Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Intrebare - Lamurire


Postări Recomandate

  • Members

Salut

Nu stiu daca am postat bine acest subiect (rubrica) sau daca este bine ca l-am deschis,n-as vrea sa supar pe nimeni,dar....

Am postat un anunt ca incepator pt a gasi un loc de munca in echipaj (sofer 2),daca ma poate ajuta cineva -adica un sofer cu experienta,bineinteles ca trebuie tratat gestul -"ajutorul" ca atare,mi se pare normal, totusi omul care te ia sub aripa lui e ca si cum te invata de la 0.

Am fost sunat de catre un sofer(nu dau nume),mi-a explicat diferite lucruri,detalii,etc si a venit si intrebarea de final pt "gestul" pe care il va face,ma asteptam la o suma mai accesibila (cam 500 E),dar cand mi-a spus cat vrea pentru acest "gest" - 1500 E,pur si simplu ma lasat rece.

Stiu ca este foarte greu sa ne gasim de munca ,mai ales incepatorii,dar si cei cu experienta au trecut prin acest stadiu,nimeni nu s-a nascut invatat,iar experienta in aceasta meserie se acumuleaza profesand (e valabil pt toate meseriile-cred).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Îmi pare rău ca nu vrei sa redai identitatea si sa probezi afirmatiile , ci doar te amagesti prin acest subiect nelămurit fiind daca ar trebui sa ii dai doar 500 sau 1500 si oarecum ceri ,, pulsul ,, pietii . Sunt revoltat de asfel de comportament la care tu insusi vrei sa te implici invocând , ca multi de alfel , ca e greu , si vrem ca mai târziu asociatii , institutii sau sindicate sa lupte contra fenomenului la care fiecare prin oarecare mica / mare măsură a fost partas. Păcat ca laolaltă calcam in picioare si ultima valoare morala pe care o mai avem , rusine , rusine , rusine . Forumul nu promovează si nici sustine cumpărarea / vânzarea locurilor de munca si daca institutiile abilitate sunt pe receptie cred ca e momentul sa fie luat masuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pace noua.Prietene daca ai avea cat de putin caracter si coloana vertebrala ne ai spune si noua numele acelui asa zis ,,sofer cu experinta'' pentru a afla toata lumea ce fel de caracter au si cat de ,,binevoitori''sunt unii.Nu va pot intelege pe multi dintre voi care procedati in acest mod ,adica de a va plati,,experienta'' ca incepatori.Toti am inceput odata de undeva si iti pot garanta ca niciunul dintre noi cei mai vechi in meserie nu am platit pe cineva pentru a ne invata.Am insistat la patroni,am batut la usi inchise,am intrat deseori pe geam cand am fost scosi afara pe usa,si cel mai important am luptat pentru ceea ce ne a placut sa facem.Voi cei din generatia tanara aveti impresia ca daca postati diferite anunturi pe diverse site-uri de socializare va va primi vreunul dintre noi sub aripa lui si va va invata meserie..Va inselati dragii mei,ia apucati-va de umblat pe la diferite firme de transport nu mai postati anunturi si nu mai dati telefoane aiurea,prezentati-va in carne si oase la usa sau la biroul patronului sau al angajatorilor,prezentativa voi personal,caracterizati-va singuri si cel mai important;Convingeti acea persoana ca voi sunteti persoana potrivita si chiar fara experienta va doriti sa munciti pentru ei si ca ati fi cea mai buna alegere pentru ei.Nu va mai ,,prostituati'' incercand sa cumparati experienta si va hrani uneori cu vise desarte.Rusine celor ca tine care vor sa ofere bani cuiva pentru a capata experienta,niciodata nu veti face soferia din pasiune si placerea ci doar din dorinta de a va recupera banii dati pentru ea de la alti disperati care stau toata ziua pe internet si asteapta sa le ploua cu experienta in CV.(sper sa nu supar pe multa lume dar asta este realitatea actuala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu i-am oferit bani pt acest lucru,ci el mi-a cerut.Cat despre a ma prezenta la o firma , nu imi este greu,chiar am fost la toate firmele de transport din orasul meu(galati).De unde sa am experienta daca toti iti inchid usa in nas.Iar daca ar fi sa umblu prin tara nu mi as permite.

Cat despre discutia cu X ,a fost un telefon din partea lui,s-a recomandat"George" si a spus ca lucreza in Spania,nu a spus nume de familie sau alte date,ci o"poveste" sa-i spunem asa si la finalul ei in loc de concluzie a venit "pretul serviciului".

Am postat un anunt pe acest site,in care am mentionat ce detin -categ,atestate,etc,nu am scris in anunt ca ofer sau ca as oferi o anumita suma pt acest lucru.

Daca vrei sa ajuti pe cineva ,ajuti pentru ca vrei ,nu sa ceri contravaloare ,nu s-ar mai numi "ajutor"ci un targ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.