Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Meyer Logistik Germania


Postări Recomandate

  • 7 months later...
  • Members

Da frate , feritiva de firma asta. Face distributie pe magazinele Rewe Penny etc.Muncesti de iti sar capacele , tu incarci tu descarci , filiale de ...... cu rampa ,fara rampa .Si pe langa munca ca la balamuc te fura la ore .....sunt multe de povestit.DAR IN PRIMUL RAND ESTI INCARCATOR-DESCARCATOR SEF, MAI PUTIN SOFER. EX . DIN 12 ore de munca 3 conduci si restul incarci si descarci .Am uitat sa precizez : toate semiremorcile sau remorcile au lift ....FERITIVAAAAAA

 

Am uitat sa-ti spun toate astea se intampla in minunata Germanie 

Editat de cico_3504
unit comentariile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Kempes. Stai linistit. Asta nu se intampla doar pe Germania. Daca faci supermarketurile in italia e aceeasi chestie. Sau dute la lidl pe italia unde bagi la rampa si te descarci singur. Daca nu vreai ramani cu marfa in camion. Cand faci distributie asta e lucru. Daca faci linia e o alta mancare. Sau trebuie sa faci o descarcare si nu au rampa si trebuie sa folosesti liftul(sau cum se spune in ro) ce faci atunci? Ii spui sefu descarca-ma daca nu merg cu marfa inapoi. Nu stiu cum a fost soferia o data dar acuma tre sa mai pui si mana um pic pe marfa nu numai pe volan.
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cind alegeti un job afara tarii Nu faceti confuzia intre sofer distributie si sofer international.Atunci cind esti angajat la distributie pe un lant de magazine sau depozite este logic si ca stii ca se incarca si se descarca de catre sofer,chiar daca nu stii este normal ca sa intrebi intotdeauna in ce consta munca pe care o vei desfasura in cadrul firmei.Atunci cind nu esti interesat si vrei doar sa te angajezi ca sofer ajungi in situatia prezentata mai de sus,asa ca vina apartine in totalitate celui care accepta...nu cred ca la angajare nu s-au oferit informatii despre ce ai de facut...cred ca vi sa spus dar ati crezut ca e ceva usor si ati acceptat...fiti mai atenti pe viitor,intrebati..si intrebati..pina sunteti lamuriti..tot asa cum o fac si firmele cind va cer o sumedenie de acte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Trebuie mentionat ca majoritatea masinilor sunt camioane cu remorca cu protap.Foarte putine vagoane.Si da adevarat tu te incarci tu de descarci.Trebuie sa stai cam bine la capitolul forta.Eu am lucrat 3 luni la ei din care 1 luna pregatire in Germania dupa care la Worgl in Austria.Nu am rezistat.Enorm de multa munca fizica si bani putini.1600 net pe luna in timp ce aceeasi colegi dar angajati pe Meyer Austria lucreaza pe 2300-2600.Nu,nu am continuat.Masini foarte ok.Scania,Iveco,Man.Dar repet foarte multa munca fizica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

ce sa zic,eu lucrez pentru Meyer,la lucru stau in jur de 9 ore 10 cu tot cu pauza de 1 ora,nu ca nu as putea termina in 7 ore dar 9 ore trebuie ca sa stau la munca,si in afara de mersul dupa liza electrica care e foarte obositor ))),nu prea am gasit munca asta fizica iesita din comun,acuma depinde si de locul unde muncesti,unde esti repartizat,salariul e in functie de clasa de impozitare,dar sub 1900 net,clasa 1,in germania la meyer se ia doar daca ai zile libere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

va salut colegi si la multi ani! cineva din interior de la meyer logistik daca poate sa dea informatii despre ce munca este acolo? am intrat pe site-ul meyer si am vazut ca au multe posturi libere de sofer camion...stiu ca se face distributie la magazine...stiu cu ce se "mananca"...am facut distributie la prelata din pacate...ca sa revin - au pagina in limba romana, am sunat dar era inchis telefonul si am sunat la un numar de pe pagina germana a site-ului...a raspuns o d-na nemtoaica care mi-a dat un numar de telefon de la o persoana care vorbea romana...dupa convorbire am trimis cv si ma contactat imediat cu o oferta de munca la regensburg(acolo au cap tractor cu trailer frigorific, nu am mai lucrat de mult pe camion cu remorca) deoarece in alte locatii au tandemuri, job cu incepere imediata...ianuarie 2016...cu toate ca nivelul meu de limba germana este la nivel a1...ma intereseaza mai multe informatii legate de un job la meyer logistik...multumesc anticipat de orice informatie si va doresc un an 2016 mai bun... la multi ani!

