Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

transport marfa cont propriu italia romania


derzelat

Postări Recomandate

  • Members

buna ziua. numele meu e catalin si as avea o intrebare pentru dumneavoastra. Socrul meu are o camioneta de 3,5 t cu masa totala admisa 7,5t , si ar vrea sa aduca in tara niste mobila in interes propriu.El este din italia, masina e trecuta pe firma lui de acolo iar el are categoria B. intrebarea mea este, eu cu categoriile C,C+E pot aduce aceasta marfa dar, este nevoie de tahograf avand in vedere ca depaseste 3,5t? si ce acte sunt necesare pentru efectuarea unui asemenea transport? va multumesc anticipat si sper ca intrebarea mea este atat clara cat si in sfera dumneavoastra de raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Articolul 3

Prezentul regulament nu se aplică transporturilor rutiere efectuate de:

[...]

(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu

depăşească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;

Firma va trebui să-ți închirieze mașina iar tu să ai asupra ta factura că ai cumpărat mobila respectivă (ca persoană fizică) și atunci nu ai nevoie decât de permis. Altfel... trebuie tot tacâmul (aparat taho+card/diagramă, atestat, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.