Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

DE UNDE POTI INCEPE CA INCEPATOR


Postări Recomandate

  • Members

coane, b93lfk, am citeva intrebari pentru tine....o s-a fiu scurt si o sa scriu cit pot de corect,si nu in limbaj de mess,chat sau ...

1- care este problema ta de fapt?

2- esti de la politia forumului, sectia doisiunsfert,...ca vad ca te oftici din cale afara pentru nimic....

3-esti lider de sindicat la incepatori, ca asa se intelege...cit se poate intelege din ce ai scris

4 - subiectul topicului este De unde poti incepe ca incepator,..vrei s-a primesti coordonatele gps....ca nu inteleg unde vrei s-a ajungi...

  parerea mea!!!

Toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 134
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

coane , nu vreau s-a fiu Zorro....

dar deocamdata e un forum omenesc...nu e farmacie...

si nu contest ca nu e si off topic...dar nu e singurul topic care merge asa....

deranjul meu e pentru limbaj .....

nici nu e topicul lui...

parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E topicul incepatorilor si trebuie sa-i respectam.Ei cer ajutor, iar care vrea sa-i ajute sa-i ajute, care nu, sa-i nu-i critice.Nu conteaza ca scriu corect sau nu, toti gresim, ceea ce vor sa spuna e mai important.Doresc si ei sa inceapa de undeva meseria asta si sunt loviti saracii din toate directiile(soferii mai cu experienta,angajatori,scolile de soferi si examinatorii, etc), cer si ei ajutorul, doar atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Uita ,vin eu cu o propunere si aici sa vad cat de uniti sunt Romani si mai ales Soferii,cine ia cu el un incepator o luna de zile are de la mine un mic cadou.

Incepatrorul sa fie de pe forum!!

P.S Sa nu va ganditi ca,cadoul consta intr-un ceas Rolex,ca nu am acuma atatia bani.  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

yo5peb am o vorba pentru tine . nu te cunosc nu ma cunosti dar se pare ca tu esti unul din tipi aia care sunt nascuti cu volanu in mana si care ii este frica sa nu isi piarda locul de munca la cat se pricepe sa conduca . daca ti se pare un pericol un incepator ca mine si ca multi alti inseamna ca esti lafel de talentat in ale condusului la fel ca ala care astazi da bunaziua la o sc de soferi si isi depune dosarul sa se inscrie ca elev pentru cat b (si daca nu scriu corect sa ma educati dumneavoastra domnule PRUTANU) . imi cer scuze de felul in care am replicat dar daca uni au curaj sa se exprime liber noi incepatorii de ce nu am avea voie sa vorbim liber ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

b93lfk, am si eu o vorba pentru tine,....

nu mie frica deloc ca imi ia cineva volanul din mina,...poate daca ne intilnim pe Haulin.....sau Tow Trucks.....

faptul ca ma gindesc la toate aspectele stiintifice si legale nu cred ca dauneaza grav sanatatii

parca  semeseriasul ala cu limba romana era PRUTEANU....

nu inteleg de ce curaj ai nevoie ca sa te exprimi liber pe un forum, sau oriunde te poti exprima...indiferent cit esti si unde de incepator sau avansat..

nu inteleg de ce iti ceri scuze.....

poate nici nu trebuie s-a inteleg......

PS....dupa cum am promis pe alt topic..daca mai se aprinde un topic unde scriu si eu.....ma retrag la garaj.... :-X

    cer clementa de la Conducere  8) s-a postez la Locuri de munca....daca se poate si nu deranjez.... :o

  Toate cele bune,

  Cu stima YO5PEB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

yo5peb am o vorba pentru tine . nu te cunosc nu ma cunosti dar se pare ca tu esti unul din tipi aia care sunt nascuti cu volanu in mana si care ii este frica sa nu isi piarda locul de munca la cat se pricepe sa conduca . daca ti se pare un pericol un incepator ca mine si ca multi alti inseamna ca esti lafel de talentat in ale condusului la fel ca ala care astazi da bunaziua la o sc de soferi si isi depune dosarul sa se inscrie ca elev pentru cat b (si daca nu scriu corect sa ma educati dumneavoastra domnule PRUTANU) . imi cer scuze de felul in care am replicat dar daca uni au curaj sa se exprime liber noi incepatorii de ce nu am avea voie sa vorbim liber ??? ?

"Doar o vorba sa-ti mai spun" era una din butadele lui domn' Pruteanu. Sa scrii si sa vorbesti corect limba Romana e o obligatie de cetatean la acestei tari. Drepturile le-ai castigat la nastere. Obligatiile trebuie sa le inveti de la....... dar printre ele e si respectul de limba vorbita . " Daca nu te respecti tu pe tine, cine sa te respecte ? " citat din "PRUTANU'"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai, mai, mai ce se agita lumea pe forumul asta.... Numai azi am citit inca cateva topicuri cu comentarii noi de la ultima vizita in care se cearta pe bune membrii intre ei. Oare de asta se inscrie lumea pe aici? Poate ar trebui sa fie mai drastici cei din " conducere ". Ma gandesc ca acest forum foloseste pt cu totul altceva... Sau ar trebui....

