Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

TABITA -TOUR


edy.mih.

Postări Recomandate

  • Members

Daca stie cineva o firma privata care respecta timpi de conducere, fara sa-ti dea toata ziua foi de concediu si alte activitati, sa ne spuna si noua sa puten sa trimitem o diploma ceva.Uni dintre coordonatori de transport care ieri lucrau la firme private si-ti dadeau foi de concediu astazi sunt angajati ISCTR, deci autoritatile sunt la curent cu ce se intimpla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Eu am lucrat la tabita si este ok bani se dau la timp e bine , este o firma mare cu multa miscare nu se pling de calatori eu spun ca merita sa incercati nu mai lucrez la tabita din motive personale dar oricand ma angajez la ei pentru ca este firma mare...foarte mare si de prestigiu. Banii pe munca voastra ii luati nu veti fi neplatiti. Ca si peste tot trebuie sa treceti prin niste etape....Drumuri bune si sfatul meu este sa incercati ....greu este peste tot..

Mult respect pentru doamna Ani Sigartau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Salutare colegi.

Evitati Tabita tour,eu am lucrat o luna ,dupa care am plecat in strainatate,m-au rugat sa raman o saptamana in plus,am ramas am lucrat cu promisiunea ca imi vor trimite banii.cand a venit ziua de salariu au gasit diferite motive si nu am am mai vazut banii nici in ziua de astazi.

Nu se merge la program.masini care nu corespunt tehnic-jafuri-fara caldura ,fara sa iti deconteze amenzile,trebuie sa dai de la tine sa scapi.

Cautati in alta parte.

Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Va spun si eu prin ce am trecut cand am lucrat la ei o luna.Te duci la Bistrita cand te cheama ei la interviu,dai o proba de conducere prin oras cu un chelios si mustacios care se da mare fost instructor auto,in timpul de test cand conduci te intreba diverse intrebari despre cirulatie, semne,conducere preventiva,etc (lucru bun pt.selectie) apoi in functie de ce ai trecut pe cv si cum te descurci la proba de conducere te selecteaza sau te trimite acasa.Dupa ce te-a selectat,iti da actele necesare in vederea angajarii ,echipamentul de lucru (camasi si pantaloni) cu factura,din care ti se va retine la primul salariu 50 % din costul echipamentului.Dupa ce ajunge dosarul de angajare la Bistrita te suna sa incepi munca,ori (Rares sau Iosif) - [marii coordonatori care habar n-au sa tina evidenta la masini,consum %,etc...].Pe perioada cat am lucrat la ei am facut transferuri,adica curse regulate pe tara,preiei autocarul de la Arad si te duci la Targoviste sau Bucuresti si invers.Singura zi libera e duminica pentru ca nu sunt intrari si iesiri din tara.Dupa o luna pe tara urmeaza sa pleci pe extern,unde n-am ajuns ca mi-am bagat demisia,pentru ca esti foarte prost platit, te plateste cu 60 euro/tronson,adica pleci din Bucuresti la Brescia,iei 60 euro,acolo ramai cazat 2-3 zile,depinde de situatie pt.ca sunt "batranii" care fac tronsoane sa-si umfle salariu iar tu cum esti la inceput stai pe dreapta.Dupa 2-3 zile pleci din Brescia spre RO sau Spania,depinde...daca pleci din Brescia spre Spania (Madrid,Almonte,etc) mai iei 60 euro si asa ajungi pe o ruta de Romania-Spania sa castigi 120 euro si care dureaza peste 1 saptamana.Inapoi acelasi lucru,in total o cursa de RO-SP iei 240 euro si nu prinzi mai mult de 3 curse/luna.Daca mai ai si norocul sa iti sara o pietricica in parbriz platesti sau daca ai norocul si nu-ti verifici masina la luare in primire si ai luato lovita la fel,esti bun de plata.Se merge pe diagrama de iti s-ar capacele,apoi scoti foaie de concediu in alt oras,ajungi la cazare dormi 2-3 ore apoi pleci mai departe.Daca esti pe card si nu te iei in gura cu cine esti pe masina,(sunt tot felul de colegi care se cred mari zmei,dar intalnesti si "baietii calumea"), mergi peste program iar amenziile tu le platesti.Problema e ca trebuie sa scoti timpul de a ajunge la destinatie dupa graficul lor si i dai in gura la autocaru ala de i sar capacele (majoritatea sunt limitate la 100 si daca ti se gata programul,n-ai ce face...),iar pe tara sa fi schumacher nu e usor cu 56 de oameni dupa tine + remorca,mai ales pe drumuri comunale,nationale..,daca esti in intarziere...(mai ales la plecariile spre spania din bucuresti),te suna si urla ca de ce nu ajungi ca colegii sunt la simeria unde se face repartitiile cu calatorii),numai ca "porcii astia" n-au de unde sa stie ca drumul a fost aglomerat,accidente,etc, nu-i intereseaza,daca s-ar putea pt ei sa zbori peste masiniile din trafic nici atunci n-ar fi multumiti,iar amenziile toate care le iei tu le platesti din buzunarul tau.La angajare nu-ti da nici un avans,trebuie sa ai bani pt cheltuiala permanent la tine,pentru ca daca ramani fara si esti prin italia sau oriunde ai fi si suni la firma iti va spune ca nu se fac exceptii si salariu e in aceeasi zi pt.toti.Bani pe ce am lucrat n-am vazut nici 1 leu,doar promisiuni de mai bine de o luna,altceva...cate screenshoturi cu cateva foi de concediu am pus aici : https://www.dropbox.com/sh/lyoani70imhpjnx/fcBnbdEeBh

