Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ce ziceti de asa zisul " Tarzan"?


CALIN

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Dupa parerea mea el nu a trebuit s? posteze filmuletul pe net deoarece s-au starnit comentarii care de care mai tampite. Stiea ce face are pilot automat si cred c? si cruise control si nu punea in pericol viata nimanui.   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am vazut la observator asear? pe un coleg sofer care s-a filmat c?nt?nd ?i astia de la observator ziceau ceva de genu (daca vedeti un tir venind sa trageti pe dreapta) astia de la stiri au nebunit cu totul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Aseara mi-a zis tata ca a vazut la stiri ca o sa se bage o lege care poti lua permisul pentru categorile "C , C+E " dupa 25 ani . Acuma stau si ma gandesc poate ca au vazut astia filmuletele dupa youtube cu mascarici de soferi si acuma ce au zis , gata sa nu mai dea astia la 18 da la 25 acuma ca iaute ce face soferi de camioane .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Noroc ca nu sunt multi ca el.Din cauza unui dobitoc,suferim toti.La jaful care-l are nu cred ca e dotat cu cruise control si apoi,stiti prea bine ca un "stau" (blocaj),se poate forma in 5 secunde.Cand mai avea el timp sa reactioneze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

dupa parerea mea nu a fost un pericol dar greseala pe care a facuto a fost ca a pus filmuletul pe net.Ati vazut cu totii ca cei de la televizor si nu numai ne baga pe toti in aceeasi oala cu cei care se numesc "regii soselelor"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

dupa mine este un tampit.... nu spun din parere de rau dar eu am vazut multe accidente simileare. prima data pune in pericol viata altor participanti la drum.. iar in al doila rand nu inteleg el ce vroia sa demostreze.

stiti si mie imi place sa ascult muzica in camion dar in timp ce ascult muzica sunt atent la strada. cati din voi au facut explozie de cauciuc? numa cand treci prim minutele alea vezi ca nui o joaca soferia. anu trecut in italia la cremona a fost un accident in lant pe strada cu 56 de masini si eu eram intre ei dar norcu meu a fost ca nu dasam nu stau cu picioarele pe bord sau ma uit la film cand conduc. viata de sofer nu este o joaca. eu va sp ca eu la 18 ani conduceam auto articolata si in acesti 3 ani de soferie nu pot sp ca sunt profesionist dar eu va sp ceva in viata asta de soferie si la 50 de ani mai ai de invatat ceva.

acest individ tarzan ce vroia sa arete? ce a rezolvat? a ajuns vedeta peste 20 de tari.

pe zi mor peste 100 de tiristi in italia dar daca stai sa vezi cauzele sunt cam acelas..... 1 ne atentia 2 somnu 3 viteza si bautura. dar din asta 100 , 65% sunt tineri ca si mine sau ca ori care...

eu fac din placere meseria asta dar sunt constient la riscuri da mai ales la viata altora. cei care condu cu tonaj ar trebui sa stie ca nu tot timpu conduce el camionu ca greutatea te conduce.

                                                                                                    daca ar fi dupa mine eu iasi lua permisu la tarzan nu ca sunt eu rasist sau bajocurost dar adevaru este ca este un pericol pe strada

soferia nu este o munca cu muschi sa dai la lopata sau asa mai departe este o munca shiica.

                                                                        tibi  drum bun sa avetzi......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Turcii sau mai cumintit un pic la stilul de condus dupa cum vad eu si pe tara. Oricum in Europa sunt niste sfinti la volan. Dar sunt cei mai saritori cand ai probleme.  Romani nu m-au ajutat in parcare in Polonia si m-au ajutat turcii. Si au venit vreo 10 cand au vazut ca am nevoie de ajutor, cu truse de scule s romanii stateau si se uitau. Eu am o parere buna despre turci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

