Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Noi, un grup de peste 10-15 soferi, am venit aici cu un contract pe 3 luni in care ni se oferea cazare, transport pana la camion si salariu de cel putin 1500€ pe luna. Dupa expirarea contractului ni se spunea ca vom fi platiti la ora si va fi un salariu de 3000-4000€ pe luna, dar va trebui sa ne asiguram cazare, transport pana la munca si firma (limited company).

Patronul Macbul Bashir care isi zice Mac recruteaza si incepatori.

In realitate plateste 54£ pe ziua/noaptea de munca care poate sa fie si de 15 ore, adica fabuloasa suma de 3,6£ pe ora. O ora de munca pe tir sau HGV class 1 cum se zice aici in Anglia se plateste cu aprox 11£.

A fost de munca pana in Decembrie inclusiv si soferii au incasat cel mai mult 1188 in cazul in care au lucrat cate 6 respectiv 5 zile pe sapt. O sapt repaus de 24 una de 45 de ore.

In luna ianuarie s-a muncit o zi, maxim doua sau poate nici o zi pe saptamana adica aprox 216£ pe luna.

Unii soferi au terminat contractul si au chirie de platit de aprox 85£ pe saptamana, asigurarea la masina de aproape 100£ pe luna si sunr platiti cu vreo 10 lire pe ora o zi pe saptamana in care pot sa castige de la 80-150£ depinde cate ore tine ziua de munca.

Patronul e un pachistanez care sevsi supara si tine dusmanie daca vreivsa lucrezi si cu alte agentii, chiar daca nu iti asigura de munca nici macar ca sa poti sa supravietuiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Uite asa...incet incet...dar sigur...se va sparge treaba si in UK...

Colegilor...nu mai spargeti piata...muncind cu 3,6 pounds pe ora...buni baieti mai sunteti voi! In curand o sa munciti pe gratis!!!

Puneti mana si cautati-va de munca la agentii, ca de la pakistanezu ala sigur nu veti iesi la pensie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Daca tot vrei sa fii corect ai putea sa spui ca cei 10-15 soferi sunt de fapt vreo 30-50...apoi ca plata a fost de 1200 lire plus cazarea platita de el...apoi ca ai inceput aceasta discutie abia dupa ce ai terminat contractul de 3 luni pe care l-ai avut cu el..adica pe intelesul nostru... dupa ce ai acceptat o plata submediocra crezind ca ulterior vei fi platit regeste.

.Fara ai tine partea ...ai putea sa spui ca din soferii veniti multi habar nu aveau sa conduca si nefiind acceptati sa lucreze la diverse firme s-a gasit solutia ca sa ii puna soferi pentru voi ..sa va duca la munca...

Voi ati acceptat o plata submediocra dupa cum am spus.....ati dus plata soferilor foarte mult in jos....Sincer el a fost corect cu voi...va spus ca va da 1200...v-a dat 1200...va spus ca va plateste cazarea...va platit cazarea..va spus ca va tine 3 luni pe contract...va tinut...

Asa ca sincer..titlul nu trebuia sa fie cu atentie sa nu luati teapa..pentru ca nu a fost nici o teapa..voi ati acceptat..Ar fi putut fi eventual fi atentie nu acceptati salarii mizerabile pe uk...si ce iti spun aici pe forum le-am spus-o personal multora dintre cei care au venit pe acel contract si cu acea firma..Asta dupa cum am spus..fara ai tine partea..ci doar spunind corect lucrurilor pe nume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cico cred ca tu ai plecat din UK si nu mai esti la curent. Poti sa ii intrebi pe baietii care sunt inca pe contract si care au chiria platita dar nu au bani nici de mancare, pentru ca in ultima luna nu au muncit unii dintre ei nici macar o zi in trei saptamani si deci nu au luat nici macar 54 de lire pe saptamana. Tu spui ca s-a tinut de cuvant si a platit 1200£ celor care au fost pe contract in alea 3 luni de zile. Da a platit pana in luna decembrie, dar lunile ianuarie si februarie?

Asa ca decat sa ii iei apararea pakistanezului, mai bine intreaba baietii si dupa aia posteaza.

Iti doresc o seara placuta si ne vedem la o cafea cand vi in Anglia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Repet,nu ii iau apararea pakistanezului [sau indianului..ce o fi el ca natie]

Am spus asta doar..tot asa am zis ca titlul nu e corect deoarece tu spui teapa si de fapt ati acceptat toti cei care ati venit acele conditii [injositoare in opinia mea],mai bine era atentie la contracte cu firma respectiva..

Acum pentru a ne lamuri..cei care au venit in septembrie,octombrie si-au terminat contractele de 3 luni pina in ianuarie..deci a fost ok pentru ei

Daca cumva sunt soferi veniti la contract de 3 luni in decembrie atunci ei au facut o dubla greseala,deoarece toata lumea stie ca in ianuarie februarie nu se prea gaseste de munca.[unora dintre voi le-am spus si asta ].Se gaseste insa doar la cei care au contract cu o firma serioasa..nu ca MK...

