ca erati cel cu probl. si la Atlassib, inca odata imi pare rau, insa eu personal de cand lucrez la ATLASSIB nu am patit/ nu am auzit/ nu am vazut ,  cele descrise de dvs. in legatura cu AtlassiB

Va doresc succes , si sa va gasiti o firma unde totul e OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca o persoana nu are probleme nu inseamna ca nu exista...trebuie numai sa intrebi pe un coleg si altul...poate nu mai este chiar ca atunci insa sunt convins ca probleme tot mai exista.

Azi am primit instiintare ca s-a trimis doasarul la politie ptr a se incepe ancheta penala...sper numai sa sa faca in  mod corect si sa se faca dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

          Salut  !            .Astazi trebuia sa merg la un interviu pentru angajare la Aquila.Din ce am citit pe aici,cred ca ma las ... .    In prezent lucrez la o firma mica de transport,bani putini dar la timp ,consum (fara a sari calu' ),motorina la card,program ,bani de drum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mda..si eu dupa ce aveam aproape 5 luni pe comunitate am avut un accident la o descarcare si am ramas intepenit de nu m-am mai putut misca..a trebuit sa vina salvarea sa ma ia de acolo...mi-au pus perfuzie,am stat cateva ore pana mi-am revenit putin si am plecat ptr ca nu aveam asigurare...a 2-a zi am cerut sa fiu adus acasa...si am ajuns...dupa 1 luna de zile..timp in care 1 saptamana am stat in parcare la ikea si am refuzat sa plec in cursa desi eram pe dhl2,timp in care am fost dus cu zaharelul,am plecat intr-o cursa si cand am aflat ca ma mint am refuzat iar sa descarc la italieni...dupa care m-au adus acasa..

pe cand eram acasa si predam masina,la un moment dat m-am saturat de prosti ca dragomir asa zisul manager de transport si mi-am depus demisia..si de aici au inceput sa curga problemele...mi-au oprit 100 euro si cand le-am cerut documente justificative nu au putut de la casiera la sef de coloana pana la  stroe cu asigurarile...care zice,a pai ti-am facut referat ptr franciza ca lovisem lazile..se uita prin acte,aa cred ca nu am mai facut..da nu e problema,il fac acum..pai tu opresti 100 euro si te apuci dupa aia sa faci referat?

cu motorina n-au avut ce comenta...in 6 luni nici o data nu am intrebat cum stau cu consumul de motorina...la sfarsit mi-a zis sa vada cum stau cu consumul si cred ca murea de oftica cand mi-a zis ca e ok.

numa ca acum au inceput sa faca pe smecherii,mi-a zis ca are liber pe 20 la programare ptr diurna..si cand ma duc a 2-a zi pe la firma vad ca ajunsese cu programarea pe 21 si eu nu eram pe lista,il intreb de ce nu sunt trecut si el imi zice ca nu sunt o prioritate ptr el

acum 1 saptamana am trecut pe la firma 2 zile..si i-am luat la intrebari in legatura cu 100 oprita si alte chestii..dragomir nu stie decat sa cheme bodyguarzii..in amandoua zilele a cerut sa fiu dus afara de ei...

mi-a sarit dracii la un moment dat si am strigat la selaru,un papagal nepasator...ori e prost de rupe,ori isi face jocul..si i-am spus de fata cu toti sefii de coloana,dispeceri ca e varza...ca pana in februarie eu nu auzisem sa plece soferi de la firma insa dupa ce a venit noua conducere nu numai ca se pleaca pe capete dar se si abandoneaza masinile care pe unde apuca...de ce?

nu vroiau sa-mi dea nr de inregistrare la o cerere..dragomir a chemat bodyguarzii si a ceruts a fiu dus afara...le-am zis ca nu plec pana nu primesc nr inregistrare,pot sa cheme si politia...l-a chemat alexandru sefu de colana pe dragomir si ii spune,pai ia uite ce a scris asta in cerere..si incep sa stea de vorba..dupa care vine dragomir si le zice la bodyguarzi..nu mai lucreaza la noi,conduceti-l afara..

