Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Firmele ''SERIOASE''


Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Members

Firma DORENA COMIMPEX SRL este o firma neserioasa. Eu astept de jumatate de an o suma pentru un transport. La telefon sunt foarte draguti si te duc cu zaharelu' ...

Firma Top Alex Expeditii srl-d , care imi datoreaza 100 euro pentru un transport nu s-a mai deranjat sa mai raspunda la telefon.

Banii nu stiu daca ii voi mai primi (poate dupa acest post...), asa ca incerc sa-i avertizez si pe alti transportatori / firme de expeditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

        Firma Dany Dess Bosanci , Suceava este o firma neserioasa .Camioanele nu corespund din punct de vedere tehnic , au defectiuni grave la sistemul de franare , directie , cu pneuri uzate peste limita de siguranta .Nu au inspectia tehnica valabila , iar daca o au este falsa facuta la calculator sau cu spaga , fara a se prezenta in Romania . Patronul , Gula Daniel , locuieste in Bruxelles , Avenue Houba de Strooper 101, iar camioanele nu au fost in Romania la ITP cu anii.Acesta  inlocuieste un pneu sau repara ceva la camion doar in momentul in care te opreste politia sau ramai pe autostrada si atunci considera ca este tot vina soferului pentru ca nu a avut cunostinte de mecanica .Daca ai ghinionul sa ti se strice sirocoul esti sortit sa stai in frig sau sa ti l repari din banii tai , cum am facut eu . Mi s a spus sa cumpar piesele , o bujie si garnituri ,90 e , ca mi se vor da banii cand ajung in Bruxelles , unde locuieste domnul Gula Daniel , iar cand am ajuns m a purtat cu vorba ca nu i are in casa , ca mi i da maine , ca mi i da la salariul si nu i am mai vazut. Bine , alti colegi nu au avut ghinionul asta deoarece camionul lor nu avea deloc sirocou.O alta problema este ca nu se respecta programul de condus , se lucreaza cu foi de concediu , dat ceasul inainte si toate cele . Nu se deconteaza amenzile , ti se  da incarcare la 15 cu descarcare la 900km pana a doua zi dimineata si te descurci cum poti. Bineinteles ca si consumul de motorina este o problema , patronul sustine ca harburile lui , toate peste 1 milion de km , incarcate cu 24 t , circuland pe Franta numai pe nationale , nu consuma mai mult de 30 - 32 % , pe cand ele consuma 40% . Nici de la un camion nou nu poti cere consumul acesta . Am lucrat la aceasta firma aproape doi ani , la anceput nu era chiar asa rau , fugareala tot era dar macar platea cat de cat la timp . Dar anul acesta patronul a inceput constructia  unei case , mai exact unui bloc , si a bagat acolo toti banii , si profitul firmei si salariile soferilor .M a dus cu vorba o luna , promitand ca mi va vira salariul saptamana viitoare , iar in a doua luna la sfarsit , vazand ca nu mi a virat nici un ban in cont mi am dat demisia si m am ales cu o teapa de 2500 e. Pentru cei care nu cred ce am scris aici ,va pot pune la dispozitie foi de concediu una dupa alta , impreuna cu diagramele care pot dovedi ca eu am muncit si va pot pune la dispozitie numele si numerele de telefon a inca 4 soferi care si au luat teapa de la acesta firma . Drumuri bune colegii , aveti grija !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • Members
Atentie mare colegutii, mai ales cei din Bistrita!!! Acolo este o firma numita DIREKT LEASING de la care am plecat 3 soferi luna asta la inceput (februarie) si inca 2 la sfarsitul lunii (cred). Se promit multe si nu te alegi cu nimc. Eu am lucrat la ei si in 2 luni am castigat 850 euro! Motivul este acela ca au camioanele inchiriate la o firma din Belgia numita E.E.S. si care-ti taie din bani din cinestiece noi motive "inventate" in fiecare saptamana. Orice situatie neprevazuta este vina ta a SOFERULUI (ex: stau), plus de asta ca dau consum la euro 3 Man TG 480 automat de 34l/100km si bagi nationale la greu, cateodata si cu 28to, nu glumesc.Si daca depasesti consumul..clar cine plateste, nu? Daca mergi pe autobanda si n-ai voie pe acolo, e treaba ta. Iti dau si termen, ca de ex: "Descarci dimineata la ora 08.30 la..." , si daca descarci mai tarziu cu o ora ai batai de cap (mari). Si trebuie sa scoti consum...e frumos tare. Asa ca grija mare colegii !

