Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Disperarea unui sofer din Est !


VT880

Postări Recomandate

  • Members

Se tot vorbeste de dumping ... Niste colegi experimentati ne pot explica ce sa acceptam si ce nu ? Ce inseamna un salariu decent, conditii decente etc ? Din ce citesc pe aici 1500E sunt putini ... 

 

 Din ce citesti pe aici ....ai inteles ceva.  Cam putinel 1500 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt aici tot felul de raspunsuri pro si contra. In primul rind trebuie sa inteleaga fiecare ce e de inteles. Totul pleaca de la saracia de acasa.Sunt roman ,si traiesc cu impresia ca in strainatate cei mai mai mari dusmani ai romanilor sunt romanii.Sunt unii compatrioti , care odata ajunsi undeva pe o treapta  ceva mai sus, sunt primii care-i desconsidera pe cei care accepta sa se lase calcati in picioare de catre asa zisii patroni care vor doar profit. Daca tot sunt atat de frumosi si destepti si plini de inteligenta de ce nu-si impartasesc din experienta lor si celor care chiar nu au experienta?De ce nu lupta impotriva celor care comit abuzurile?Eu chiar nu cred ca autoritatile de afara pot trece cu vederea toate chestiile astea.Nu sunt de acord cu cei care practica acest dumping in materie de plata pentru munca. Dar cand e foamea mare , instinctul de conservare te face sa accepti orice pentru oricat.Asa ca decat sa-i judecati pe cei flamanzi incercati sa-i ajutati. Sfaturile nu costa bani.

 

   Dar sunt si foarte multi romani care cand ajung in strainatate ,sunt baieti prea destepti si nu au nevoie de sfaturi . Altii sunt chiar intr-o grava eroare , iar necazul mare este ca ii trag si pe altii in jos !  Sa nu mai zic de cei ajutati si rasplatiti cu parul, sau cu dosul.......  Este grele chestiile astea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 Din ce citesti pe aici ....ai inteles ceva.  Cam putinel 1500 !

 

Chiar si pentru cineva care are "doar" un an experienta ?

Inteleg. Pt un veteran care stie "totul" despre meserie sa ceara mai mult de 1500E poate 2000E. Are cu ce (desi e discutabil) dar cineva cu un minim de experienta (6 luni, 1 an) cat poate cere ? Incearca sa dai mai multe detalii, punctuale daca se poate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Chiar si pentru cineva care are "doar" un an experienta ?

Inteleg. Pt un veteran care stie "totul" despre meserie sa ceara mai mult de 1500E poate 2000E. Are cu ce (desi e discutabil) dar cineva cu un minim de experienta (6 luni, 1 an) cat poate cere ? Incearca sa dai mai multe detalii, punctuale daca se poate. 

 

 Cu ce muncesti mai putin decat un veteran?  Cu ce raspunzi mai putin ? Cu ce rabzi mai putin?   Sa stii ca tot asa muncesti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 Cu ce muncesti mai putin decat un veteran?  Cu ce raspunzi mai putin ? Cu ce rabzi mai putin?   Sa stii ca tot asa muncesti !

 

Desi ceea ce spui e adevarat ( poate un incepator chiar munceste mai mult ca un veteran -vrea sa se afirme, lipsa de experienta etc- ), ma uit si prin ochii angajatorului si un veteran e mai eficient / productiv si prezinta mai putine riscuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Desi ceea ce spui e adevarat ( poate un incepator chiar munceste mai mult ca un veteran -vrea sa se afirme, lipsa de experienta etc- ), ma uit si prin ochii angajatorului si un veteran e mai eficient / productiv si prezinta mai putine riscuri. 

Problema este ca " veteranii " lucreaza de multe ori pe salarii de incepator, pentru ca incepatorii accepta salarii sub limita decentei. Si asta este rezultatul pregatirii profesionale individuale. Nu vreau sa fiu  inteles gresit de colegii cu mai putina experienta, stiu ca este greu la inceput, ca ceea ce invatati in " scoala de soferi profesionisti??? " este egal cu zero, dar soferia nu incepe pe ansamblu articulat, transport in regim international. Aveti rabdare sa parcurgeti niste etape, experienta nu inseamna sa mergi intre Regensburg si  Koln, cu GPS si Mautt automat. Ieri seara m-am certat cu un vecin, care povestea cum un var de-al lui " cu experienta de taximetrist " pleaca ca sofer 2 pe Germania cu 800 de euro/luna!!! Aceasta persoana, cu asemanea lipsa de respect fata de sine insusi, si fata de profesia de sofer - nu o sa-l consider coleg niciodata - ocupa locul unui sofer adevarat, si distruge orice urma de respect a colegilor din Europa fata de noi, Romanii ! Nu exista scuza pentru asa ceva !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Pai, omul pleaca la 800 de euro in Germania pentru ca nici de taximetrist nu-i bun. Am amici, cunostiinte, prieteni si dusmani care vorbesc de faptul ca un taximetrist bun face banii astia in Bucuresti. Saracul de el, pleaca la bani mai putini si munca mai multa. Na! Ca iar mi-am amintit si ma cert cu Dumnezeu! Sa imi faca si mie pe plac macar o data. Sa faca in asa fel incat sa doara prostia. Poate o sa iau si eu niste hapuri de cap dar tare as vrea sa ii vad pe unii cum se tavalesc pe jos. M-ar face cel mai fericit om de pe Pamant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Un salariu decent este un salariu egal cu cel primit de angajatii din tara unde merg sa muncesc. Social dumping tocmai asta inseamna: un muncitor strain sa fie platit mai putin si sa aiba conditii de munca mai proaste decat muncitorii nativi din tara unde munceste. Ei au numit acest lucru social dumping, eu o numesc sclavie, mai ales atunci cand diferentele dintre nativi si straini sunt consistente.

 

Nu pot pretinde in momentul de fata romanilor sa ceara conditii egale cu nativii tarii in care merg sa munceasca pentru ca ar trebui sa avem si suportul legislativ, si tocmai acest suport a fost lasat uitarii desi exista. In schimb pot cere romanului sa se inscrie alaturi de mine in sindicat pentru a fi o forta prin care sa cerem conditii egale cu muncitorii nativi din tarile unde lucram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

,,Un salariu decent este un salariu egal cu cel primit de angajatii din tara unde merg sa muncesc. Social dumping tocmai asta inseamna: un muncitor strain sa fie platit mai putin si sa aiba conditii de munca mai proaste decat muncitorii nativi din tara unde munceste. Ei au numit acest lucru social dumping, eu o numesc sclavie, mai ales atunci cand diferentele dintre nativi si straini sunt consistente."   

 

Eeeee pe dracu, social dumping ....se numeste sclavagism modern !!  Dumpingul , desi ilegal , este acceptat in occident cu brio de catre cei ce ar trebui sa -l estompeze ! Vorba aia ,  cand ai sclavi de ce sa-ti angajezi conationali .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.