Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

CAUT LOC DE MUNCA CA INCEPATOR PE COMUNITATE


Postări Recomandate

  • Members

Salutare ,

Ma numesc Grama Alexandru sunt din Slobozia , judetul Ialomita.

Am adaugat recent categoriile C ,CE pe permis si imi doresc sa devin sofer pe TIR.

Din cate stiu este foarte greu sa gasesti un loc de munca in ziua de azi si daca ati putea sa ma ajutati cu ceva informatii legate de firme de transport care angajeaza soferi fara experienta pe comunitate .

Vreau sa stiu ce acte imi trebuiesc pe langa CI , Permis , Atestat marfa , Atestat ADR , Card Tahograf pentru a ma angaja la o firma care primeste incepatori .

Va multumesc !

Drumuri Bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

de unde ai inteles ca "nu prea plateste" ?

si referitor la consum, daca ceilalti se incadreaza tu de ce nu ai face la fel ?

s-au dus timpurile in care nu te intreba nimeni de consum si nu sunt sanse sa se mai intoarca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am auzit asta de la majoritatea persoanelor care au incercat sa inceapa de la el iar toti mi-au dat acelas sfat ..."daca vrei neaparat sa inveti cateva manevre cu TIR-ul dute dar nu te astepta sa vezi banii la timp si mai mult de 3 luni nu o sa rezisti pentru ca te intarzie cu banii si te scoate si dator si am mai inteles ca vrea si o garantie pentru soferii incepatori sa lasi gaj o suma de 10.000 lei " nu stiu sigur daca asta este adevarul dar multe persoane nu prea il vorbeste de bine pe vlase toti zic ca mai bine incepi undeva afara cu un salariu de 600 E pe care ii ai la timp se lucreaza corect nu te preseaza nimeni ai libertate sa inveti sa conduci iar la cateva luni poti sa ajungi la 1200 E....

P.s nu am nimic cu vlase voi incerca si acolo ....nu prea as vrea sa lucrez la firme romanesti as prefera ceva din afara sunt mai multe oportunitati acolo ....daca stiti astfel de firme ajutati-ma cu adrese nr. de telefon ...

Multumesc colegu' nu voi neglija si varianta vlase ...de undeva tot trebuie sa incep !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Grama: eu am fost la el la interviu si crede-ma ca am ramas placut impresionat si sa sti ca am discutat personal cu vlase problema banilor opriti pentru consum, nu stau sa intru in detalii dar nu este asa cum spun gurile rele. Se dau 500EU avans cand pleci in cursa ( nu tu lasi garantie ) lucrezi numai cu masini eu5, strict la program, fara magneti si alte prostii, fara marfa in plus fata de cmr, etc...

Acuma nu vreau sa par simandicos dar ce bombe vezi ca vin la interviu te apuca durerea de cap, nu stiu nici sa calculeze consumul pentru un numar N de km. Asa ca daca esti interesat sa lucrezi o poti face, asa cum altii au ani la el, poti sa faci si tu macar unul.

Salarizarea este 1500 pentru 12.000km daca te incadrezi in 25 cu 0.32-37/t ( in functie de anotimp ), daca consumi mai mult se scade din 1500 dar nici vorba sa-ti opreasca toti banii, barfe din partea oamenilor carcotasi. Daca faci 14.000 ajungi la 1800eu, etc...

O zi placuta,

PS: de ce te uiti in gura altora cand esti la 2 metrii de firma asta si poti sa te duci pe jos la un interviu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Am sunat la vlase am lasat numele si nr. de telefon iar la 1 saptamana am fost sunat sa particip la interviu mai exact azi am fost ....pot spune ca am ramas foarte surprins cat de transparen este dl. Vlase plus ca este foare dedicat meseriei si cunoaste orice tine de camioane de la a la z si este foare echilibrat ca om ...tot ce sa intamplat la colegul kem sa intamplat si azi .... erau la interviu si fosti angajati care aveau ani buni la vlase si vor sa revina ...si ia primit ....eu si inca un baiat care eram ca incepatori a ramas ca ne suna pentru initiere....

P.S deci una peste alta este bine pentru inceput...angajari face oricand din cate am inteles a cumparat masini 20-30 daf-uri vrea sa schimbe toate rablele sa bage euro 5 din cate vad vrea sa lucreze mai mult in U.E ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am vorbit cu cineva angajat la vlase pe extern si am intrebat despre colegul in cauza ... eu am inteles ca acel coleg a intrat gresit la o zona de taxare si a dat cu spatele ( ii era interzisa manevra ) si a fost surprins de politie si a primit amenta si nu a avut bani sa plateasca si a primit-o vlase pe firma si amenda este destul de mare 5.000 Euro si are si camionu blocat .... nu avea de ce sa minta cel cu care am vorbit ! .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Am vorbit cu cineva angajat la vlase pe extern si am intrebat despre colegul in cauza ... eu am inteles ca acel coleg a intrat gresit la o zona de taxare si a dat cu spatele ( ii era interzisa manevra ) si a fost surprins de politie si a primit amenta si nu a avut bani sa plateasca si a primit-o vlase pe firma si amenda este destul de mare 5.000 Euro si are si camionu blocat .... nu avea de ce sa minta cel cu care am vorbit ! .....

Pescarii și Vânătorii cred că încep să fie geloși pe noi șoferii :-j:-j:))

Când te mai întâlnești cu respectivul dai o palmă după cap să nu te mai mințească a 2-oara

5000 € pentru ceea ce a zis el este 'poveste la gura sobei iarna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu daniel..nu avea de ce sa minta este vecinul meu stam usa de usa ...el a zis ca cel in cauza nu avut bani sa plateasca amenda si ia fost blocat camionul iar amenda a fost luata pe firma nu stiu ce amenzi au cei de acolo sau poate a avut mai multe neregului si nu vad de ce ar minti nu are nimic de castigat ....si daca as fi in locul lui vlase sa primesc o amenda de genul asta crede-ma ca as fi procedat la fel ....tu ce ai fi facut ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.