Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Accidente cu camioane


Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • 9 months later...
  • Members

locuiesc in Londra si am avut un mic accident cu un tir. mi-e frica sa arat filmarea asigurarii pentru ca nu sunt acoperita in cazul in care sunt gasita vinovata. rudele mi-au spus ca eu sunt vinovata, dar desi mi-a scazut foarte mult increderea in mine, totusi parca refuz sa cred ca numai eu sunt vinovata. in uk (nu stiu in Romania) marcajele de pe carosaj sunt doar "advisory" cum spun ei, si nu obligatorii de urmat. connsiderand asta, ar fi trebuit sa nu fiu responsabila. dar pentru ca mi-au spus cativa soferi ca as fi (niciunul profesionist) mi-e foarte frica, pentru ca risc sa platesc la asigurarea mea £2000 daca sunt gasita vinovata, si asta numai pentru o oglinda sparta si cateva zgarieturi, ceea ce mi se pare exorbitant. nu m-au intrebat de filmare, asa ca nu stiu daca sa le-o arat sau nu.

https://www.youtube.com/watch?v=x_sNbPO ... e=youtu.be

din filmare se vede ca sunt trei benzi, dupa semnul ala de pe carosaj se fac doua, eu raman pe banda "mea", nu semnalizez nici stanga nici dreapta, deci intentia mea de a merge inainte ar fi trebuit sa fie logica pentru soferul de tir (care atunci cand a coborat a zis "I didn't see you"(!).. E clar ca nu m-a vazut, asa cum s-a si scapat la locul faptei. Numai ca acum, nestiind ca am filmarea, isi minte asigurarea ca eu m-as fi bagat pe lane-ul lui. Faza asta e discutabila, pentru ca lane-ul din mijloc putea deveni lane-ul lui sau nu. Avand in vedere ca marcajul de pe strada e vazut optional, existau toate sansele sa merg inainte. Si chiar daca nu era optional, eram legal pe partea unde eram pana in momentul cand a aparut acest marcaj, greu de sesizat din cauza camionului din fata mea care il acoperise cu totul

Daca am semnalizat dreapta si totusi nu am putut face dreapta din cauza ca era prea aproape de mine, la cativa metri distanta numai, la o viteza destul de mare, ce as fi putut face? Degeaba semnalizam ca acel camion din fata mea, daca el nu ma lasa sa merg dreapta, Din cauza camionului din fata mea am vazut semnalul scris pe carosabil prea tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

pai in primul rind nu se vede filmarea..spune ca acest clip nu exista...deci l-ai sters sau lai retras

pe urma...tu spui ca erau 3 benzi care ramin 2...cred ca banda ta dispare [presupun ca erai pe banda 1]...asta inseamna ca tu erai obligata sa iti schimbi directia de mers...schimbind directia de mers inseamna ca trebuia sa semnalizezi si sa te asiguri la schimbarea directiei [in cazul tau banda] dupa cum stii si tu..daca banda e ocupata nu poti forta,e vina ta...cam asta inteleg eu din cele relatate de tine..ca ala e neam de traista sau nu e o alta poveste..tu trebuia sa frinezi sa te asiguri sa semnalizezi intentia de a trece de pe stinga pe dreapta pe banda urmatoare si atunci cind ai cale libera sa efectuezi schimbarea benzii..retine..asta cred eu din spusele tale..daca vedeam si filmarea stiam sigur..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

daca din cele 3 benzi dispare banda din dreapta atunci e altceva...tu iti tineai banda si el trebuia sa revina pe prima banda [adica cea a ta]..totusi nu cred varianta asta din cele spuse de tine..astept lamuriri si mai discutam,zimi exact unde erai si unde te indreptai..poate reusesc sa imi aduc aminte de strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ok,acum pot sa iti explic corect cum sta treaba..este vina ta...de ce..?? tu erai pe a205 cred,dar nu importa asta..important este urmatorul lucru..aveai o banda pe sens,apoi s-au facut doua [prima pentru inainte si la stinga,a2a pentru inainte si la dreapta],ulterior pina in semafor se adauga a3a banda..acum tu ai prima banda marcata[necorespunzator,in opinia mea] inainte si la stinga,banda 2 pentru inainte si banda 3 pentru dreapta..dupa ce primiti verde va puneti in miscare..numai ca imediat marcajul de pe banda ta nu mai este pentru inainte si la stinga ci numai la stinga..tu mergind inainte erai pe banda necorespunzatoare si atunci pentru a merge inainte trebuia sa treci pe banda cealalta [pune in balanta ca deja plecind de la semafor se vede si tirul linga tine,deci trebuia sa fii constienta de el],asta inseamna schimbarea directiei de mers..Sincer erai intradevar in unghiul mort al celui de la tesco,daca erai si tu cu un camion te putea vedea si sa te lase sa intri,nu vreau sa par rautacios,doar sa te fac sa intelegi..pacat ca nu ai compresive,asa erai fara probleme...bine ca era un tir si nu o masina mica sa zica ceva de ''claims''...am vazut si de astea.

