Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sondaj Federatia Europeana a lucratorilor din transporturi


Mit

Postări Recomandate

  • Members

In link-ul de mai jos veti gasi un sondaj prin care se doreste a se afla in ce fel v-a afectat introducerea legilor din Belgia si Franta prin care se dau amenzi pentru efectuarea pauzelor de 45 ore in camion. Vor sa se afle cine plateste amenzile, ce instructiuni ati primit din partea firmelor si altele. Va rog sa-l faceti pentru ca ne poate fi de ajutor tuturor.

https://www.surveymonkey.com/s.aspx?sm= ... IJJg%3d%3d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

ce ,, 45 ,, ?

Puneti pe lista acolo ..... Soferii.ro forum / grup si mario bandit care se incapataneaza ca soferii sa cunoască in timp ce manuitorii de volan îl înjură ...

Federatia asta nu stie ca 561/ 2006 interzice odihna săptămânală normala in cabina in timpul unei calatorii in toata UE ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mario tu ai perfecta dreptate, problema o constituie si unii dintre " participantii la traficul rutier profesionist " - nu sunt soferi -, care se incapataneaza " sa se descurce ", se lauda cum reusesc ei sa traiasca cu 300 de euro pe luna afara, adica sa supravietuiasca. Multi lucreaza de ani buni in zona civilizata a Europei, dar nu au invatat nimic, se mentin la nivelul de sofer de la Canal. Conduc Euro 5 sau 6, dar sunt convinsi ca nu are nici un rost sa faci un dus in fiecare seara. Tot la fel de convinsi sunt ca nu are nici un rost sa pierzi timpul sa vizitezi ceva in timpul repausului saptamanal, mai bine te imbeti in parcare. Am vazut in vara sofer care urca pe vagon sa doarma, patru zile la rand pentru ca asa i-a spus " bossul ". Ca un regulament sau o lege sa fie aplicat(a), e nevoie si de OAMENI, cu coloana vertebrala rigida si respect de sine. Altfel ramane o notiune abstracta, pe care si-o reamintesc doar cand dau examenul pt reatestare profesionala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

chiar daca oamenii nu vor trebuie obligati..se pot indesi controalele in urma unor sondaje de acest fel..asta e si rostul.Cu toate ca legea e data de ceva timp controalele nu sunt dese..si sunt soferi care spun ca fac pauza de 45 minim pe franta la cabina...si ii indeamna si pe altii...ca de..pe ei nu i-a controlat nimeni..Ia sa vezi tu cind vor fi arsi la punga[bine amenda e pe firma]...sigur se vor schimba lucrurile...in bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mario, nu-ti inteleg raspunsul. Cu sguranta cunosc foarte bine ce spune 561. Prin studiile pe care le fac in momentul de fata vor sa afle ce metode de eschivare a legilor mai gasesc firmele. In felul asta se vor face mai departe legi care sa acopere cat mai multe probleme. Legile din Belgia si Franta nu fac altceva decat sa le scoata la iveala ideile "inovatoare" si "calitatile" concurentiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

intr-adevar 561 interzice efectuarea pauzelor saptamanale normale in cabina........cu o singura exceptie....si tocmai de acea exceptie se folosesc patronii.

Acum Franta si Belgia au eliminat acea exceptie prin legea adoptata,pe teritoriul lor.

Oricat se incapataneaza unii,atat timp cat in lege sunt si exceptii,patronii se vor folosi la maxim de asta.....si sunt greu de combatut prin actiuni individuale.

Acest lucru e evident....din moment ce Franta si Belgia au simtit nevoia sa emita o lege ,care sa interzica explicit efectuarea pauzelor saptamanale normale in cabina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am stat si stau la hotel ,chiar acum cand va scriu sunt la F 1 la Saint Dizier ,pana acum m - a trimis si mi a platit ,am inteles ca pe unii colegi i -a pus sa intrerupa pauza sa miste camionul (puteau sa faca pauza redusa 24 h ).Am stat de 7 ori pana acum din 6 august ,la Dole ,am vizitat orasul casa lui Pasteur etc ,Lyon ,la Chambery, Le mans.

Cand m- a sunat dispecerul si mi -a spus sa intrerup pauza l- a m trimis la plimbare ,i- am raspuns ca nu are el dreptul sa mi comande programul si pauzele nu ma trimite la hotel eu merg la parcare cu baie,dus etc.i- am spus ca legea o stiu pe de rost si asa e , dupa 5 min mi- a trimis adresa de hotel .Stam de regula la Formula 1 ,singura problema sa zicem tre sa te orientezi cu loc de parcare ,pana acum am avut noroc si am gasit mai mereu in apropiere,sa zicem pe o raza de 300 m de hotel ,in rest e bine , fac un dus , ma schimb ,ma pun la tol festiv si vizitez tot ce se poate fac km pe jos .

