Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ajutor dauna de 5300 euro


Postări Recomandate

  • Members

Am si eu nevoie de ajutor in aceasta problema.

Sa va povestesc ce sa intamplat. In Italia la granita cu Elvetia in parcarea la o firma am dat cu spatele incet

dar di cauza vizibilitati foarte scazute, din neatentie, si din cauza unor repere gresite am bagat semiremorca in sant.

Am cerut ajutorul celor de la firma care au fost draguti si au sunat la pompieri, am intrebat la firma cam cat ar costa aceasta

interventie si au spus ca pana in 1000 de euro. Am zis asta este s-a intamplat o sa platesc.

Dar se pare ca cei de la aceasta firma au mai anuntat si pe altcineva si una peste alta ma-m trezit cu doua macarale si o nota de plata de 5300 de euro.

Ce am de facut in cazul asta ca nu am acesti bani iar firma la care sunt eu angajat adica VLASE INTERNATIONAL zice ca eu trebuie sa platesc.

Dar ei nu trebuiau sa aibe asigurari care sa acopere aceste accidente? Daca era ceva mai grav ce faceam?

Va rog din suflet ajutati-ma. Nu stiu ce sa fac. ::

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mai mult ca sigur că firma deține toate tipurile de asigurări necesare pentru toate tipurile de accidente și mai mult ca sigur că factura a fost/este în curs de a fi plătită pe baza unei astfel de polițe. Iar acum încearcă să ''te facă'' de niște bani.

D.p.d.v. legal, ca să-ți poată imputa plata respectivei sume (sau parte din ea) firma trebuie să motiveze acest lucru, dar tot în condițiile prevăzute de lege, adică: rea intenție, necalificare, nerespectarea normelor de protecția muncii, nerespectarea dispozițiilor regulamentelor interne (inclusiv ale clientului unde te aflai), nerespectarea semnalizărilor sau legislației etc. În plus, o serie de alți factori (condițiile meteo, forța majoră, acțiuni pentru prevenirea unui accident sau pentru înlăturarea efectelor unui accident anterior etc) sunt prevăzuți special că nu pot antrena răspunderea individuală/grup.

Un alt aspect este că în momentul în care o firmă de asigurări a plătit factura, firma NU are nici o pagubă, iar asta restrânge și mai mult posibilitățile legale de a-ți imputa plata vreunei sume. Iar ca să te pună să plătești eventuale daune provocate de întârzieri este deja și mai greu de pus în practică (această posibilitate trebuie prevăzută în regulamentul intern, precum și cuantumul sau forma de calcul a acestor sume)

Asta ar fi pe de-o parte.

Pe de altă parte, CE bani vrea Gheorghe Vlase să-ți ia?!? Ești angajat ca ''șofer autocamion/mașină de mare tonaj'' cu un cod C.O.R. ce vine ''la pachet'' cu niște drepturi. Indemnizația de deplasare (adică diurna) nu ți-o poate lua NIMENI (nici măcar deciziile de executare silită nu se pot atinge de această sumă de bani). Iar din salariul net îți poate lua doar o parte.

Așa că spune-le liniștit să-ți facă nota de imputare, o semnezi și te-ai asigurat de un loc de muncă până la adânci bătrâneți.

P.S. Deși a ieșit transportatorul anului acu' vreo 2 ani parcă, sunt convins că nici Vlase nu e chiar sfânt, așa că cel mai probabil că vei fi concediat (evident, din cu totul alte motive decât cel real) și nu vei mai încasa diurna pe care ar fi trebuit s-o încasezi până în acel moment (în evidențe vei apărea că ai muncit la sediul firmei).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

O mica completare la ce a scris cristian ,

In contractele de asigurare se pot face pachete de optiuni , asigurarea se angajeaza sa plateasca ce e de platit atat timp cat ii sunt indeplinite conditiile , ca exemplu sa luam la modul general respectarea timpilor de munca si odihna , respectarea semnalizarilor rutiere , vitezei pe sectorul de drum ( unde e cazul ) , starii tehnice si bunului uz al camionului , reviziile , nivelul de profesionalism al soferului , marfa transportate etc . Ar fi bine de punctat ca desii sunt asigurate camioanele , firmele evita sa se foloseasca de acestea pentru ca sumele de asigurare pe grup sau pe camion pot creste substantial , daca anul acesta se platesc doi lei , la anul sunt patru lei ca ai incidente si ca soferii inregistreaza incidente . Desigur , o greseala o poate avea oricine si nu e de condamnat .