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

da , te fura la ore , te umileste in fata colegilor nemti , de desconsidera fiind roman , sunt niste nationalisti , si te pune sa hamalesti descarcare si incarcare cu mana goala ambalaje grele , nu soferie , eu m-am ars , din august tot ce am castigat am bagat in apartamentul inchiriat , pentru  ca mi-au spus ca daca-mi aduc familia sunt mai credibil ca raman pe termen lung , vineri m-au dat afara ca dupa 4 zile de hamaleala la Erfurt ( incarcat si descarcat ambalaje cu mana goala- nu soferie ) m-a luat spatele , am fost detasat la Erfurt pentru ca la Gera ( LIDL ) NU MAI ESTE DE LUCRU IN IANUARIE SI FERBRUARIE ) nu am bani nici sa ma intorc in tara , iar angajatorul HEIKO SWARTZENBERGER mi-a spus ca nu-l intereseaza , s-a purtat cu mine foarte rau ,.........NU VA DUCETI 

 

 

 

 

 

acest mesaj ramine nesters,chiar daca a existat cerere de la initiator sa fie ''delete''

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Heiko este un om ok,insa de la interviu sau prima intalnire iti ascunde lucruri importante.Sa va fie foarte clar:nu conteaza la ce firma lucrati,Mayer,Edeka,Rewe,etc. pe frig este de munca.Pentru cei care nu sunt invatati cu munca grea in speta Mayer nu aplicati aiurea.Va cheltuiti banii in zadar.Si Bughi sa-ti fie de inteles ca Meyer prefera romani,polonezi,unguri pentru ca niciodata nu-i va platii ca pe nemti.Apropo daca nu stiai nemtii au la Mayer 14 euro pe ora brut.Iar romanii 1700 net lunar ;).De aici poti trage concluziile.

Editat de cabbie99
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Heiko este un om ok,insa de la interviu sau prima intalnire iti ascunde lucruri importante.Sa va fie foarte clar:nu conteaza la ce firma lucrati,Mayer,Edeka,Rewe,etc. pe frig este de munca.Pentru cei care nu sunt invatati cu munca grea in speta Mayer nu aplicati aiurea.Va cheltuiti banii in zadar.Si Bughi sa-ti fie de inteles ca Meyer prefera romani,polonezi,unguri pentru ca niciodata nu-i va platii ca pe nemti.Apropo daca nu stiai nemtii au la Mayer 14 euro pe ora brut.Iar romanii 1700 net lunar ;).De aici poti trage concluziile.

Am si eu o intrebare dar interviurile se dau cumva in Balotesti strada Unirii?? ca cineva ma contactat pentru interviu si mi-a zis ca stau in Germania 2 luni acolo invat 2 luni limba Germana si mi se da 350 E luna ca stau pe dreapta si invat limba plus in atelier..stie cineva de asa ceva??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hahahahaha ce bandit e Heiko.Inca vaneaza.....posibil sa te duca la baza din Nossen unde au si atelier mecanic dar germana inveti in doua luni suficient cat sa ceri hartie igienica de la magazin.Acum 2 ani aveau 3 copii romani care lucrau in atelier dar aveau tot asigurat,cazare,masa si scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salutare!

Am revenit sa va povestesc ce hotie e la Meyer...;D

Ca sa ajungi sa castigi undeva la 1700-1800 euro, bagi cate 10-12 ore pe zi ,uneori si 14 ore si bineinteles tu ar trebui sa castigi mai multi bani , dar super firma Meyer iti mai taie din ore sistematic si lunar cate 20-30 ore!Adica pe intelesul tuturor:NU ESTI PLATIT DUPA CARD!Justificarea?Rewe plateste dupa un barem de ore care este afisat pe Tourenliste,dar nu se ia in consideratie cat astepti dupa marfa,cat stai la magazin daca ai camion la descarcat in fata ta,daca stai in STAU,etc...

