Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Firma "Tipes" - Firma de tepari.


Postări Recomandate

  • Members

Nu va mai luati dupa cei ce lauda firma Tipes, sunt impostorii(sarlatani). Ei o fac din diferite motive bine stiute de soferii mai umblati. Totul este o minciuna la aceasta firma, salariul este de 1050 euro, dar pe care nu-i vezi pt ca au grija sa-ti taie din ei chiar si pt simplul motiv ca ai CONSUMAT MAI PUTINA MOTORINA, da! ati citit bine. Pauzele de 45 si 24 le faci in alta masina fiindca pleci in echipaj, nu ai masina ta mai mult de 2 saptamani si trei sferturi din perioada esti in echipaj. Daca vrei bani mai multi lucrezi sambata si duminica facand case mobile si trasportandu-le cu masini dotate cu tahograf cu diagrama, cam 18 ore pe zi. Daca ai cazut in plasa lor dupa 3-4 luni incep a-ti mai da cate 100-200 euro din banii care ti ia retinut lunile anterioare dupa care o ia de la cap...... km cam 4000 pe luna. Daca vrei sa vezi cum iti sta fara personalitate si vrei sa fi tepuit Du-te! Daca aveti intrebari, pt a va raspunde concret va stau la dispozitie. Paritatea la angajare este de 1 la 10 adica din 10 daca ramane 1.drumurii bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In primul rand buna ziua stimati camionisti, ceea cea imi place la acest forum este ca toti se plang de de firmele unde lucreaza/ au lucrat (ca nu platesc, ca ii obliga la diverse proceduri neortodoxe, ca fac pauzele in alte camioane, ca, ca, ca ....) dar nici unul nu zice adevaratul motiv pentru care nu mai lucreaza la acea firma, eu sunt unul dintre cei mai vechi soferi din aceasta firma pe care domul Doru o deningreaza, dansul nu spune ca a plecat ''din motive de sanatate'' si ca a lut masina a plecat in Franta , a lovit si capul tractor si remorca iar cand a fost intrebat, a dat vina pe titularul de camion (care era in concediu si nu a fost prezent la discutie) iar dupa cand a zis ca minte , ca va trebui sa plateasca ''s-a inbolnavit'' instantaneu si a trebuit sa pleca acasa de urgenta... acuma dupa ce a primit vre-o scrisoare de la avocatul firmei sa pus ca sa scrie si sa denigreze firma.

Daca s-ar face 4000 de km pe luna asa cum zice el ar fi fost de mult inchisa, .3500 pe saptamana se fac dar in echipaj, nu stiu cum poate zice Doru ca dupa 3/4 luni ti da inapoi 100 -200 euro, el a lucrat 1 luna jumante ... si mai ceva: sambetele si duminicile le faci in cabina dar pentru asta ti se plateste dela 200 la 300 euro in plus la salar.

Acestea sunt cateva aspecte pe care domnul Doru nu le precizeaza si sunt bine de stiut.

Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sau sunt ce??? Nu prea au fost multi Doru de pe la Constanta prin firma, si stiu sigur ca se primesc ''bani pe acasa'' asa se numesc aici, si da sunt unu care primeste bani pe casa, deaorece am decis ca sa stau la camion 300 euro imi pica bine pe luna, masina a lovit-o e dearece a fost un singur Doru de la Constanta prin firma.

drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cel putin Doru,are un nume. Oare tu nu esti unul din aia care anul trecut intr o parcare la Viadana nu ati avut bunul simt sa-mi raspundeti la salut si cica vorbeati intr o italiana 80% moldoveneasca intre voi si faceati glume pe seama mea ca eu lucrez pe un amarit de iveco cu n r de Romania iar voi pe scanii cu mansarda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
stiu sigur ca se primesc ''bani pe acasa'' asa se numesc aici, si da sunt unu care primeste bani pe casa, deaorece am decis ca sa stau la camion 300 euro imi pica bine pe luna.

Regulamentul 561 / 2006 CE , articolul 8 alineatul 8 , sa vezi amenzile ce bucurie :D:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cum va da o contra cineva, cum sariti cu totii ca arsi pe el. Si daca ar fi "unu de la birou" care-i faza ?

Bucurati-va domilor ca e o fima care angajeaza "incepatori" si care plateste, nu ca la hartl, 600 de euro all inclusive ... :)

ps. super-soferilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut, stimati colegi!

Ma simt nevoit sa ma cobor la nivelul domnului Sole si sa va raspund la intrebari. Da,am plecat si din motive de sanatate, dar si din cauza nesimtirii, nemaiputand supora masinile pline de plosnite, pe care erai nevoit sa le deratizezicu deodorant.