Aparte de toate...daca nu cunosti rutele trebuie sa iti notezi totul pe un caietel,pt.ca nu te lasa cu GPS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutareee colegii.

Tin sa incep acest comentariu prin ai raspunde colegului "mariusss",daca bine imi amintesc acum cateva luni erai tare incantat de Atlassib,ca esti titular si nu mai stiu ce,dupa care sa ne vedem din nou aici,sustinand ca esti sofer la tabita tour.Eu pot sa spun ca nu este nici bine dar nici exagerat de rau daca esti serios.Nu se trag bani de motorina daca nu te pierzi si faci km in plus,nu esti chemat in birou la dl.Petrica Sighiartau daca esti pe ruta internationala,si aici ma refer la Spania,si ai autocarul curat,si bineinteles vreau sa subliniez un lucru foarte important NU sunt de-al lor,deoarece o sa vina multi cu comentarii dulci.Daca prezinti seriozitate si esti rezistent la stress cred ca este ok.Sunt in momentul de fata soferii care au poate chiar 7-8 ani vechime.Poate ne spune dl mariusss pe cativa dintre ei si intre noi fie vb,daca veneai de la atlassib de pe international la tabita tour sigur nu faceai tara ;)...Pentru alte detalii va astept pe privat,pentru lucruri care le pot sustine!Drumuri bune colegii

Salutare. Pentru ;Razvanel BN'"

Colegule eu nu am lucrat niciodata la Atlassib. Cred ca ma incurci cu altcineva.Oricum sa auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Referitor la link-ul de mai sus: https://www.dropbox.com/sh/xiie6pzlakk7 ... .19.32.jpg acum functioneaza.

