Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Cursuri atestare si categorii


Nicoleta

Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua tuturor am o nelamurire in legatura cu aceste Cursuri atestare:

Conducător auto transport rutier marfă;

Conducător auto transport rutier persoane;

Conducător auto transport cu vehicule cu mase/dimensiuni depăşite (agabaritice);

Conducător auto transport persoane în regim taxi;

Conducător auto transport mărfuri periculoase (ADR).

Si anume daca eu am categoria CE pot conduce un camion de marfa in afara de cele gabarit depasit si exploziv care necesita ADR!?

Vreau sa dau de permis CE si sa ne gasim eu si sotul meu in afara pe linie,dar nu inteleg exact cum sta treaba.

Va multumesc drumuri line si multa sanatate tuturor tot respectul pt cei ce sunt soferi de camioane O0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ca sa poti intelege..in RO dupa ce iti iei permisul de conducere suplimentar se face si un curs pentru un atestat,dupa ce termini acest curs ti se v-a elibera atestatul [pentru categoria respectiva,adica rutier de marfa,daca ai D atunci de persoane,daca ai agabaritice..cel de agabaritice]Voi veti da pentru CE si atunci va trebuie doar atestatul de marfa.Suplimentar insa...daca doriti... se face un curs de ADR,acesta e impartit in doua,colete si cisterne.

ADR-ul este necesar pentru transportul unor substante periculoase .Atunci cind vei incepe scoala vei intelege mai multe intrebind si instructorul care se va ocupa de voi,succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
daca ai agabaritice..cel de agabaritice

Adică permis pentru agabaritice? Sau ce anume?

Atestat profesional transport mărfuri generale:

- cel puțin categoria C pe permis;

- la prima examinare ai probă teoretică + probă practică;

- primul atestat (dacă ai categoria C obținută după septembrie 2009) se numește CPi (Certificat profesional inițial) și este valabil maxim 5 ani. La expirare dai din nou examen (numai proba teoretică) și vei obține CPi/a (avansat) care este valabil tot maxim 5 ani; Poți solicita evaluarea pentru CPi/a și mai repede, dar nu mai devreme de 2 ani; Următorul este CPc (continuu), valabil tot 5 ani, iar examinarea teoretică pentru prelungire este minimă. CPc se obține după 5 ani de CPi/a.

- este de tip card, se emite în 20 de zile lucrătoare;

Atestat profesional transport mărfuri cu mase și/sau dimensiuni depășite:

- cel puțin categoria CE pe permis;

- examinare doar teoretică, este valabil 5 ani (la fel, reexaminare la prelungire);

- se emite pe loc în agenția A.R.R. cu dovada absolvirii examenului; (evident, plus chitanță, copie permis și CI și poză);

- este de carton;

Atestat profesional transport mărfuri periculoase:

- cel puțin categoria B pe permis;

- se emite pentru una sau mai multe clase (împărțite în 4 mari grupe: mărfuri periculoase în colete; substanțe și mărfuri periculoase în cisterne; explozivi; radioactive);

- în sistemul public poți obține atestatul pentru una sau mai multe clase, cu excepția clasei 7 (radioactive);

- examinare teoretică pentru fiecare grupă de clase în parte;

- la fel, este valabil 5 ani, cu reexaminare la prelungire;

- este de tip card și se eliberează ca și cel pentru mărfuri generale;

Atenție!!! La cursuri te poți înscrie cu dovada că ai permisul obținut dar la examen permisul trebuie să-l ai asupra ta. Pe atestatul de mărfuri generale este trecută și seria permisului (la fel și pe cartela tahografică).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

cri5tian nu iti sta bine cind faci pe nestiutorul..comentariul tau este mai complet, ''licentiat'' ca sa ma exprim asa,eu am explicat mai simplu si atunci cuvintele ''daca ai agabaritice'' se refera la un posibil loc pentru transport agabaritic,deci urmatoarele cuvinte ''cel de agabaritice in mod normal se refera la atestatul respectiv.

Era mult mai frumos sa spui ca raspunsul meu nu a fost complet si sa dai tu explicatia completa..ca la carte..

Nu ai dorit sa observi ca indicatia era si pentru cind se apuca de scoala sa intrebe instructorul si sa afle mult mai mult...dar...stii cum esti tu...iti lipseste ''conversa''[si nu am gresit ,in loc de controversa]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Deci poti sa te inscrii la cursuri CPi imediat dupa ce obtii dovada absolvirii categoriei C?