pana la urma vine selaru si cu chiu cu vai ii zice la sef col sa faca copie si sa mi-o dea..

acum astept sa vina 20-21 sa vad daca imi intra diurna...si raspuns de la ITM si de la conducerea Aquila...si daca nu imi dau banii va iesi f urat...

oricum lu dragomir si lu alexandru le-am facut plangere penala ptr abuz in serviciu si retinerea unei persoane impotriva vointei sale..ptr ca nu puteam parasi camionul fara sa am o raspundere legala...si ei nu m-au adus acasa cand le-am cerut..mai ales ca aveam si probleme medicale..abia astept sa inceapa ancheta penala...

La ce fata ai nu inteleg cum dracu te-au angajat astia la Aquila, pe aici ar trebui sa le spui celor care citesc aberatiile tale ca din cauza astora ca tine firma a fost penalizata cu 100 de euro din cauza motoscuterului pe care l-ai carat in camion toata europa, furtul d emotorina pe care l-ai facut si manevrele de a cere banii si a fugii cu ei, asa ca las-o balta cu datul in judecata ca esti prea slab pentru asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegilor care se pling ce patesc la firma AQUILA au perfecta dreptate asta am patit si eu am platit amenda ce trebuia sa plateasca firma m-i sa oprit bani pe motorina fara nici o justificare este bataie de joc iar voi ce-i ce tineti cu ei ci nu cu dreptatea sinteti pilosii daca vi se facea si voua la fel atunci nu mai erati de partea lor oare patronul mare stie ce-ia ce face personalul de acolo?cu siguranta nu stie sa le fie rusine sint niste hoti ce isi fura ,angajatii trazni-iar dumnezeu de excroci >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

La ce fata ai nu inteleg cum dracu te-au angajat astia la Aquila, pe aici ar trebui sa le spui celor care citesc aberatiile tale ca din cauza astora ca tine firma a fost penalizata cu 100 de euro din cauza motoscuterului pe care l-ai carat in camion toata europa, furtul d emotrina pe care l-ai facut si manevrele de a cere banii si a fugii cu ei, asa ca las-o balta cu datul in judecata ca esti prea slab pentru asa ceva

te rog sa respecti regulamentul !! 