Colegii,lasatio incolo de cearta ca nu-si are rostu ca majoritatea firmelor mari care au autocare procedeaza la fel,munca pana cazi in cap si bani putini,mai bine mergi pe tir sau duba de transport marfa si castigi mai bine,acum fiecare stie ce probleme financiare are,si ce vrea sa faca....in final nu conteaza unde a lucrat fiecare,atlassib,saiz,tab,etc ca tot dracu ala e,la atlasib poate ai un avantaj ca mergi in 3,la altii mergi in 2,altii au masini mai bune,altii mai proaste,etc...in final conteaza cat castigi curati in mana, ca nu cred ca e cineva care sa lucreze gratis si sa-i placa sa stea la pupitru bani de nimic.Iar cu manevrele,cum am vazut discutii la alti colegi,bilete scanate,lista cu persoane refacuta,clienti pe telefon,etc...cat credeti ca va mai tine? pana te vede careva si te da in gat si dupaia tot tu tragi....Sa aveti drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa e colegule, la toate firmele mari sunt plusuri si minusuri, dar cum ai zis pana la urma conteaza cu ce ramai in buzunar si ce duci acasa la familie ca doar nu stai doar ca sa ai bani de mancare si de telefoane. Speram ca se vor schimba in bine si firmele de transport din Romania. Eu momentan acuma fac tir iar in ceea ce priveste banii sunt peste cei care fac autocar chiar si de mai mult timp. Cum spuneam sunt si avantaje si dezavantaje. Cu oameni e mai greu dar paradoxal in acelasi timp mai placut. Singur pe masina nebunesti de la o vreme mai ales daca te mai tine firma si prin parcari.

Doamne ajuta si sa auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

va salut.Vreau sa va spun ca am fost sofer la Tabita-Tour pana luna trecuta,am stat exact o luna,ghinionul ma urmarit si in Verona am zgariat doua cale la un autocar,intru-un peiaj.Fara drept de apel doamna Any mi-a spus sa-mi dau demisia.Ce vreau sa stiti este faptul ca sunt destul de seriosi in privinta banilor,pe mine unul nu ma fentat deloc,sincer sa fiu.Important este sa-ti vezi de treaba ta,si sa aveti mare grija sa nu loviti masinile,iar in al doilea rand,va trebui sa stiti cine va este prieten si care va este dusman.Din toata aceasta experienta a mea la Tabita ,imi pare rau ca nu am apucat sa vorbesc personal cu sefa, pentru ai spune cu adevart ce oameni a angajat,sau poate ca stie deja.Sfatul meu este ca merita sa incercati la Tabita-tour nu este asa de rau ,eu unul ma-s intoarce inapoi dar......Cu stima va salut.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hai colegu,dao  incolo de treaba, eu nu mi-am vazut salariu de la ei, am stat 3 saptamani si ieri 15 ca a fost zi de bani n-am vazut nimic in cont, tot gol e, nu mai ne povesti povesti deastea, te rog frumos,avem pretentii de la tine si cum zici tu ca ai zgariat autocarul...pai tu nici nu-ti mai vezi salariu ca te pune la plata.Eu am avut explozie pe dreapta spate la remorca cu 66 tab ( a lui curac) si tot a comentat, fi serios! Si..../ te-ai intoarce inapoi sa stai la brescia sau huelva pe dreapta? si sa lucrezi pentru maxim (in cel mai fericit caz) 600-700 euro? PE COMUNITATE!! ...deaia cand imi caut de munca ma intreaba daca stiu mainute,magneti,etc din cauza unor conducatori auto ca voi, ca nu va pot numi soferi,n-am treaba cu tine dar dupa ce e distrusa piata a-ti facuto toti lata si munciti ca sclavi pe bani de nimic,numai ca sa nu stati acasa.Drumuri bune la toata lumea

