Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Fisa medicala si de aptidudine pentru reinoire de cine trebuie platita??


Postări Recomandate

  • Members

Buna ziua am si eu o intrebare anul trecut in februarie am facut fisa medicala de aptitudine si psihologicul acum trebuie sa plec din nou in cursa peste o saptamana pe comunitate si stau 3 luni dar acestea expira peste o luna patronul mia zis ca trebuie sa le reinoiesc si acum nu jtiu daca firma trebuie sa plateasca pentru reinoire sau soferul  lam intrebat pe patron si mia zis ca soferul puteti sami dati o parere ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

În mod normal tu le plătești. Pentru fișa de aptitudini, fișa medicală tip siguranța circulației și fișa personală de protecția muncii știu sigur că firma poate deconta (evident, dacă vor...). Pentru psihologic nu aveau voie să deconteze, dar de anul trecut valabilitatea acestuia a scăzut la 1 an și nu știu acum dacă li se permite decontarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Depinde de fiecare patron sau firma in parte,eu am facut-o acum 6 luni si mi-au fost platite de angajator si fisa medicala ,avizul psihologic si fisa de aptitudini.In general la firmele mici soferul isi plateste aceste acte fara a fi decontate.

Drumuri bune si comunitate usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Toate cheltuielile legate de medicina muncii sunt suportate de catre angajator ,inclusiv cele de la angajare !!!

I -am invatat noi prost pe Domnii patroni sa ne ducem cu ele gata facute !

 

   Specifica legea si articolul care sustine afirmatiile tale te rog .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Fisa medicala pentru. siguranta circulatiei poare fi facuta si fara sa ma angajez, adica fara sa fiu trimis de catre firma ? De aceea intreb, deoarece avand valabilitate un an, doresc sa o fac, pentru eventualele oferte de angajare .

 

 

 

 

 

 

foloseste si in alte comentarii prescurtari...vei fi placut surprins cind nu le vei mai gasi...

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fisa medicala pentru. siguranta circulatiei poare fi facuta si fara sa ma angajez, adica fara sa fiu trimis de catre firma ? De aceea intreb, deoarece avand valabilitate un an, doresc sa o fac, pentru eventualele oferte de angajare .

 

 

 

 

 

 

foloseste si in alte comentarii prescurtari...vei fi placut surprins cind nu le vei mai gasi...

 

   Poti face fisa fara sa fii trimis de firma .  Exact ....o faci pentru angajare 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

   Poti face fisa fara sa fii trimis de firma .  Exact ....o faci pentru angajare 

... dar atentie ca unele firme  nu "agreeaza" analizele mai vechi de 6 luni sau au pretentia sa mergi sa le faci unde te trimit ei pentru a inlatura posibilitatea de fraudare a acestora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

Stimati colegi, la mine la firma nu se decontau aceste avize dar invatat de un avocat am scos un extras din HG. 355/2007 art.7 si alaturat o cerere pentru decontare si cu factura de la analize facuta pe numele firmei, chiar daca au strambat pe moment din nas mi-au decontat in final tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

... dar atentie ca unele firme  nu "agreeaza" analizele mai vechi de 6 luni sau au pretentia sa mergi sa le faci unde te trimit ei pentru a inlatura posibilitatea de fraudare a acestora

   Pot sa te contrazic aici , nu neaparat pentru din teama de a nu frauda , ci mai mult conteaza afinitatile dintre firma si cabinet sau medic . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.