2. Interdictii

b. atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

http://www.soferii.ro/Forum/index.php/topic,2.0.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aquila....  sau "cioara vopsita", cum ii spunea un coleg in parcare... un coleg cu ochi tristi… Lucrez in firma asta... Inainte eram mandru de asta, acum imi e rusine... Am aproape 2 ani la ei... Recunosc, imi place sa conduc… Si altceva nu prea mai stiu sa fac… Mancatorie, limbism, nepotism, oameni parsivi, cu cerc maroniu pe nas, cu botul format sau cu limba ascutita… Astia sunt cei "apreciati" de sefii de coloana, de "dispeceri", de "sefi" (ca nu lipsesc in firma asta). Ceilalti, cei care-si vad de treaba ajung bataie de joc sau sunt luati de prosti... Nu am scris degeaba “dispeceri”… La Aquila, cred ca sunt doi care merita intr-adevar acest titlu… Daniel H e unul dintre ei… La celalalt inca ma gandesc… Restul sunt “intermediari”, “traducatori”… sau “plosnite”, ca traiesc pe spinarea noastra. Multi dintre ei nu stiu ce e ala AETR, nu stiu ce sunt timpii de odihna, de lucru sau de conducere… Nu stiu sa caute o cursa, sa faca o ruta, sa calculeze costuri-consumuri-profit-pierderi, sa negocieze un tariff…  Si, mai nou, nu mai raspund la telefoanele soferilor. Soferi care nu le sunt subalterni/subordonati in conformitate cu fisa postului, le sunt colegi, colaboratori… Daca soferul nu raspunde la telefonul de serviciu, poate fi penalizat… Daca dispecerul nu raspunde la telefonul (de serviciu), nu i se intampla nimic… Daca dispecerul ii spune soferului “lasa camionul in parcare, ca nu ma intereseaza”, nu i se intampla nimic… La fel, daca greseste o comanda…  Astea, de ce nu le vedeti, domnule Selaru???  Cati dintre cei nou-angajati la Departamentul Transport Extern, in functii de conducere, stiu cum arata sau cum se completeaza un CMR?  Dispecer pe “linie”… Asta, da plosnita! Ce face el? Nimic! Nu are de dat incarcari, nu raporteaza status-uri, nu trebuie sa gandeasca (nu cred ca stie sa faca asta – a se vedea proiectul pe care l-a distrus, efectiv, in urma cu ceva timp,  ca nu stie sa coordoneze un camion, d-apoi 10-15!)… Camioanele si “oamenii lui” se plimba ca autobuzele intre 2-3 locatii de incarcare-descarcare, totul dupa un program fix. El ce face? Knd domnul S. B., fost director la Aquila, era in preaviz, acest dispecer il pupa deja in diverse locuri ascunse pe noul director, S.S… Oare tot el a fost cel care a determinat retragerea dispecerilor de la Koln la Ploiesti??? Am zis “oamenii lui”, pt ca pe acest proiect (linie) sunt aceiasi soferi… cei noi nu sunt acceptati, nu sunt bine-veniti… De ce oare? Spaga ar fi un motiv? Respectivul dispecer a dat cu subsemnatul la fostii sefi referitor la acest subiect… Spaga iau si sefii de coloana… Si nu ma refer la un nevinovat pachet de cafea sau o ciocolata… Ma refer la sume in lei sau valuta…. Dar se aplica legea tacerii… Nimeni nu vede, nu aude si nu vorbeste… In schimb, toata lumea stie! Si tot in capetele soferilor se sparg oalele…. Domnilor de la birouri… Trebuiesc reduse cheltuielile? Daca da, va rog… beti apa de la robinet, ca e la fel de potabila ca in restul orasului… nu apa plata… Beti cafea la “baga fisa”, cafea “la plastic”, nu Lavazza d’oro! Luati-va mancare la pachet, de acasa, nu mai apelati la resursele firmei ca sa va aduca mancare la caserola! De acolo ar trebui reduse cheltuielile, nu de la soferi! Soferi care muncesc pt dvs! Nu credeti asta? Scaunul pe care stati cu fundul, biroul la care lucrati, mobile din casa, patul in care dormiti, masinile pe care le folostiti, telefoanele, mancarea…. 