Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

In caz de accident


Postări Recomandate

  • Members

Colegilor,poate mai exista un topic la fel (eu am cautat dar nu am gasit) insa pentru cei care tranziteaza si folosesc ruta Germania/Austria va pot comunica cu certitudine ca in caz de accident aveti urmatoarele drepturi:

1.In fata politaiului aveti dreptul sa nu declarati nimic pana nu vine avocatul,in acest caz soferul fiind in perfecta legalitate.Atentie mare,in cazul in care vorbiti tot ceea ce spuneti poate fi folosit pentru sau impotriva dumneavoastra.

2.Aveti dreptul legal sa cereti translator in caz de ancheta,costurile cu acest translator fiind suportate de statul pe teritoriul caruia a fost inregistrat evenimentul.

Pe cale de consecinta in cazul in care aveti suspiciuni ca vina nu va apartine si ca sa nu fiti buni de plata sau mai cine stie ce,pana la sosirea avocatului si a translatorului aveti dreptul legal de a nu vorbi.

Aceste sfaturi au fost preluate in timpul unei sedinte/prezentari la care am participat personal in Germania.Nu am exact baza legala a afirmatiilor adica nu stiu unde scrie insa sunt convins ca acest avocat nu a fost chemat sa ne spuna baliverne mai ales ca la sedinta au participat mai toate natiile de cetateni UE.

Sper sa va fie de ajutor si totodata sa nu va loviti de situatii limita.Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Chiar ieri am vorbit cu un coleg, i-a agățat unuia oglinda, cu coltul remorcii, respectivul fiind parcat la vreo 5 metri de coltul intersecției . A chemat neamțu politia, al meu a luat 35 euro amenda, neamțu 25. Nu exista amiabila în Germania?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members
Chiar ieri am vorbit cu un coleg, i-a agățat unuia oglinda, cu coltul remorcii, respectivul fiind parcat la vreo 5 metri de coltul intersecției . A chemat neamțu politia, al meu a luat 35 euro amenda, neamțu 25. Nu exista amiabila în Germania?

exista amiabila pana nu ai chemat politia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.