Bafta si drumuri bune ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Mit , eu nu sunt soarece de laborator ca o federatie ,, obosita ,, sa facă studii pe mine , la fel cum nici tu nici x nici y , ce trebuie sa facă federatiile astea e sa ceara aplicarea legi , atât , deja sa pierdut mult timp cu studii si perspective , erea o zicala , unde-ii lege nu-ii tocmeala , din 2006 pana in 2014 e destul timp .... Unde ii legea ?

Dupa cum vezi e greu a iesi din mocirla , soferii nescoliti ce vrei sa iti răspundă ? Cum au dat spaga la atestare ? ( sa îmi fie iertata generalizarea , dar e majoritara treaba ) Patronatele cauta numai solutii de a manipula ,, legal ,, legea ( asa zic ei ) si promovează produse in care ascund manipularile tahografului ? Uiti de untrr ? Dormit in cort ca o ,, catelus ,, lângă roata ansamblului pe care îl conduci ?

Legea trebuie aplicata , fără studii si amânări .

Articolul 29

Prezentul regulament intră în vigoare la 11 aprilie 2007, cu excepţia articolului 10 alineatul (5), a articolului 26 alineatele (3) şi (4) şi a articolului 27, care intră în vigoare la 1 mai 2006.

Prezentul regulament este obligatoriu în toate elementele sale şi se aplică direct în toate statele membre.

Adoptat la Strasbourg, 15 martie 2006.

Pentru Parlamentul European Preşedintele J. BORRELL FONTELLES Pentru Consiliu Preşedintele H. WINKLER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
intr-adevar 561 interzice efectuarea pauzelor saptamanale normale in cabina........cu o singura exceptie....si tocmai de acea exceptie se folosesc patronii.

Acum Franta si Belgia au eliminat acea exceptie prin legea adoptata,pe teritoriul lor.

.

Care e exceptia pomenita ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
intr-adevar 561 interzice efectuarea pauzelor saptamanale normale in cabina........cu o singura exceptie....si tocmai de acea exceptie se folosesc patronii.

Acum Franta si Belgia au eliminat acea exceptie prin legea adoptata,pe teritoriul lor.

.

Care e exceptia pomenita ?

exceptia pomenita .....ai dat-o chiar tu exemplu pe cafenea......e posibil sa iti aduci aminte daca renunti la orgoliul de a te crede superior.

faptul ca doua tari membre UE au "simtit" nevoia sa intareasca ceva ce regulamentul stipuleaza in mod explicit,adoptand o lege........probabil ca nu face doua parale in viziunea ta.....

ar trebui sa tragi de urechi legislativele celor doua tari ...pentru faptul ca au adoptat niste legi deja aflate in vigoare.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

1 ) poate tu visezi exceptii , nu exista niciuna. franta si belgia nu au facut nimic deosebit , ci au adoptat art 8 alineatul 8 din 561 / 2006 la legea nationala a transportului ca sa poata pedepsi mai dur aceste practici .

2 ) de jignit nu te-am jugnit , la general , si cum sa demonstrat si pe forum si pe grupurile de specialitate soferii nu stiu multe ,si nu e vina mea , eu am încercat sa ajut sa se cunoască , da nu ai cu cine ..... Orgolii mari !!

vrei sa pun aici o lista cu miile de înjurături primite de la frustrati care , in încercarea de a da o explicatie a legii si diferentierea de corect si incorect , s-au vazut in pana de argumente legale si au trecut la înjurături ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ca sa poata pedepsi mai dur zici?

pana acum a fost pedepsit acest lucru?

nu am auzit pe nimeni sa fie pedepsit ,amendat pentru efectuarea pauzei saptamanale normale in cabina,niciunde in Europa.

Aaaaaaa da stiu........agenti amabili.....o sa zici. BAG-ul si VOSSA numai de amabilitate nu pot fi acuzati.

Cat de spre miile de injuraturi......ar trebui sa iti pui un semn de intrebare,parerea mea,poate nu te stii face bine inteles,sau ce sa spun? poate esti mai antipatic de felul tau.

Eu unul refuz sa mai fiu catalogat si jignit la modul general de un moderator oarecare,doar pentru ca interpreteaza altfel decat altii Regulamentul.

Atat timp cat nu ma cunosti personal si suficient de bine nu iti permit sa ma calomniezi,sustinant ca dau spaga la atestare sau mai stiu eu ce insinueaza mintea ta.

Din acest moment nu iti mai raspund ,pentru ca,eu consider ca iti lipsesc bunul simt si cei 7 ani de acasa.

P.S.

In timp ce ne mai certi si ne critici pentru necunoasterea Regulamentului,mai pune mana si pe ortografia si gramatica limbii romane,ar da mai bine atunci cand ne citezi din legi.Cel putin te-ar face mai credibil.