98% din ce folositi zilnic au fost aduse de un sofer de camion! V-ati gandit la asta? Dormiti acasa, in pat, in conditii bune, faceti dush zilnic, mancati o mancare calda, aveti familia si prietenii langa dvs… Noi, noi soferii ce avem??? Parcarile, km de autostrada, indicatoarele…  Avem raspunderea camionului, a bunurilor transportate, cearcane sub ochi, boli profesionale, avem parul albit prematur… Avem tot timpul sansa sa fim implicati intr-un accident, sau sa fim victimele unui furt… Camionul e asigurat, marfa la fel!!! Noi? NU! Pentru ca firma e una “care se respecta” si nu poate face polite de asigurare soferilor… Avem parte de multa “iubire” din partea dvs… Atata dragoste incat nu mai putem sta pe scaun de cat ne doare o anume parte anatomica a corpului… “Iubirea” dvs e un sentiment profund pe care l-ati infipt bine in noi… Nici nu mai putem vorbi de cat de pline avem gurile din partea unora dintre dvs… Nu avem parte de respect, cu toate ca muncim! Si muncim ca sa va facem dvs viata mai frumoasa! Soferi care au facut in mai 2012, 7000 km… 7000*0.11=??? scadem 300-400 eur, cat cheltuie un om pe mancare afara, si vedem cu ce ramane… Asta in cazul in care nu i se umbla la km, daca nu are de contribuit la vreo amenda, sau la motorina…  Cu ce ramane omul ala??? Cu un mare 0 (zero)! Si e catalogat ca fiind curvar, betiv sau prost… Am ajuns la concluzia ca multi dintre cei care beau in parcari, o fac de dor de casa, de familie…  nu de placere… Prost…. Prost ca sta si munceste pt unii ca dvs! Te ceri la 2 luni acasa si ajungi dupa inca alte doua… si atunci ti se ofera 10 zile de concediu… Oferit e prost spus, pentru ca Aquila nu ti le ofera…. Te pune sa-ti faci cerere de concediu….. de odihna sau fara plata… Sunt firme care ofera de la ele 2 sapt de concediu pt 6 sapt petrecute pe comunitate… Firme pt care concediul soferului e sfant, si nu-l keama de acasa ca sa faca ITP-ul la un camion… Firme care le dau soferilor bani de drum, pt mancare, pt apa (pe langa avansul de cursa)… Aquila nu da nici macar de un ciolan cu fasole sau 5 euro pt un gulas la unguri… Sunt firme care platesc stationarile, inclusiv cele de week-end… la Aquila nu se poate, ca sunt pauzele camionului. Soferul e ala prost si trebuie sa stea sa-l pazeasca… Ma gandeam…. V-ar conveni sa-mi incep programul saptamanal miercurea, si luni seara sau marti dimineata sa spun STOP CAMION ca trebuie sa-mi fac pauza saptamanala? Sa tin 2 zile camionul oprit, in mijlocul saptamanii? Nu cred… Dvs ati sta X luni pe comunitate, intr-un camion fara frigider???  Ati petrece sarbatorile intr-o parcare, pt sfanta suma de 100 eur, departe de cei dragi? (prime pe care NU le acorda Aquila… de ce sa nu recunoastem? Si Aquila sigur nu primeste 100 eur/sofer de la DHL sau de la Logesta))) Ati sta 3 zile in microbuz pentru schimb, ca apoi sa fiti pusi la munca, fara odihna? E legal sa ne platiti diurna in euro/100 km?? In mod clar, nu e legal, dar dvs o faceti! De ce nu stabiliti o diurna fixa/zi? Sau o diurna fixa pana la un nr de km/luna si apoi sa aplicati tarifarea la km?  Si veti vedea ca nu vor mai fi lupte pt curse pe Spania, nu vor mai fi discutii, poate nu vor mai fi probleme legate de consumul de combustibil… De ce unii soferi isi iau camionul inapoi cand se intorc pe comunitate, cu toate ca in momentul respectiv e alt sofer pe el???  Inca ceva… putim! Putim ca si echipamentul de protectie – bocancii - put! Ciupercile si micozele luate din acesti bocanci purtati de multi altii inaintea noastra cine si pe banii cui le trateaza? Haideti sa facem un schimb.. pentru o saptamana…. Dvs la volan, la tras de chingi, la mancat la butelie in vagon sau sub vagon, sa munciti si sa vi se taie din km, si noi la birou…. Nu v-ar conveni….  Stiti ca rutele se dau prin mijlocul Lyonului, dar tranzitarea acestuia e interzisa? Stiti ca ocolul acestui oras inseamna 54 km/sens, km care nu ne sunt tarifati.. Si camionul nu se teleporteaza singur…. Cineva primeste niste bani pt descarcarile / incarcarile pe care le facem noi, dar noi nu vedem 1 cent… De ce??? Vrem sa fim tratati ca niste oameni si sa fim rasplatiti pe masura muncii si a eforturilor depuse!

