Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Șofer profesionist


cri5tian

Postări Recomandate

  • Members

Vulcan, dragul meu coleg. eu tocmai ce am vandut camionul. eu il reparam, eu faceam contabilitatea, eu cautam curse, eu il conduceam. Asta ca sa nu mai vorbim mult, prost si fara rost. Te cred ca nu faci bani. Stiu foarte bine. Pana aici suntem de acord. Divergentele de opinie apar in momentul in care amdoi trebuie sa raspundem la intrebarea " de ce?". Acolo ... stricam caruta. Preturile pe care le ai tu sunt din cauza ca  :

 

- le iei la a taspea mana cursele. desi crezi ca le iei la prima mana. am facut freight brokerage si crede-ma ca stiu ce vorbesc. 

- in trecut, si tu si altii au acceptat preturi de tot rahatul. e asa de usor sa scazi pretul dar este foarte greu sa il urci. in prezent, toate chestiile astea "destepte" si "ma descurc" ne prind din urma si ne musca de fund. pe toti!

- nu poti sa ai aceleasi preturi la asigurari, piese, pret/ora de service, alte consumabile, asa cum au companiile cu flote medii si mari. nici aceleasi scutiri de taxe. 

- trebuie sa stii business, cum sa negociezi, sa fii tot timpul la curent cu realitatile pietei si economiei in general, sa ai si puterea de a spune "nu". 

- cand primesti o cursa, ti se pare ca ti s-a facut o favoare. " sunt un fericit la o mie. uite cum stau astia in parcari si eu merg" . daca mergi degeaba ... mai bine stai. 

- economia are si ea vina ei dar sa nu uitam ca noi am adus-o in halul asta. pe vremea cand se faceau bani totusi, in loc sa mai cumparam un camion am cumparat Mercedes si BMW, case care mai de care " sa moare dusmanii", bani la lautari, samd

 

   Iar postarea anterioara nu se referea la tine. Citeste inca o data si o sa iti dai seama. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Moderators

Ca să nu mai deschid un nou subiect cu aceeași temă, readuc în actualitate acest anunț de la începutul topicului, cu câteva mici modificări.
Informații despre mine:
Mă numesc Cristian Pușcașu, am 36 de ani, 1,75m, 95kg, sănătos tun, fumător și cafengiu, dar 100% antialcool. Divorțat și fără alte obligații, locuiesc în Petroșani (HD) și nu dețin auto propriu.
Permis BE CE din 2011, atestate (mărfuri generale, agabaritice, ADR (colete, cisterne și clasa1), coordonator transporturi), cartelă taho, pașaport, cazier (judiciar și rutier) curat, aviz psihologic, apt medical... în fine, documentele sunt OK toate.
Experiență 3+ ani exclusiv pe comunitate, atât cu semiremorcă cât și cu remorcă cu o osie (tandem) la prelată, frigo, containere BDF, transport multimodal. Am lucrat cu Volvo, MAN, DAF și Renault, în diferite combinații de lanțuri cinematice, ampatamente și înălțimi.
Stăpânesc foarte bine ''electronica'' modernă, vorbesc/scriu la nivel avansat engleză și italiană, cunosc foarte bine legislația din domeniu și mă adaptez urgent la orice situație. Nu mă sperie munca fizică, am nevoi minime de somn și sunt capabil să-mi organizez timpul și activitățile cu o foarte mare eficiență pentru ambele părți.
Sunt disponibil în orice moment.
Ce caut:
Un loc de muncă stabil.
Condiții obligatorii:
1. Contract de muncă în România pe perioadă nedeterminată;
2. Salariu de încadrare de minim 1500lei lunar, plătit INTEGRAL 12 luni/an (indiferent că muncesc sau stau acasă); Salariul de încadrare crește anual cu un procent de minim (negociabil);
3. Diurnă zilnică de minim 50€/zi, plătită din ziua în care plec de acasă; +50% din cuantumul zilnic în zilele de sărbători legale și ziua mea de naștere;
4. Diurna plătită în euro;
5. Plățile se fac prin virament bancar;
6. Nu mi se cere să folosesc banii personali în interesul firmei (includ aici și telefonul personal);
7. Transport asigurat sau plătit în avans la și de la camion (până în localitatea de domiciliu, evident);
8. Operațiunile de încărcare/descărcare plătite separat; Fără răspundere pentru eventuale daune în timpul operațiunilor;
9. Asigurare medicală în sistemul privat;
10. Minim 10 săptămâni/an acasă;
11. Se respectă programul de muncă după normele în vigoare;
12. Vehicul sau ansamblu în stare foarte bună;
13. Coordonator profesionist;
14. Regulile nu se schimbă ''din mers'';
Angajatorul dispus/apt să îndeplinească condițiile expuse mai sus, primește un șofer profesionist capabil, loial și muncitor.
Pot fi contactat la: +40.741.693.560 sau prin email: puscasu.cristian@gmail.com.

