Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Caut contract pentru duba 3,5t


dbirri

Postări Recomandate

  • Members

Salutari ..nu prea are nimeni timp de sfaturi se vede ca merge treaba ....mai daunezi am vb cu un coleg astepta incarcare ,angajat, facuse cel mai mult la robert s 21000 mii km ....si cel mai putin 12 000 multumit la bani 5 euro la mia de km mai astept pana la vara si mi iau o saptica sau un cap tractor si cu 3,5 poate dau drumu la treaba drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

bataie de joc la bani astai nu se merita sa scoti masina din garaj 0,28. 13.000x0.28=3640€

sa punem un consum modest de 11% (aia inseamna sa nu treci de 110) 13.000x0.11=1430L

pretul motorinei undeva intre 1,28 si 1,45 (chiar mai scump in unele locuri),se poate alimenta de pe sate cu motorina B la 0,98-1,02 (nu recomand) in fine continuam cu calculul punem un pret mediu la motorina de 1,31 1430x1,31=1873€

Schimbul de ulei,filtru,filtru motorina,filtru polen calcul scurt

Filtru Ulei=6€ filtru motorina=18€filtru de aer=13€ filtru polen=18€ Ulei bun=50€x2(intra 8,9l)=100

total=155 Din acest total mai scadem ,sunt unele care nu trebuie schimbate in fiecare luna -13 filtru aer- 18 motorina (eu astea le schimb la 60.000) =124€ pe luna1 inca 0,01€ pe care il pierdem

distributia+placute+discuri de frana=la120.000 (ambreaj nu punem,casa de spediti nu ne incarca peste limita de greutate nu ne grabeste,ambreaju duce peste 200.000...)

kit distributie=120€ placute fata/spate=80€ discuri fata/spate= 160 total=360€

Vignete+autopiste(sunt locuri unde nu ai ce face)

inca vreo 250€,sofer (pt cei care vor sofer sa angajeze sofer) salar 700/800

dupa ar veni platile la stat pe care in ro nu le cunosc si nu vrea sa vb de ele cu un calcul scurt castigul ar fi:

3640-1873-750-360-124=263€ (din care mai trebuie platit la stat)

o masina buna undeva la 12-13000€

263x48=12.624

in 4 ani iti scoti masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

multumesc colegu pentru ajutor,posibil sa fie calculul tau adevarat ,dar vad o multime de masini atat prelate cat si dube prin europa(polonezi ,romani,bulgari),ma gandesc ca pentru 2-300 de euro nu ar face nimeni o asemenea investitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutari bun calcul desi eu cel putin vad intr o zi normala de lucru ,cam 3 -4 masini de Romania 3,5 tone si 4-5 camioane tot cu numere de Romania care circula pe nordul Spaniei respectiv drumul portughezilor N 1 la 3 ,5 sint de la in time cu masini inscriptionate iar ceilalalti nu stiu,nu mai zic masini de polonia ,slovenia,slovacia care sint cu duiumul merg in coloana de 3 masini majoritatea cu dormitor pe cabina semn ca merge f bine treaba .....sau merg la expres cu 0,40 centi km cred eu ..drumuri bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegi sa nu intelegem gresit,si eu sunt tot in acest domeniu (nu zic ca nu merge treaba)....eu ma refeream la pretul care la pus colegu mai sus 0,28,la bani aia nu merge treaba

imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu comentarile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
colegi sa nu intelegem gresit,si eu sunt tot in acest domeniu (nu zic ca nu merge treaba)....eu ma refeream la pretul care la pus colegu mai sus 0,28,la bani aia nu merge treaba

imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu comentarile

Salutari ñu cred ca ai deranjat pe nimeni ...cred ca o mana de ajutor prinde biné la oricine sau o idee o parere cred ca sant binevenite ( parerea mea)cert e ca numai merge treaba ca acu vreo 5 áni cine prinde un contract bun acolo ramane (si nici nu zice la nimeni ) 0,28 -0,32 platesc cei de la Robert s si am un coleg care a sunat la ei luna trecuta si au zis ca ñu mai au nevoie de colaboratori deocamdata drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • Members

Salutar tuturor si LA MULTI ANI!

Ma intereseaza si pe mine un astfel de job, din auzite se merge pe 0.6/km se poate? Asta vis-a-vis de preturile pe care le afisa un coleg ceva mai sus.Si ca sa mai detaliez putin pretul de 0.6 este cu masina lui, cred ca-mi scapa ceva, dar nu prea stiu ce!Nu am mai facut acest lucru pana acuma, la prima vedere pare tentant dar nu prea stiu ce sa zic.Am un job si castig cam 380 nu munca bruta. Va rog datim si mie o sugestie , nu prea stiu ce sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut, cred ca-mi scapa ceva. Daca ai putin tip pentru o explicatie si anume,ca sofer vreau dar preturile astea ma cam debusoleaz. Am sa zic ce am inteles eu si te rog sa ma corectezi. Cu masina mea vine 0.23euro/km iar ca sofer 0.6euro/km aici nu prea inteleg, drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

sigur iti scapa ceva,probabil nici de citit nu esti interesat pentru ca altfel citeai si restul comentariilor si intelegeai singur...hai sa incerc eu sa iti dau o explicatie...titlul este ''caut contract pentru duba 3,5t'' nicidecum de caut sofer pentru duba de 3,5t.......hai sa intelegi si restul..''cu masina ta'' vine ca deja tu esti posesorul unei dube si ai pretul platit pe kilometru...celalalt pret este pentru un sofer angajat pe o duba...Acum sper ca te-am luminat..pe viitor totusi fi atent la titlu si nu mai devia discutia,tu cauti sofer...nicidecum nu ai o duba si cauti sa muncesti cu ea..cautind un contract ceva..daca vrei sa fii respectat in meseria asta trebuie sa inveti prin ai respecta si tu pe ceilalti,daca se discuta de biscuiti atunci discutam de biscuiti si nu de mere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna ziua tuturor! Din ce am vazut eu se discuta mult despre ROBERTS EUROPA. Din cunostintele mele robertul plateste mai putin pe km dar plateste toate taxele de drum,autostrazi,poduri,tunele,etc.Acum 4 ani in urma se discuta sa se dea carduri de motorina si autostrazi un lucru bun pentru incepatori.Plata se facea la 14 zile,dar bani efectiv intrau in cont la 30 de zile.Vorbesc la trecut pt. ca am lucrat cu ei.SUCCES IN TOT CEIA CE FACETI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

colegi sa nu intelegem gresit,si eu sunt tot in acest domeniu (nu zic ca nu merge treaba)....eu ma refeream la pretul care la pus colegu mai sus 0,28,la bani aia nu merge treaba

imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu comentarile

nu stiu in ce domeniu esti tu colegule....daca erai in domeniul transport 3,5 tone,ai fi stiut ca roberts da 0,28 cu 0,32 si iti plateste motorina si autobenzile....deci....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu stiu in ce domeniu esti tu colegule....daca erai in domeniul transport 3,5 tone,ai fi stiut ca roberts da 0,28 cu 0,32 si iti plateste motorina si autobenzile....deci....

Se plateste si motorina la roberts??? +0.28 cu 0.32/km??? +autobenzile???   :-? Poate sa ma lamureasca cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.