Raportează unui moderator    memorat

  Winis :-)))

Veteran

edit : denis george , din cate observ incerci sa faci  o ,, colectie ,, a mesajelor vizavi de aquila , avand acest subiect deschis nu are rost sa deschizi altu !! te rog sa respecti regulamentul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La ce fata ai nu inteleg cum dracu te-au angajat astia la Aquila, pe aici ar trebui sa le spui celor care citesc aberatiile tale ca din cauza astora ca tine firma a fost penalizata cu 100 de euro din cauza motoscuterului pe care l-ai carat in camion toata europa, furtul d emotrina pe care l-ai facut si manevrele de a cere banii si a fugii cu ei, asa ca las-o balta cu datul in judecata ca esti prea slab pentru asa ceva

...

sa va fie rusine

cu acest mesaj demonstratii ca va credetii superiorii fata de noi,da cu ce suntetii mai bun??

aaaaa,ca avetii banii si relatii

vb aia a fii om ii lucru mare (cea ce dvs nu paretii)  a fii domn ii o intamplare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"firma a fost penalizata cu 100 de euro din cauza motoscuterului pe care l-ai carat in camion toata europa"

esti cam in urma prietene,eu singur am fost de acord si am facut cerere sa mi se retina

"furtul d emotorina pe care l-ai facut"

detii vre-o informatie si eu nu stiu?

"manevrele de a cere banii si a fugii cu ei"?

auzi la el ..manevre de a cere banii ce mi se cuvin...si a fugi cu ei...hahaha manevre a facut fostul director care cica ar fi plecat cu peste 1 milion euro...eu unde dreaq sa fug cu 2-300 euro banii mei ce mi se cuvin?

da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bataia de joc e prea mare la aquila( sau cioara vopsita)!!! inca sunt angajat al firmei...inca...dar voi termina sejurul in foarte scurt timp si voi cauta altceva! nimeni nu pleaca de acasa ptr a lucra pe comunitate decat ptr bani. am doar un an la aceasta 'minunata' firma.  dar de 2 luni incoace nu am cuvinte sa spun cat de prost merge. am fost relativ multumit 10luni cu toate ca era loc de mai bine. dar acum......dezastru e putin spus....km putini, foarte putini, curse legate total aiurea. cine e de vina? nimeni nu stie nimic. nu ma pot vaita ca am avut probleme cu banii sau retineri  nejustificate. dar ma pot vaita ca mi-am lasat familia acasa ca sa vin sa fac un ban printre straini si nu reusesc deloc asta la AQUILA. asa ca...amatorilor de firme serioase cautati altceva! aici NU E TREABA DE FACUT!  :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cine poate sa-mi spuna ,cum plateste Aquila soferii pe extern si daca dau salariu si pe tara?

Multumesc.

teoretic iti da 11euro la 100km. salariu pe tara cam 600lei. iti opreste garantie ptr tel 200euro plus 80lei in fiecare luna pana se face 2000lei. practic ti se taie o gramada de km , cursele nu sunt legate deloc bine( in conditiile in care esti platit la km gasesc corect sa fie legate cursele ca sa poti face un ban) . angajari se fac in fiecare vineri. ai permis si atestate si actele complete? si macar o luna experienta pe comunitate? esti cel mai bun candidat ptr postul de sofer. vineri ""examen"" joi pleci sigur.  mai prost e ca incepe mai mult sa se plece de la aquila decat sa se vina.sau asa am eu impresia. per ansamblu eu nu mai  multumit deloc de ce se intampla la firma asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