Inainte de toate ar fi bine de stiut si ce clauze contractuale sunt la sc. vlase . srl pentru ca oricat de favorabila ti-ar fi legislatia nationala , cand dai cu subsemnatul cu privire la un lucru , platesti ceea ce semnezi .

ca legi ar fi astea : -Legea nr.168/1999

-OUG nr.138/2000

-Legea nr. 261/2007

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

in primul rand tu ai gresit ca ai luat decizi care nu trebuia sa le iei singur,,,cerand ajutor si semnand ca esti de acord sa platesti toate cheltuielile te face bun de plata ,,,,propietaru camionului decide in asemenea situati ,el este persoana desemnata sa ia asemenea decizi,,,,in afara granitelor daca ceri 2 elicoptere ti se dau ,,,este serviciu contracost dar costul il suporta cine cere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
cerand ajutor si semnand ca esti de acord sa platesti toate cheltuielile te face bun de plata

Las-o mai moale cu dezinformatul... poți semna liniștit tot ce vrei tu sau firma, inclusiv că ești de acord să plătești și tu și copii copiilor tăi pagubele înzecite... este fix egal cu 0 (zero).

Am spus mai sus, legea prevede când/cum/în ce condiții se iau bani. Punct. Valoarea juridică a oricărui înscris este nulă dacă pentru angajamentul respectiv există prevederi legale diferite. Exact ca și clauzele din C.I.M.-uri care prevăd că angajatul garantează cu averea personală orice daună... aia e praf în ochii proștilor, Codul Muncii prevede expres imposibilitatea executării acelei clauze.

Nu mai faceți afirmații dacă nu aveți habar despre ce vorbiți și nu vă mai speriați așa cu una cu două de câteva cuvinte ''mai elevate'' aruncate la telefon de un disponent cu tupeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asiguratorul va achita daunele catre Vlase doar daca acest incident a fost avizat catre ei.In alta ordine de idei nimeni ni-ti poate imputa incidentul si nici ulterioarele cheltuieli pentru ca nu au baza legala.Exista insa o situatie:sper ca nu ai semnat vreun angajament de plata ca in aceasta situatie esti bun de plata.Eu consider ca nu-ti poate imputa legal incidentul pentru ca este un eveniment fortuit fara a avea vreo intentie.Se repara pe polita casco si macaraua la fel tot casco plateste pentru ca aceasta actiune a dus la limitarea daunelor.Si-ti spun in cunostinta de cauza pentru ca pana in 2008 am lucrat ca inspector coordonator intr-o firma de asigurari a unui fost tenismen mustacios :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
sper ca nu ai semnat vreun angajament de plata ca in aceasta situatie esti bun de plata.
cerand ajutor si semnand ca esti de acord sa platesti toate cheltuielile te face bun de plata
oricat de favorabila ti-ar fi legislatia nationala , cand dai cu subsemnatul cu privire la un lucru , platesti ceea ce semnezi .

Oameni buni, ce nu pricepeți?!? Puteți face orice înțelegeri doriți și să semnați orice hârtii doriți... atâta timp cât pentru situațiile respective există prevederi legale diferite. Ori în cazul de față există o serie de prevederi legale, în vigoare, cu acțiune directă asupra relației angajator-angajat.

LEGEA e cea care spune CÂND este prejudiciu adus firmei, nu patronul; LEGEA spune CUM poate fi tras la răspundere angajatul, nu patronul; și tot LEGEA îi spune patronului CE pedeapsă se impune, nu o decide el.

De ce credeți că din multitudinea de tipuri de asigurări existente acum, mare parte din ele sunt obligatorii?!?

