Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

volvo fh 16,euro 6,460 cp


Nick-kyk

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut.Cine conduce sau a condus acest model,aparut recent totusi,rog sa posteze ceva informatii,pareri personale,despre cutia i-shift,motor,consum,tinuta de drum,etc.Si,daca raman in topic,o scurta comparatie cu ultimul Actros,tot euro 6.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 4 months later...
  • Members

Corect,am gresit eu.Intre timp am facut 1 an de cand lucrez pe euro 6/460 cp.Avea 3 km cand a iesit pe poarta fabricii(Gent,Belgia).Acum are peste 110.000 km si am schimbat:pompa adblue,conducte legatura rezervoare,caseta de directie.Consum bun,se misca bine pana- n 17 to,simte la 24 to,ceva caluti in plus ar fi bineveniti.Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Corect,am gresit eu.Intre timp am facut 1 an de cand lucrez pe euro 6/460 cp.Avea 3 km cand a iesit pe poarta fabricii(Gent,Belgia).Acum are peste 110.000 km si am schimbat:pompa adblue,conducte legatura rezervoare,caseta de directie.Consum bun,se misca bine pana- n 17 to,simte la 24 to,ceva caluti in plus ar fi bineveniti.Drumuri bune tuturor!

 

Ce consum are ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut Mario!Te invidiez,in sens pozitiv,pentru fidelitatea fata de renault-ul tau(daca tot cu el iti desfasori activitatea)!Desigur,conteaza si greutatea transportata.Cat am fost tractionist la DSV-Horsens DK aveam curse de la Velux-Kolding pentru Germania ce nu depaseau 5-6 tone.Stiu ca lucrezi cu DSV-ul si,daca nu ai tonaj,probabil ca e suficient renault-ul tau!Acum avem remorcile noastre,o alta casa de expeditii si,frecvent,24 tone...Din Italia pana-n UK,tranzit Elvetia,parca ar fi loc de ceva caluti.Bineinteles ca sunt multumit de masina,e volvo nou si 90℅ din km sunt facuti de mine,doar in acest concediu mai lung(innoire atestate) il conduce altcineva.Drumuri bune si sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru colegul Calin_Alex.Media generala,27.5 l/100 km.Sub 10 tone e mai mic(24-25%),cu 24 tone mai mare(urca la 29-30-31%).Depinde si de zona tranzitata,perioada din zi(noaptea e altceva).Sefu' e multumit,primeste rapoarte de la Volvo cu note pentru noi si zice ca e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru colegul Calin_Alex.Media generala,27.5 l/100 km.Sub 10 tone e mai mic(24-25%),cu 24 tone mai mare(urca la 29-30-31%).Depinde si de zona tranzitata,perioada din zi(noaptea e altceva).Sefu' e multumit,primeste rapoarte de la Volvo cu note pentru noi si zice ca e bine.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

amuzanta treaba pentru mine..dar asa ca sa inteleg..ai cerut opinii despre comportarea la drum..consum..etc...pe urma spui ca lucrezi de 1 an pe el..No ..acum...daca inteleg eu bine..tu intr-un an nu ai avut timp sa iti formezi o opinie..?? sau am inteles eu gresit,..si tu de fapt doar doreai sa aduci in atentie faptul ca lucrezi pe el.. O:-)  O:-)

Volvo fh 16 are motorizari mai multe..incepe cu 44o..460...510..520..550..650..750..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

amuzanta treaba pentru mine..dar asa ca sa inteleg..ai cerut opinii despre comportarea la drum..consum..etc...pe urma spui ca lucrezi de 1 an pe el..No ..acum...daca inteleg eu bine..tu intr-un an nu ai avut timp sa iti formezi o opinie..?? sau am inteles eu gresit,..si tu de fapt doar doreai sa aduci in atentie faptul ca lucrezi pe el.. O:-)  O:-)

Volvo fh 16 are motorizari mai multe..incepe cu 44o..460...510..520..550..650..750..

Omu a intrebat in 21 iulie 2014 despre acest tip de camion. In august 2015 a zis ca intre timp a facut un an de cand conduce acest tip de camion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mersi Calin pentru ajutor!Anul trecut am luat legatura cu un transportator ce urma sa cumpere astfel de camioane.Nici nu stiam ce modele exista,fh x sau y.Din dorinta de a fi,oarecum,pregatit macar teoretic am pus intrebarile respective.M-am lamurit intr-un an cat de cat si spun asta pentru ca nici cei de la volvo nu s-au lamurit clar.Ma refer la fiabilitate,trebuie sa se parcurga milionul de km si nu cred ca exista vreun euro 6 care a facut asta.Am schimbat pompa adblue,caseta de directie si nu functiona clima de stationare.Asta in cei 110 000 km facuti pana acum.Vedem ce urmeaza.Va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

probabil ai avut tu nesansa la cap tractorul respectiv..sunt la noi capete tractor care au peste 200 mii kilometri si nu au avut nici o problema..plasticaraia din interior lasa de dorit dar in rest pe mecanica nu au fost probleme..sincer..personal..cu toate ca sunt fan volvo..acest model este mai slab decit f12..din punctul meu de vedere..spatiul e generos de acord ..dar eu sunt interesat de puterea motorului si organizarea diferitelor in jurul pozitiei soferului..din aceste puncte de vedere f12 e superior..ma refer strict la cele spuse mai sus..aceiasi 460 CP.. :-B [de exemplu fh12 din 2013 cu fh16 din 2014..sau 2015 ]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.