Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Anglia,cerinte,reguli,etc


cico_3504

Postări Recomandate

  • Moderators

Salut,

datorita faptului ca s-a deschis piata muncii si pe uk din acest an, multi dintre noi aleg sa vina spre aceasta tara.

Problema pe care o observ este ca insa nu se cunoaste nimic despre regulile elementare si cerintele de aici.Voi incerca sa dau o mina de ajutor ca sa puteti intelege si alege corect ulterior ofertele ''nemaipomenite'' care vin de la diferite persoane sau agentii.

Sa incepem...

=Cum se munceste ? Legal,sunt insa si firme [de obicei patronate de cetateni indieni,pakistanezi,etc] care

folosesc munca la negru sau plata cash,......nu recomand insa

** Asta inseamna ca si voi trebuie sa aveti acte,respectiv insurance number[NINO]

=Cum se plateste ? Plata se face la ora,in functie de munca efectuata [prelata,container,frig,etc]

Poate incepe de la 9 lire si urca,depinde si de zi,simbata duminica fiind cotate cu un

pret/ora mai mare

=Cum se angajeaza ? Aici e marea nebuloasa....nu se fac contracte decit foarte rar si acelea la companiile mari

Plata insa este mai mica decit cea oferita unui angajat prin agentie

Se lucreaza foarte mult prin agentii,ca self employer sau cu firma[ltd] si atunci daca ai o

agentie buna ai de lucru iar daca nu ai...mai iei zile libere :D

Munca efectiva ca sofer= multe reguli...cum mergi prin curte,cum cuplezi,decuplezi,cum te urci si te dai jos din cabina..plus

multe altele inclusiv camere >:D

=se schimba foarte mult remorcile,chiar de 6-7 ori pe zi[depinde de munca,companie]

=echipament de protectie necesar tot timpul,bocanci bot fier,manusi,vesta

Acum ..tineti cont si de faptul ca pentru ltd trebuie un cont..care se face la banca in anumite conditii..esentiale si alea,respectiv dovada adresei[si aceea cu plati la gaz,apa,etc...nu cu scrisori primite]

Asa ca daca auziti de superpferte cu 1200 lire pe luna si cazare platita ginditiva bine inainte..faceti un calcul la 50 ore saptaminale si veti observa ca trebuie cel putin 450 lire saptamina...

Probabil mai sunt multe de spus..dar asta e cam ce-mi trece mie prin minte acum..poate sa mai aduca imbunatatiri si alti colegi care lucreaza pe anglia,nu din cei care fac oferte..din cei care chiar vor sa ajute....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si eu vreau sa vin dupa sarbatori , spune-mi si mie te rog ce șanse am să-mi gasesc de munca daca nu cunosc pe nimeni , chiria e bine sa sun din tara să-mi rezerv sau să-mi caut cand ajung acolo , am inteles ca sunt anunturi prin magazine Turcești , românești etc. ?

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ianuarie si februarie vor fi luni mai ''slabute'',asa ca sfatul meu personal ar fi mai bine din martie..totusi..in functie de noroc si imprejurari pot fi si exceptii..anunturi gasesti la magazinele poloneze sau pe internet...depinde de fiecare in ce zona se duce..de munca se va gasi dar...urmeaza angajarea..si aici poate fi o alta poveste..acte..cont bancar..etc

uitate putin si pe acest subiect pentru a intelege putin mai mult

viewtopic.php?f=23&t=13630&start=15#p103490

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 years later...
  • Moderators

ca sa nu deschid un alt subiect si pentru ca in titlu apare si ''reguli'' voi posta aici o atentionare asupra folosirii telefoanelor in timp ce conduceti..daca traversati regatul bineinteles..nu e pentru continent [comunitate]....legea a intrat in vigoare cu data de 1 martie 2017...aici ce spune.....

https://www.google.co.uk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiu947c_67TAhVBUlAKHYsQASkQFggiMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.gov.uk%2Fusing-mobile-phones-when-driving-the-law&usg=AFQjCNHHbqAZZVjpMrENvj1ErvkeVjaMvA

o traducere cu ajutorul varului ''google''.....

Utilizarea telefoanelor mobile în timpul deplasării

Este ilegal de a utiliza telefonul în timpul conducerii sau mersul pe motocicleta dacă nu aveți acces hands-free, cum ar fi:

  • un set cu cască Bluetooth
  • comanda vocala
  • un suport de tablou de bord

Legea se aplică în continuare pentru tine daca esti:

  • sa oprit la semafor
  • așteptare în trafic
  • supravegherea unui conducător auto cursant

Mâini libere

Dacă utilizați hands-free telefon, trebuie să rămână în controlul asupra autovehiculului în orice moment.

