Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ce gps imi recomandati ?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

Va salut,stimati colegi as dori sa-mi achizitionez un gps full europa si romania si nu stiu ce sa comand,dispun sa dau pe el in jur de 8 mil.dar vreau ceva cu care sa ma descurc in europa, nu stiu ce sa cumpar m-am tot uitat pe net dar nu sunt hotarat pe care sa-l aleg poate imi dati vreo sugestie,peste o saptamana plec in cursa pe comunitate si inca nu stiu ce sa iau,daca vreti sa ma ajutati,postati ceva rentabil si bun pe forum,va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

garmin are cea mai completa harta pentru romania.am instalat pe laptop City Navigator Europe NT 2012.10 [img width=400 height=400]http://download.garmin.com/RMU/_download_manifests/EU/2012_10/006-D0323-15/image.png . voce si text in limba romana.din pacate,nu are suport pentru camioane.fata de versiunea pentru telefon,care avea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va salut,stimati colegi as dori sa-mi achizitionez un gps full europa si romania si nu stiu ce sa comand,dispun sa dau pe el in jur de 8 mil.dar vreau ceva cu care sa ma descurc in europa, nu stiu ce sa cumpar m-am tot uitat pe net dar nu sunt hotarat pe care sa-l aleg poate imi dati vreo sugestie,peste o saptamana plec in cursa pe comunitate si inca nu stiu ce sa iau,daca vreti sa ma ajutati,postati ceva rentabil si bun pe forum,va multumesc

CEva ieftin si flexibil

400 lei Mio Moov 500

50 kei card 8 Gb

100 lei un priceput care sa-ti instaleze Igo 8,Igo Primo,Navigon,Sygic,Garmin

Tomtom nu gasesti in Ro.Ca sa poti instala harta de camioane iti trebuie un aparat ce are slot de card deoarece harta are +2Gb iar cele cu memorie interna au doar 2.M-am uitat pe okazii si nu am gasit nimic nou.Doar Sh cu harta truck la pret ok.La 200 E este un Go 950 pe care se poate instala ulterior harta Truck.Daca il scoti la 150 merita.

Aceasta harta nu face minuni,in speta te mai ocoleste,se utilizeaza e mei greoi in mers decat un garmin.

De afara potu lua un Navigon(la noi nu se gaseste) cu 150E,e ok atat ca aparat cat si ca harti pt Eu de Vest,are si profil de camioane dar nu prea tine cont de restrictii.

Si Garmin e ok,foarte fiabil si precis,usor de utilizat.Alege cel mai ieftin model de 4,3 inch.Harta doctorita doar o copiezi pe card si gata.

Daca esti la primul Gps mergi pe garmin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • Members

Eu am Navon cu card de 8 GB., am pe card atat hartile cu optiuni turism, camion, autocar, pieton dar suporta si muzica si filme. Hartile ocupa cam 3 GB.de restul am pus muzica si Familia Bundy. In Domo l-am prins la oferta, cu tot cu card 390 RON, FARA HARTI!!!

Pentru harti am pus IGO din martie 2011, vede tot si are actualizate si camerele.

Harti din 2011 si gps-uri are un student pasionat de asa ceva, tot de la el mi-am pus si eu cu 50 RON:

 

0768.930.032 e din bucuresti dar vine si prin imprejurimi avand scuter si bunavointa...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Colegu parerea mea este k nu chiar te ajuta 100%un gps setata mod truck unele dau si au erori mari..Orcum eu unul lucr zez cu un tom tom 7150 pro truk setat pe masina mica la modul economy as minti daca nu as recunoaste k nu ma bagat pe 3.5 dar nu e problema am mers k am ignorat semnul totul este sa nu dai intr'un pod ce sa aiba sub 4m desi pe franta am gasit semn cu 3.80 si am trecut cu camionul spre surprinderea mea..Un gps cu un program foarte bun special pt camioane este snooper s2000  nici nu se compara cu tom tom la calculat rute e chiar bun dar in schimb informatia care o reda pe display nu este clara si are intirziere de 2,3 secunde io am lucrat cu el e bun la facut rute dar e bine sa ai linga un tom tom sa vezi exact cind si unde vine o schimbare de directiie k in baza la snooper am esit de citeva ori gresit in unele intersectii mari gen paris...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

o simpla intrebare ,nu este util un gps.? dati-mi voie sa spun ca din punctul meu de vedere este foarte util si

de ce spun asta ;

- dupa ce ai studiat  harta ,ai facut traseul ,programezi gps. si ..bice..

- cauti o parcare la sfarsit de prog. ? dupa gps. stii la ce distanta e o anumita parcare si daca ai timp sau nu sa ajungi acolo (parcari mari,sa nu fii nevoit sa dormi in sos  ;D ..  } asta la cine nu face doar o ruta, doua, trei.

- in cazul de deviere a unei sosele ce faci ? DACA poti opresti sa consulti harta ce si cum ??,gps. se reconfigureaza

  automat + ca pe anglia cu sensurile lor giratoare nu prea ai timp sa urmaresti ce si cum

  - daca nu ar fii util nu ar fii aparut varianta de camioane ,sa nu spun ca nu sar mai vinde aparatul ca atare

  - in cate tari nu vezi camionagii care conduc dupa gps. ??

  - pe langa toate astea desigur, casca ochii si nu te lasa doar la mana unei jucarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.