Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ce ziceti de asa zisul " Tarzan"?


CALIN

Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • EX Staff

Acesta este accidentul de care vorbeam in commentul postat ieri..

Asta a adormit la volan? Nu cred. Aici se vede clar ca camionul a avut o pana. Brusc se duce stanga. Daca adormi, mergi treptat catre o directie, nu brusc.

A cedat partea stanga a directiei, camionul era cu revizia expirata, soferul anunta-se din timp ca are pb, dar nu au ascultat, firma bfc verona.

Soferul , polonez avea familia in italia,  era pe strada de aproape 40 de zile, fara sa ajunga acasa........

Aviz amatorilor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Multumim pentru informatii.Deci trebuie sa fim mai decisi atunci cand sunt pb cu masina si sa refuzam sa plecam la drum cu defectiuni la ea , pt. ca asta ne poate costa chiar si viatza.

Bravo tavy, nu merita sa risti pt nimeni, si nimic....nici pt cativa " banuti " in plus !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

toata lume vede semnatura ta . dar nu toata lumea stie ce zici acolo crede ca sunt doar niste litere aruncate acolo care suna frumos cand sunt citite , dar nici unu nu cred ca este in stare sa le puna in aplicare si accepta compromisuri la care urnarile le veden la stiri "Cel mai important lucru pe care il  transport e viata mea!" :);D;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

toata lume vede semnatura ta . dar nu toata lumea stie ce zici acolo crede ca sunt doar niste litere aruncate acolo care suna frumos cand sunt citite , dar nici unu nu cred ca este in stare sa le puna in aplicare si accepta compromisuri la care urnarile le veden la stiri "Cel mai important lucru pe care il  transport e viata mea!" :);D;)

Eu de exemplu,desi sunt un pusti doar  ;D, nu am facut compromisuri atunci cand a fost vorba de siguranta ( a mea sau a celorlalti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
  • Members

Chiar daca am ajuns tarziu, sa zic ca problema principala a fost ca s-a facut vazut. Altfel,  cata vreme societatea a creat o lege tampita care nu-ti lasa in 24 de ore in mod teoretic doar 9 ore de pauza, fiecare dintre noi ne amestecam ceea ce se numeste "timp personal" cu munca.

Nu e corect dar nu ti se lasa optiune. Suntem "mergatori pe sarma". Cei din "stal" isi pun mainile la ochi, dar cel ce merge 15 ore din zi pe sarma, se imbraca, se dezbraca, isi cauta obiecte ce apar ca trebuincioase ( apa, ochelari de soare, telefonul mobil alunecat te miri unde).

Vazut asa, "crud", nu da bine la public . Publicul insa trebuie sa se gandeasca ca e partas la legile care se fac.

Mie personal, imi pare bine de bucuria oricui e bucuros de ceva. Ma bucur si de bucuria baiatului asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am citit toate parerile, si pro si contra, si cu toate ca este un subiect vechi si totusi de actualitate, imi exprim si eu parerea proprie vis a vis de comportament si nu neaparat despre individ.

Daca esti un simplu privitor din afara domeniului, vei zice ca multi altii ca locul lui este la "9", dar daca stii cu ce se mananca meseria asta si te gandesti ce simti "tu" in multele ore de condus, multe fara pauza, ajungi sa intelegi si astfel de "iesiri".

Cati dintre voi nu ati simtit nevoia sa va dezmortiti putin sau sa va miscati putin dar programul nu v-a permis nici macar o oprire?

Ce poti sa faci cand esti obligat sa mergi continuu?

Eu nu-i caut scuze sau motivatii individului, dar de multe ori m-am trezit vorbind singur sau visand cu ochii deschisi, doar sa mai omor cateva minute din program.

Asa ca, nu dati cu pietre sau nu judecati dupa aparente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vida clara, pentru telefon este si o legislatie, pe care nu o respecta decat vreo 10% dintre soferi, si anume : ATUNCI CAND CONDUCI ORI NU FOLOSESTI TELEFONUL ORI ITI IEI  UN "HANDS FREE" PENTRU EL.Un sofer profesionist atunci cand se urca la volan isi face si un "plan de atac", cam stie de ce are nevoie in timp ce conduce si isi pune pe langa el acele obiecte de acre are nevoie.

evgheny, da, ajungi la un moment dat  (din caua oboselii sau plictiselii) sa si vorbesti de unul singur, sa canti ,sa razi, sa fluieri, dar nu cred ca este tipic soferesc (mai ales la cei care pretind ca sunt soferi profesionisti) sa sari in picioare pe scaun ,in timp ce camionul merge , si sa-ti fatzai fundul dintr-o parte in alta , cu mainile in aer punand in pericol pe ceilalti participanti la trafic. Tie ti-ar placea sa mergi cu masina impreuna cu familia, in concediu, si sa dea peste voi un astfel de nenorocit care ia mainile de pe volan si danseaza hora prin cabina ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Tavy, depinde ce intelegem fiecare prin "profesionist". Tu crezi ca cei de la politia de trafic isi cumpara hands-free?