Toate prostiile astea cu ''clauze în contract'' sunt doar abureli și praf în ochii audienței. Pură cacealma... Care din păcate funcționează în defavoarea multor amărâți ce nu-și cunosc drepturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
in primul rand tu ai gresit ca ai luat decizi care nu trebuia sa le iei singur,,,cerand ajutor si semnand ca esti de acord sa platesti toate cheltuielile te face bun de plata ,,,,propietaru camionului decide in asemenea situati ,el este persoana desemnata sa ia asemenea decizi,,,,in afara granitelor daca ceri 2 elicoptere ti se dau ,,,este serviciu contracost dar costul il suporta cine cere

Eu nu am semnat si nu am cerut doua macarale, am cerut doar o masina sa ma tracteze cei de la vlase au zis sa ma descurc

singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Asigurarea obligatorie pentru locuințe, asigurările obligatorii din transporturi (pasageri, bagaje, întârzieri), asigurarea obligatorie de călătorie...

Nu ziceai că ai lucrat în domeniu?

Gresesti colegule aceste asigurari nu sunt produse de efectul legii au asa denumire pentru fraieri care se lasa pacaliti .Inca crezi ca tot ce zboara se mananca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

revenind la fondul problemei....Marius nu te lasa impresionat de vreo manevra din partea firmei,nu accepta sa platesti tu vreo plata.Firma are posibilitatea [in cazul in care nu recupereaza prejudiciul de la asigurare] sa te dea in judecata pentru suma respectiva.Daca instanta te gaseste vinovat si te pune sa platesti tu respectiva suma atunci esti asigurat de un loc de munca la ei pina platesti tot,retinerile din salariu se fac plafonate in functie de salariul mediu[nu al tau ,asta daca il ai trecut mai mare in CM] si atunci trece ceva timp pina platesti tu intreaga suma.Asta in cazul rau,in care platesti tu..dar poate fi si invers si sa nu platesti nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca nu ma insel Cico,popririle se fac in baza unei anchete juridice interne la care musai trebuie sa participe si partea invinovatita.Fara aceste conditii cumulative totul este nul si ii poti castiga lejer in justitie.Sfatul meu :lipseste-te de 5 milioane si ia-ti un avocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

daca cumva esti interesat de vreun avocat pe acest gen de actiuni poti plati o consultatie[nu stiu... undeva intee 100-200 lei] si afli tot ce te intereseaza,daca nu cunosti tu pe cineva imi trimiti pm si te indrum eu spre cineva deoarece vad ca esti aproape de bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Va multumesc pentru sfaturi. Se pare ca mi sa oprit deja 1500 E, dupa ce se opreste viscolul o sa merg pana la firma sa vad ce rezolv.

Buna seara colegule .

Iti sugerez sa-ti faci o lectura a Codului Muncii Legea 53/2003 actualizata la art 169 alineatele 1 si 2 se vorbeste clar despre retinerile din salariu .!!!

Art. 169

(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.

(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

In cazul tau :

CAPITOLUL II: Răspunderea disciplinară Solicita o consultatie!

Art. 247

(1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

(2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.

Art. 248

(1) Sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:

a)avertismentul scris;

b)retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;

c)reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;

d)reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;

e)desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.

(2) În cazul în care, prin statute profesionale aprobate prin lege specială, se stabileşte un alt regim sancţionator, va fi aplicat acesta.

(3) Sancţiunea disciplinară se radiază de drept în termen de 12 luni de la aplicare, dacă salariatului nu i se aplică o nouă sancţiune disciplinară în acest termen. Radierea sancţiunilor disciplinare se constată prin decizie a angajatorului emisă în formă scrisă.

Art. 249

(1) Amenzile disciplinare sunt interzise.

(2) Pentru aceeaşi abatere disciplinară se poate aplica numai o singură sancţiune.

Art. 250

Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:

a)împrejurările în care fapta a fost săvârşită;

b)gradul de vinovăţie a salariatului;

c)consecinţele abaterii disciplinare;

d)comportarea generală în serviciu a salariatului;

e)eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

Art. 251

(1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nicio măsură, cu excepţia celei prevăzute la art. 248 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.

(2) În vederea desfăşurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora şi locul întrevederii.

(3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condiţiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancţionarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.