Asta e bine, ca nu se mai pierde timp, dar daca la examenul ARR iti cere "plasticul" si eu mai am categorii de obtinut (D, C+E) , de exemplu, ce ma fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

la cursuri te poti inscrie si le poti lua numai ca sfatul meu este ca daca tu ai in acest moment C-ul [sa zicem] si doresti sa iei peste o luna E-ul nu aplica pentu atestat la ARR [dupa terminarea cursului si luarea examenului aferent], poti aplica dupa ce ai luat ambele categorii [asta in cazul in care nu ai o perioada mare de timp intre examene,gen 1 luna,doua]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu stiu cat noroc o sa ai la examen , pentru ca de la politie vei obtine doar o Adeverinta care atesta faptul ca ai categoria C . Eu am avut adeverinta , dar am fost sfatuit sa nu vin la examen cu ea pentru ca riscam sa nu fiu primit si am fost nevoit sa scot permis doar cu categori C si dupa ce am luat si CE am scos altul. Acum depinde de comisia pe care o ai la examen daca o sa te primeasca sau nu cu acea adeverinta.

Multa bafta la examen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Mai am si eu o intrebare, sper nu par penibil:

Pt. a conduce o betoniera, un camion gen iveco trakker 8x4, 6x4 basculanta, o masina pt. deszapezire gen Scania 94C 6x4 iti trebuie altceva in afara de CPi? e necesar atestat agabaritic?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Moderators
salut..la genul acela de auto iti trebuie agabariticu sigur 100%..

De unde știi tu sigur asta?!?

Agabaritic înseamnă mase și/sau dimensiuni depășite, nu contează configurația și scopul vehiculului. Dacă se încadrează în masele și dimensiunile prevăzute de legislația în vigoare atunci NU îi trebuie nici un agabaritic.

Îi trebuie permis categoria C, atestat transport mărfuri generale și pentru anumite tipuri de autospeciale cursul corespunzător (macaragiu, operator pompe de presiune sau ce dumnezeu or mai fi...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Cu riscul de a plictisi mai insist putin si va rog sa ma scuzati!

Vreau sa imi spuneti 100% sigur daca masinile de care amineteam mai sus ( camioane 6x4, 8x4, Rabe, Saviemuri toate cu bena, deci camioane fara semiremorca...fixe ca sa ma exprim asa) pot fi conduse posedand doar categoria C. Am auzit ca mai nou daca camionul fara semiremorca are mai mult de 2axe motoare sau mai mult de un anume tonaj iti trebuie obligatoriu C+E. Asa e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Vreau sa imi spuneti 100% sigur daca masinile de care amineteam mai sus ( camioane 6x4, 8x4, Rabe, Saviemuri toate cu bena, deci camioane fara semiremorca...fixe ca sa ma exprim asa) pot fi conduse posedand doar categoria C.

DA.

Am auzit ca mai nou daca camionul fara semiremorca are mai mult de 2axe motoare sau mai mult de un anume tonaj iti trebuie obligatoriu C+E. Asa e?

NU.

(Anexa nr. 1)
Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;
f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;
h) categoria C1: autovehiculul, altul decât cel din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată depăşeşte 3.500 kg, dar nu mai mare de 7.500 kg, şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afară de conducătorul auto. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
i) categoria C1E:
1. ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C1 şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;
2. ansamblurile de vehicule în care vehiculul trăgător face parte din categoria B, iar remorca sau semiremorca sa are o masă totală maximă autorizată de peste 3.500 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;
j) [b]categoria C:
1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;[/b]
k) [b]categoria CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg;[/b]
l) categoria D1:
1. autovehiculul proiectat şi construit pentru transportul a maximum 16 pasageri în afară de conducătorul auto şi a cărui lungime maximă nu depăşeşte 8 m;
2. ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul trăgător din categoria D1 şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
m) categoria D1E: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria D1 şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie să fie destinată transportului de persoane;
n) categoria D: autovehiculul destinat transportului de persoane având mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara locului conducătorului. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
o) categoria DE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria D şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie să fie destinată transportului de persoane;
p) categoria Tr: tractor, maşini şi utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrări;
r) categoria Tb: troleibuz;
s) categoria Tv: tramvai.

Uite... copy/paste din regulament direct de pe site-ul D.R.P.C.I.V.... te sfătuiesc să citești/înveți singur și unde nu știi întreabă profesorii de legislație de la școlile de șoferi sau chiar agenții de poliție pe stradă, nu te mai lua după ''folclor''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

a) Categoria C:

1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D, sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 Kg. şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

B) Categoria CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 Kg.

ASTA SPUNE LEGIUTORUL,DECI,ESTE FALSA IDEEA AIA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

salut,,,eu posed permis de conducere c ,,,si atestat de marfa cpi.acum vreau sa ma duc in tara sa dau pentru categoria c+e .stie cineva este valabil atestatul de marfa si pentru c+e?sau va trebui sa dau iarasi examen...

scrie in continuare folosind alte litere chat si o sa ai surpriza sa vezi ca nu mai ai comentariile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.