O mica corectie, nu ati plecat ci ati fost dati afara, ati bagat mana la greu ca nu va era de ajuns 1500. de asta nu mai aveti de lucru pe Belgia, lucrati prin Danemarca si de acolo cine mai stie pe unde oti ajunge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members
Salut ce stiti de spre firma Transchim

Salut colegii,tocmai ce am revenit in tara,dupa "aventura" Transchim si vazand mesajele voastre cu intrebari despre aceasta firma, incerc sa va dau cateva lamuriri, tardive, ce-i drept,pentru linistea voastra! Au fost 8 capete tractor, MAN TGX 440(cine stie, cunoaste!),s-a lucrat pe un contract in Rotterdam,munca grea, multa si paguboasa, pentru firma,asta datorita pretului pe km si intarzierilor la plata serviciilor prestate! Din pacate, ca orice firma de stat, nici Transchimul n-a scapat de capuse!(sau, intermediari, spuneti-le cum doriti!)Acum, s-au retras 2 tractoare, urmand, ca pana la sfarsitul lui Martie, sa se renunte la activitatea de transport pe comunitate. Banii, putini, cati au fost, cu chiu cu vai, s-au platit! Eu, personal, mai am de luat, 800 euro, pe care, probabil, nu-i voi mai vedea,fiindu-mi opriti, pentru depasirea consumului de motorina!!! #:-s. Stiu, veti spune, ca este ilegal si ca nu se pot face popriri pe salariu sau diurna, fara hotarare judecatoreasca! Iarasi, din pacate, nu am timp sa ma judec cu Transchimul! Si nici nu stiuu, cand as putea recupera banii, firma fiind in insolventa! A fost, o experienta de viata si totodata,un semnal de atentie, pentru viitorul loc de munca! Este pacat ca aceasta firma, cu traditie in Romania, are parte de un management, defectuos!!! Asta e! Va doresc, drumuri bune si sa auzim, numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare la toti colegii,feritiva de Sc Dani srl,este o firma din Valcea care va face angajarea aici,dar contractele sunt pe naspa,de lucrat lucrezi pt o firma din Milano Gnoli Group,firma buna care ii plateste romanului asta Bonciu Daniel fost sofer la ei.Lucrezi cu licientele pe romania false,facute la xerox color,la un control mi-a zburat timbru de la vant l-am luat si l-am lipit iara,se uita mirat douana la mine,s-au luat amenzi si de 15.000 euro si nu odata,este adevarat ca le-au platit ei,insa ne-a avertizat jandarmeria ca la prima abatere ne iarta pe noi soferii ca nu am stiut ca sunt false dar daca ne prinde tot pe noi soferii a doua oara ne da si noua amenda. Romanul este un tip perfid,cand il suni iti vb frumos zice:"da printule?" insa te arde la bani,nu plateste la timp se iau banii si la 3 luni si niciodata toti,cate 200-300-500 euro cu taraita cu telefoane si scandal si amenintari,daca te duci la italian sa ii spui problema iti arata tranzactiile bancare ca i-a platit in saptamana respectiva poate 20.000-30.000,pe buna dreptate oamenii nu au nici o vina insa romanul e un smecher versat,a dat teapa si prin spania.Italianul i-a dat bani sa cumpere microbuz sa ne asigure transportul omul si-a luat bmw x5 urmatorul an si-a luat un motel pe spinarea amaratilor de soferi.In rest se merge la program nu e stres cu dispecerii italieni se lucreaza ok,nu prea mai au curse,au pierdut contractele bune,acum se pleaca mult cu grupaje 3,4 descarcari in franta,mai merge si la gaz ceva,cu bun simt,mancarea 200-300..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ATENTIE! Feriti-va de:

2) Direkt Leasing, din Bistrita Nasaud

3) Every Day Prod Com, din Fratautii Vechi, Suceava

4) Avis MMS din Hincesti, Republica Moldova cu subsidiara (filiala) la Iasi, sub denumirea de s.c. Avis Trans s.r.l.

