Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

o mare teapa ...un autonom ( cernesteanu ion e numele lui, il gasiti pe acest site sub numele de "nane") cu 3 camioane peste 3.000.000 km cu pretentii de mare transportator ... face bani pe seama tepelor date soferilor (pe care ii schimba ca pe ciorapi) si a matematicii invatate de nevasta-sa la "scoala maghiara de nem tudom romano"... orice fel de informatii pe mail...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Administrators
o firma care suna bine din baia mare cu punctde lucru in Spania,,am luat o teapa de 1238 de euro..un mare ajutor cu mare teapa.. pentru detalii va raspund pe maill,,o sa comenteze si altii,,,oricum..ATENTIE

Mesaj primit de la firma:

Scotianul a lovit remorca(frig)si aripa din dreapta al capului tractor ,reparatiile au costat in jur de 1250e cu factura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
o mare teapa ...un autonom ( cernesteanu ion e numele lui, il gasiti pe acest site sub numele de "nane") cu 3 camioane peste 3.000.000 km cu pretentii de mare transportator ... face bani pe seama tepelor date soferilor (pe care ii schimba ca pe ciorapi) si a matematicii invatate de nevasta-sa la "scoala maghiara de nem tudom romano"... orice fel de informatii pe mail...

Mesaj primit de la firma

rupea motorina in fiecare zi pana cand lau prins furand chiar in incinta unde aveam garajul . toti alimentau 300l la iesire din spania el era singuru care alimenta 340l tot de la acelasi peco si spunea mereu ca il fura cu 30 40 de litri la o alimentare ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

acest ''patron'' poate sa spuna multe' dar ce este cu adevarat cert este ca i-a dat teapa omului,,imi este sila când vad cum membri sait-ului tin partea unor oameni de nimic care singura lor modalitate sa faca un ban este prin tepuirea soferilor...ca acest zis patron sunt cu sutele si 99% din ei fac acelasi lucru...acum o saptamana era o oferta de la un memebru vip care oferea 200 de euro pe saptamana si cica restul când te întorci din cursa care tinea minim 2 luni(halal oferta)...daca dorea sa spuna ceva putea foarte bine sa scrie dumnealui ca vad ca este membru dar ... numai am cuvinte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
o mare teapa ...un autonom ( cernesteanu ion e numele lui, il gasiti pe acest site sub numele de "nane") cu 3 camioane peste 3.000.000 km cu pretentii de mare transportator ... face bani pe seama tepelor date soferilor (pe care ii schimba ca pe ciorapi) si a matematicii invatate de nevasta-sa la "scoala maghiara de nem tudom romano"... orice fel de informatii pe mail...

Mesaj primit de la firma

rupea motorina in fiecare zi pana cand lau prins furand chiar in incinta unde aveam garajul . toti alimentau 300l la iesire din spania el era singuru care alimenta 340l tot de la acelasi peco si spunea mereu ca il fura cu 30 40 de litri la o alimentare ,

si plateste bine morosanul pentru asistenta avocateasca???...pacat....30 - 40 l imi lipseau de fiecare data cand imi era alimentat camionul de catre morosan ( eu dupa fiecare cursa plecam acasa , nu dormeam in masina la garaj, si ma intorceam cu 1-2 ore inainte de a pleca in urmatoarea cursa) ca deh motorina era de la ALFA FRESH ca si camioanele dealtfel si omul avea 2 masini personale...hm, ce inseamna sa fii "baiat bun" si sa taci din gura...baietii care fac anglia rad de se tin de burta ca au aflat de unul care fura la 2200 de km 40l de motorina ca sa o vanda la Calais cu 80 de centi / l...deja am strans bani de turnulete din motorina lui cernesteanu.... :D ...Sarbatori fericite fiecaruia dupa sufletul lui !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ciprian1976 si sevilla,

am rugamintea de a face distinctie intre postarea unui mesaj si ''a tine partea firmei''

Colegul meu Calin v-a postat si a si specificat..mesaj de la firma....Nu a postat opinia lui ci mesajul primit,sper ca acum sa intelegeti diferenta si sa nu spuneti ca cineva din staff tine cu altcineva...noi incercam sa fim corecti si echitabili cu fiecare din utilizatorii acestui forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

imi retrag afirmatia referitoare la "asistenta avocateasca" care de altfel sa vrut o gluma nevinovata ... in rest, nimic din mesajul meu nu afirma ca cineva din stafful saitului ar tine partea cuiva...in concluzie numai ganduri bune distinse domnule moderator....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • Members

