Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Românii, ironizaţi într-o emisiune franceză


CALIN

Postări Recomandate

  • Administrators

    Umoristul Jonathan Lambert a ironizat românii, pe un post public de televiziune din Franţa, spunând că vrea ca la finalul reprezentaţiei sale să aducă un ultim omagiu în semn de mulţumire pentru faptul că a fost invitat în fiecare emisiune. Lambert a spus că omagiul se referă la prezentarea salutului suprem. Moderatorul emisiunii, Laurent Ruquier, a presupus că este vorba de "Salutul Roman".

    Umoristul a spus că, în loc de "Salutul Roman", va prezenta "Salutul Românesc", la sfârşitul reprezentaţiei sale din cadrul emisiunii "On n'est pas couche" ("Nu ne-am culcat"), difuzată sâmbătă, 17 aprilie, pe France2, de la ora 22:50. Lambert s-a ridicat în picioare şi a rostit aplecat, cu mâna întinsă pe un ton umil, rugător, textul tipic al cerşetorilor din Franţa: "S'il vous plait, Messieurs, Mesdames!" (Vă rog, domnilor, doamnelor!).

Reprezentaţia umoristului a fost "dublată" de cea a publicului. Toţi spectatorii s-au ridicat în picioare şi au imitat, exact ca şi Lambert, cerşetorii din Hexagon.

Sursa  Antena3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

RASPUNS

rnsw_84949600.png

"Ţiganii nu sunt români! Nu ei ne-au scris istoria!", au scris hackerii români pe site-ul Le Monde

După ce, în urmă cu o săptămână, gruparea RNS a atacat site-ul Telgraph, se pare că hackerii sunt hotărâţi să reabiliteze imaginea românilor în întreaga Europă.

Hackerii români apără onoarea naţiunii! Romanian National Security a atacat portalul franţuzesc  Le Monde.

"Aceasta nu este o mişcare de rezistenţă, un protest, sau o revoltă! Este strigătul întregului popor român ce face apel la fraţii noştri care au uitat că şi în venele noastre circulă un sânge român. Sângele ce-a fost jertfit şi vărsat pe câmpurile de luptă pentru a fi scrisă istoria neamului nostru cere acum DREPTATE. Eroii patriei noastre nu vor muri niciodată! Vrem să nu se uite CINE l-a vărsat pentru ca România sa existe astăzi pe hartă, să le amintim copiilor şi nepoţilor noştri, să îi respectăm cu onoarea cuvenită. Ne-a ajuns atâta batjocură. Ţiganii nu sunt Români! Nu ei ne-au scris istoria! Când vorbiti despre compatrioţii nostri nu mai folosiţi expresiile “Ţigani Români”. Noi v-am respectat Franta, voi ne veţi respecta ROMÂNIA!

R.N.S. VEGHEAZĂ pentru ca aceste lucruri să fie înfăptuite.

Acesta a fost mesajul care s-a afişat pe site-ul lemonde.fr, asemănător celui publicat cu doar o săptămână în urmă pe site-ul Telegraph. Pe site-ul publicaţiei englezeşti a fost publicat un mesaj în limba română, în care presei din Marea Britanie i se cere să facă distincţia între români şi ţigani.

Pe blogul RNS, cititorii îi încurajează pe hackeri să întreprindă acţiuni asemănătoare şi în Spania şi Italia.

Românii din Europa sunt adesea consideraţi a fi ţigani. Mai mult, există cetăţeni europeni care cred că a fi român înseamnă a fi ţigan şi viceversa.

După ce, la sfârşitul săptămânii trecute, într-o emisiune franţuzească un actor a inventat "salutul românesc", care se efectuează cu mâna întinsă, Ambasada României de la Paris a cerut "prezentarea de scuze, sancţionarea responsabililor şi informarea Ambasadei cu privire la măsurile adoptate pentru ca această situaţie să nu se mai repete".

Nici în alte ţări europene imaginea românilor nu este deloc bună. În luna martie, poliţia daneză îi descria pe români ca pe o naţie de criminali periculoşi.

Ministerul Afacerilor Externe se sesizează în cazurile de xenofobie, dar se pare că imaginea, odată formată, este foarte greu de schimbat.

Nu se ştie câtă eficacitate vor avea mesajele de site-urile străine, dat fiind faptul că limba română nu este una de circulaţie internaţională, dar cu siguranţă faptul că hackerii romăni sunt foarte buni, va fi confirmat, pentru cei care se îndoiau de capacităţile acestora.