Poliția te poate opri dacă ei cred că nu ești în control , deoarece esti distras și poți fi urmărită penal.

Când se poate utiliza un telefon portabil

Puteți utiliza un telefon portabil, dacă oricare dintre acestea se aplică:

  • ai parcat în condiții de siguranță
  • trebuie să sunați la 999 sau 112 în caz de urgență și este nesigur sau imposibil să se oprească

Sancțiuni

Puteți obține 6 puncte de penalizare și o amendă de 200 £ dacă utilizați un telefon portabil.

Puteți fi, de asemenea luate în instanța de judecată în cazul în care puteți:

Dacă ați trecut testul de conducere în ultimii 2 ani , vei pierde licența.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Iar această reglementare este luată foarte în serios. Dacă în Germania, Polizei stă pe poduri și se uită după centură și respectarea distanței, în U.K. stau pe poduri special pentru a-i prinde pe cei ce conduc cu telefonul ÎN MÂNĂ!!! Poți să fumezi liniștit (doar într-un turism și fără copii sub 14 ani în mașină, fumatul în vehiculele comerciale este interzis), sau poți să bei apă în timp ce conduci, dar dacă te-au prins cu telefonul în mână nu te iartă.

Plus că a devenit un fel de obicei (din cauză cu funcționează) ca polițiștii să circule în vehicule obișnuite (inclusiv camioane) special pentru a supraveghea și depista comportamentul nepotrivit al șoferilor în timp ce conduc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

chiar foarte bine..aici pe uk nu stau astia la joaca..te aduc si de acasa daca e ..pe sus...fara prea multe vorbe..acasa fiind RO bineinteles....vezi cazul soferului roman care a accidentat mortal citeva persoane deoarece butona la telefon..si a fost adus ''la racoare'' in uk dupa terminarea procesului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • Moderators
  • 1 month later...
  • Moderators

In mare e ca legea se inaspreste si pe uk...li se dau puteri sporite...motamo e prea lunga traducerea...nu iti iei pauza corect..pina in 300 amenda..poate sa mearga pina la 5 greseli si sa iti dea 1500£...nu conteaza ca sunt pe uk sau comunitate..poate sa iti si imobilizeze auto pina la plata amenzii..Daca faci repausul saptaminal de minim 45 ore la cabina sau pe marginea drumului..iar 300...parcarea ilegala sau inapropriata..deci in locuri improprii amendata..si ai o multime de colegi in ultima vreme care au luat amenzi pentru acest lucru...se axeaza pe zonele rezidentiale si parcarile de pe marginea drumului...Atentie cu telefoanele...doar daca il atingi se considera ca ai gresit...Au fost multe accidente grave datorate condusului primejdios...folosirii telefonului..oboselii..Asta a dus la schimbarea legii si inasprirea ei...

Ps...atentie ..pe uk se tine cont si de pauza de munca...asta inseamna ca trebuie sa iei o pauza de minim 30 minute inainte de 6 ore de munca...[ciocanele si condus]..Cel mai usor este sa iei o pauza de 45 minute inainte de 6 ore munca sau de 4,30 ore conducere..la care ajungi prima..sa nu depasesti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Poti face repausul saptaminal intr-o parcare platita si pazita..gen truckstopuri..acolo nu se baga...pe marginea drumurilor si zonele rezidentiale sunt preponderent luate la control....Ca exemplu..in zona unde era permisa parcarea dar soferul a urcat pe trotuar cu o parte a primit amenda..Daca lasa masina parcata corect linga trotuar nu era amendat...Oricum din noiembrie vom vedea..cred ca vor aparea mult mai multe cazuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Moderators

Azi m-am intilnit cu un coleg si a vrut sa stie cum e cu banii ca monezi si bacnote..Poate e de ajutor si altora..deci..

Bacnotele sunt pe hirtie  ,cele de 20 si 50 si pe plastic [polimeri] cele de ,10 si 5.Nu acceptati pe formatul vechi de hirtie la cele de 10 si 5

Monedele sunt ca in ordinea medalilor...aur...argint..si bronz..si atunci avem 

Aur....2 lire si 1 lira [un singur model,celelalte au iesit din circulatie si se schimba doar la banca].Cea de 1 are un interior de ''fer''si exterior galben

Argint....avem 2 modele hexagonale  de 50p si 20p.....si 2 modele rotund..mare si mic...adica de 10p si 5 p

Bronz..avem pe rotund 2 monede..mare si mic..de 2p si 1 p...

1 lira are 100 pi....

Sper sa va fie de ajutor daca tranzitati uk,bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.