 

Completări.

Mi-am dat demisia de la ultimul loc de muncă deoarece la momentul angajării mi s-a promis că salariul va ajunge la 2000€, iar după fix 1 an de muncă pe 1615€, mărirea a fost de doar 100€.

Sunt deasemenea dispus să merg și să lucrez în U.K. (permanent) dar nu iau în considerare nici o ofertă sub 13,5Ł/h minim garantat. Am posibilitatea să mă stabilesc în U.K., să-mi preschimb documentele necesare așa că aștept oferte serioase.

Pot prezenta recomandări, sunt de acord cu orice testare, dar repet... numai oferte serioase.

 

Atenție!!!

Nu mă mai sunați (în special cei ce reprezentați diferite firme de recrutare și plasare de forță de muncă) cu oferte salariale gen ''1500€ și program lejer'', sau ''1800€ + ''bonusuri'' la Partial Truck Loading, sau mai știu eu ce alte minuni. Și la fel, dacă nu sunteți în stare să-mi răspundeți la întrebări, rugați un coleg mai în temă, sau pe șeful în persoană să mă sune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ah nu, nu e nevoie... să fim serioși, chiar crezi că o să mă sune cineva?!? Dacă ar exista un angajator capabil să îndeplinească asemenea condiții, probabil că aș dormi în mașină la poarta lui până m-ar angaja :D. Mai stau câteva zile apoi o să-mi încerc norocul în U.K., de unul singur. Mă duc acolo, îmi schimb actele și... Dumnezeu cu mila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ah nu, nu e nevoie... să fim serioși, chiar crezi că o să mă sune cineva?!? Dacă ar exista un angajator capabil să îndeplinească asemenea condiții, probabil că aș dormi în mașină la poarta lui până m-ar angaja :D. Mai stau câteva zile apoi o să-mi încerc norocul în U.K., de unul singur. Mă duc acolo, îmi schimb actele și... Dumnezeu cu mila.

Iti doresc mult noroc si spor :). Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cri5tian eu am o firma de transport in austria si te rog sa ma crezi ca lucrez de mai bine de 5 ani numai cu soferi AUSTRIECI. tocmai pentru ca sunt mai IEFTINI decat soferii romani.

Si sa iti si argumantez : in indelunga ta experienta in condus sunt mult mai mult decat sigur ca ai invatat prin parcarile de camioane ca a fii "sofer" inseamna sa conduci.

Dragul meu te inseli amarnic. In primul rand esti direct raspunzator la incarcarea si descarcarea marfii si asigurarea ei (ma refer la chingi, lanturi.....)pe perioada transportului.

In rest i-ti doresc mult noroc in a-ti gasii o firma care sa accepte conditiile tale :))

Cu stima si respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fiecare cu ce il doare. Insa, printre atatea dureri, mi-ar place sa vad ca doare limba romana vorbita prost. Adica, agramat.
Si desi ma rog in fiecare zi la Dumnezeu sa doara prostia, nu vrea sa imi faca si mie bucuria asta. Atat imi doresc de la viata.
Domnule Chello, poate ne povestiti si noua cum sunt platiti soferii austrieci, incluzand aici si beneficiile sociale. Si ... incarca asa ... pe gratis, nu? Nu sunt platiti, nu-i asa? Au doar plata la kilometri si atat, nu?
Colegul Cristian a cerut doar sa fie platit pentru ceea si cum munceste. Nu a cerut de pomana. Asa cum cred majoritatea patronilor romani. Ca li se cuvine. Ca daca e patron, trebuie sa ii munceasca omul pe degeaba. Patronii cer sa fii profesionist, sa faci tot ce ti se cere. Dar voi, cand o sa platiti pentru tot ceea ce cereti? Cand va da omul, va fata vaca. Dar cand va cere, va moare vitelul. Dati si voi dovada de profesionalism, nu numai soferii. Adica faceti treaba asa cum trebuie, sa aveti un profit real si nu profit din salarii mici, taiat cheltuieli cammion si evaziune fiscala. Daca nu puteti, sunt locuri pentru. soferi pe comunitate. La 1400 pe luna. Dupa doua luni, sa ne spuneti si noua cat chef aveti sa puneti chingi cand va urla foamea si somnul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.