Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Iveco Stralis


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Si eu am lucrat pe Iveco trakker (motor cursor 13 de 380 de cai,pe cifa)si pot sa zic ca motor ok,cutia ok,singurele probleme pe care le-am avut au fost la pilotu automat(pe motor era instalat un releu sau ceva de genu asta) si cu foile de arc de pe punti care pe langa ca erau putine(doar 4) mai erau si subtiri si inconditi de santier plezneau la greu.Eu atat am avut probleme la masina mea,iar la restu au mai avut colegi probleme cu ambreaju,dar asta cred ca tot din cauza conditilor grele din santier unde le fortam destul de mult,ca aici la Brasov in toate vagaunele si pe toate coclaurile isi facea(ca acum sa cam terminat cu constructile) lumea case.

In rest de la mine Iveco are o nota mare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • EX Staff

Si eu am lucrat pe Iveco trakker (motor cursor 13 de 380 de cai,pe cifa)si pot sa zic ca motor ok,cutia ok,singurele probleme pe care le-am avut au fost la pilotu automat(pe motor era instalat un releu sau ceva de genu asta) si cu foile de arc de pe punti care pe langa ca erau putine(doar 4) mai erau si subtiri si inconditi de santier plezneau la greu.Eu atat am avut probleme la masina mea,iar la restu au mai avut colegi probleme cu ambreaju,dar asta cred ca tot din cauza conditilor grele din santier unde le fortam destul de mult,ca aici la Brasov in toate vagaunele si pe toate coclaurile isi facea(ca acum sa cam terminat cu constructile) lumea case.

In rest de la mine Iveco are o nota mare :D

Trakker-ul este una dintre cele mai bune masini ptr santier-cariera, arcurile plesneau din cauza tonajului ....italienii au luat in calcul o alta greutate !!

Stie toata lumea cum se incarca la noi !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai dreptate domn Alin ,da si la acestea, unele masini au mai multe foii,altele cum le aveam noi la statie erau numai cu 4 foi si de incarcat cifele le puteam incarca cu maxim 1metru cub de beton in plus, care daca il puneam la o urcare brusca il dadea afara,si la bascule aveam arcuri tapene ca puteam sa punem pe masini sa nu plece de pe loc si tot nu plesneau.Asta e daca au fost comandate cu asa putine arcuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

colegii haideti sa nu poluam forumu' cu toate rabele... sa vorbim de camioane totusi

Nu poluam nimic. Ne spunem parerele conform experientei. Una peste alta Stralis este un autotractor care prin motorizare si transmisie are respectul castigat din partea majoritatii soferilor. Ca a dat buleala Iveco cu unele Stralisuri dintr-o anumita perioada e adevarat, dar si MAN a avut necazuri cu transmisia pe unele TGA-uri, mai noul FH de la Volvo face figuri cu o serie de "chinezisme" si tot asa. Asta nu face ca vreuna din cele trei marci sa-si piarda aprecierea si respectul posesorilor/soferilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

eu zic sa-i lasati sa vorbeasca pe cei care au condus Stralis, nu asa ca am auzit ...

eu am lucrat pe unul din asta si dupa ce am astupat toate gaurile din " Tavan " cu silicon nu am mai avut probleme cu apa, in rest ce sa zic , as dori sa conduc daca s-ar putea o cabina de la Volvo cu mecanica de la Iveco !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

eu zic sa-i lasati sa vorbeasca pe cei care au condus Stralis, nu asa ca am auzit ...

eu am lucrat pe unul din asta si dupa ce am astupat toate gaurile din " Tavan " cu silicon nu am mai avut probleme cu apa, in rest ce sa zic , as dori sa conduc daca s-ar putea o cabina de la Volvo cu mecanica de la Iveco !