Am observat,de asemenea, ca esti si un pic narcisist,pentru ca nu ratezi ocazia sa ne reamintesti,mai intotdeauna ,cat te lupti tu si cate faci pentru breasla asta.

Si ca sa te scutesc de o cautare in dictionar: narcisistul este persoana care se uita dimineata in oglinda si se mira de cat de frumos si destept este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu contest capacitatile tale,in domeniul legilor si reglementarilor,dar modul in care o faci denota lipsa de respect la adresa membrilor acestui forum,de acolo si numarul mare de injuraturi si contestatari pe care ii ai.

Daca reusesti sa iti schimbi atitudinea asta de superioritate,poate o sa ai mai multi suporteri,e strict parerea mea.

Orice discutie intre oameni civilizati si bine crescuti se bazeaza in primul rand pe respect si un minim de decenta,nu pe jigniri si catalogari aleatorii.

Deci cred ca mai ai de citit ......despre latura umana......ca in domeniul legilor se pare ca esti doxa.

Ai vorbit despre cei care raman fara argumente si recurg la injuraturi,cred ca la fel ai procedat si tu cand m-ai amenintat cu banarea contului pe cafenea,sau nu asta ai vrut sa zici cu "vrei sa te linistesc eu"?

Iti doresc "succesuri" in continuare domnule moderator !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

1) aceste perioade de odihna normala au fost sanctionate , mult mai putin decat ar fi trebuit , si da , agentii amabili rau .... stii bine ca articolul / alineatul e valabil in intregime ( ca si intreg regulamentul de alfel ) si se aplica in toate statele membre

2 ) ai pomenit de o exceptie , dar nu ai si spus care ar fi acea , termina-ti afirmartiile , nu fa ca alti mari soferi , ramai in pana de argumente si treci la intepaturi .

3 ) daca tot se pretind pretentii , cu doua trei subiecte la coltul sufletului ( plus alte cateva pe ici pe colo ) cred ca ai inteles gresit idea , cand vei participa pozitiv la cresterea calitativa a forumului atunci sa ceri socoteala , fata de alti , si multumita încrederii pe care mi-au acordat-o acesti oameni am putut ajuta la a da mai departe cunostintele mele si a promova optimizarea timpilor de munca si odihna si chiar bine ai spus , am inteles si inteleg alfel regulamentele , in timp ce multi cauta a fenta legea ca sa se descurce eu o consider la adevarata valoare legala si aplic legea asa cum este nu cum vreau a fi si daca aici sa hotărât a fi promovata la modul legal trebuie sa ne conformam cu totii . Dar invidia si orgoliile sunt mari .....

zici ca jignesc , da ? uiti ca si eu port in spate crucea păcatelor făcute de altii , sunt catalogat la fel cu x si y , dar ce ma diferentiaza e ca iau atitudine . rezultatele se vor vedea putin mai târziu , forumul asta intre 2016 si 2018 va fi mina de aur pentru soferi si satisfactia celor care dau un plus calitativ forumului va fi mare .

daca îmi permiti as putea sa acuz ca se jigneste , si la modul colectiv , se jigneste domeniul profesional de către acesti domni cărora le canti in struna , si care prin practici neprofesionale pătează imaginea tuturor , ce care prin nesabuinta promovează si iau de buna munca necinstita si târăsc in noroi si pe altii cărora nu le rămâne alta alternativa decât sa accepte la fel .

Crezi ca pe mine nu ma doare când spun ,, soferii nescoliti ,, . ti se par scoliti , pregatiti teoretic pentru munca asta ? când ies din scoli si pun aici întrebări copilaresti ? Nu te doare când vezi soferi in situatii complicate si care au solutii legale dar ca nu le cunosc iau amenzi ? tu crezi ca un sofer profesionist care iese din atestare începe munca , sa nu stie un element bazic ca durata de conducere ? sa mai continuii ? ca profesionist nu pot sta nepăsător , ma incapatanez ca acesta sa stie , spre binele lui ( cum mai fac doi trei pe aici ) si acestia isi dau seama târziu dupa primele amenzi si vin , da domne .... AI dreptate !!

ps : daca te deranjează scrisul , îmi cer scuze , folosesc telefonul in timpul muncii si nu cred ca micile greseli nu pot fi intelese , dar am mai zis când se rămâne in pana de argumente pro subiect se trec la intepaturi .... fără importanta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tin sa te contrazic,in continuare totusi,nu au existat sanctiuni si scuza cu agentii amabili nu are acoperire din punct de vedere al responsabilitatii organelor de control de a veghea la respectarea normelor acestui Regulament.

Deci nu au baza procedurala de a aplica sanctiuni,de aceea tarile respective au adoptat articolele respective la legea transportului interna,pentru a putea trece la sanctiuni.