Mie imi place sa fiu corect, chiar daca am inteles motivele expuse de baietii care au venit cu el le-am spus in fata ce gindesc

Acum pune in balanta si urmatoarea teorie...te las pe tine sa te gindesti daca am sau nu dreptate...Soferii veniti la el au fost trimisi la diferite contracte..insa...multi au lovit masini,oglinzi..etc.[si aici nu vorbim de incepatori ]..

.Asta in uk inseamna ca firma respectiva nu aduce soferi buni si atunci angajatorii nu ii mai dau contracte,nu au interes ca masinile lor sa fie lovite,marfa intirziata...in fine...si restul care decurge din asta..cu asigurari marite,etc

Din ce stiu eu el s-a ocupat de voi,va cautat camere,va ajutat cu ltd si cont bancar.Deci cinstit vorbind..la rece..el a fost corect cu voi la ce va spus si voi ati acceptat..mai mult..in saptamina craciunului a vrut sa fie mai usor pentru voi si va platit corect[dupa cum ar fi fost normal ].Atunci ati vazut ce ar insemna un salariu normal ca sofer

In fine,eu nu sunt unul din ''aricii'' lui ca sa aduc la el oameni din RO pe salarii indecente..eu am adus citiva baieti care au fost platiti corect,8 lire/ora in primele 2 saptamini apoi cu 10 lire/ora..[pe care ulterior i-am dus la bani mai multi,acolo au stat doar ca sa isi faca ''mina'' pe uk ]

Baietii mi-au spus ca nu e de munca si stau pe acasa..dar..eu le-am spus ca ianuarie februarie nu e de munca si vor soma..si atunci..??

Cred ca e tot vina soferului roman..Eu am incercat pe cit posibil [cu cei care am intrat in contact] sa va ajut,cu sfaturi,informatii...ce am putut si eu

Tot din aceasta cauza port aceasta discutie cu tine...vor fi si alti soferi interesati sa vina in anglia si atunci sa ia aminte sa nu pateasca ce ati patit voi..sa invete din aceste comentarii..nu sa se arunce cu capul inainte fara a sti ceva..

Tot asa..Cico sunt si aici...si acolo...nu am alt nickname..asa ca in martie cind ma intorc la munca imi va face placere sa bem o cafea,aflu si eu cu cine stau de vorba O:-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai frate cico are dreptate,pai daca ala nu iti asigura ore de lucru ce iti mai pasa ca se supara daca mergi la alte agentii????eu unul de cate ori am intrat in anglia pentru descarcari am vazut pe N camioane scris:SEARCHING SELF DRIVER...........deci lasal si veziti de viata:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

iar o sa para ca iau partea cuiva...cum adica tepari..??  a zis ceva si nu a facut cum a spus..??  sau romanii nostri au sarit cu capul inainte si au ales o ''superoferta''..??

Nu ai realizat citind comentariile anterioare ca cunosc detaliat subiectul si unii dintre oameni..nu ai impresia ca stiu despre ce vorbesc..??

Teapa este atunci cind cineva iti promite ceva..bate palma cu tine apoi la fata locului sau in derularea contractului nu il mai respecta...

Unde a fost teapa....?? vrei sa o luam punct cu punct la ce a oferit si la ce a dat..?? citeste tot ce am scris eu mai sus..apoi vorbeste cu colegul tau...apoi poti reveni..dar detalii..nu birfe...

ps=ai observat si ca omul ala ia pus pe cei care habar nu aveau sa conduca sau au lovit masinile sa ii conduca pe ceilalti la munca ca sa le dea bani de ''salariu''..? ei nefacind nimic altceva pentru agentie..?? nu cred...mai bine fiti atenti la ce semnati sau discutati..de vina sunt cei care accepta conditii proaste..nu cel care va ofera conditii proaste si si le respecta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cunosc foarte bine problema.prietenul meu trebuia sa termine contractul in februarie,dar dupa decembrie nu au mai avut de lucru,muncind 1 zi pe saptamana,adica a castigat 50 lire pe saptamana. firma are biroul cit o camera,in podul unei case.are 3 angajati

si,apropo,sa-mi spui si mie cati soferi au mai ramas din cei 40 veniti.cred ca nici 10 . toti au plecat. au mai ramas cativa care nu au bani sa inchirieze o camera.

sa nu mai zic ca 2 soferi au fost dati afara din casa in toiul noptii cu tot cu bagaje. noroc ca unul avea masina si a dormit in ea

 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ce spun eu...ce spui tu...

subiectul vorbeste de TEAPA...unde este teapa...??

1=a zis ca da 1200 pe 3 luni....a dat sau nu salariul asta...[foarte mizer in opinia mea dar e altceva]

2=a zis ca ofera camera cazare  =a oferit sau nu.. ??