Am plecat de la S.C Transfrimur S.R.L asa zis Jerry si directorul tehnic finu Ionut . Recunosc am plecat fara sa anunt le-am lasat camionu in garaj. Motivul plecarii mele a fost stresu scosul cardului de exemplu: plec din Alhama De Murcia ajung in Germania la descarcare la ora 04:00 dimineata. Ma suna si zice scoate cardu pune tahografu pe out si la 08:00 dute si descarca, daca nu faci asa tipa se agita ca un pepsi fara acid . Ok. Se scoate cardu se baga la rampa si auzi ia traspaleta si descarca 33 de paleti de cafea a durat aproape 3 ore . Ma suna zice ai descarcat. Ii zic da am descarcat . Atunci imi zice bun te-ai oprit la 04 pana la 08 au pauza 4 ore cat ai descar at 3 ore si zice peste doua ore baga vardu si DAI TALPA. urat din partea mea ca am plecat fara sa anunt pacat ca finu iese mai greu din saracie acuma... pot dovedi cele scrise mai sus si pot descarca cardu pentru oricine vrea sa se convinga. Sfat nu va recomand firma nopti ne dormite nu se tine cont de pauza apartamentul e o momeala pentru soferi salariu de tara nu il da la soferi si este un stres in care incepi sa te urasti singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

fii linistit, daca nu plecai tu iti gasea el un motiv sa te trimita acasa pentru ca sa cam terminat campania (pe mine m-a acuzat ca fur motorina - 40 l  la o cursa de Anglia / 4500km)...din pacate ai gresit din start acceptand sa scoti cardul...aviz celor care vor dori sa se angajeze la transfrimur din toamna, cand nu mai are comenzi si va vrea sa scape de voi va va face sa plecati voi sau va va gasi motiv sa va dea afara ( uneori oprindu-va si banii munciti de voi cum i-a facut lui scotianul...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Sevilla la ora actuala mai are 3 soferi , mi-a promis ca imi da salariu. Si am fost corect cu el. Stiam la ce sa ma astept, regret ca nu iam luat cardurile sa fac o factura mare . Am zis sa fiu cinstit 1350 euro Nu mai cred nimic si oricum Dumnezeu e sus Si roata se intoarce. Sfat nu va angajati la Maramureseni asa sunt toti...cautati-va logostice nu patronat cu 6 camioane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

In primul rand vreau sa imi cer scuze pentru ca nu am facut aceasta postare mai devreme. Desi stiam de acest site nu mi-a trecut prin cap sa caut despre aceasta firma inainte de a ma urca in avion spre Valencia, daca eram putin mai preventiv scăpam de a mai trece prin asa zisa aventură de la aceasta firma. Am lucrat in luna februarie si martie la aceasta firma de doi bani, ca altfel nu poate fi numită, numai cuvinte de lauda am pentru domnul si doamna Cernesteanu. In primul rand , ce intereseaza pe toata lumea , mi-am luat teapa de 2500 euro(2150 € diurnă + salariul de pe tara) . Toate bune si frumoase pana la data salariului 20 martie(pentru luna februarie) eram in Anglia, l-am intrebat de salariu si m-a zis ca nu poate să mi puna pe card,dar cand ajung la baza mi da in mână. In jur de 25 am ajuns la baza , de data asta mi-a zis ca nu are azi dar o sa vina a doua zi sa mi aduca la apartament. Intre timp eu deja ma interesasem despre el si ma asteptam la asa ceva , au mai trecut încă vreo 3 zile si inca odata mi-am cerut drepturile. A zis ca are treaba dar mai tarziu o sa treaca pe la apartament. Noapte pe la 11 a venit finul dumnealui , si mi-a zis sa imi i-au bagajul, sa semnez incheierea contractului de comun acord, daca nu vreau sa plec si batut. L-am intrebat daca e normal la ora asta si mi-a zis "Cum eu nu pot sa il inteleg pe el ca nu are de unde sa imi dea banii, nici el nu poate să ma inteleaga pe mine ca nu am unde sa ma duc la ora respectiva" . Am avut noroc ca mai fusesem in Spania si am avut unde sa merg. Intre timp am facut plângere la ITM si cu raspunsul primit, m-am adresat tribunalului , nu inainte de a incerca pe cale amiabilă la un mediator, dar dumnealui nu sa prezentat. La primul termen din proces nu sa prezentat, iar la al doilea acesta a facut o cerere reconventionala prin care potrivit dumnealui el este pagubitul si nu eu. Acesta ar avea pretentii eu sa ii plătesc lui niste bani, pentru ca vezi doamne i-am lovit masina, o reparatie de 900 de la un service din luna iulie, eu lucrand pe masina respectiva in februarie, cine stie dupa ce am plecat , cati au mai condus masina respectiva, ca i-am lasat camionul nus prin ce tara încărcat, si am plecat, desi am semnat incheierea contractului de comun acord, si ca dumnealui mi-a băgat toti banii in nu stiu ce cont imaginar. Potrivit lui ii sunt dator. Urmatorul termen este in ianuarie, o sa ii cer si eu, prima data nu am stiut, ca ar fi obligat prin lege sa plateasca transportul angajatului pana la locul unde acesta isi desfasoara activitatea. Cand am lucrat eu la el eram 6 băieti toti pagubiti, din care eu, amfesnike, alt băiat trebuie sa ii mai dea 900 euro, unui băiat care a plecat odata cu mine o mie si ceva, unui alt coleg care a plecat dupa vreo luna tot peste o mie si ultimul presupun ca nici el nu a scăpat, nu am mai tinut legatura cu el. Zilele astea o sa vorbesc si cu un sindicat si o sa le povestesc patania mea. Daca mai este cineva care a lucrat la el si nu au trecut încă 3 ani si vrea sa il dea in judecata inca se poate. Am putea chiar deschide împotriva lui un proces multiplu, va pot ajuta cu pasii care trebuie făcuti, contactatima pe adresa de mail : catu_17@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ar fi foarte bine sa va adunati si sa fie un proces multiplu. In anumite situatii va fi cuvantul lui impotriva voastra care veti fi mai multi, iar balanta se va inclina in favoarea voastra.