Sunt lucruri pe care singur le afirmi si intr-un fel te contrazici.

Faptul ca se discuta in contradictoriu cu privire la niste reguli dintr-un cadru legal nu iti da dreptul sa cataloghezi practicantii acestei meserii la modul cum tu ii cataloghezi.

Acest lucru denota ca nu te respecti in primul rand pe tine si te consideri superior tuturor,de fapt la modul acesta te si exprimi in majoritatea postarilor tale.

In privinta introducerii tahografelor inteligente,tin sa imi exprim parerea ca nu v-a avea deloc efectul scontat de tine,dimpotriva chiar.

Dar e doar parerea mea umila ,care are cateva postari pe la "coltul sufletului"

Imi exprim sincer regretul ca nimeni nu se poate compara cu tine domnule moderator.

De aceea ti-am urat succese,in continuare si sper ca intr-un viitor nu foarte indepartat sa ne laudam cu faptul ca am fost contemporani cu cel care a schimbat din temelii soarta acestei meserii.

Deocamdata nu se vad roadele muncii tale,cu toate ca te straduiesti sa ne amintesti de fiecare data ca esti pe baricade....in permanenta.

Nu il consider neaparat un lucru rau,rau consider faptul ca iti permiti sa jignesti si sa cataloghezi,oameni care se straduiesc sa asigure un trai familiilor lor.

In momentul in care contextul social si economic ne v-a permite sa nu recurgem la compromisuri pentru a ne castiga painea,abia atunci ai putea avea dreptul sa cataloghezi oamenii pentru rea credinta.

Deocamdata esti doar o voce intr-un ocean de birocratie,nepotisme si conflicte sociale.

P.S. Nu pot decat sa ma bucur ca imi urmaresti activitatea pe forum,insa cred ca ai facut-o doar pentru ca te ghidezi dupa principiul "nu lovi cainele pana nu afli cine il tine de lant".

Sa lasam pe altii sa ne dea lectii de moralitate totusi.....nici unul din noi nu cred ca e in masura.

In momentul in care o sa adopti o alta atitudine decat cea de superioritate,abia atunci o sa fiu convins de bunele tale intentii,pana atunci te consider doar unul care se lauda cu ce stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Recunosc ca e singura contraventie la acest articol pe care o vad vreodata sau de care am auzit.

Din zeci de mii de soferi care isi efectueaza pauza saptamanala normala in cabina in toata Europa si nu sunt toti romani,de altfel,contraventia aceasta nu inseamna nimic,nu cred ca e in masura sa stopeze practica patronilor in aceasta privinta.

Ramane intrebarea de ce au simtit nevoia sa adopte articolele acelea la legea transportului?

Daca tu consideri ca indemand soferii sa refuze sa efectueze pauza saptamanala normala in cabina,o sa se stopeze aceasta practica ,atunci esti un mare idealist.

Solutia cea mai eficienta este inasprirea sanctiunilor aplicate firmelor care recurg la astfel de practici,asta este parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

prin adoptarea acestui regulament 561 / 2006 toata ue si pas cu pas tarile care au aderat aplica aceste articole , art 29 cere asta .

regulamentul a fost aprobat in 2006 , aplicat in intregime din mai 2007 , la vremea respectivă nu exista termenul de ,, comunitate ,, se emigra in masa dar nu existau sk cz pl bg ro , si in oarecare măsură ereau sucursale mai mici mai mari .

Francezii , Belgienii au raportat la UE in repetate rânduri dumpingul social , au urmat proteste etc si daca au vazut ca se amână treaba au facut in asa fel încât sa profite de legea Ue , care repet , insasi UE interzice dar nu aplica ca am spus autoritatile amabile .

revin si continuii materialul ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Atunci sa salutam initiativa celor doua tari si sa speram ca toate celelalte tari membre le vor urma exemplu, desi nu cred ca asta v-a aduce o imbunatatire in condtiiile de lucru ale soferului de rand.

Cat v-a dura pana o sa vedem in parcari si autohofuri module de locuit de genul celor din santiere cu grupuri sanitare si dusuri infecte ?

As face pariu ca oamenii politici de la noi nu dau doua parale pe dumpingul social sau raportarile la UE atat timp cat nu se lasa cu sanctiuni.

Perspectivele nu sunt tocmai bune,si spun asta prin prisma faptului ca un prim ministru si-a exprimat,la un moment dat, nepasarea pentru tagma noastra prin celebra expresie "nu o sa ma mai voteze soferii de tir.....si ce-i cu asta?"

As mai adauga cate ceva referitor la expresia respectiva dar as putea fi acuzat de campanie electorala si nu ma numar printre sustinatorii vreunui candidat sau partid politic anume.

Tin sa salut de asemenea si faptul ca poti purta o conversatie si fara sa jignesti sau sa etichetezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Danny unpinned this topic

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.