Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ora utc.


valy72

Postări Recomandate

  • Moderators
se tine cont de ora utc IN CALCULAREA ORELOR DE CONDUS ZILNICE?

Nu, nu ai de ce să ții cont, tu îți calculezi programul după ora locală. Reglementările și controalele sunt cu privire la durata unei activități. Nu interesează pe nimeni LA CE ORĂ începi tu să conduci, îi interesează CÂT TIMP ai condus... ori, de exemplu, 2 ore și 11 minute de condus sunt tot 2 ore și 11 minute de condus, indiferent de standardul care-l folosești.

Înregistrările în tahograf se fac după ora UTC, din cauză că este un standard comun indiferent de țara în care te afli, adică, ora 12:46 este 12:46 în Franța, este 12:46 în Anglia, tot 12:46 în România etc.

P.S. Ții cont de ora UTC atunci când ajungi să conduci 56 de ore într-o săptămână, adică următoarea săptămână de muncă va începe la ora 00:00 UTC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
[

P.S. Ții cont de ora UTC atunci când ajungi să conduci 56 de ore într-o săptămână, adică următoarea săptămână de muncă va începe la ora 00:00 UTC.

Ai dat cu bata in balta , chiar te rog sa arati aliniat / lege unde zice utc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ah, deci nu se ține cont nici atunci, să înțeleg... Atunci cum se face că cu ceva timp în urmă, când am spus că nu ai cum să iei amendă pentru 58 de ore de conducere ÎNREGISTRATE în taho doar pentru o simplă diferență de fus orar, mi-ați sărit în cap.

Nu erați voi ăia care susțineați că trebuie să aștepți ora 00:00 UTC pentru a începe o nouă săptămână?

Am spus atunci exact ce i-am răspuns și colegului mai sus... 56 de ore sunt 56 de ore... . Într-o săptămână (luni ora locală 00:00-duminică ora locală 24:00) pot face 56 de ore de condus plus o pauză de 45 de ore. Dacă luni ora locală 00:00 încep din nou să conduc, la cele 56 de ore se vor adăuga încă una (sau mai multe) ore pur și simplu din cauza diferenței de standarde orare... Voi nu, batman, batman...

P.S. Îl așteptam pe Gongy să-mi răspundă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu erați voi ăia care susțineați că trebuie să aștepți ora 00:00 UTC pentru a începe o nouă săptămână?

Am spus atunci exact ce i-am răspuns și colegului mai sus... 56 de ore sunt 56 de ore... . Într-o săptămână (luni ora locală 00:00-duminică ora locală 24:00) pot face 56 de ore de condus plus o pauză de 45 de ore. Dacă luni ora locală 00:00 încep din nou să conduc, la cele 56 de ore se vor adăuga încă una (sau mai multe) ore pur și simplu din cauza diferenței de standarde orare... Voi nu, batman, batman...

.

Am zis ora locala 00 luni nu cred ca in nici-un moment am zis 00 utc deci atentie mare , nu umblu la damigeana si încă stiu ce vorbesc . Orele conduse in bisaptamanal se scad luni la ora 00 ora locala sa fie clar !! Asta e teoria , calculul tahografului e putin diferit din cauza modului de înregistrare in memorie , el face tot in utc si normal ca el face scăderea când el stie ca e la ora 00 utc luni si cunosc destui care stau gura casca la tahograf asteptand bariera utc când sunt in timpul noii săptămâni . . Asa ca .....

Ai condus in prima saptamana din calcul 30 , in a doua 56 , pauza săptămânală si duminica ora locala 23.59 / 20.59 utc in vara ai 86 ore conduse in bisaptamanal . La ora locala 00 .oo luni / 21.00 duminica utc prima saptama din calcul , cea cu 30 ore dispare , cea cu 56 trece ca baza de calcul / prima saptamana din noul bloc bisaptamanal iar tu ca sofer in noua saptamana calendaristica care după cum prea bine stim , luni 00 duminica 24 ora locala mai poti conduce 34 ore legal . începând munca la 00.05 locala / 21.05 duminica in utc , după 15 minute de volan la ora 00.20 locala luni / 21.20 duminica in utc ai doar 56.15 ore conduse chiar daca tahograful iti arata 86.15 ore .... Dar asta o stie unu care a invatat legislatie , la librărie nu se spun chestiile astea , se da buna ziua , ca e doamna ,, livretul ,, platesti si gata esti sofer .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am si eu o intrebare.De fapt,doua.Daca urc la volanul unei masini aflate in Franta,reglez ora taho dupa ora locala?Camion inmatriculat pe RO.Si a 2-a:Daca nu am 45 ore lucrate in 6 programe,pot deschide un al 7-lea?Ma contrazic cu un coleg,el zice ca da,ca asa a auzit niste colegi,eu spun ca nu.Daca gresesc eu,nu ma supar,dar sa-mi raspunda cineva care stie sigur.Ma ajuti Mario,por favor?Gracias.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1) reglezi ora taho dupa ora tarii in care este inmatriculat vehiculul.