(4) În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze şi să susţină toate apărările în favoarea sa şi să ofere persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele şi motivaţiile pe care le consideră necesare, precum şi dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.

Art. 252

(1) Angajatorul dispune aplicarea sancţiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoştinţă despre săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârşirii faptei.

(2) Sub sancţiunea nulităţii absolute, în decizie se cuprind în mod obligatoriu:

a)descrierea faptei care constituie abatere disciplinară;

b)precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil care au fost încălcate de salariat;

c)motivele pentru care au fost înlăturate apărările formulate de salariat în timpul cercetării disciplinare prealabile sau motivele pentru care, în condiţiile prevăzute la art. 251 alin. (3), nu a fost efectuată cercetarea;

d)temeiul de drept în baza căruia sancţiunea disciplinară se aplică;

e)termenul în care sancţiunea poate fi contestată;

f)instanţa competentă la care sancţiunea poate fi contestată.

(3) Decizia de sancţionare se comunică salariatului în cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii şi produce efecte de la data comunicării.

(4) Comunicarea se predă personal salariatului, cu semnătură de primire, ori, în caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandată, la domiciliul sau reşedinţa comunicată de acesta.

(5) Decizia de sancţionare poate fi contestată de salariat la instanţele judecătoreşti competente în termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicării.

CAPITOLUL III: Răspunderea patrimonială

Art. 254

(1) Salariaţii răspund patrimonial, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina şi în legătură cu munca lor.

(2) Salariaţii nu răspund de pagubele provocate de forţa majoră sau de alte cauze neprevăzute care nu puteau fi înlăturate şi nici de pagubele care se încadrează în riscul normal al serviciului.

(3) În situaţia în care angajatorul constată că salariatul său a provocat o pagubă din vina şi în legătură cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o notă de constatare şi evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul părţilor, într-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicării.

(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul părţilor, conform alin. (3), nu poate fi mai mare decât echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

Cel mai bine ar fi sa soliciti o consultatie la un avocat specializat in Dreptul Muncii (pe mine m -a costat 50 RON).

Ai facut o greseala ,din pacate dar in acelasi timp din fericire nu ai omorat pe nimeni prin urmare capul sus ,succes si continua.

Prin urmare nu avea dreptul sa-ti opreasca banii .Pe urma ...e alta discutie conform celor scrise mai sus .

Mergi colegule si te intereseaza ,legile sunt dar multi dintre noi din necunostinta sau cand aflam ca e de umblat ,cozi ba unora ne mai e si rusine ,stres , nervi ,etc ne lasam lehamite si Domnii patroni exact pe asta mizeaza ,ei cunoscand legislatia in vigoare sau au personal juridic angajat .

Vorbesc in cunostinta de cauza ,in septembrie am reclamat la ITM si actionat in judecata pt opriri nejustificate un Domn Patron iar la sedinta de mediere (inaintea procesului propriu zis ) am obtinut rambursarea sumelor retinute in proportie de 90%(atat am putut dovedi e poveste mai lunga si ...am lasat si de la mine ba mai mult ca atat ma mai lua si cu sarumana prima era mare zmeu !).

In prezent sunt in cauza cu altul ....Nu va mai lasati Domnilor colegi ,in lipsa unui sindicat urmati toate caile de atac strict legale .

Mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ieri am fost la vlase si mi-au confirmat ca nu voi mai primi cei 1000 de euro care zic ei ca mai aveam de luat si trebuia sa imi dau demisia din motive personale. Nu am semnat acea demisie, nu stiu daca am facut bine sau nu.

Urmeaza sa fac o sesizare la ITM ialomita.

Cum pot dovedi faptul ca am fost plecat pe comunitate? CMR-urile se iau in considerare sau cardul taho?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Cum pot dovedi faptul ca am fost plecat pe comunitate? CMR-urile se iau in considerare sau cardul taho?

Și una și alta. Și orice alte documente se iau în considerare (inclusiv extrasele de cont dacă ai plătit cu cardul personal pe undeva). Deasemenea, arhiva sistemului de monitorizare prin GPS e o altă posibilitate de a arăta pe unde a umblat mașina într-un anumit interval de timp.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.