Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Iveco Stralis


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

Baieti, o cam luati la vale rau de tot cu aceasta discutie  ;) Conteaza asa de mult care urca mai repede la deal?? Sau conteaza sa ajungi in siguranta dintr'un loc in altul si sa faci si ceva banuti??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • EX Staff

Baieti, o cam luati la vale rau de tot cu aceasta discutie  ;) Conteaza asa de mult care urca mai repede la deal?? Sau conteaza sa ajungi in siguranta dintr'un loc in altul si sa faci si ceva banuti??

Junioru' stai linistit,ca era o discutie amicala,fiecare cu orgoliul sau !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Axle nu vreau sa ma i au la contrazis cu tine dar nu se compara iveco cu volvo cel putin la cuplu.Din cate stiu eu Volvo are cel mai mare cuplu Nm ca masini asa ca eu nu prea vad rostul acestei comparatii. Si ca sa ti d au si exemplu Volvo FH 16 700HP are 3150 Nm cuplu iar la Iveco Stralis 560 HP are cuplu 2450 Nm. Asa ca mai are de mancat Iveco mult pana sa ajunga ca Volvo. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Axle nu vreau sa ma i au la contrazis cu tine

Atunci ai face bine sa citesti mai atent ultima propozitie de la paragraful secund al postului 46. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

@mikeandrei

Daca nu mai inteles, revin cu precizari. Eu discutam de aceeasi motorizare si sarcina si nu de limitele maxime ale motorizarilor de varf. In acest sens, hai sa comparam cateva date, oricum destul de putin relevante:

La motorizarea de 13 cm3

Iveco Stralis

putere = 500, 560 CP

cuplu = 2300, 2500 Nm/1000-1575 rpm

Volvo FH

putere = 500, 540 CP

cuplu = 2500, 2600 Nm/ 1050-1450 rpm

Deci la motorizarea data, Volvo are un plus de cuplu, dar pe o plaja de turatii mai scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

colegul se refera la 13.ooo cm cubi ,

iveco stralis    motor cursor13 - motor de 6 cilindri in linie si 12.880 cm3 cu 3 versiuni de putere , baza : 480 cp cu turbo cu geometrie fixa si waste gate , si 500 cp  sau  560 cp cu turbo cu giometrie variabila ,

info aici : http://web.iveco.com/spain/Producto/Pages/Stralis_cadena_cinematica_cursor13.aspx

volvo fm/fmx/fh Motor D13C;  motor de 6 cilindri in linie si 12.800 cm3 cu  420,  460,  500 y 540 cv  , plecand de la modelul de baza se folosesc turbouri cu presinuni mai mari si geometrie variabila

info aici http://www.volvotrucks.com/trucks/spain-market/es-es/trucks/Volvo-FH/Driveline/Pages/introduction.aspx

deci daca vreti sa face comparatii intre doua modele folositi totusi , aceasi motorizare la amandoua  , nu varfurile de gama ,  de ex 500 cp au amandoua modelele , cel mai corect nu ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Am intuit ce vrea sa spuna, si cunosc motorizarile de Stralis, chiar lucrez pe unul de 500 cp dar am vazut din postarile colegului ca vrea o corectitudine maxima. Deci ....ori suntem corecti ori nu mai suntem.

Toucheee !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.