Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

DE UNDE POTI INCEPE CA INCEPATOR


Postări Recomandate

  • Members

Mai omule bun, eu am dat un ex cu ce am facut eu la vremea mea daca mi-a trebuit soferie. Stiu ca a evoluat lumea in ziua de azi, si nime nu mai desface motoare sa invete, sau cine stie, poate e vreunu care are placerea, da trebuie un pic de experienta totusi inainte de a urca pe camion de zeci de mii de euro pe extern... ;) Lamurit Tavy?

Lamurit ;).Experianta sa o aibe ca si sofer, nu ca si mecanic ;D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 134
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

razvanrudy

din ce spui tu si de la capul langa care ai pozat tu lucrezi la Baier si posibil la Nicolaj Jeny  sau Allan si lucri cu DSV ul dupa prelata aia...numai lauda atat firma ca eu si multi altii stim care i treaba acolo...daca zici ca ai facut italia 5 ani ca nu stii sp ei te dau pe spania...si multe altele..de ce l au batut nemtii pe Nicolaj? de ce l au fugarit aia de la bistrita pe kasper prin curte? de bine ce este acolo..sunt cele mai mici salarii la Kurt

de ce au plecat peste 100 colegi la Blomquest sau Andreas Andersen? de bine?

singurele avantaje sunt ca te accepta ca incepator sau sa vii in ekipaj cu mai calmrea fratele sau fiul...ceea ce la alte companii mai greu...macar nu trebuia sa ascunzi nr al de la capca stiu cu cine vb..oricum din iasi suntem doar 4 si inca vreo 3-4 din podu iloaiei

daca vii in vreo 2 zile [e la Casa Alba pe la Padborg poate ne intalnim pe aici

poate ma inveti si tu stilul de condus la Kurt Beier ca sa parafrazez pe rares

drumuri line fara capre

ai ceva cu mine?te-a deranjat ceva la postul meu?eu am scris doar cum am inceput eu ca incepator.ATAT.nu am spus nimanui sa se duca la x firma ca e bine,nu am dat nume.

nu vreau sa spun numele firmei din cauza celor ca tine(fara suparare) care spun tot felul de lucruri despre toate firmele(cum spui tu despre kurt beier)

si ca sa iti raspund tie si celor care mai citesc acest topic tin sa precizez doar atat in legatura cu firma la care lucrez:

- se respecta programul de conducere -nu te obliga nimeni sa il depasesti sau sa pui magnetul si nici nu te forteaza sa faci asta

- salariile le-am primit intotdeuna la timp(poate 2-3 zile intarziere ca era sfarsit de saptamana)

- nimeni nu mi-a zis nimic cand am avut consum de 41 la suta (e drept ca aveam si 29 de tone) si nu mi s-a oprit nici macar 1 euro pentru motorina sau alte defecte la masina(am reusit odata sa crap semnalizarea de pe aripa fata)

- atata timp cat iti vezi de treaba si iti faci programul care ti se da nu ai treaba cu nimeni.(cateodata treceau si 3-4 zile fara sa vorbesc cu dispecerul la telefon-vedea ca ma apropii de ultima descarcare imi trimitea programul in continuare si sanatate-nu ma batea la cap cu 3-4-5 telefoane pe zi ca de ce nu stiu ce si nu stiu cum)

  Astea sunt exact experientele mele , nu povesti de prin parcari sau am auzit de la x ca la firma y e nu stiu cum.

atat am avut de spus si sa stii ca nu voi continua aceasta discutie aici.daca intr-adevar mai ai alte idei sau remarci sa discutam in alta parte-nu aici.

Drumuri bune la toti colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Salut, sunt nou pe forum si amcitit si eu ce vb voi pe aici,DAR

    nu inteleg nimic, nimeni nu ajuta pe nimeni. DOAR CEARTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Salut, sunt nou pe forum si amcitit si eu ce vb voi pe aici,DAR

    nu inteleg nimic, nimeni nu ajuta pe nimeni. DOAR CEARTA!!!

aici ca aici, dar sa vezi cum este in trafic ! ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

un exemplu,dupa parerea mea ar fi indicat sa incepi,,ca incepator"pe bascula ;) propria experienta si vreau sa zic ca eu am inceput cu batrana RABA ca asa am gasit atunci, mai exact in 2007 la vreo 5 luni dupa ce am luat categoriile pentru camion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Buna seara. Ma numar printre "absolventii" scolii de soferi si am bifat pe permis categoriile A, B, C, CE, D. Momentan ma pregatesc sa incep cursurile pentru obtinerea atestatelor. Asa cum sugera cineva mai sus, am citit printre randuri cele discutate in acest topic si observ ca exista, ca peste tot de altfel, oameni care te indruma si te ajuta catusi de putin si oameni care vorbesc, doar ca sa nu taca. Eu sunt din Piatra Neamt si sunt in cautarea unui loc de munca in domeniul transporturilor. Apreciez orice sfat primit din partea celor binevoitori care se afla in aceasta comunitate de pe forum. Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut, sunt nou si eu pe acest forum...mor de nerabdare sa incep sa lucrez in acest domeniu..am obtinut toate necesare doar ca mai astept putin.am citit o gramada chestii,foarte multe m-au ajutat si mi-au dat anumite raspunsuri la intrebarile pe care le aveam..da ca esential am inteles ca pentru noi,incepatorii,o sa fie mai greu decat a fost pentru multi altii...dar fiecare cu norocul lui