buna ziua colegilor soferi.am lucrat si eu  de curand la firma AQUILA. acum nu mai lucrez.din experianta care am trait-o acolo,pot sa va impartasesc si voua.in prima luna ,curse scurte,300km,500km,700 km .am avut si doua cred de 800 .una peste alta,cu multa munca la strans la chingi zi de zi aproape,am reusit sa fac 11.000 km.eram satisfacut chiar si asa,dar partea mai grea a fost cand am aflat ca mi s-au taiat 600 km.m-a durut faptul asta,eu l-am considerat furt,pentru ca nu am umblat aiurea.In luna a doua ,treaba a mers mai bine.curse lungi,1200 km,1300 km.dar ce folos ca dupa descarcare daca mai aveam program de opt ore nu mai primeam cursa?am spus sa-mi dea 20 euro ptr stationare si au spus ca nu au cum sa-mi dea ca am miscat masina in ziua respectiva o ora.am reusit sa fac 11.600 km.surpriza a fost cand am aflat ca am alocati doar 10400 km.acum mi-au taiat 1200 km.poate ca asa le dau si lor beneficiarul acesti km,dar cred ca mai cinstit ar fi sa spuna ca ne da 10 centi pe km,decat sa taie din km.eu unul i-l consider furt din munca mea.Inca o problema este cu plecatul acasa.pleci si nu stii cand o sa te mai intorci.eu am venit dupa trei luni si ceva ,in loc de doua jumate. Trei probleme mari sunt la firma asta : taiatul din km, statul prin parcari fara sa primesti incarcare,si adusul acasa.cred ca sefii din birouri trebuie sa rezolve aceste problme pentru ca.... totu-si,AQUILA este o firma mare cu camioane bune si traditie in transport.Acum lucrez la o firma unde,daca din vina lor, te intarzie cu o saptamana sa vii acasa,esti rugat frumos daca poti sa mai ramai o saptamna in plus in schimbul a 50 euro bonus, pe care-i primesti cand ajungi la garaj.Drumuri bune va doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

La ce fata ai nu inteleg cum dracu te-au angajat astia la Aquila, pe aici ar trebui sa le spui celor care citesc aberatiile tale ca din cauza astora ca tine firma a fost penalizata cu 100 de euro din cauza motoscuterului pe care l-ai carat in camion toata europa, furtul d emotorina pe care l-ai facut si manevrele de a cere banii si a fugii cu ei, asa ca las-o balta cu datul in judecata ca esti prea slab pentru asa ceva

Nu ai nici un drept sa jignesti pe cineva cu cuvintele astea.  (sau nu aici pe forum)        Pt asta ai pauza 30 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In ritmul in care merg lucrurile, eu cred ca Aquila va mai rezista 1 an... 1 an, cu indulgenta, zic...  Fac economie pe munca soferilor si ii cumpara directorului g-ral masina de teren de cateva zeci de mii de euro....  Dar D-zeu nu da cu parul, d-le director....  V-a lasat pieton... :D  A fost bine??? =))  Soferii pleaca... Dispecerii cu vechime au plecat si pleaca in continuare...  Sefii de coloana cu vechime pleaca... De ce oare, d-le director?  Si-a pus cineva intrebarea asta????  Aku v-ati gandit sa ne "premiati" pentru fiekare an vekime in firma???? De ce? Credeti ca asta va tine oamenii pe loc??? In mod sigur, nu! Dati 175-200 eur prima si opriti de 3 ori cate 200 la motorina....  Buna matematica asta!  Cate camioane sunt in parcari, parasite???  Cum e sa nu se stie miercuri seara ce soferi vor fi pe schimb a doua zi???  V-ati facut o "haita" din "oamenii dvs"...  gradinaru, carmen, marius, george, florin, virgil, etc... (si tot neamul lor cel adormit...) Lista poate continua la nesfarsit....  Fosti vanzatori de ciocolata, de oua kinder si de guma de mestecat (aku stau si ma intreb... "guma" din aia folosita nu mesteca???)  au ajuns "sefi"....  Sefi pe care-i doare fix undeva de noi!!! (doamne fereste sa-i doara... k atunci s-ar fatzai pe scaune si s-ar trezi din somnul vesnic...)  I-ati skimbat pana si masina lu` amaratu` ala de Stroe ("director de asigurari")  Ce mandru e omu' ca nu se mai da cu Loganu'!!!  Chiar nu se autosesizeaza nimeni in firma asta? Nimeni de la "personal"???? Asociatii stiu ce se intampla in firma? Sau au impresia ca soferii sunt platiti cu 1400-1500 eur/luna???? Sau, pur si simplu nu-i mai intereseaza??? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.