Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

foaie de somn..adeverinta sub3,5t germania


Postări Recomandate

  • Members

saltare,

daca cineva stie ceva despre documentatia necesara pentru germania,la sub 3,5 tone,

se completeaza o foaie de somn(folclor)...in loc de diagrama...

am rugamintea s-a raspunda....s-a puna modele....

alta rugaminte e s-a specifice in raspuns daca face ,a facut asa ceva sau e din folclor via 22....

multumesc

ps am cautat pe google...deci raspunsul asta il stiu..... ;)

toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • Members

Exista intr-adevar o lista de foi...care tin loc de diagrama, si se completeaza de mana. Modelul cred ca l-au pus colegii mai sus, important este ca trebuie respectat. Daca este prima data cand te opresc si te intreaba, si stii ca nu esti in regula cu ele, spunele ca habar nu aveai, si primesti 30€ la prima abatare, pt ca nu stiai. Urmatoarele dati e mai usturator :)) Sincer nu stiu sigur daca se calculeaza de cand pleci de la destinatie, sau doar pe teritoriul germaniei. Eu le fac doar incepand cu teritoriul germaniei. In rest, bafta si spera sa nu te opreasca, curse express de 14 ore arad - stuttgart o sa tot ai :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • 3 months later...
  • Members

Salut,si eu sint sofer pe duba,asa este trebui se face o foaie care tine loc de diagrama,dar doar cind intri in germania pina iesi,trebui mers cu 90kh si pauza de 45 minute ca la camion,eu sincer nu am facuto niciodata si cind ma oprit nici nu ma intrebat de ea acum cum ai norocul.Drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

daca este inmatriculat pe persoana fizica nu trebuie sa faci pauze?

gresit.

tot ce este peste 2,8 tone,autovehicol destinat transportului de marfuri,indiferent de detinator,obligatoriu TAGESKONTROLLBLATT .

si trebuie completat de la plecare.

pe mine ma intrebat de aceasta foaie,si am facut dovada ca am plecat la ora scrisa in foaie,cu bonul de motorina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • Members

Salut,

Si eu sunt incepator in ale transportului, de curand am achizitionat un Fiat Ducato 3.5 T dotata cu izolatie frigorifica tip DVD, refrigerare.

Din cat m-am interesat pe Germania si Austria este obligatoriu ca soferul sa aiba asupra sa "carnetul de bord" sau "foaia de somn".

Acum rugamintea mea este daca vreunul dintre colegi ne poate arata si cum se completeaza aceasta, este in limba germana si nu prea ma descurc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut,

Hai ca te ajut eu,dar nu am poza facuta asa ca iti dau dupa numere ok?

1-Nume,Prenume si adresa soferului

2-Nr.inmatriculare

3-Nr foii de control

4-data

5-somn

6-lucru(condus)

7-alte activitati

8-Orasul de inceput

9-Orasul de destiantie

10-Kilometrii La sfarsit de cursa

La inceput de cursa

In total parcursi,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Din nou 5(in partea dreapta la kilometrii) In total ore somn

--//-- 6(------------//-----------) in total ore condus

--//--7 in total ore alte activitati

La sfarsit alte mentiuni si semnatura

Daca mai ai nevoie de ceva poti sa intrebi linistit

Pe seara cand ajung acasa iti trimit un formular scris de mana cu fiecare mentiune in parte

Drumuri Bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

Avem acum la firma un microbuz adus din Germania care are tahograf analog si am si nu am folosit taho pentru ca oricum nu ma puteam incadra in program 1150 Km (dus) dar daca este taho pe masina si te opresc si nu il folosesti cred ca este o problema foarte grava.Am intrebat pe drum un coleg roman si zicea ca are tahograf dar nu il foloseste si merge cu foiile TAGESKONTROLLBLATT ,am primit si eu o foaie de la el .

Am o nelamurire daca folosesti tahograful in ce regim trebuie sa mergi ?, adica cu viteza max de 90 Km/ora regim TIR sau se poate merge legal pe portiunea de drum cu viteza legala (max 130 --- si chiar mai mult pe Germania) desi daca te opreste in Ungaria si vede pe saiba ca ai mers cu 140 -150 cu cateva ore in urma iti poate da amenda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.