Eu inteleg sa imi cumpar hands-free pentru ceea ce eu am certificat de transport. Eu nu "vorbesc" la telefon ci raspund unor sefi.

Stii ce zic sefii? Daca vrei sa lucrezi legal, fa-o la tine acasa, prin sufragerie, prin bucatarie?

Teoria e frumoasa, Tavy. E atat de frumoasa incat cred ca le place si celor ce au facut-o. Doar suprapunere cu realitatea gaseste numai la naivi.

Planul ala de bataie de care pomenesti tu nu e valabil in toate cazurile, pentru simplul motiv ca lumea e un picut mai mare, si fiind asa situatiile sunt un pic mai asa de diferite ca niciunul nu le stie pe toate.

Si eu pot sustine teorii, de zici ca sunt carte, numai ca eu mananc meseria asta pe paine de vreo 30 de ani fara a avea pretentie ca sunt profesionist, ci doar un carator cu permis de condus.

Sunt zile in care schimb si patru capete-tractor. Stii ce inseamna sa golesti o cabina, sa te muti in alta si sa mai faci si 800 de km intr-o zi plus doua incarcari si o descarcare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt zile in care schimb si patru capete-tractor. Stii ce inseamna sa golesti o cabina, sa te muti in alta si sa mai faci si 800 de km intr-o zi plus doua incarcari si o descarcare?

Probabil nu esti "departe" de cel ce facea 5.000km in 32 ore sau cam asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

vida clara , daca tu  mananci meseria asta pe paine de 30 de ani atunci inseamna ca nu ai 20 de ani asa cum pretinzi la profil, deci ne-ai mintit pe toti.....chestie de fairplay ;) .Acum daca ne uitam la unii ca nu folosesc  handsfree (sau ca fac diferite chestii la volan) trebuie sa-i copiem ca niste papagali ? La un telefon chiar daca raspunzi si nu suni tot ca vorbesti la el inseamna ( cineva de pe forumul asta, baiat profesionist si destept, spunea ca el nu raspunde la telefon in timp ce conduce, uite ca se poate ;) ).Te sperii cumva de faptul ca patronii spun "Daca vrei sa lucrezi legal, fa-o la tine acasa, prin sufragerie, prin bucatarie"  ?? rau faci, pentru ca inseamna ca esti o marioneta (ma refer aici la modul general nu la tine ) condusa de toti banditii care vor sa se imbogateasca pe spinarea oamenilor naivi care in loc sa-si asume responsabilitatea si sa-si faca meseria asa cum trebuie , baga fruntea in pamant si accepta toate ilegalitatile .Sunt curios ce vei zice cand autoritatile vor spune "Daca vrei sa lucrezi ilegal,fa-o la tine in celula, la penitenciar" ;). Hadeti fratilor sa incercam noi sa ne schimbam in primul rand. Fiecare sofer ar trebui sa respecte timpii de odihna ,pentru ca la necaz el este cel care suporta consecintele, nu firma. Pentru faptul ca respecti timpii de conducere nu te poate da afara nimeni , stiu ca se face acest lucru, dar este total ilegal si cu o plangere la autoritati se poate face mult rau la acea firma (mai ales daca sunt mai multi in aceast caz).Firmele vor trebui sa invete ca nu se mai poate munci ilegal , pentru ca vedem in jurul nostru ca se intampla tot felul de nenorociri care sunt produse tot de catre noi soferii.Din cauza oboselii mor doar soferii , nu si patronii. Am avut ocazia sa cunosc pana acum destule persoane care respecta regulile intocmai cum trebuie si nu-i intereseaza ca sefii urla si cer sa faca tot felul de ilegalitati .TOATA STIMA PT. EI !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • Members

un dobitoc inconstient:un sofer adevarat nu ar face asa ceva:ne mai miram de ce sintem tratati noi romanii mai rau decit polonezii:un politist belgian mi-a zis de sta in timpul unui control:avea perfecta dreptate;un bou acest tarzan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.