Eu cred ca domnul Sole este chiar "tractoristul" mai brunet de pe masina 049 care intotdeauna se ocuopa cu... (stiti voi soferii la ce ma refer).

Marsavia acestor impostori, care din pacate bantuie printre noi, ies la rampa denigrandu-si colegii si sarind la gatul lor ca dihorul la c...., si tot incearca sa isi apere reputatia de oameni josnici, nu cu greu obtinuta.

Domnul Sole pretinde ca era in concediu si ca nu participat la discutii. Ce discutii? De unde stie dumnealui cine sunt si din ce cauza am plecat?? Oricum, din motive intemeiate, nu voi da numele consateanuli sau care mi-a spusde cand si de catre cine a fost spart spoilerul. Masina a luat-o chiar dumnealui de la mine(fara proces verbal) si, culmea, el face sesizare in legatura cu spoilerul, dupa 24 de zile.

Sa iti opreasca din banii munciti cu greu, este o regula! Fiindca, nemaiavand suficienti soferi, ei iti propun un targ: iti opresc niste bani esalonati pe o fapta pe care nu ai comis-o, injosindu-te astfel si ramanand in continuare sa lucrezi la respectiva firma.

Pauzele de 45 se fac in cabina in timp ce alt coleg conduce, deci, cu masina in miscare. Daca nu ai masina ta, ei te muta ca tiganu' cu cortu'.

Domnule Cristiy, salariul este de 150 de euro + 1050 de euro diurna (teoretic, caci practic...).

Domnule Virgil, ai intuit totul corect, era imposibil sa nu se observe de doreste de fapt acest domn Sole.

Domnule Flor77, ai dreptate! Este exact genul de om pe care l-ai descris! L-ai ochit, nu avea cum sa scape el de ochiul format al tiristului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru soferii care nu au mai condus pe extern, li se opresc 300 de euro/luna timp de 3 luni, pentru o asa-zisa scoala. Ce scoala.. numai cei de la Tipes stiu.

Va atasez si o poza pentru a vedea cat costa o fapta necomisa, pentru cineva care vrea sa plece. - 4000euro(patru mii euro).

Picture_010.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

transportul catre aceasta firma mincinoasa din toate punctele de vedere ,se face cu bani propri ,si odata ajuns mai dai o proba de condus si acolo daca nu o ei , au o vorba ramanem prieteni si pleci acasa tot pe bani tai, asata in cazul in care pleaca multi soferi neinformati din romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

dupa ce primesc raspunsul de la itm, ii dau in judecata,ji......,sau invatat doar cu injuraturi sperand sa le mearga insalatoriile a la infinit.Stiu ca sunt f multi colegi care au patito cu tipes ,rog sa ma contacteze,pt a lua parte la proces ,eu suport toata cheltuiala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • Members

Ce capete de acuzare in Romania domnilor? Nu rezolvati nimic. Daca va interesati puteti afla ca au fost denuntati la Ministerul Muncii din Italia. Au avut controale peste controale, amenzi peste amenzi asa ca daca vreti sa vi se faca dreptate contactati-ma pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Ce capete de acuzare in Romania domnilor? Nu rezolvati nimic. Daca va interesati puteti afla ca au fost denuntati la Ministerul Muncii din Italia. Au avut controale peste controale, amenzi peste amenzi asa ca daca vreti sa vi se faca dreptate contactati-ma pe mine.

edit amin , comentariu eliminat , bunul simt , domnule sofer !! Vai si amar .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut Doru ,nu te lasa ,dale la cap daca sunt tepari ,si rugaminte celor care au mai fost pe acolo ,ajutatil pe Doru in aceasta problema si poate asa se va stopa in Romania acest fenomen...eu caut de cateva luni sa intru ca incepator si nu gasesc altceva decat firme din astea fantoma care promit marea cu sarea dar cand mai pui si alte intrebari o cam scalda...asta e ,dar poate intr-o zi vor fi luate la bani marunti si vor plati...

drumuri bune colegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

am lucrat pe 197 scania mau pus sa-mi dau demisia,am ajuns la firma cu masina am plecat cu masina pe bani mei.se doarme in camion iti de 200 de euro.care doreste care nu au cazare.de plosinite au avut cateva masini, au lingai,sunt printre soferi si la dispecerat niste balauri,ne educati figuranti nu sti de care sa te feresti,cu consumul de motorina  nu era probleme ,te verifica prin gps,nu era o probema'pe mine numa interesa motorina ma interesa sa fac experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.