Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ce gps imi recomandati ?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

sal vreu un gps care sa aiba harta romaniei si sa fie pt camion,ma refer sa aiba setari pt masa pe oxie,tonaj,inaltime ,latime camion dastea. daca ma puteti ajuta cu un link de gps care sa aiba setarile astea va sunt recunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pentru Romania iti recomand asa:

GPS cel care instalat Igo pe el ultima versiune pentru POI uri si adrese.

Pentru restul setarilor folosesteo statie radio CB si intreaba colegii.

Iti mai e folositor si un atlas.

Cred ca e varianta cea mai ieftina.

Pentru un GPS cum vrei tu incearca google earth cu device gps si  conectare continua la internet,  route 66 sau tomtom hartile pentru romania sunt rare si aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members

Un buget disponibil?

din moment ce vrei harta Ro si vrei si setari de camioane nu ramane decat varianta de soft Igo Primo care se poate instala pe cam orice aparat cum Win CE.Nu te astepta la minuni!

Personal am testat cam toate softurile disponibile,am 3 aparate GPS,diferite ca sisteme de operare si daca ar fi sa ma opresc asupra unui singur device as alege un Garmin chiar daca nu are setare pentru camioane.

Motive:

-se utilizeaza foarte usor in timpul condusului ceea ce este foarte important cand ajungi intr-o intersectie si dai de un indicator de restrictie.Atunci nu ai timp sa apesi de f multe ori pe touchscreen,trebuie sa poti face un browse rapid asupra zonei.

-are marcate cu nume si bine evidentiate foarte multe zone industriale

-este foarte stabil,nu da erori,nu se blocheaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  ms frumos guvis pt timpul ac ordat...un buget mmm 6 7 8 mil...am vazut pe net becker readi 43 ce zici de asta am fost si la un mag sa ma documentez da nu mi a dat prea multe informati si mia recomandat acest model care are si obtinuea de camioane ce zici de acest gps de calitatea lui fata ce mi ai recomantat tu.....ms frumos de ajutor si astept cu interes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu vreau sa fiu carcotas, dar chiar nu putem fi putin mai atenti la cum scriem???

avem pe tastatura o virgula, un punct, un semn de exclamatie etc, care sa ne ajute sa facem o fraza mai lunga, mai usor de inteles, fara sa stai 5 minute sa te uiti la ea, incercand sa iti dai seama de ce scrie acolo.

stiu ca sunt off-topic ... dar nu cred ca gresesc cu remarca asta.

on-topic: un gps care sa aiba setari de inaltime, gabarit etc, adica un gps de camion se invarte in jurul sumei de 3-400 euro. poti opta pentru un gps cu igo primo instalat, eu sunt multumit de el, dar indicatoarele sunt sfinte. nu te poti baza in totalitate pe el, trebuie sa mai casti ochii si dupa indicatoare. exemplu elocvent: in koln m-a bagat pe sub un pod de 3,6 M, desi in gps, la inaltime, am avut pus 4 M. problema nu este programul, problema este harta. hartile trebuie sa aiba puse pe ele si restrictiile de camioane, inaltime, gabarit etc. dar majoritatea hartilor sunt facute pentru masini mici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Corect ce spui dar sa stii ca si cele care costa 3-400e tot aceleasi harti le folosesc.Am folosit si solutia "profi" map&guide truck navigator vreo 2 ore pana m-am lamurit ca e varza totala.

Posed si un tomtom pe care am instalat un navcore care accepta hartile truck si e departe de a fi perfect.

Ce pot sa spun e ca inca nu m-a bagat pe interrzis dar de multe ori evita anumite trosoane de drum crezand ca e interzis.Daca nu esti atent faci ocol destul de mult.Nu prea il recomand pentru cei care merg mult pe nationale.Stie bine restrictiile de inaltime si chiar tine cont de ele.Trag dupa mine o semiremorca mai inalta decat limita admis..are 4,15 si setat astfel evita toate pasajele si podurile de care au restricita de 4 m dar pe sub care eu incap.

Updatul hartilor este deasemenea dificil.

Este destul de greu de utilizat in timpul mersului,modul browse map este greoi,rutele sunt calculate destul de lent.Nu il folosesc ca gps no1.

Becker foloseste aceleasi harti ca si igo,in mare va ruta la fel.Setarile specifice camioanelor nu sunt in harti ci in fisierele ftr.Se poate debloca si instala aproape orice pe el dar personal mi se pare destul de greoi mai ales noul primo,devine tot mai stufos si are pretentii hard tot mai mari.Updaturile apar regulat dar mai nou e un pic mai dificil,au aparut o multime de alte fisiere...La Emag e 730lei mi se pare cam multisor,pe afara se gasesc oriunde Navigon,Medion,Tom tom,Garmin de 4,3" la 130-1540 euro

O alte solutie hard si soft de luat in seama este Navigon ce permite si setariu pentru camioane.Nu le vei gasi in ro deoarece harta ro nu este prea dezvoltata,e asemanatoare cu cea de la tom tom la acoperire.Aparatele Navigon ruleaza cu win Ce,se pot debloca si instala mai multe softuri pe ele.Pentru westul Eu are harti foarte bune,acum 2 zile cautam o adresa si doar Navigonul mi-a luat codul si a indicat corect atat strada cat si numarul.