3= s-a ocupat sa le faca cont bancar..?  [si cei care stau pe uk stiu cum e cu deschiderea unui cont]

4= ca sa nu ii trimita acasa pe soferii care nu au stiut sa conduca si au lovit masinile i-a pus la dispozitia celorlalti si ia platit   ??

Pune toate astea in balanta...apoi gindeste...e teapa sau nu..??

Ca soferii au acceptat niste conditii foarte rele e cu totul altceva...si eu am discutat personal cu mult mai multi..tu ai vorbit doar cu prietenul tau...

Fiecare a crezut ca l-a prins pe cineva de picior si s-au aruncat cu capul inainte...dar asta e altceva...ei au acceptat o oferta..oferta care a fost respectata pina in decembrie,si aici fii sigur ca cei care au venit au fost majoritatea in septembrie octombrie

Eu nu ii iau partea lui Mac,iam ziso si lui...dar mie imi place sa fiu corect...tu iai ajutat pe unii din ei..?? nu,eu i-am ajutat si o sa ii ajut in continuare pe cit pot....asa ca...spunei prietenului tau sa citeasca si apoi ofera un comentariu..corect si real....[vorbim de contractul oferit si de conditiile lui]

PS=inca odata...port aceasta discutie nu pentru ai tine partea...ci pentru a servi ca avertisment si de invatatura altora..dar cu toate astea imi place sa fiu corect...e ca cei care lucreaza 2-3 ani la o firma asa si asa si apoi pleaca de la ea...dupa plecare incep cu comentarii ca lea fost opriti bani...ca au fost munciti...dar cit au lucrat acolo nu au zis nimic...AU ACCEPTAT...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai tocmai,ca nu a dat 1200 pe luna.i-au dat doar in decembrie,cand a muncit cate 15 ore pe noapte.in ianuarie si februarie a luat 2-3 sute.am vorbit  cu unul de acolo ieri,a zis ca au fugit toti,nu mai e nici unul din 30-40

 

 

 

 

 

 

ai si tu dreptate,au acceptat sa lucreze in decembrie cate 15 ore pe noapte pentru  50 lire.vina e a soferilor.mai ales a celor incepatori si creduli 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

prosteala este intradevar ca ei au acceptat...au acceptat 1200 plus cazare lunar...nu conta cite ore pe zi  [alta chestie impotriva celor care au acceptat]

Dar EI au fost de acord...cind aveau 8-10 ore se bucurau ca pleaca repede acasa...cind primeau curse de 14-15 ore va dati seama ca nu mai era ok,

Pot sa mai spun ca patronului i-a deschis mintea tot un roman...

Nu am fost de acord cu ei dar am incercat sa ii inteleg..sunt la fel ca cei care accepta 600-800 euro pe comunitate,mai mult..multora le-am spus ca pe ianuarie februarie nu e de munca...Tot ei au ales sa stea acolo...stind acolo este normal sa iti platesti cheltuielile de cazare...

Asa ca aceste super oferte e bine sa fie citite atent...si tratate ca atare...Fiti sigur ca niciunul din soferii veniti nu au fost interesati sa afle parerea celorlalti soferi...care lucrau pe o plata corecta..cehi..unguri..polonezi...chiar englezi...

Eu am si prostul obicei de a fi mindru ca sunt roman si ma comport ca atare...ori asta lea dat apa la moara si multi  straini m-au intrebat de ce au acceptat..si au dus piata mult in jos...plus altele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Moderators

acum la fata locului.....ar fi fost frumos sa spuneti si despre impresia lasata in urma..de activitatea voastra..nu la aceasta firma angajatoare..ci acolo unde ati fost trimisi sa lucrati...printre altele la Stobart...sa spuneti si despre ''completarile facute''.......nu de alta dar in urma a ramas ''valea plingeriii''

Ani de zile nimeni nu a umblat in marfa si de aceea nu am fost controlati niciodata la sigilii...dupa 2 luni cu voi cei angajati la aceasta firma ...se controleaza tot.....asta dovedeste caracterul ...pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

Cine ştie să lucreze pe 1200 £ în UK sau gen 1200 sau 1300 in țări din vest este invitat să îşi caute în RO, sunt o gramadă de firme la care se pot câştiga banii ăştia cu contract românesc, nu e nevoie să ieşiți şi să stricați mai mult piața pentru cei ce sunt în respectivele țări pentru un trai mai bun. Şi asta pentru nimic...

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 4 years later...
  • Moderators

presupun ca ai pus comentariul lucrind la aceasta firma,daca da cred ca lucrezi prin ei la o alta firma..apoi nu uita de ir35,..si in ultima instanta aia sunt banii firmei,nu ai tai.[ne spui cind tragi linie la an]..dar ...da...intradevar se cistiga acei bani la sumele spuse de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.