Sursa  Realitatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Din pacate nu se mai poate trai in tara, francezii cred eu ca au dreptate.Am ajuns o natie de cersetori, dar nu-mi explic cum , ca am tot facut reforme, UE ne tot mangaia pe capsor si ne spunea ca suntem pe drumul cel bun, acuma unii politicieni spun "Cum nu am avut rezultate, domnule, pai nu ati vazut ce restructurari am facut?"A se citi "Pe cati am lasat sa moara de foame..."Si atunci ce ne mai ramane de facut?Ori sa murim, ori sa stam cu  mana intinsa si sa spunem s'il vous plait!De bine, de rau este mai profitabila a doua varianta.In timp ce imbuibatii care ne conduc se multumesc doar sa ne mulga de impozite, dar nu care cumva sa se implice in mod real la bunul mers al activitatii economice, ca , de, daca nu vine comisionul...Nu trebuia dacat pietele externe pe care ni le-a lasat un om simplu cu patru clase sa fi fost protejate, iar mintile "stralucite"sa fi elaborat strategii eficiente care sa fi dus la obtinerea unor produse ieftine, si am fi foost salvati acuma.Dar asa iata ca am ajuns milogii Europei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Si? ce daca sint nationalisti?..care etse prb?...pai daca cei din guvern nu fac nimic..sa facem noi cei mai mici..stiti cum se spune...mici..dar multi...cat despre tigani si unguri......cu cat mai putini cu atit mai bine(am gasit un blog care cred eu devine interesant ..se pare ca baietii chiar fac ceva..legiuneasfantaromana.blogspot.com)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce ai tu cu unguri? mai trebe sa mancam mult ca sa ajungem la nivelul lor!!!

Ce am si eu cu ei !

Nu am nimic cu ungurii din Ungaria ,pentru ei tot respectu ,dar aia din ROMANIA sunt problema ,daca te duci in Covasna ,Harghita Sf.Gheorghe sa vezi acolo ,cand iti zice : "io nu vorbeste romaneste" ...pai sa nu le f*** tot neamu lor ?! 

Sunt si exceptii si pentru ei  tot respectul ,unii sunt chiar oameni de nota 10 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Ce am si eu cu ei !

Nu am nimic cu ungurii din Ungaria ,pentru ei tot respectu ,dar aia din ROMANIA sunt problema ,daca te duci in Covasna ,Harghita Sf.Gheorghe sa vezi acolo ,cand iti zice : "io nu vorbeste romaneste" ...pai sa nu le f*** tot neamu lor ?!

Padure fara uscaturi nu gasesti!!!!! nu ii baga pe toti in oala,si daca nu iti convine,nu merge!!! ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ungurii si tiganii ( tigani, pentru ca asa e corect, nu rromi, chiar si liderii lor au recunoscut asta) fac ceea ce fac in tara asta pentru ca le este permis, pentru ca autoritatile primesc  in guvern reprezentatnti ai lor, ceea ce nu este normal.Ungurii au prea multe drepturi in tara asta . Autoritatile ( inca din 90 ) le-au permis sa-si faca scoli exclusiv in limba maghiara, tot ei sunt oarecum deacord si ca istoria Romaniei sa fie tradusa in maghiara si predata in scoli ( asta cred ca se intampla si cu limba germana, dar nu stiu sigur si nu vreau sa vb. prostii ), tot autoritatile nu au luat masuri cand romanii eu fost intrebati in magazine ce "ce doriti ?" in limba maghiara. Ei oamenii nu sunt vinovati cu nimic ca sunt ajutati atata, doar poate pt ca nu vor sa vorbeasca limba Romana, in rest nu; astpect care totusi poate fi schimbat usor, in acele judete as interzice cu desavarsire folosirea altei limbi decat cea romana in magazine si institutiile statului . Astfel ar fi obligati sa vorbeasca romana cand merg la magazin, altfel nu ar mai fi serviti :) . Pana acum europenii ne-au tot calcat in picioare cu " tiganii si ungurii sunt discriminati in Romania !!!" si asta inca de pe vremea REGRETATULUI. Acum chiar francezii, cei care ne acuzat dur , fac tot felul de gesturi discriminatoare la adresa lor si iarasi sar la gatul Romaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce raspuns este asta?,,daca nu iti convinvine nu te duce"..pai eu in tara mea trebuie sa stau la cheremul ungurului ?asta niciodata....ma intreb..asa in prostia mea....de ce nu fac chinezii din S.U.A ce fac astia aici..ori mexicanii sau spaniolii etc...ai fac americanii pachetele si ai expediaza in tara de bastina cat ai spune peste....cred ca si la noi ar fi bine daca ar fi asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Ce raspuns este asta?,,daca nu iti convinvine nu te duce"..pai eu in tara mea trebuie sa stau la cheremul ungurului ?asta niciodata....ma intreb..asa in prostia mea....de ce nu fac chinezii din S.U.A ce fac astia aici..ori mexicanii sau spaniolii etc...ai fac americanii pachetele si ai expediaza in tara de bastina cat ai spune peste....cred ca si la noi ar fi bine daca ar fi asa

Foarte bine!!!! Asta'i tara nimanui!!!!  >:( >:( >:( >:(

Apropo de Chinezi ,Mexicani....nu fac ...ca nu au loc de Evrei!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

S-au nascut in Romania, au fost stigmatizati aici si asta nu poate aduce multumiri ci reactii adverse.