Sunt multe aspecte negative de mentionat despre acesti angajatori, dar din motive lesne de inteles, doar va atrag atentia, tuturor soferilor care aveti de gind sa lucrati cu aceste "firme serioase", sa stati si sa socotiti drept inainte de a lua vreo decizie. Recomandarea mea este sa "ramaneti linistiti la locurile voastre". Succes si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
EDY SI DUMAGAS INTERZIS

Criza financiara care s-a abatut asupra fiecarui roman este ca o mana cereasca pentru firmele care cauta forta de munca ieftina. restul citatului eliminat,se poate vedea comentariul mai susmaterial de Valentin BADEA                                                 

ai lucrat tu vreodata la edy de vb??? eu am lucrat si am plecat din cauza unei dispecere idioate de la turda simi pare rau. Sint sofer de cind ma stiu si singura firma dupa care mi pare rau e edy.

bani la timp, masina buna acasa cind vream eu si asa mai departe,mas intoarce si azi daca mar lua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegi feritiva de lucarom din cluj,dolha srl cluj ,promtauto cluj(feleac;cluj)CEI MAI MARI TEPARI DIN CLUJNU aveti nimic de pierdut daca STATI ACASA

culoarea rosie e folosita de administratori,deci nu o mai folosi,albastru la fel de moderatori,incearca alta culoare pe viitor si nu mai scrie numai cu caps,risti banarea contului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut la toata lumea!!!. Am citit toate postarile de pe acest site si deja imi vine sa plang ca am luat decizia de a obtine categoriile C si E ..mai am orasul la cat E pe 14 aprilie si am terminat cu permisul dar urmeaza atestatele...deci alti bani alta distractie. Eu sunt sofer de taxi de 10 ani si am facut si curse in aproape toata europa cu masini 6+1 sau 8+1 si cunosc ceva drumuri ...Stiu sa vb limba engleza la nivel avansat ...franceza la nivel mediu si italaiana la nivel mediu.

Despre angajare nici nu am curajul sa intreb....eu sunt din craiova ,deci prin urmare singura mea sansa este dumagas pt a capata experienta, adika o sa fie vai de capul meu. Asa ca cer si eu un sfat de la cei cu experienta si cu scoala vietii.

Sa aveti drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

Salut colegi. cine vrea sa stie de auxerre trans, e cea mai teapa de tepe din romania. Asa deci nu mergeti la aceasta firma de teparii.Am lucrat vreo 6 luni, curse de Germania si de Italia.A trebuit sa iau bani de acasa sa plec si sa vin din cursa.BANII se dau pe ,,caiet,, adica dupa vreo 3-4 curse primesti banii pentru prima cursa . ATENTIE,ATENTIE , mare la firma asta .Aici nu se cauta SOFERII.Doar ,,fraierii,,cu permis de conducere. E un jeg de firma la care se schimba conducatori auto dupa cu se schimba vremea. Sunt din Lugoj si a fost cea mai ,,gretoasa,, experienta avuta la auxerre trans...... DRUMURI BUNE SOFERILOR PROFESIONISTII.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

pentru uac77. citeste ceva mai inainte. S-a scris despre Galassinni .

Cred ca ar mai trebui atentionati colegii sa mai citeasca si postarile anterioare pentru inceput , inainte de a scrie.

Va doresc sa aveti Drumuri Bune ! si Bafta celor care cauta de lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Colegul care a scris despre valtrans ca a luat doar 700 de euro, nu este adevarat [-x salariul este de 10 centi /km primele 3 luni iar apoi treci la 11 centi/km angajarea se face din prima zi si nu [-x dupa 3 luni cum ai spus .Se plateste pe tara salariul de 566 lei ,la inceput era :x 4 saptamani extern 1saptamana acasa iar acuma este 5 saptamani cu 2 acasa si singura problema este cu consumul 32,5 /luna ,care la unele masini este chiar imposibil sa il realizezi [chiar daca s-au instalat apometre =p~ (gps-uri pe rezervoare)] si esti calculat cu 10 sau chiar cu 9 centi/km. :-q:-h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.