bravo lui asa trebuie domnule cand conduci sa petreci sa spargi pahare,dar el a avut grija mai tot timpul a tinut de volan si sa uitat plus ca la pus pe pilot automat si a tras dreapta pe banda de urgenta.FELICITARI PENTRU CE A FACUT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Tarzan e "mic copil" in comparatia cu alti soferi. Am vazut un sofer pe youtub care s-a asezat in pat si conducea cu picioarele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Plictiseala nu are nimic in comun cu leziunile cerebrale si comportamentul rezultat din disfunctia rationamentului.Subliniind intr-o ironie,...cred c-a fost scapat din brate la nastere, in cap. ;D Fara nici o intentie de-a jigni, dar sunt de acord cu faptul ca pentru C+E ar trebui sa ai cel putin 25 de ani.Doar pentru ca sunt cazuri de exceptie in care la 18 ani sunt soferi cu mult mai mare raspundere decat marea majoritate, nu inseamna ca 18 ani este si varsta optima pentru aceasta categorie de autovehicule.In general, in jur de 25 de ani, deja ai o iubita stabila, cu care, daca nu esti casatorit, te gandesti sa intemeiezi o familie.Pentru ca ai pe cineva de care iti pasa mult, te gandesti la propria persoana altfel, si judeci unele chestii mai cu raspundere, si-ti poti infrana unele tendinte infantile.Tot la 25 de ani pe acolo, cei care mai au parinti si frati/surori, se gandesc altfel la ei cand sunt la volanul unui TIR,...Acesti 7 ani diferenta intre 18 si 25 conteaza mult, pentru ca inaintezi in viata si "o vezi" cat este de fragila.Cei ce nu pot merge atat de departe cu intelesul riscurilor unui astfel de comportament iresponsabil, sa nu se supere.Admit ca sunt destui de multi si cei de pe masini mici care n-au evoluat prea mult de la soparla incoace, dar una este sa scapi de sub control 1,5 - 2 t., si alta sa nu mai poti stavili zeci de t.Pe de alta parte, testele psiho care se dau pentru autovehicule sunt irelevante.Doar pentru ca cineva are timp de reactie foarte bun, sau pentru ca poate asocia repede niste elemente asemanatoare, ori pentru ca apreciaza distanta optim, nu inseamna ca si poate fi sofer.Nu stiu ce teste dau pilotii de avioane de linie (si nu numai), dar daca s-ar da jumatate din acelea, si adaptate traficului pe asfalt, celor ce aspira la permise, cred cu tarie ca s-ar reduce enorm accidentele.Bine !, sunt foarte multi factori ce concura la un deznodamant tragic pe sosele, insa, raspunderea in fata propriilor actiuni, evaluarea anticipata a urmarilor, este o dovada de respect, atat personal, cat si fata de ceilalti oameni, fie ei si pietoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

    Am vazut si eu filmuletul!Parerea mea este ca domnul Tarzan este bun de internat la spitalul de glumeti!In camion nu esti niciodata prea precaut!(n-am multi km facuti pe camion,dupa primul milion am renuntat sa-i mai numar)dar surprize mi se mai intampla si acuma!De exemplu o explozie pe fata!Faceam misto de un prieten de-al meu care imi povestea ca a avut explozie pe fata!Eu ma dadeam mare ca de cand conduc tiruri nu mi- s-a intamplat niciodata(asta acu' vreo 2 ani).Si iata ca acu 2 ani am facut 2(DOUA)intr-un singur voiaj de Montreal-Memphis tennessee!Cu camionul never say never!Si nu cred ca e vorba de varsta ci de ce ai in scafarlie!Din contra,eu cred ca sunt persoane care cu cat incep sa conduca mai repede cu atat prind mai multa experienta!Eu conduc(neoficial,bineinteles)de la varsta de 15 ani!Acuma am 37!Si nu am fost niciodata un pericol public!Dar am inceput sa conduc cu  taica-mio in dreapta(d-zeu sa-l ierte)eu de loc sunt din BV si tata lucra la Steagu Rosu(pe vremea lu'Ceasca ,ca sofer de incercare)Iar oficial am permis profesionist de la varsta de 18 ani,din armata!Imediat fac 20 de ani de soferie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Parerea mea este k locul lui tarzan e la zoo , pai nu ati vazut cum sarea k o maimutza ? Cu parere de rau pt soferii de camion care nu sunt deacord cu mine , cred ca acest iresponsabil nu ar fi trebuit sa fie nici macar pe o bicicleta, daramite pe un camion care pun pariu k era si incarcat . In Italia ,anul trecut parca, a fost tot asa un accident in care un camion ( al carui sofer adormise la volan)a dar in parapetii de separare a sensurilor de mers s-a lovit de alt camion car eera incarcat cu ceva substante imflamabile si a avut loc si o explozie ( sper sa mai gasesc filmarea aia pe you tube ca sa o postez). In acest accident au mai fost prinse si mai multe masini mici.Au dreptate  Kenworth si Tibi cand aduc referire la  pana de cauciu .Daca facea pana pe fata se ducea naibii cu tot cu pilotul automat si sistemele de siguranta. Nu trebuie k toti soferii de camion sa fie bagati in aceeasi oala cu acest specimen. La vizionarea acestor imagini autoritatile romane trebuia sa-i  ia permisul, indiferent de tara in care s-a intamplat evenimentul. Va asigur eu k dupa acest filmulet multi tinerei ( asa ca mine ) vor incerca sa face ce a facut dementul asta.