Suntem o natie intoleranta dar careia i s-a subcutanat ideea ca e de o tolerantza maxima.

Ne prefacem ca-i admitem, asa de intrare in Europa, dar in fond si in fund de suflet scuipam pe ei.

Au o gramada de vini, si nu e usoara schimbarea, dar o altfel de schimbare decat cea facuta din fratie, din prietenie, din drag, nu are sperantza de izbanda.

Am spus "drag"? Dar cati romani cunosc ca"dragoste" si "iubire" nu sunt una si acelasi lucru? Ca una contine doar "egoismul necesar" iar cealalta e plina de "egoism ne-necesar"

Cati stiu ca "a oferi" nu este un acelasi lucru cu " a da".

Gresim, pentru ca am fost salbaticiti fiind tinuti inchisi trei generatii.

Inchide intr-o cusca o pereche de lei adusi din jungla. Daca nu se vor sinucide pentru pierderea libertatii lor amagindu-se cu sperantza vreunei salvari, si vor da nastere la pui, puii vor lua noul mediu ca pe un mediu natural. Povestile batranilor despre anii liberi vor deveni cu adevarat povesti de adormit copii.

A treia generatie v-a apara cu viatza gratiile custii, sa nu i le desfaca dusmanul exterior si sa navaleasca peste ei.Cititi (sau re-cititi "Coltz Alb" si "Chemarea strabunilor", drumul de la libertate inspre cusca si dinspre cusca inspre a fi liber.Democratie fara "a fi liber"? A fi liber fara "a cunoaste"? A cunoaste fara " a studia continuu; fara a invatza regulile si fara a le trai?

A fi liber nu inseamna nici "a fi slobod" si nici a fi imponderal.

A fi liber este cea mai inalta demnitate, si are 50% drepturi si 50% obligatii. Orice dezechilibru desfiinteaza conceptul si libertatea.....nu e.

Trebuie sa ne asumam greselile si nu sa le bagam sub presh ci sa incercam sa le indreptam.

Daca francezii nu au dreptate,de ce romanii nu ii cheama pe tigani acasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am urmarit ,din umbra, acest subiect....

nu sint de acord nici macar cu titlul.....

dar un pic m-a trezit la realitate Vida clara,...

nu ca nu scrie frumos, daca ar fi fost alt fel de forum nu de soferi as zice ca s-au bagat boot-ii ....

am citit de Multe ori postul....si am urmatoarele observatii.....parerea mea ...CLAR

actiunea Frantei e o actiune politica si dupa modul de actionare..anuntat, oamenii sint lasati s-a isi ia bagajele si saltelele ...primesc o hirtie ...e clar ca e o questie de spectacol...c-am cum fac la noi cu valutistii si prostituatele...cind se apropie sfirsitul luni sau vine vreun sef nou,,se face o razie cu presa....si victorie....

Franta are nevoie de tigani ca s-a ii bage in fata oamenilor de rind ca scutire pentru una alta, exact dupa modelul "ungurii vor Ardealul" oamenii se bucura ca guvernul lucreaza...

Nu sint avocatul nimanui....

stimate domn,...sintem in europa..s-au desfiintat granitele....e democratie fiecare are aceleasi drepturi si obligatii....nu am intrat pe usa din spate,europenii au stiut cu cine se pun la masa.....

adica cum cind am bani si o duc bine ,toata lumea ii neam cu mine,..si invers.....daca eram doar mina de lucru ieftina, le primeam pedofilii s-a faca turism sexual, s-a faca firme paravan eram romani de treaba..asa ca avem si noi citeva uscaturi..gen mailat,tarzan si alti citiva oameni de nestiinta nu e corect....ce se aude cu romanii din ungaria?

cel mai mult sint deranjat de lipsa de dragoste, egoism si ca EU ca roman trebuie s-a ii chem pe tigani acasa.....

NU chem domnule pe nimeni...iar statul roman s-a vada de spitale,scoli si oamenii care mor de foame in tara....

fi sigur ca urmatorii pe lista de returnat o s-a fie romanii care lucreaza in strainatate,pentru ca sint pe posturile localnicilor si consuma oxigenul...

eu zic ca a fi liber inseamna drepturi si obligatii , dar nu in procente egale.....

ps sint perfect de acord cu imperrio88 ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.