Cu stima  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Expresia consacrată era un pic diferită. :P

Gura păcătosului, adevăr grăieşte. Ce pot să spun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salut,sper sa/ti foloseasca....cel putin celor din Moldova mai cu seama celor apropiati granitei cu Republica Moldova{si trebuie incercat si de catre cei apropiati Serbiei }.....soferii acestor state sunt nevoiti sa obtina o viza pentru a ajunge in EU.drept penrtu care sunt mai "scumpi" pentru angajatori si acestia din urma prefera soferii romani,ei bine soferii romani care lucreaza va pot ajuta,sunt platiti la km.,cand termina programul de condus scot foaie de concediu noua,diagrama noua si merg in continuare...."un coleg"platit ieftin {in cazul meu 100E la cursa+mancare}este bine venit....si cum nu sunt "europeni"i/ti fac si contract caci nu i controleaza nimeni va urez successi drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Uita ,vin eu cu o propunere si aici sa vad cat de uniti sunt Romani si mai ales Soferii,cine ia cu el un incepator o luna de zile are de la mine un mic cadou.

Incepatrorul sa fie de pe forum!!

P.S Sa nu va ganditi ca,cadoul consta intr-un ceas Rolex,ca nu am acuma atatia bani.  :D

Nimeni nimic?  >:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Si ca "exemplu" voi incepe eu primul cu cea mai """"rea"""" firma dupa parerea unora.

Dumagas.

Am aplicat cu un CV pe site-ul lor si in aceeasi zi mau sunat de 2 ori.Prima oara m-a sunat un tip sa ma intrebe daca am experienta.I-am spus ca nu si mi-a zis ca din pacate nu ma poate ajuta.Dupa vreo 4 ore m-a sunat un alt tip care m-a intrebat daca sunt interesat de cursul pe care il fac ei.

Oferta lor suna cam asa:te duci la Craiova , timp de 3-4 saptamani te instruiesc teoretic si practic(cel mai important si majoritatea orelor) , dupa aia dai o proba.Daca nu o treci pleci acasa sau il mai poti face odata(dar conditiile financiare sunt altele).Daca treci cursul te angajeaza la ei.In ce conditii,ce salariu si ce program nu stiu sa va spun pentru ca nu am intrebat.

Cursul costa 800 de euro(nu stiu daca cu TVA sau fara) si nu trebuie sa platesti nimc la inceput-ti se opreste dupa ce te angajeaza timp de 2 ani(n-am socotit sa vada cam cat ar veni pe luna). Cazarea ti-o asigura intr-un camin de la un liceu(am inteles ca e destul de nasol) contra sumei de 150lei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(enorm pentru 3-4 saptamani) pe care trebuie sa-i achiti in maxim 2 saptamani de cand incepi cursul. In afara de asta iti mai trebuie bani pentru mancare si alte vicii.Cursurile sunt de luni pana vineri asa ca vineri dupa-amiaza poti pleca acasa si te intorci luni dimineata(cine sta pe aproape sau are bani ;) )

Pentru cei interesati am sa postez azi sau maine numarul de telefon si numele persoanei de contact.

Cam atat stiu despre aceasta firma si conditiile pentru soferii incepatori.

Mai multe puteti citi in sectiunea dedicata Dumagas.(cititi cu atentie ca sunt anumite lucruri de retinut)

Urmeaza sa ma interesez la Lazar si la Edy dar slabe sanse sa aflu ceva.

Bafta tuturor

.....la lazar pe site se cauta soferi....voi alpica si eu dar sa imi iau atestatul mai intai....http://www.intlazar.ro/job_app.asp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La Lazar Company mereu se cauta soferi.Treaba e ca...2-3 se angajeaza si 6-7 demisioneaza,din ce am vazut eu cat am stat pe acolo.Dar e o rampa buna de lansare pt. incepatori,dar pt. incepatorii cu un buget bun pus de o parte.

Am sa va detaliez putin mai tarziu despre ce este vorba,ce se cere,cum e viata pe acolo.

Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am trimis un CV online si intr-o saptamana am fost contactat.Am fost intrebat de experienta,unde am lucrat,in CV am specificat ca am ceva experienta pe masini de mare tonaj dar nerelevanta,mi-a spus ca se da o proba de lucru.Am fost si am dat proba,eram vre-o 17 daca nu mai bine,unii cu experienta altii fara,Proba a constat intr-o parcare laterala cu spatele intre 2 tir-uri,o proba de traseu sa vada probabil cum te descurci in trafic,in giratoriu,etc. si o proba de geografie,orientare la harta,la toate se acorda calificative:foarte bine,bine si satisfacator.Daca ai trecut si de geografie,urmeaza un interviu cu Dl.Lazar in persoana.In functie de calificative si bine inteles de interviu iti spune pe loc daca esti angajat sau nu.Tot in functie de calificative si de decizia patronului esti repartizat.Daca ai obtinut foarte bine si mai ai si ceva experienta relevanta(pe cartea de munca)ti se da masina,daca nu,esti angajat ca incepator si trebuie sa faci asa zisa formare profesionala,dar mai intai trebuie sa aduci toate actele de angajare;fisa medicala,test psihologic,caracterizare de la ultimul loc de munca(mare atentie,chiar e obligatoriu pt.angajare caracterizarea asta si chiar se verifica)dosar medical,atestate,etc.Dupa ce semnezi contractul,care este pe o perioada de 65 de zile,apoi putand fiind prelungit pe perioada nedeterminata,intrii la pregatire.Daca semnezi contractul pe perioada nedeterminata trebuie sa faci o garantie de 200 de euro pe tara si 500 pe extern.

O zi doua ti se da un dosar sa il citesti,care iti ramane tie si trebuie sa il ai in permanenta in camion(foarte util),apoi practica,parcari si traseu,nu va ganditi ca cine stie ce sofer iesi de acolo,ca una e sa stii ca ai pe cineva in spatele camionului si iti spune daca lovesti ceva si alta e cand o sa fi singur noaptea prin cine stie ce parcare neiluminata fara sa te dirijeze nimeni si sa mai ai norocul sa o faci si pe dreapta.Dupa ce vede ca te descurci te trimite la dublaj(cu un alt sofer),pe perioada cat faci pregatirea si cat esti la dublaj,esti platit doar cu salariu minim pe economie(520-530ron/luna),km pe care ii faci tu ca sofer 2 ii ia cel cu care esti in dublaj,deci pedalezi doar pt.experienta.Pregatirea asta dureaza cam o luna,poate si mai mult,depinde cat de repede te misti.Salariu e de 720+15 bani/km.Cand decide cel cu care esti in dublaj ca esti pregatit(s-a plictisit de tine)te duci la garaj si iti da masina in primire,apoi cursa si gata esti pe cont propiu.

Acu ca sa fiu sincer,de invatat meserie o faci atunci cand esti singur,ca din asa zisa formare profesionala si plimbatul prin tara cu alt sofer, nu inveti mai nimic,doar cateva locuri de incarcare si de descarcare,trasee,stiu ca sunt colegi aici care o sa-mi dea dreptate.

Acu ca esti profesionist cu acte in regula urmeaza cursele la care nu trebuie sa intarzii,nici nu ajungi la descarcat,nici nu stii cand,daca te descarca,ca te suna dispecerul si iti da alta cursa la care tre sa ajungi la ora X,desi tu nu mai ai program sau esti prea obosit ca sa mai conduci,le spui ca nu ai cum sa ajungi acolo din mai multe motive(program,odihna),ti se spune sa vezi cum faci,ca trebuie neaparat sa ajungi acolo,ca nu are pe cine sa trimita.Daca nu faci compromisuri d-astea,risti sa ai urmatoarea perioada cele mai proaste si scurte curse,la care nu faci nici km si la care mai stai si o zi doua la incarcat..

Salariul se intarzie in draci,primul salariu l-am luat dupa 2luni 270 lei,apoi a mai durat o luna pana am luat salariul intreg si pe km facuti 630 lei,teoretic se da de doua ori pe luna banii,practic se intarzie foarte mult.Deci ca nou angajat sa tot ai sa iei de acasa.Consumul pe tara e de 25 cu 0.4/tona ce depasesti platesti.Mai incarci mai descarci manual cu liza clasica nu electrica tone intregi,dupa care tre sa conduci 9-10 ore si poate ai mai bine de 24 de ore de cand nu ai mai dormit.Masina..ti se opreste bani mai pe tot(un geam ciobit de la o pietricica sarita pe traseu,o scara/bara rupta/crapata ca ai avut incarcare/descarcare prin cine stie ce coclau uitat de lume,un cauciuc taiat,ca de,tot tu esti de vina ca a trebuit sa bagi ditamai matahala de masina incarcat cu 24 t pe unde doar tractorul ar trebui sa treaca,etc)Eu nu am fost pus in situatia sa platesc ceva,de aceea am si ales sa plec,sa nu ajung in situatia altor colegi.

De aceea se si angajeaza mereu la ei,le pleaca pe capete soferi buni cu expeprienta.

Am sa mai revin si cu alte complectari daca o sa mai fie cazul.

Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.