Vezi tudor nici camionul pe care la condus Gongy nu a avut UMBRELA de serie...:))din pacate foarte scump acest optional la IVECO Stralis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

eu zic sa-i lasati sa vorbeasca pe cei care au condus Stralis, nu asa ca am auzit ...

eu am lucrat pe unul din asta si dupa ce am astupat toate gaurile din " Tavan " cu silicon nu am mai avut probleme cu apa,

in rest ce sa zic , as dori sa conduc daca s-ar putea o cabina de la Volvo cu mecanica de la Iveco !

Cand eu lucram pe EuroStar, alti colegi din acelasi parc auto al aceluiasi operator, lucrau pe Stralis 2004 (12 bucati). La niciunul nu intra apa.

Asta incerc si eu sa subliniez. Ca daca bulelile de alt ordin se justifica intr-un fel prin pretul de achizitie, tandemul motor-cutie e foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asta cu intratu apei in cabina nici mie nu mia convenit,ca si la trakker mia intrat apa de imi era frica sa nu imi  strice comenzile electrice de la geam si de la oglinzi(asta a fost o singura data cand am zis ca e furtuna afara) in rest apa,paie si bataie cum e vorba si la care ii intra apa sa faca la fel ca colegul Gongy sau daca nu sa ea o umbrela cu el ;D ;D ;D Multa bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

in stralisul meu ,430 cp, din 2003 , ploua, pe la usa soferului , curge apa exact pe picioru stang :D:( , si mai ales pe butoanele de la geamuri si oglinzi .... noroc ca nu ploua des aici  ;D, zgomot din plin sa zic asa ... in fine e bine ca am de ce colac sa trag si de unde sa vina banii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

eu zic sa-i lasati sa vorbeasca pe cei care au condus Stralis, nu asa ca am auzit ...

eu am lucrat pe unul din asta si dupa ce am astupat toate gaurile din " Tavan " cu silicon nu am mai avut probleme cu apa, in rest ce sa zic , as dori sa conduc daca s-ar putea o cabina de la Volvo cu mecanica de la Iveco !

BLASFEMIE !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Adica,stai ca nu pricep...esti cam succint , nu merita sau ar fii o " sinucidere " ptr Volvo sa monteze un motor de barca .....pardon,baraca !

daca ma intalnesc cu tine si conduci IVECO  ???            ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Adica,stai ca nu pricep...esti cam succint , nu merita sau ar fii o " sinucidere " ptr Volvo sa monteze un motor de barca .....pardon,baraca !

Hm, bag sama ca nu te-ai dat cu Iveco la deal. Stii cum si-o ia FH-ul de la Stralis? Fara numar. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Hm, bag sama ca nu te-ai dat cu Iveco la deal. Stii cum si-o ia FH-ul de la Stralis? Fara numar. :)

Hahahaha, cind eu " ma dade-am cu Iveco,tu cam umblai cu saniuta prin parc .....povestile cu stralisul la deal,sint pentru adormit copii....iti pun eu si deal si masini la dispozitie,apoi mai vb ......o seara buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Hahahaha, cind eu " ma dade-am cu Iveco,tu cam umblai cu saniuta prin parc .....

De unde stii? Suna ca "a fost odata ca niciodata..."  :D

povestile cu stralisul la deal,sint pentru adormit copii...

Ei nah! Dealul era cu titlu generic. Ii dau fum la FH cu Stralisul indiferent de inclinatia drumului. La aceeasi motorizare si sarcina.

iti pun eu si deal si masini la dispozitie,apoi mai vb

Imi pare rau ca nu vom avea ocazia. :)

......o seara buna !

Merci. Asemenea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Ei na, se intalneste el munte cu munte, ptr" deal " te aduc in Alpi, o sa trag un pui de somn pina ajungi in varf cu baraka, cat despre defragmentarea textului....simpatica metoda !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

N-avem a ne intalni. Eu pe santier aici, tu nu stiu pe acolo, e greu. :)

Te fac cu baraca aia cat ai zice FH.  ;D

Da' nu e defragmentare ci fragmentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.