Drumuri bune la toti colegii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si eu sunt incepator dar sa stiti ca in multe privinte le dau dreptate celor cu experienta din cauza ca multi din cei noi ca si mine sunt cu doua fete si dupa ce te ajuta omu i se intoarce spatele sau mai rau este si sapat pe la spate sa ramana cel nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Am asistat la o selecţie luna trecută la Savinesti Neamt pentru ESSERS. Au venit şoferi din toată moldova. Inclusiv galaţi, ploieşti. Se cere Engleza, Franceza , Germana. Se da test scris. Apoi interviu cu un şef de coloană român. Alt interviu cu soţia patronului în limba aleasă. Si... proba de lucru cu patronul Olandez, suedez nu mai ştiu exact. 100 metri mers înapoi, viraj 90 de grade, cu spatele la stânga. Si plecarea în maxim o saptamână la Oradea, se face un fel de curs de 3 saptămâni, cazare gratuită, apoi plecare în Suedia .Salar 1250-1500 euro, trei luni apoi pauză. Asta este pe scurt. Era şi o femeie de 40 de ani care voia sa lucreze si ea acolo alaturi de soţul ei. Sunt destul de serioşi, cred eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

salut colegii,

in sfarsit un adevarat anunt de la un adevarat coleg (bazil),un anunt complet,la subiect.bravo bazil.in schimb razvanrudy e inca un "coleg"care s-a vazut mare si tare,ne da cu FLIT si ne anunta ca acum avand un job nu mai are nevoie de noi,cearta pe toata lumea si detine adevarul absolut.asa ceva...

drumuri bune tuturor si aveti grija de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mah oamenilor...sunt niste oameni asa de rautaciosi pe forumu asta..de ti si rusine sa fi coleg cu ei...toti v-ati nascut invatzati? sau ce tat bagati bete in roata la incepatori..sunteti culmea "unii" binenteles..deja de fiecare data cand ma uit pe un topic de incepatori nu se poate sa nu ma inervez...pt ca exista cate unu sa zica ceva ca ex" habar nu au cu ce se mananca meseria bla bla bla" hai sa fim seriosi nici voi nu ati stiut..ati invatzat-o..si daca vi frica ca va luam locu de munca stati linistiti ca voi avetzi experienta va gasiti imediat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai dreptate andreicuc sunt cativa care au uitat ca si ei AU FOST INCEPATORI si acuma ca au si ei ceva experienta se dau in spectacol.In loc sa ne ajutam unii pe altii mai bine ne fu... intre noi.De ce nu putem [b]SA NE AJUTAM...... si sa lasam deoparte expresii de genu ''HABAR NU AI BAIETE CU CE SE MANCA SOFERIA''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,bravo andreiciuc,asa imi place,atitudine.

ai dreptate intr-un fel,si eu sunt in aceeasi situatie,de experienta pe tir ma refer,dar sa nu te duci la firme si sa dai bani la intermediari ca acolo este teapa original.in rest iti doresc multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salutare Colegi.

Sunt incepator din slobozia.. Daca stie cineva unde ma pot incerca sa ma angajez. Unde este de munca acolo merg nu conteaza daca e in arad sau vaslui.. Am 3 luni de experientam am facut spania-austria pe frig, in tara nu am experienta. Am card tachograf, atestat marfa.

Daca nu esti mic nu ajungi mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

Am 50 de ani si vechime ca sofer pe camion autobaza Transcom Timisoara, de aprox 7 ani pe carte de munca,

atestat instructor auto cat B, C, E si vechime 3 ani pe carte de munca.

Am avut in proprietate camion Raba cu care faceam curse prin tara si microbuz cu care faceam transport persoane intern si international.

Lucrez ca taximetrist independent de aprox 20 de ani, cazier curat, fara evenimente rutiere pana in prezent.

INTREBARE: Mai am sanse sa fiu angajat ca sofer de tir la varsta mea, pentru ca e nevoie de atestat si card taho si nu doresc sa fac in zadar cheltuieli pentru obtinerea lor ?

Dau oricand proba practica daca e nevoie.

In cazul meu, mai sunt considerat incepator de catre angajator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.