Pe masini nu exista niciun fel de liza ai doar in depozit si cele mai multe sunt la KOLO.La Obst si Gemese(legume/fructe)trebuie sa fugi dupa ele ca sa prinzi si tu un daca ai noroc...;D

Legat de tariful pe ora...esti platit cu 9 euro brut/ora si nu vei castiga niciodata ca soferii nemti care castiga undeva la 2300-2500 euro...deci e cam discriminare nu-i asa?

Ca idee ...un sofer neamt care conduce SOLO va castiga intotdeauna mai bine ca tine sau ca soferii polonezi,unguri,columbieni,africani,etc ...tu conducand CITY SATTEL...

Deci mult succes va doresc la Meyer si nervi de otel!

PS: Nu faci soferie frate la Meyer ci mai mult hamaleala pe bani putini...plus ca apartamentul unde stai e pe numele lui Meyer si pot sa-ti dea viteza cand vor ei...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 Nu stiu ce fel de contract ai avut tu , eu am lucrat o perioada pentru ei , si plata este facuta dupa card . in fapt ar trebui sa ai si desfasuratorul defalcat pe zile si ore atasat la "fluturas" .  Eu am obtinut un net de 2200 - 2300 Eur cu clasa 3 de impozitare . Sper ca ati utilizat cardul din clipa in care va-ti urcat in masina si pana va-ti dat jos , iar pe la punctele de lucru nu a fost pus pe pauza .... Putin mi-a pasat de orele alocate unui anumit tur . Daca ati notat corect totul pe documentul de transport nu au cum sa va taie ore . Doar daca disponentul o face fara sa va instiinteze . Personal am fost platit pentru absolut toate orele lucrate . Cum spuneai tu , nu gasesti "liza" , tahograful pe simbolul "la dispozitie" notat pe foaie timpul asteptat si este imposibil sa nu va fie platit . Repet , daca nu cumva se fac ceva "matrapaslacuri"  in locatia respectiva . 

  Motivul pentru care am plecat ... simplu , nu imi place distributia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

HEIKO SWARTZENBERGER este un om de 2 lei te minte i-am aratat negru pe alb ca ma furat la ore a zis ca nu am scris in foaie am fost cu el la birou si am cerut foile bineinteles ca era ca mine eu stiu ce am facut iar Doamna Dana care la fel mi-a zis ca noi suntem Auslanderi si ca trebuie sa taci din gura si sa asterpti cursa la  birou la dispo pana cand vor ei eu dupa 1 ora am plecat acasa sunt romanii care asteapta cate 2-3 ore cursa sta ca niste milogi acolo cersetori im Germania si sunt multe de spus intr-un cuvant Romanii ia invatat asa sa umilit in fata lor si s-au vandut. Aducand familia acolo esti al lor sclav pe viata ei asta si urmaresc sa depinzi oarecum de ei 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
  • Buna colegi,

    lucrez la MEYER LOGISTIK de peste 2 ani si sunt mutumit de salar, colaborare intre colegi, diponenti si Firma.

    Imi este repsectat timpul de pauza sunt platit la ora am lunar peste 2300 euro cu clasa de impozitare 1 si chiar nu inteleg de ce alti vreau sa strice imaginea acestei firme unde noi ca romanini  suntem mutumiti cu munca si salariile pe care le primim.

    Din pacate multi care au fost la Meyer in trecut au facut numai accidente sau au ...... facandu-ne si aici de rusine.

    Urat ca nici aici nu ne pastram imaginea romanului corect.... facem si vorbim numai tampenii... PACAT

    Stiti de ce din 2016 nu mai sunt mesaje si discutii negative?

    Romaul care lucreaza si este la Meyer este Profesionist,  cu multa Experienta  nu face accidente este multumit si nu mai are timp sa stea pe Forum cu cei  care mereu sunt in cautarea unui loc de munca....( LUCRU PUTIN SI BANI MULTI )...

    Meyer este o Firma de apreciat  pe langa faptul ca ne-a angajat fara ca noi sa stim Limba Germana investeste in noi oferindu-ne cursuri de germana gratuite si multe alte benefici.

     

    TOATE CELE BUNE.