Pentru cine se pricepe cat de cat o solutie buna este un PNA ce cu sistem de operare windows ce pe care sa-l deblocheze si sa instaleze 4-5 softuri diferite pe card.Evitati chinezariile noname daca vreti durabilitate.Alegeti ceva din gama Mio(atentie sa aiba slot de card),Becker,Navigon,Medion

Am recomandat garmin deoarece este solutia sigura si foarte usor de folosit,nu are zeci de briz brizuri care sa atraga privirea fara o mare utilitate practica

Pentru update ai luat o harta full eu gata deblocata(e un singur fisier de aprox 2,3 GB),ai pus-o pe un card de 4GB si totul e functional.

Nu cumparati ce va recomanda vanzatorii pentru ca sunt varza totala si habar nu au ce vand(evident exista si exceptii).Ei au target de vanzari, de lichidat stocuri etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Garmin nu are rutare de camioane in Europa doar pentru USA si Canada.

Gasesti aparate noi la preturi foarte bune si pe okazii.Personal am cumparat 2 gps noi si nu am avut probleme cu ele.

Functiile suplimentare precum TMC,bluetooth,tm transmiter,media player nu sunt asa utile precum par si nu isi justifica diferentele de pret decat daca esti sigur ca ai nevoie de ele.

O solutie foarte comuna,poate chiar bestbuy e MIO MOOV 500 pe care sa il deblochezi si pe care poti instala Igo8.Primo,Navigon,Garmin,tomtom,sygic,becker si altele

Are aceeasi configuratie hard ca si beckerul de care ai amintit si costa aproape jumatate.Pentru o suma mai mare orienteaza-te sa aiba 128 MB RAM si nu doar 64

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  ms frumos guvis pe ex.,asta asteptam sa stiu dupa ce criteri sa ma uit la un gps,m am uita pe okazii dar mi e frica sa nu am probleme cu el,de exemplu,am venit din spania cu un turizm si aveam un gps,nu mai stiu ce marca era si am avut probleme cu el,ca dupa fiecare oprire mai lunga se bloca si asa am dresi o dramada ca eu trebuia sa mai fac stanga dreapta si el ramasese blocat si mi arta mereu sa merg inainte eu ne stiind mergeam asa si asa m am trezit prin italia pe la glezna cismei cand eu trebuia sa tin pe sus drept sa trec in tara urmatoare si a doau prin franta ma dus printr un oras nu mai tin minte ma bagat intr un depou de autobuze nu stiu ce naiba ca mergeau pe acolo numai pietoni si autobuze n am vazut turizm pe acolo eram si prima cursa afara si am mers dupa gps nu mai ma uitam dupa semne:))))...si dasta mi e cam asa sa nu iau nustiu ce gps bulit care la prima vedere nu ti dai seama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

catalinfsc86 da asa o fi cum zici tu da era primu leu drum afara m am dus sa aduc o masina habar nu aveam cat de bun e un gps pai aveam si gps si harta da am zis ca merge bine ala ca in principiu ma dus bine da na daca n am stiut ca are problema aia am mers eu si cand am vazut ca nu mai ies din italia am luat harta si am vazut pe unde sunt abea atunci am vazut ca are o problema gps

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E cam mult pentru sh mai ales ca in Ro nu au cautare datorita slabei acoperiri.

Eu mi-am luat go 750 sigilat cu 550,chiar din Ploiesti era vanzatorul.

Pe aparatele din seria Go 5-6-7-9 se poate instala si harta ce ruteaza pentru camioane

Daca vrei gps dupa care sa mergi orbeste si fara sa verifici ruta macar folosind modul browse map o sa ai mari surprize si probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Garmin nu are rutare de camioane in Europa doar pentru USA si Canada.

Gasesti aparate noi la preturi foarte bune si pe okazii.Personal am cumparat 2 gps noi si nu am avut probleme cu ele.

Functiile suplimentare precum TMC,bluetooth,tm transmiter,media player nu sunt asa utile precum par si nu isi justifica diferentele de pret decat daca esti sigur ca ai nevoie de ele.

O solutie foarte comuna,poate chiar bestbuy e MIO MOOV 500 pe care sa il deblochezi si pe care poti instala Igo8.Primo,Navigon,Garmin,tomtom,sygic,becker si altele

Are aceeasi configuratie hard ca si beckerul de care ai amintit si costa aproape jumatate.Pentru o suma mai mare orienteaza-te sa aiba 128 MB RAM si nu doar 64

Aici scrie clar ca are harta Europei, cum poti spune ca nu are decat USA si Canada

"Se siete professionisti del trasporto su gomma e autisti di mezzi pesanti non potete fare a meno del supporto del nüvi 465T. Strade strette di campagna, cavalcavia troppo bassi o manovre impossibili saranno solo un brutto ricordo. Il 465T è il primo dispositivo nüvi concepito specificamente per i camionisti grazie alle mappe precaricate di 44 paesi europei, di cui 35 con gli attributi per camion, ai punti di interesse specifici per mezzi pesanti, e alle particolari opzioni di calcolo delle rotte in base alle specifiche del mezzo guidato o del carico trasportato. Questo è un navigatore completo, costruito per una vita sulla strada."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  GOGULICA de mio v505 ala cu tv ce zici am gasit pe okazii si imi place e bun?mi e frica sa nu am probleme cu el de la tel sa afecteze buna functionare?are cineva acest gps sa mi zica si mie daca e ok si daca merge instalat pe el ooptiunea de camioane...sa mi dea si mie cine stie de acest gps cateva detalii...astept cu interes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.