Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ce ar trebui sa urmareasca un sindicat al soferilor


oldtrucker

Postări Recomandate

  • Members

 In acceptiunea mea iata cateva referinte pentru care ar trebui sa lupte un sindicat al soferilor:

 

1  . Incadrarea meseriei de sofer in grupa I de munca 

2  . Salarizarea soferilor dupa masa totala a vehiculului si gradul de pregatire

3    Minimul de salariu orar pentru munca de sofer sa fie de cel putin 15 lei /ora

4. . Spor transport ADR

5    Spor lucru de noapte ( care nu se plateste)

6   Spor de vechime ( care nu se mai da )

7   Spor de week end  ( ca in West)

8   Spor pentru coletarie

9.  Asistenta medicala gratuita pentru bolile profesionale

10 Obligativitatea de a petrece cel putin un week end/luna ( 48 ore) la domiciliu

 

 Atunci cand va fiinta un sindicat al soferilor , cu filiale la nivel national  ma voi inscrie si eu . 

Pana atunci astept si poate ...ies si la pensie (-|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

eu as mai adauga un punct,important cred eu...trecerea in cartea de munca pe functia de ''sofer'' sa fie facuta doar la cei care poseda si ''C''-ul

Dupa cum stii si tu sofer profesionist nu poate fi unul care are doar 'B'-ul ,cineva  poate lucra pe categoria B dar sa aive si C si B,...cred ca primul pas in decaderea meseriei a fost trecerea pe post de soferi a oricui avea b-ul [vezi firmele de curierat,livrari,etc] ,cei care au venit atunci au acceptat salarii submediocre tocmai ca li se parea mai mult decit aveau ei ca O:-)  calificati sau necalificati in alte meserii..in plus diferea si mentalitatea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

1. Este. Tu probabil ai vrut să spui grupa I specială (cu 3 sau 6 luni spor vechime la an);

2. Ilegal. Salarizarea se face după lege. Bonusuri, în schimb, se pot acorda pentru acele criterii;

3. Deasemenea ilegal. Ultimul contract colectiv de muncă la nivel național (între timp expirat și ăla) prevedea doar un salariu minim garantat în plată. (C.C.M.-urile pe ramuri au fost abrogate);

4. Este prevăzut în Codul Muncii (procentaje diferite în funcție de mai mulți factori);

5. Deasemenea prevăzut în Codul Muncii (+25%);

6. Abrogat la nivel național, dar de anul trecut administrațiiile locale pot dispune plata lui (vorbesc de bugetari);

7. Prevăzut sub formă de zile libere în Codul Muncii;

8. De ce numai coletăria?!? Dar multimodalul? Dar BDF-urile? etc;

9. Asistență ai... tratamentul costă;

10. Ilegal. Codul Muncii permite deplasări de 60 de zile.

 

Cu sau fără sindicat, eu tot sunt de părere că NOI putem schimba ceva. Întâi apărăți/cereți tu singur drepturile, apoi apelează la un sindicat... că așa... visând la mii de euro pentru program de 8 ore nu facem nimic. Doar visăm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.