Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ajutor - card motorina


carpatrans

Postări Recomandate

  • Members

buna. trebuie sa imi fac card de motorina pentru camion, pe firma. ce imi recomandati?

dkv, shell sau az24? mentionez ca fac comunitate.

va rog sa ma ajutati cu informatii utile si cat mai repede pentru ca am mare nevoie si urgenta.

va multumesc.

numai bine si drumuri bune colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu sunt de parere DKV. Fata de alte carduri lucreaza foarte bine , in plus poti face si plati , autostrazi , uleiuri ,cumparaturi ( nu la supermarket....la peco), reparatii etc. Un mare + e ca este acceptat la multe dintre statiile low price . E cel mai performant cu care am lucrat , nu am avut probleme si nici distante lungi pana la statii acceptate in toata Europa ( doar pe Spania nu poti plati autostrada cu el). De alimentat ....,,fara numar" , nu s-a pus problema unei cote .  Eu il prefer !

 

  PS . Daca tragi pe comunitate ar fi bine sa ai aparate automate de taxare pentru autostrazi . Te vor scuti de multe ,,necazuri".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

multumesc oldtruker, mare domn... da, o sa trag pe comunitate si asa cum m`ai sfatuit si tu, o sa pun pe austria gobox si pe germania tollcollet...altfel toata ziua trebuie sa te opresti, cu atat mai mult cu cat in astea doua tari voi intra si voi iesii o data, de doua ori pe saptamana...

sti ceva de comisioane?

daca am firma noua, imi vor cere sa dau ceva avans? am auzit de 5000-6000 E.... ma cam sperie asta pentru ca la inceput tot banutul trebuie strans si ar fi o povara sa mai trebuasca sa platesc si aia :P

 

numai bine si drumuri bune !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

multumesc oldtruker, mare domn... da, o sa trag pe comunitate si asa cum m`ai sfatuit si tu, o sa pun pe austria gobox si pe germania tollcollet...altfel toata ziua trebuie sa te opresti, cu atat mai mult cu cat in astea doua tari voi intra si voi iesii o data, de doua ori pe saptamana...

sti ceva de comisioane?

daca am firma noua, imi vor cere sa dau ceva avans? am auzit de 5000-6000 E.... ma cam sperie asta pentru ca la inceput tot banutul trebuie strans si ar fi o povara sa mai trebuasca sa platesc si aia :P

 

numai bine si drumuri bune !!!

 Toll colect pe Germania merge si pe Austria ( atentie! nu toate) ; telepass de Franta merge si pe Spania ; Pe Benelux e bine sa iei pe o luna vigneta  ( valabila pe Belgia , Olanda , Luxenburg , Danemarca si Suedia )  Pe Anglia nu platesti , atentie pe Slovacia  !   

 

   Sincer , nu stiu daca ,si cat platesti anticipat , insa banuiesc ca trebuie sa ai niste bani de garantare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
daca am firma noua, imi vor cere sa dau ceva avans? am auzit de 5000-6000 E....

''Avansul'' pe care va trebui să-l dai este de fapt baza de creditare... tu îți faci un cont la ei, depui bani acolo și ei îți dau cardul cu o limită ceva mai mare decât ai depus tu. Limita respectivă crește în funcție de consum, de cât de ok ești cu plățile către ei, de parcul de mașini deținute etc etc. Mai există și ceva comision de întreținere dar e infim.

Avansul minim este câteva sute de €...

Vezi că firmele ce distribuie carduri de carburant mai oferă și servicii de recuperare de T.V.A. și dacă iei ''la pachet'' ieși mai bine la costurile lunare ulterioare. Interesează-te bine.

Ca să-ți faci Toll Colect-ul să meargă și pe A va trebui să repeți procedura de înregistrare și la ASFINAG, ca și în Germania și va trebui să predai GoBox-ul. Eurovigneta nu include podurile din DK (le plătești cu cardul sau montezi BroBizz, ceva asemănător cu GoBox) și nici câteva tunele din Belgia (la fel, cu cardul sau Telepass-ul de Franța). Pentru Telepass pe Italia poți face totul online și-ți vine aparatul prin poștă sau îl ridici la primul drum din PuntoBlu.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

''Avansul'' pe care va trebui să-l dai este de fapt baza de creditare... tu îți faci un cont la ei, depui bani acolo și ei îți dau cardul cu o limită ceva mai mare decât ai depus tu. Limita respectivă crește în funcție de consum, de cât de ok ești cu plățile către ei, de parcul de mașini deținute etc etc. Mai există și ceva comision de întreținere dar e infim.

