Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Firmele ''SERIOASE''


Postări Recomandate

  • Members

Atentie mare colegutii, mai ales cei din Bistrita!!! Acolo este o firma numita DIREKT LEASING de la care am plecat 3 soferi luna asta la inceput (februarie) si inca 2 la sfarsitul lunii (cred). Se promit multe si nu te alegi cu nimc. Eu am lucrat la ei si in 2 luni am castigat 850 euro! Motivul este acela ca au camioanele inchiriate la o firma din Belgia numita E.E.S. si care-ti taie din bani din cinestiece noi motive "inventate" in fiecare saptamana. Orice situatie neprevazuta este vina ta a SOFERULUI (ex: stau), plus de asta ca dau consum la euro 3 Man TG 480 automat de 34l/100km si bagi nationale la greu, cateodata si cu 28to, nu glumesc.Si daca depasesti consumul..clar cine plateste, nu? Daca mergi pe autobanda si n-ai voie pe acolo, e treaba ta. Iti dau si termen, ca de ex: "Descarci dimineata la ora 08.30 la..." , si daca descarci mai tarziu cu o ora ai batai de cap (mari). Si trebuie sa scoti consum...e frumos tare. Asa ca grija mare colegii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu sincer nu cred ca avem nevoie de sindicat . Sindicatu putem fii noi prin simplul fapt sa nu mai acceptam conditiile care ni se pun la angajare sau dupa angajare unele chiar mizerabile .  Nu ne poate obliga nimeni sa lucram pe un salariu de mizerie si sa aprobam tot ce ni sa spune cu  ,,DA SA TRAITI'' pentru ca mai exista si un ,, NU '' in dictionar din cate stiu .

Stii, e o problema. Eu cand fac galagie, sunt dat afara. Prin galagie va rog sa intelegeti urmatoarele: imi trebuie ulei de motor, imi trebuie becuri, imi trebuie una-alta. Asa e la noi romanii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegii ,stie cineva cit de serioasa e firma ENT International Transport Sibiu ? daca a lucrat vreun coleg pe la ei as vrea sa stiu mai multe detalii (cit de seriosi sint la bani,la program etc) ,va multumesc colegii.Drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Despre Aquilla poate spune cineva cateva pareri? Va multumesc!

Imi cer mii de scuze... acum am vazut ca e un topic intreg despre aceasta firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

un coleg daca ma poate ajuta cu ceva informatii despre Be-trans din BELGIA,cu salaru si cu cursele?ar fii foarte importan

am vb cu un sofer de al lor in franta la bourbon lancy,si din cate mi-a zis si am inteles,salar. sta cam asa,1147 euro plus ce depasesti 4000 de km saptamanal se plateste cu 18 centi km,asta la lucru in echipaj iar cursele am inteles ca lucreaza mult cu porturile,si containere.cam atat.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am lucrat la aceasta firma si este foarte serioasa la bani,singur pe masina ,dar retineti ca este foarte importat sa ajungenti la timp la destinatie si sa va descurcati cat de cat cu limba engleza ca in Anwerpen port trebuie sa completati niste formulare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