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Tabita Tour cu printesa de d-na Tabita iti vorbeste atat de frumos...cand au interes....te duci frumos la interviu...reusesti...te chinui sa faci rost de bani sa supravietuiesti pana iei primi bani bineinteles SOFER EXTERN...te obliga sa cumperi 4 camasi de la ei plus 2 perechi de pantaloni...care cost 80 ron bucata...cravata am uitat sa specific...toate bune si frumoase masini bune..curate ca tot soferul face curat dupa 35 de ore de condus...te duci la Brescia...de la Brescia...de la Brescia la Barcelona apoi Madrid si Huelva...La Brescia si Madrid au apartamente vechi cu 2 camere unde locuiesc 12 soferi si unde soarele isi face datoria si ei nu au nici macar aer conditionat in ele...Ghizii fac legea...ei dorm ...ei fac ploile la benzinarii pe Slovenia...lasa motorina in peco contra unor sume de bani...acte pe naspa la CMR uri si colete colegii au luat 1000 de euro pe sofer plus 5000 euro firma plus amenzi...plus si tot plus ...Se merge pe doua carduri plus diagrama in paralel.

Salariul promis 1200 de euro plus salariul pe tara minim pe economie....si tu intr o luna lucrat pana la refuz nu ai cum sa depasesti 600 de euro...TEAPA COLEGI ! AVETI MARE GRIJA SUNTEM MULTI DIN PRAHOVA SI BUCURESTI.

Tractoristii lor de la Bistrita Nu au curaj sa deschida gurita.

Alte neregul au asigurari full casco si daca iti sare pietricica in geam iti ia 500 de euro nea Nelu Batranul...tot pocait....

Ma scuzati nu mai imi permite timpul dar revin cu actualitati va promit !

AVETI GRIJA UNDE LUCRATI CA ADUCETI BANI DE ACASA !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

 cum sa spui ca-i bine cand ai stat o luna la ei si dupa tea dat afara ! Banii nui mai veyi pe ce ai muncit , chiar daca nu pateai nimic , cred ca habar na-i de soferie si mai ales de TabitaTour , spun din propria experienta nu din auzite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Nu ma dat nimeni afara! Am plecat pentru ca nu accept sclavie.Daca tie iti convine e problema ta.Legat de soferie...stai relax ca nu cred ca ne cunoastem atat de bine incat sa ne dam cu parerea dupa ureche.Stai calm ca nu-s incepator.Drumuri bune!

 

 

cititi bine mesajele si dupa face-ti comentarii....aaa123 i sa adresat lui ciprian..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Așa Cosmine, nu te lăsa!!!

Pot să confirm cele spuse, îl cunosc personal pe băiat. A plecat singur de la ei, nu l-au dat afară. Ba chiar i-au sunat de câteva ori să-i cheme înapoi (au fost 2 care au renunțat atunci).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 5 weeks later...
  • Members
La 11/07/2017 la 15:10, Sille a spus:

Salut colegii am fost si eu propus pentru angajare la Tabita am dat proba in Ploiesti as vrea ceva pareri recent despre ei,drumuri bune sa aveti

"Batman batman" :)))) nu o sa fie Batman. Sa ne zici si noua cum a fost sau cum e sa muncesti pentru astia. Toti zic ca e nasol si tu Batman, patronu e acelasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • Members
La 11.07.2017 la 17:10, Sille a spus:

Salut colegii am fost si eu propus pentru angajare la Tabita am dat proba in Ploiesti as vrea ceva pareri recent despre ei,drumuri bune sa aveti

Salut, Sille !

Ce ai făcut pana la urma , te-ai angajat pana la urma la Tabita ? Mai ești acolo ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Buna ziua ,  as vrea sa va spun si eu despre Tabita Tour , aceasta firma nu este serioasa , am venit în luna decembrie a anului trecut cu ei , iar eu am rămâne într-un peco  ,  în Simeria  , din care mi-au rămas bagajele in masina , am facut reclamație la sediul din Alba Iulia  , cei de acolo miai spus sa astept pana vine rezultatul de la Bistrița. Am avut 4 bagaje din care mi-au adus doar 2 cele fără valoare , cele cu valoare ( bani , telefone si ceasuri de valoare  totul în jur de 800€ ) am rămas fără nimic . Se poate asta ceva , sa rămâi de paguba? Puteti sa imi dati va rog o idee ce as putea face să-mi recuperez bunurile ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.