Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Iveco Stralis


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • Members

Axle nu vreau sa ma i au la contrazis cu tine dar nu se compara iveco cu volvo cel putin la cuplu.Din cate stiu eu Volvo are cel mai mare cuplu Nm ca masini asa ca eu nu prea vad rostul acestei comparatii. Si ca sa ti d au si exemplu Volvo FH 16 700HP are 3150 Nm cuplu iar la Iveco Stralis 560 HP are cuplu 2450 Nm. Asa ca mai are de mancat Iveco mult pana sa ajunga ca Volvo. ;)

frateee era vb de  acelasi hp, la aceeasi incarcatura. si daca e sa o dam asa... ind cate stiu eu, nu este motor mai mare decat asta de 700 de la volvo, si nici alta marca nu are caii astia pe sub vreo cabina. mai il lasi deoparte... :)

eu am lucrat pe stralis vreo 2 ani jumate, si nu doar pe unul singur. dar pot sa spun atat: stralis euro 3 480 cai cu 24 de tone pe ea, pe dealurile de la Nice, Franta, nu scadeam mai jos de 7 pe mare. cay despre restul, acu am un tga in care bate vantul  :)

o seara placuta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

salutare, precum a spus un coleg ,,iveco stralis e frumoasa la exterior,, dar la interior lasa  de dorit ,eu am mers cu un stralis din 2007 si am calcat pe poadea langa scaunul din stanga , intr-o dimineata cand ma dadeam jos din pat si am facut gaura in podea cam de 5cm/10cm pur si simplu sa decupat si a ramas o gaurica :Dsi nu va ganditi ca as fi obez, am 85kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

frateee era vb de  acelasi hp, la aceeasi incarcatura. si daca e sa o dam asa... ind cate stiu eu, nu este motor mai mare decat asta de 700 de la volvo, si nici alta marca nu are caii astia pe sub vreo cabina. mai il lasi deoparte... :)

eu am lucrat pe stralis vreo 2 ani jumate, si nu doar pe unul singur. dar pot sa spun atat: stralis euro 3 480 cai cu 24 de tone pe ea, pe dealurile de la Nice, Franta, nu scadeam mai jos de 7 pe mare. cay despre restul, acu am un tga in care bate vantul  :)

o seara placuta tuturor

cum poti compara un MAN cu un Iveco?Iveco e cel mai mare cazan de aburi pe care am lucrat,ploua innauntru,bate vantul pe la portiere,webasto vai de mama lui,noaptea pocnesc plasticurile ca intr un castel bantuit, intra curent prin toate incheieturile de trebuie sa stai cu patura pe genunchi,de tras trage n am ce zice, dar consuma cat Raba, etc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cum poti compara un MAN cu un Iveco?Iveco e cel mai mare cazan de aburi pe care am lucrat,ploua innauntru,bate vantul pe la portiere,webasto vai de mama lui,noaptea pocnesc plasticurile ca intr un castel bantuit, intra curent prin toate incheieturile de trebuie sa stai cu patura pe genunchi,de tras trage n am ce zice, dar consuma cat Raba, etc.

nu am comparat nimic :) am spus doar ca nu numai stralisul e tigaie. toate sunt

depinde doar de cum sunt intretinute. daca le dai ce le trebuie atunci cand le trebuie ai masini bune, indiferent de marca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegilor cu riscul de a-mi lua minusuri mie chiar imi place Stralisul!

Eu mi-am inceput cariera de sofer cu SR-Dac,Saviem,Raba nu m-am facut sofer nici pe Volvo,Scania,MAN,etc.

Am avut placerea sa lucrez pe un Active Space All Blacks fabricatie 2008-450hp si va spun sincer ca am ras de un Volvo F16-460 hp la deal(vreti sa credeti bine,nu asta e).

Avem la firma un Volvo FH16-610hp cu care am mers si eu si vreau sa spun ca diferenta de spatiu intre FH16 si Stralis e ca si intre o garsoniera(Volvo) si un apartament(Iveco).In privinta confortului si maine as schimba Scania R500-V8 pe care o am cu un Stralis!

Drumuri bune sa aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegilor cu riscul de a-mi lua minusuri mie chiar imi place Stralisul!

Eu mi-am inceput cariera de sofer cu SR-Dac,Saviem,Raba nu m-am facut sofer nici pe Volvo,Scania,MAN,etc.

Am avut placerea sa lucrez pe un Active Space All Blacks fabricatie 2008-450hp si va spun sincer ca am ras de un Volvo F16-460 hp la deal(vreti sa credeti bine,nu asta e).

Avem la firma un Volvo FH16-610hp cu care am mers si eu si vreau sa spun ca diferenta de spatiu intre FH16 si Stralis e ca si intre o garsoniera(Volvo) si un apartament(Iveco).In privinta confortului si maine as schimba Scania R500-V8 pe care o am cu un Stralis!

Drumuri bune sa aveti!

:):):))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salutare,si eu detin un stralis 430 active space -2005 si sunt foarte multumit de masina,consumul e putin maricel dar are cutie semi si cred ca asta e un motiv,foarte spatioasa la interior,bineinteles ca fostul proprietar neamt a pastrato curata si chiar arata bine un stralis ingrijit,o am de 50000km si are acum 600000 si mecanic functioneaza  fff bine! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

As avea si eu o rugaminte, concret, la un stralis E3 480 CP automat, la ce consum sa ma astept pe autostrazi afara incarcat cu 20t?

eu am lucrat 2 luni pe un iveco stralis E3 . sa-ti zik cum statea treba la mine > plecam din Italia spre franta cu 5 t-10 t  si ma intorceam cu 24t cam mereu !  Consum la dus 29%- 31%  si la intors peste 35%. Vreau sa-ti mentionez ca mereu mergem cu el ,, in blană turat,, si numai pe autostrazi ! Cursa era de padova - italia spre  Lill - franta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

colegii haideti sa nu poluam forumu' cu toate rabele... sa vorbim de camioane totusi;)

Daca ai avea iveco tiar place sa iti zica cineva ca nu ai ce cauta pe sosea cu ronghiu tau.Totusi e o masina.Are parti bune si rele.Nu cred ca esti sofer pe "tirul de vis" fara probleme.Mie imi place iveco cum arat exterior-interior si motorul.Are motorul mult mai resuit ca alte modele.De exemplu un IVECO 500 si un Actros 1850 ambele cu 22t IVECO o sa urce mai repede decat actrosul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Am lucrat si eu pe Stralis aproape 8 luni, faceam si intern Rm. Valcea Constanta si Bucuresti Germania, consumul era de 30,32% numai la tonaj cu 22 pe dus, 22 intors. Activ Daily modificat in Space de 430. Ca masina e bunicica, nu-mi place comfortul din el si bordul plin de erori nejustificate. Asa e Iveco, n-ai ce sa-i faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.