Pentru cei interesati de DUMAGAS TRANSPORT SA. Numai vorbe de "lauda" am la adresa conducerii acestei firme. Inca lucrez la ei, nu stiu ce mai caut pe aici dar conditiile pe care le cer sunt imposibile. Fata de ce s-a scris aici pot aduga urmatoarele. Au cumparat in ultimii 2 ani masini noi. Renault Premium majoritatea. 460 cp automate. Toate masinile astea sunt platite de soferii dumagas din banii pe care ar trebui sa-i primeasca in fiecare luna. A fost bine o perioada la ei cand faceam curse Craiova - Gebze (Turcia). Dupa ce Ford Craiova a incetat activitatea in septembrie 2011 totul s-a stricat la firma asta. Au scazut consumul la masinile automate de la 25% la 24%. Pe cursa de turcia se aproba 50-60 l motorina pentru ca drumul este foarte greu (romania drumuri nationale, bulgaria drumuri nationale + munte + drumuri impracticabile, turcia dealuri multe). De la 1 aprilie 2012 nu se mai aproba nimic. Tot ce consuma masina in plus plateste soferul. Opresc bani pentru orice. Daca iti sare o pietricica in parbriz iti ia 100 euro. La garaj la ei numai cu probleme la masina sa nu te duci. Ca stai cu orele ca sa ti se repare masina. Daca faci curse pe turcia te tin prin vamile interne cate 2-3 zile si pe la descarcari 2-3 zile totul pentru 220 euro pe cursa Craiova - Turcia - Craiova. La Dumagas mereu se fac angajari. Au o firma proprie care "scolarizeaza" soferii cu permis c+e timp de o luna pentru 1000 euro taxa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii ma puteti ajuta si pe mine cu niste informatii despre o firma din Germania(nu ii stiu numele), de pe langa Frankfurt are cateva camioane cu numere de BN(Bistrita-Nasaud),patronul fiind roman(plecat din Romania ,in anii '90),as vrea sa aflu mai multe detalii despre aceasta firma daca se stie vreun coleg ,detalii despre seriozitatea firmei,plata si altele etc.Am primit o oferta de la el si vreau sa verific daca cele spuse de el se adeveresc,ce mai stiu ca are firma  sau filiala la Bistrita-Nasaud.Astept  detalii de la voi daca le stiti.Multumesc Anticipat si DRUMURI BUNE 8)!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pentru Georgian Dinu care a fost coordonator la Trans Sese din Cluj, s-a facut sofer ca sa poata sa vanda si el tone de motorina cum fac toti soferi de la Sese; acum esti multumit umflatule ca au scazut salarile la 9 E la%/cabina un singur sofer si 11,5 in echipaj.

Este firma care plateste cel mai prost din toata Europa.

Sandu Gealapu(director la Trans Sese din Cluj) cred ca acum stie cat este motorina la PECO, deoarece soferi nu-i mai pot lasa la nea Feri bonusul de 20 - 30 litri/ camion cand ajungeau in Cluj.

lucrul este filmat si in cel mai scurt timp va ajunge pe masa sefilor din Spania de la Trans Sese: Daniel si alti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La angajare se promite 1500eur.La decont situatia e alta!Deconteaza drumul la 6 luni!!Mie mi sa oprit banii pt tot felul de inventii din care si banii de drum de la camion acasa si retur si am stat 3 luni.Patronul ma suna la 7 dimineata de ce nu am mers cu magnetul si de ce dorm!!??Ca trebuia sa fiu mai departe daca foloseam magnetul.A adus niste FOMISTI de soferi care i-au zis ca fac 20000km pe luna!Problema este ca daca se defecteaza GPS-ul nici ei nu mai sunt functionali!!!Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai este o firma din IASI Sc AIZHAN Srl patronul e 1 jmecher si plin de sine "cine-s eu in fata mea"se lauda ca are o flota de 1 masina :P si aia de 410 ph.La angajare zice ca da 10 centi si dupa o luna na facut incasari mai asteapta cati bag si la 6 saptanani te cheama acasa din Spania dar vii pe banii tai ca masina ramane la casa de expeditie din Barcelona si acasa surpriza ori n-ai fost angajat si teapa bani ori ai decizia de incetare a contractului de munca la o saptamana dupa angajare.Mare grija si la astia cu 1, 2, 5 masini ca dau tepe:se merge la program,se plateste bine la mine fata de altii,sa nu ma furi ca eu stiu ca masina consuma 30%cu 27 tone din Italia in Portugalia.Cam atat le stiu pe toate dar marlitele astea trebuiesc date pe toate posturile tv.

M-a scuzati dar nu mai pot de nervi !

Toate cele bune si drumuri bune tuturor colegilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Evitati pe cat posibil ELIATRANS INTERNATIONAL alias SANATALY sau EURO FRIO MAR

ELIATRANS INTERNATIONAL SRL are  sediul in Bucuresti si isi recruteaza  soferii in general din  Anuntul Telefonic, promit un salariu de 200 euro in romania si 1300 in Spania, mai nou au crescut la 1600 total pentru a fi mai "atractivi", te incanta cu faptul ca  iti platesc transportul dus -intors, in schimb se lucreaza cu foi de concediu, nu vezi pauza  de 45 niciodata, magnetul  trebuie sa il folosesti la incarcari si descarcari chiar daca  esti nevoit sa iesi pe sosea... nu te lasa sa dai drumul la frig la anumite marfuri (margarina) iar daca  te opreste politia amenda este a ta.  se lucreaza pe franta in special pe nationale, te suna mereu ca trebuie sa ajungi sa-i dai  cat poti iar amenzile de viteza ... sa le porti sanatos.