2)nu vad ce legatura au cele 45 de ore cu cele 6 "programe" spuse de tine...poti sa deschizi cate programe vrei tu pe parcursul celor 6 perioade de 24 de ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Am si eu o intrebare.De fapt,doua.Daca urc la volanul unei masini aflate in Franta,reglez ora taho dupa ora locala?Camion inmatriculat pe RO.Si a 2-a:Daca nu am 45 ore lucrate in 6 programe,pot deschide un al 7-lea?Ma contrazic cu un coleg,el zice ca da,ca asa a auzit niste colegi,eu spun ca nu.Daca gresesc eu,nu ma supar,dar sa-mi raspunda cineva care stie sigur.Ma ajuti Mario,por favor?Gracias.

daca faci in franta o preluare a unui unui camión înmatriculat in romania , vei avea ora locala a romaniei permanent , nu poti sa intri tu sa setezi 10.15 a frantei ca esti in franta si vrei sa bata ceasul tău cu cel de la notre dame sau cum se scrie , de modificat poti modifica doar diferenta intre utc si ora locala in vara si iarna cand se fac schimburile orare . Tahograful afiseaza pe display ora locala oficiala a statului in care este înmatriculat , ora la care funcționează si soferul dar intern înregistrările le face la utc , asa e setat el si de aici povestile / basmele de parcare ca vine utc cel rău si mananca soferii. In fine .....

durata de conducere săptămânală este de maxim 56 ore ( atentie la cuvântul saptamana ca si calendaristica ) iar in bisaptamanal 90 ore . In cele maxim 6 perioade de 24 ore cat reprezintă perioada de munca continua impropriu numita de noi saptamana de munca poti avea si 10 programe cum le zici tu , mai mici dar se pot face , orele conduse in săptămână nu se raportează la aceste perioade iar o pauza saptamanala nu da contorul la 00.00 sau jumate ci ora 00.00 luni ora locala . Asta înseamnă ca daca azi ar fi vineri ora 10 , am deja conduse 90 ore intre saptamana asta calendaristica si cea trecuta calendaristica , efectuez o pauza saptamanala normala ca mă apropii de limita celor 6 perioade , duminica la 07.00 legal si repet legal nu pot începe conducerea , ca de la 07.00 pana la ora 24 încă ti se contorireaza la aceasta saptamana calendaristica chiar daca se începe o noua perioada continua de munca , alea 6 perioade de 24 ore de dupa o pauza saptamanala . Ca sa fi legal trebuie sa astepti ora 00. Oo LOCALA chiar daca tahograful face cum e instruit si aduna la cele 90 ore pentru ca el e încă in utc dar nu te afectează ca sofer cu atestat si bun cunoscător al materiei . Daca nu sa inteles aprofundam cu alta ocazie , toate cele bune !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Diferenta intre ora locala si utc vara-iarna,se modifica obligatoriu in tahograf?Adica umbli la ora taho de 2 ori pe an,sau niciodata?Multumesc sincer comunitatii soferii.ro,voi avea nevoie de voi,dupa 5 ani de tur-retur pe analog(stiti voi ce inseamna)incep in septembrie cu digital,comunitate.Numai bine tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Da , mereu trebuie sa menti pe display ora oficiala in stat , ora la care functionezi si tu ca sofer , doar diferenta intre utc si locala in vara / iarna o poti schimba din meniu - sageata jos - introducere date vehicul -ok- sageata jos , ( treci de out , ferry / tren ) si ora locala - ok- se schimba din sageti din 30 in 30 minute fixe - ok se memoreaza schimbul orar . La utc nu poti sa umblii desi săptămânal poti face o corectie a acestuia , permite doar un minut .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Daca vrei sa te familiarizezi cu aparatul poti sa practici pe simulatorul virtual , ai segvente de ghidaj prin care pas cu pas urmezi instructiunile verbale si vizuale iar la modul operativ , simulator propriu zis faci practic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

domnul Mario vret-i sa spune-ti ca in decursul celor 6 perioade de condus saptaminale se pot in cepe 10 perioade de condus {cu inceput si sfirsit de tara?? tare asi vrea sa apari la un control in UNGARIA SAU ROMANIA cu asa ceva

]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asa ar trebui sa mai aprofundezi ca nu ai dreptate ptr ce ai explicat trebui asteptata schimbarea UTC doar de dragul orei UTC afost reglat tahograful la ora asta????Atunci cind se scoate cardul ptr control si e introdus la control nu mai apare ora locala sau cea a tari unde e inmatriculata masina apare doar ora utc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
domnul Mario vret-i sa spune-ti ca in decursul celor 6 perioade de condus saptaminale se pot in cepe 10 perioade de condus {cu inceput si sfirsit de tara?? tare asi vrea sa apari la un control in UNGARIA SAU ROMANIA cu asa ceva

]

asa ar trebui sa mai aprofundezi ca nu ai dreptate ptr ce ai explicat trebui asteptata schimbarea UTC doar de dragul orei UTC afost reglat tahograful la ora asta????Atunci cind se scoate cardul ptr control si e introdus la control nu mai apare ora locala sau cea a tari unde e inmatriculata masina apare doar ora utc.

stimabile domn sofer , mă scuzi dar nu,mă pot abtine ,

Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.