     

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Romaul care lucreaza si este la Meyer este Profesionist,  cu multa Experienta  nu face accidente este multumit si nu mai are timp sa stea pe Forum cu cei  care mereu sunt in cautarea unui loc de munca....( LUCRU PUTIN SI BANI MULTI ).. Ai uitat sa spui ca este si ..................................defapt ma abtin daca tu intelegi prin profesionist a nu aveea accidente e clar ,pot sa te ............................dar nu vreau ca esti...................si din cauza asta suntem cum suntem ca sunt indivezi ca tine care domnule la el camionul la urcarea in cabina are scari rulante iar daca cunosti indivizi care isi cauta de lucru ajuta ................in rest drumuri bune sa ai si bineinteles fara accidente ca de altfel te zboara de la firma ..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E bine ca mai sunt si profesionisti la firma asta,asa o sa avem si noi reclama de baieti buni(da cam ieftini). E bine ca nu au timp de stat pe forumuri(cu mici exceptii-Akademy). E bine ca le ofera lectii de germana gratuite(asa n-o sa mai fie nevoiti sa chinuie limba romana). In rest sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut colegi! Dupa o perioada mai lunga de asteptare (lipsa inernet) am intrat sa vad ce mai spun colegii despre Meyer. Va spun sincer ca sunt putin uimit. Bani fara munca nu cred ca ofera nici un angajator. Asa este si la Meyer. Aici intradevar este de lucru pentru ca se face distributie la magazine. In ianuarie am cautat informatii de aceasta firma si iata ca dupa cinci luni de munca la meyer ma declar multumit. Nu stiu in ce locatii au lucrat/lucreaza cei ce sunt suparati dar eu din momentul sosirii mele in Germania am intalnit la un depozit din Augsburg patru soferi care au avut doar cuvinte de lauda la adresa lor. Eu lucrez la un depozit Netto si am luat ultimul salariu de 2125 E cu clasa 1 de impozit, de luna viitoare o sa am clasa 3 la impozit. La suma asta de bani nu cred ca am fost furat la ore, trebuie sa stii sa completezi bine foaia de lucru zilnica. Am reusit sa am chiria mea si sunt multumit, contract pe durata nedeterminata si cel mai important lucru este plata pentru pensie la un salar de cel putin 1500 E, la angajatorii romani stiu toti care este contributia la pensie(salar in cartea de munca de 1200 ron).  La noi pe toate camioanele exista lize electrice si nu se asteapta dupa curse "ca milogii" dupa spusele unui coleg. Si nu vom fii tratati ca nemtii niciodata dar deocamdata ei au nevoie de noi. Eu va pot spune doar ca pentru cineva care vrea sa se mute in Germania este o paine buna de mancat aici. Probabil ca exista locatii unde sunt probleme dar eu nu am auzit de ele. Daca sunteti uimiti sau nelamuriti intrebati-ma despre orice legat de Meyer si daca pot va ajut, inclusiv daca vrea cineva sa vina aici. Sper sa nu fiu atacat cum am patit cand am "ridicat in slavi" Voss Transport. Inca am o parere buna despre ei. Va rog ceva - definiti-mi meseria de sofer de tir sau camion, indiferent ca este de cursa lunga sau face distributie (la Meyer). O seara buna va doresc.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
La 1 octombrie 2014 la 21:24, kikitobar a spus:

Salutare!!

Stie cineva ceva despre firma Meyer Logistik din Germania?Sau a lucrat cineva acolo?

E teapa sau e ceva serios?Sunt chemat la un interviu in Bucuresti pentru un post de sofer in Germania.

Multumesc anticipat pentru informatii.

Drumuri bune!! :-bd

Salut ! Eu lucrez la Meyer de aproape 2 ani . 0746280855 si iti răspund cu plăcere !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salut. Nu se doarme pe cabina.Se lucreaza o saptamana de zi- una de noapte. Meyer ofera chirie pentru primele 2-3 luni. Da, ai nevoie de masina pentru deplasarea la munca. Distanta intre locuinta si munca este de aproximativ 10 km. O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salut. La modul cel mai sincer , nu recomand. E munca de sclav nu de sofer, e mai bine pe cabina de 100 de ori. Trebuie sa incarci sa descarci sa tragi de role care au cate 500 de kg si peste, trebuie sa umbli dupa ele in tot depozitul ca nu le gasesti, in orase e foarte stresant ca vin tot felul de tampiti care intra in fata ta , iar tu cu camionul trebuie sa-i feresti pe ei. Strazi inguste , magazine fara rampa , e rau de tot. Si cu ajunsul acasa, ajungi doar sa mananci si sa dormi ,ca altceva nu mai apuci . Dragi colegi mai bine cautati altceva! Nu Meyer , nu distributie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.