Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

PilotOn - intrebari frecvente si feedback


Cristi GPS

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 238
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Salut Cristache.

Te am sunat azi da de pe numar de spania si nu ai raspuns.

Omu vezi ca vin pe 25 in tara si am vorbit cu colegii opreste-mi si mie 5 bucati din alea cum am luat pentru mine. Sarmana e belea aparatu.

Te sun pe luni pe 26 sa trec sa le iau.

Bafta multa si spor la bani.

PS: vezi ca ti am mai trimis 2 colegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare,si eu vreau unu dar a sunat un coleg pe nr de tel si nu a raspuns nimeni,eu sant plecat din tara si deaia a sunat cineva pt mine ca sapot sal aduc la mine,te rog daca ai alt nr de tel sau daca trebuie sunat la o anumita ora sa stiu cum fac sa dau de tine sa pot cumpara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

O sa am rugamntea sa fiti un pic mai explicit.

La ce anume va referiti cand spuneti timp minim de re-rutare?

La timpul de la intuirea blocajului pana la oferirea rutei alternative sau la calcularea efectiva a acesteia?

La fel va rog sa punctati ce intelegeti prin probabilitate de eroare foarte mare.

Va multumesc si astept raspunsul Dvs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

O sa am rugamntea sa fiti un pic mai explicit.

La ce anume va referiti cand spuneti timp minim de re-rutare?

La timpul de la intuirea blocajului pana la oferirea rutei alternative sau la calcularea efectiva a acesteia?

La fel va rog sa punctati ce intelegeti prin probabilitate de eroare foarte mare.

Va multumesc si astept raspunsul Dvs.

Scuze daca nu am fost explicit:

-ma refeream la calcularea efectiva a acesteia in cazul abordarii gresite a drumului

-neavand TMC si transmiterea datelor in timp real(live update) la acest lucru m-am referit ca probabilistic eroarea poate fi incadrata in procente mai mari,daca ma insel va rog sa-mi argumentati.

Multumesc si stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

- timpul de recalculare il puteti stabili Dvs sau automat in functie de cat de sensibil doriti sa fie la abaterile de traseu.

  incepe de la 5 sec pana la 2 min.

- in ceea ce priveste cea de a doua intrebare a Dvs. nu este vorba de o eroare deoarece in soft sunt implementate acele "rute inteligente" care stiu ca pe un anumit segment de drum in ziua x se circula in conditii normale cu viteza N. Interpretarea situatiei in care va ofera rute alternative vine ca si urmare a actiunilor Dvs. si nu este imperativa, este consultativa. Nu este o functie care inlocuieste TMC-ul ci doar o substituenta partiala a acestuia in functie de istoric (acele rute inteligente) si de comportamentul Dvs. ca si timp si viteza daca acestea ies din tiparul rutei respective.

In speranta ca am reusit (cel putin partial) sa raspund intrebarilor Dvs. am rugamintea sa nu ezitati in a solicita orice alta informatie legata de soft, mod de comportare a acestuia sau aparat.

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ca si sistem se diferentiaza de igo. primo program pt camion ? si daca da poti sa dai detalii ? nu de alta dar am avut situatii cand cu igo primo aveam toate sansele sa fac ceva devieri de la traseu si sa inconjor cu ceva km. in plus daca nu stiam destul de bine traseul si ma luam dupa el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

@lupualb,

depinde ce Primo ati avut, cu ce harti...daca ati avut FTR-urile corecte aferente hartilor respective...etc.

Sunt cateva reguli extrem de stricte la instalarea unui Primo pentru camion.

Din pacate majoritatea celor care "instaleaza" nu tin cont de ele.

De aici apar neconcordante si chiar situatii neplacute cand platiti pentru instalarea unui soft pt camion si de dragul de a face niste bani cel care il instaleaza nu il instaleaza cum trebuie.

Ori nu stie ce trebuie sa contina softul pentru camion ori...mai grav.... anuleaza din instalarea softului parametrii de camion ca sa poata face softul usor de instalat si de rulat pe aparatele cu resurse de RAM mici.

Foarte mare ATENTIE la situatii de acest gen sunt extrem de periculoase!!!

Dvs. sunteti convins ca aveti un soft de camion deoarece el va va lasa sa configurati datele de gabarit dar din instalare cel care "l-a pus" pe aparat a exclus printr-o linie de comanda datele de gabarit si astfel programul va va face in realitate o ruta de AUTOTURISM fara sa tina cont de ceea ce ati setat Dvs.

Ca sa va asigurati ca aveti un soft de camion corect configurat trebuie, printre altele, sa verificati urmatoarele aspecte:

- toate hartile sa fie NAVTEQ si din aceeasi editie

- la "INFORMATII CAMION" toate tarile sa fie cu culoarea neagra - este de ajuns ca una singura sa aiba culoarea rosie si nu mai tine cont de gabarit in TOATA EUROPA nu numai in tara respectiva

- in fisierul sys.txt sa nu existe linia de comanda [truck] max_restriction_level="0" - aceasta este linia de comanda pe care o folosesc "baietii simpatici" ca sa instaleze softul pe aparate cu RAM mic, aparate pe care normal nu ar rula Primo 2.0

In speranta ca am reusit sa raspund, cel putin partial, intrebarii Dvs. va multumesc si va astept si cu alte intrebari daca este cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Comerciant

@romanul1,

Va multumesc pentru apreciere stimate Domn, dar probabil ca l-ati achizitionat de la un distribuitor de al nostru, noi nu ne deplasam.

Rugamintea este sa verificati daca aveti softul corect instalat si daca aveti certificatul de garantie stampilat si semnat.

Doar aparatele vandute direct de catre noi beneficiaza de garantie si pentru softurile de navigatie nu numai pentru aparat.

Le puteti recunoaste f usor dupa imaginea de start cu cele 2 capete tractor US (trebuie sa fie exact ca in pozele atasate) si datele de contact incluse in folderul "Manuale de utilizare".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.