Jump to content

Ce ar trebui sa urmareasca un sindicat al soferilor

oldtrucker

Recommended Posts

• Members

In acceptiunea mea iata cateva referinte pentru care ar trebui sa lupte un sindicat al soferilor:

1  . Incadrarea meseriei de sofer in grupa I de munca 

2  . Salarizarea soferilor dupa masa totala a vehiculului si gradul de pregatire

3    Minimul de salariu orar pentru munca de sofer sa fie de cel putin 15 lei /ora

4. . Spor transport ADR

5    Spor lucru de noapte ( care nu se plateste)

6   Spor de vechime ( care nu se mai da )

7   Spor de week end  ( ca in West)

8   Spor pentru coletarie

9.  Asistenta medicala gratuita pentru bolile profesionale

10 Obligativitatea de a petrece cel putin un week end/luna ( 48 ore) la domiciliu

Atunci cand va fiinta un sindicat al soferilor , cu filiale la nivel national  ma voi inscrie si eu . 

Pana atunci astept si poate ...ies si la pensie (-|

• Like 4

• Moderators

eu as mai adauga un punct,important cred eu...trecerea in cartea de munca pe functia de ''sofer'' sa fie facuta doar la cei care poseda si ''C''-ul

Dupa cum stii si tu sofer profesionist nu poate fi unul care are doar 'B'-ul ,cineva  poate lucra pe categoria B dar sa aive si C si B,...cred ca primul pas in decaderea meseriei a fost trecerea pe post de soferi a oricui avea b-ul [vezi firmele de curierat,livrari,etc] ,cei care au venit atunci au acceptat salarii submediocre tocmai ca li se parea mai mult decit aveau ei ca O:-)  calificati sau necalificati in alte meserii..in plus diferea si mentalitatea..

• Members

1. Este. Tu probabil ai vrut să spui grupa I specială (cu 3 sau 6 luni spor vechime la an);

2. Ilegal. Salarizarea se face după lege. Bonusuri, în schimb, se pot acorda pentru acele criterii;

3. Deasemenea ilegal. Ultimul contract colectiv de muncă la nivel național (între timp expirat și ăla) prevedea doar un salariu minim garantat în plată. (C.C.M.-urile pe ramuri au fost abrogate);

4. Este prevăzut în Codul Muncii (procentaje diferite în funcție de mai mulți factori);

5. Deasemenea prevăzut în Codul Muncii (+25%);

6. Abrogat la nivel național, dar de anul trecut administrațiiile locale pot dispune plata lui (vorbesc de bugetari);

7. Prevăzut sub formă de zile libere în Codul Muncii;

8. De ce numai coletăria?!? Dar multimodalul? Dar BDF-urile? etc;

9. Asistență ai... tratamentul costă;

10. Ilegal. Codul Muncii permite deplasări de 60 de zile.

Cu sau fără sindicat, eu tot sunt de părere că NOI putem schimba ceva. Întâi apărăți/cereți tu singur drepturile, apoi apelează la un sindicat... că așa... visând la mii de euro pentru program de 8 ore nu facem nimic. Doar visăm.

• Like 1