Firma  are sediul in  Bucuresti  pe Nicolae Grigorescu, dar acum cine se ocupa  lucreaza la birou in Spania asa ca  actele se duc  in Sergent Turturica nr 35 la firma de contabilitate.

Masinile  sunt vechi, in general  nu exista curse nu apara ceva.

Sediul  din Spania este in ASTIGARRAGA langa SAN SEBASTIAN.  Patroni sunt 2 nebuni, fiu si tata , Borja si Elias, unul e mut si te face...ca un  pervers, iar ala batranu, tipa si te injura tot timpul. Orice faci nu sunt multumiti , iti scot ochii pentru orice ca sa te simti vinovat.

La bani te arde cum pot ei mai mult, banii nu ii dau la timp daca te hotarasti sa pleci sa iti opreasca cat mai mult, mai nou  nu se mai dau banii pe data de 5 ale lunii ci pe 12 ca sa lucrezi mai mult pana la ziua de salariu. Cand  te hotarasti sa pleci atunci  spune ca nu poate sa iti de banii ca  trebuie sa vina listele cu autostrazile si  situatia de la DKW  asa ca  iti ia bilet la autocar si pleci acasa cu 300 de euro.

Daca  vrei sa pleci cu avionul  in afara de 8 euro comision pentru rezervare pe care agentia o ia mai iti opreste si el (Borja) 15 euro comision pentru banca.... nici o banca nu ia comision la plata online dar nu se simte omu' bine daca nu te mai arde  si el acolo putin.

Se tot auzea in firma ca  nu se platesc  banii cand pleci asa ca ne-am adunat si am mers  sa intrebam daca  este adevarat .... asa ca  ne-a aratat niste foi de westen union prin care vezi doamne  s-au dat banii, inteleg ca pe urma merg  si ii iau inapoi dar raman cu foaia ca iau trimis...

Pe mine m-au ars cu 500 de euro  iar saptamana asta a mai venit un baiat  la care i-a oprit 600, noi suntem  bine  sunt si cu sume mai mari.

Deci, feriti-va  cat puteti de ELIATRANS , SANATALY, sau EURO FRIO MAR!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna d-lor colegi,atentie la firma SENECO TRANS SIBIU...tepari..eu cu inca un coleg nu ne am luat banii de la ei...eu dupa 2 luni de lucrate pe comunitate...acum am demarat procedura de recuperare a banilor dar s au trecut firma in insolventa,asta inseamna ca mai recuperezi banii ..nu...smecheri...adica legea asta i permite sa mai gaseasca oameni sa i tepuiasca...dar camioanele  sant pe drum actualmente...au gasit  portita....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ATENTIE COLEGI cod rosu 

Feritivă de: CYROM CARGO SRL

                WESTRO TRANS SRL  din codlea am lucrat la CYROM CARGO  si am avut probleme cu teparul de DRĂGHICIU

am de scos bani de la ei dar nu pe cale amiabilă si nu sunt singurul ,cazul meu e fericit doar putin peste 6000 lei  ăsta e salarul pe tară

dar sunt unii colegi care au sume mari în firmele lui D-nul DRĂGHICIU

Are două firme prin care reuseste să scoată bani din buzunarul soferului ,mai clar plătesti dacă lucrezi pentru el

    UN GUNOI DE OM , totul e un zambet pană cand aude că vrei banii tăi , dacă stie că are datorie la tine  esti mereu evitat la telefon sau dacă insisti la infinit

cu telefonul te mangae cu acel  D-nui  x vă sun eu mai tarziu si asa ma purtat ceva timp.

De obicei se pleacă seara în cursă după ce toată ziua esti la garaj te anuntă D-nui  OVIDIU (dispecerul) pe la ora 16-17 vezi că trebue să pleci în cursă în seara asta  si poimane la prima oră să fii la desc.la AUGSBURG .

normal de la codlea  la augsburg  faci două programe jumătate.

O foae pana la nadlac dupa care mai departe ,cand te ajungea oboseala  si te puneai la somn alea 3 ore de pauza te suna , ce faci ? o mica  pauza de 3 ore  ca nu mai pot

Imi spunea mai  x cand  lumea lucreaza  tu dormi ?

Raspunsul  era prompt  dar si eu cand lucram asta noapte tu dormeai ,si care e problema daca fac 3 ore pauza  respect legea macar  ziua, se supara  si dupa aia te lucra din

butoane nemernicul.

  ATENTIE COLEGILOR SI DRUMURI BUNE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.