Sunt deacord cu Timishan k ar trebui sa ai minim 25 de ani pt a da pt C+E , pt ca oricat de responsabil ai fi, nu sa conduci si nu ai experienta nici pe masinile mici, daramite pe masinile cu tonaj si mult mai mari.Din propria experienta spun k e mai bine sa treci treptat de la o categorie la alta.Mie cred ca mi-ar fi mult mai usor sa trec la volanul unui camion dupa ce am o experienta in spate pe masini mici si microbuze decat unul care acum ie toate gradele dintr-o data .Si sunt deacord si cu faptul sa nu treci direct la volanul unui camion, ci sa stai o perioada ( 1 an as spune eu) ca si co-sofer pe langa un sofer cu experienta.Un unchi de-al meu cand a facut scoala de soferi( in timpul armatei a facut-o el cu zeci de ani in urma)nu primea direct permisul ci un carnet de conducere cu care aveai voie sa conduci doar daca erai ca si co-sofer pe langa un sofer cu experienta, si dupa un an primeai permisul ( sau primeai si carnetul si  permisul dar un an aveai voie sa conduci ca si co-sofer pe baza carnetului, ceva de genul, Cei care sunt din perioada aia pot sa ne ofere mai multe amanunte.....unchiul meu are peste 60 de ani).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Asa este ,Pe vremea lui nea' Nicu un an de zile aveai voie sa conduci camion numai in cariera dupa un an aveai voie sa mergi pe drumuri publice, insa atunci era altceva trebuia sa mergi ca ajutor de sofer o perioada ca sa te inveti cu meseria (aici au de pierdut cei care nu au in famile soferi sau pile si nu se pot angaja,adica incepatorii ) Legat de obtinerea permisului nu vad de ce la 25 de ani ,nu toti se maturizeaza la varsta aia sau daca ai 25 de ani gata esti sofer multi nu stiu la 25 de ani sa conduca un camion dupa 5 6 ani de tir aici e vorba de indemanare pricepere etc ar trebiu sa se schimbe metoda asta de practica... sa te invete mai bine ,asa cum era pe vremea lui Ceausescu sa mergi ca ajutor ,un an sa stai sa lucrezi in cariera (ex.)  dar asta este romania .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dupa parerea mea el nu a trebuit s? posteze filmuletul pe net deoarece s-au starnit comentarii care de care mai tampite. Stiea ce face are pilot automat si cred c? si cruise control si nu punea in pericol viata nimanui.   

Baiete, tu ce crezi, ca pilotul automat si cruise control conduce in locul tau? Tampitul de pe filmulet pur si simplu nu realizeaza ce se pote intampla intr-o fractiune de secunda. Daca moare el, sa dus un pericol public, dar pe o autostrada .... doamne fereste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Acesta este accidentul de care vorbeam in commentul postat ieri..

Asta a adormit la volan? Nu cred. Aici se vede clar ca camionul a avut o pana. Brusc se duce stanga. Daca adormi, mergi treptat catre o directie, nu brusc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.