Acum verifica si tu din nou si da-mi sau nu dreptate,nu vreau sa par eu atoatestiitor,bafta Vicky

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

vina iti apartine vickymo , cu vointa de a continua inainte esti incadrata gresit pe banda directionala stanga , ca sa pastrezi directia de inainte trebuie sa treci pe banda din dreapta , marcajul discontinuu iti da voie inainte de patrunderea in intersectie dar trebuie sa acorzi prioritate celor care sunt pe banda respectiva , dar dupa ce patrunzi in intersesctie fiind incadrata pe directia viraj stanga trebuia sa urmezi directia , chiar daca te deviezi , intersectia nu iti ofera o traciectorie pe directia inainte , si nici nu anticipezi prezenta camionului si convingerea soferului acestuia ca urmezi directia pe care te afli , te strecori gresit , si intri in coliziune cu autocamionul , pe care desigur ar fi trebuit sa il vezi in oglinda si sa ii acorzi prioritate , desi repet , manevra ta inainte e ilegala din momentul patrunderii in intersectie .

cu video iti sustii vinovatia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

sunt obligatorii,dar am spus ca in opinia mea erau marcate necorespunzator deoarece in dreptul statiei de autobuz era inainte si la stinga,apoi imediat la 5 m erau numai la stinga,continuind cu alte marcaje de obligatoriu stinga,nu a realizat asta fiind o zona aglomerata pentru ca marcajul discontinuu iti permitea sa treci pe banda cealalta,oricum e tardiva explicatia acum..eu am facut o expunere mai ampla pentru a intelege si Vicky unde este greseala..nu doar sa zic..''tu ai gresit''..cind explic sau invat pe cineva vreau ca acela sa si inteleaga..de defect profesiional,hahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E suficient de clara situatia, vina este a ta. La plecarea de la semafor, cabina TIR-ului era practic in fata ta, incadrat corespunzator pentru directia inainte, - altfel nici nu prea avea ce cauta pe banda 2 cu " magazia " -imposibil sa nu-l observi prin parbriz si prin geamurile laterale. VW POLO din fata ta, s-a incadrat si el corespunzator si din timp, pentru directia inainte. In fata ta, camioneta, in timp ce stationa la semafor, avea semnalul dreapta in functiune, pentru a semnaliza din timp intentia de a schimba banda, pentru a se incadra corect - in ultima instanta - pentru directia inainte, lucru precis observat si de soferul TIR - ului care - dupa parerea mea - " l-a ajutat ". Din pacate la tine, cel putin pe inregistrare, in afara de radio si zgomotul curentului, nu se aude si click-ul specific semnalizatorului de directie, asa ca e greu sa-si dea cineva seama de intentiile tale, te aflai si in unghiul mort. Dupa ce va puneti in miscare, se poate observa ca tu, in spatele camionetei, esti dezaxata spre stanga, cum practic te duci spre trotuar pentru ca nu ai banda, moment in care incepi sa deviezi spre dreapta, si chiar inainte sa te acroseze TIR-ul, faci o miscare de evitare in ultimul moment a bordurii - din pacate fara sa te asiguri in oglinda retrovizoare laterala. Chiar daca in timpul stationarii la semafor, camioneta a acoperit marcajul, dupa ce v-ati pus in miscare, puteai sa observi cele doua marcaje de mentinere a directiei la stanga, care nicaieri in lume nu sunt facultative, te rog sa ma crezi. Faptul ca a spus ca nu te-a vazut, nu inseamna ca a recunoscut ca este de vina, nu te-a vazut pentru ca nici nu aveai ce cauta acolo. Crede-ma, nu vreau sa fiu rautacios pentru ca fac parte din breasla, dar asta este adevarul. Situatie similara: Bucuresti, Soseaua Nerva Traian, sensul spre Timpuri Noi, inainte de Splaiul Dambovitei. Zilnic sunt accidente acolo din cauza ca nu se respecta marcajul. Drumuri bune si bine platite!

evita sa scrii cuvinte prescurtat,vei avea surpriza sa nu mai gasesti comentariul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.