Faptul ca ai lovit camionul in iulie este o prostie mare pe care o face si e in favoarea ta. Cauta orice dovada prin care sa poti demonstra ca nu ai lucrat la el in perioada respectiva. Sau poti sa-i soliciti lui dovezi ca ai lucrat acolo: CMR-uri semnate de tine, descarcari tahograf sau diagrame, dovezi ca ti-a platit salariul din februarie pana in iulie sau un nou contract de munca cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegii dar firma asta trag camioanele de la prima frio nu ? Daca da cunosc si eu vreo doi colegi . Chiar azi am descarcat cu unul la alicante . Era angajat de 3 luni de bani nu s-a plans mi-a zis ca , castiga undeva la 2000 E p luna :-w cat despre celebra functie "out " pe care se bazeaza toti patronii aici da a recunoscut colegu ca este pus a descarce cu , cardurile fara . Aia ce fac ei se numeste manipulare de tahograf . Saptamana trecuta au luat 2 colegi romani angajati direct la Prima Frio 6000 euro la Bordeaux exact pentru treaba asta.

PS: Asa se lucreaza la Prima Frio daca nu sti sai inveti . Eu lucrez de un an cu ei si sunt dispus sa arat orice tichet din orice zi si daca cineva vede vreo urma de manipulare de tahograf mananc tahografu. Acuma patronu cu pricina daca face si el ce zic astia e dureros mai ales pentru voi colegii si mai ales ca nu va primiti banii. parerea mea dat in judecata si repuperat tot si daune morale . Drumuri bune va doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu te contrazic ca nu stiu detalii mai multe. Colegul de azi era incepator angajat de o luna la ei si mi-a zis ca a luat 2000 de euro acuma daca m-a mintit nu stiu. Mai m-am intalnit odata cu un coleg tot de la ei la Agrupa Pulpi poate el era finutu ca la un moment dat a venit un tip Ionut parca il chema cu un turism Mercedes si l-a luat la baza la Alhama de Murcia . Baiatu ala se cam ferea sa dea detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Oricum si scuze de post multiplu. Aceasta firma atata timp cat lucreaza cu Prima frio nu o sa existe conducere la program . Toata lumea stie cati soferi a bagat in pamant marele patron de la prima frio Jose Esteban. Dar acuma oamenii incearca de vina sunt soferii care sunt de acord cu asa ceva .Daca ati fost inselati nu dati inapoi cu judecata pana nu recuperati tot ce se cuvine ca toti suntem plecati pe aici sa castigam o paine dar nu sa fim bataia de joc a altora. Apropo eu stiti ce i-as face la patronu care ma pune sa descarc fara carduri? Direct la jandarmerie ma duceam sau la trafic la primu echipaj si pana la urma se potolea. Se poate face treaba si legal chiar si la prima frii dar trebuie schimbata odata mentalitatea asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am inteles . Oricum acel sofer era un baiat scurt slabut si chel. Si trebuia sa faca un repaus se 45 acolo ca s-a anulat incarcarea. Si a venit baiatul ala cu mercedesul si l-a luat la baza . Chiar m-am mirat zic ia uite ma ce firma serioasa vine sefu dupa soferi sa-i ia la baza sa nu-i lase sa faca 45 in camion. Si sunt vreo 70 de km de la Alhama la Pulpi

Editat de fery20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.