Avansul minim este câteva sute de €...

Vezi că firmele ce distribuie carduri de carburant mai oferă și servicii de recuperare de T.V.A. și dacă iei ''la pachet'' ieși mai bine la costurile lunare ulterioare. Interesează-te bine.

Ca să-ți faci Toll Colect-ul să meargă și pe A va trebui să repeți procedura de înregistrare și la ASFINAG, ca și în Germania și va trebui să predai GoBox-ul. Eurovigneta nu include podurile din DK (le plătești cu cardul sau montezi BroBizz, ceva asemănător cu GoBox) și nici câteva tunele din Belgia (la fel, cu cardul sau Telepass-ul de Franța). Pentru Telepass pe Italia poți face totul online și-ți vine aparatul prin poștă sau îl ridici la primul drum din PuntoBlu.

Succes.

 

 Atentie !  Nu toate aparatele toll colect pot fi setate si pe Austria !  Este adevarat ca trebuie sa treci pe la ASFINAG pentru acceptare, dar  daca aparatul nu este compatibil, nu poate fi setat si pe Austria . (este vorba despre un cip din aparat , care nu poate fi citit pe teritoriul Austriei ) Am fost in situatia asta.

  Podurile si tunelele sunt particulare in toata Europa si e normal sa nu le includ in discutie . Eu am facut referire la autostrazi doar.  Asa si in Germania sunt retele si poduri care trebuiesc platite , care te ,,arde"   si pt autostrada si pentru pod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc baieti. sunteti niste colegi de nadejde!!!

Din cate mi s`a spus eu voi face doar Austria, Germania, putin din Belgia si foarte rar in Olanda.

Nu cred ca va fi o cheltuiala prea mare sa imi iau si Gobox si Toll collet... sa am separaat pe Austria si Germania... acum eu ma tot "lupt" sa aflu informatii cat mai multe despre DKV si Shell, nu stiu cu care e mai potrivit sa fac contract asta din punct de vedere al administratorului firmei. ca daca as vb cu un sofer el ar zice din prima DKV ca poti oprii la aproape orice statie. dar, eu voi fi sofer/patron... asa ca ma intereseaza tot banutul. Am vb cu reprezentanti din partea amandorora, DKV respectiv Shell... si... nici unul nu s`a ingesuit sa imi dea detali despre comisioanele percepute respectiv taxe... toti, s`au rezumat " va voi trimite un email" ( in care nu s`a specificat nimic de comisioane) si mai mult discutam noi ..... mie nu imi plac chestile de genul,  mai bine discutie scurta si la subiect... dar asta e birocratia si comertul romanesc:D... Acum, daca aveti habar despre nedumeririle mele, : comisioane, taxe ... care dintre cele doua sunt mai favorabile. va rog sa ma dumeriti!!! Chiar am nevoie urgenta :D...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Avantajele DKV  -  unde gasesti sigla DKV  functioneaza sigur  ! Shell mai face figuri se mai si blocheaza, pe de alta parte sunt putine statii ( altele decat Shell) sa accepte cardul Shell. Daca iei exemplul Romaniei , ....cu DKV te descurci , cu Shell mai greu.  Paleta de operatiuni care o poti face cu DKV este mai mare ca la Shell. Din cate stiu eu , platile vin la luna ci nu in anticipatie ca la Shell.  Cu Shell daca vrei sa platesti reparatii , e mai complicat , trebuie sa ai obtiunea full si costa de te rupe ( in anticipatie) .Shell poate sa nu fie acceptat in toate statiile low cost, DKV merge sigur. Shell este cu limita la alimentare /zi , DKV nu este limitat. Majoritatea statiilor Shell accepta DKV .  DKV are un safe mai bun , decat Shell , ex. Pe Shell poti scoate cash din bancomat chiar si parolat fiind, dupa DKV nu . ( in cazul ca dai Shell unei jigodii)  Nu mai zic nimic in completare  , decat asa cum am mai spus , eu prefer DKV

 

   Pt Austria si Germania eu as alege doua carduri :  DKV si IDS   , DKV pentru Austria si Germania si IDS pentru Austria. Daca faci dus -intors bine ar fi pt. Romania sa ai card Petrom sau Lukoil , eu preferand Petromul ( mai ales pt. vigneta)

 Atentie !   Shell este una dintre cele mai scumpe firme , mai ales daca alimentezi la cele de pe autostrada ( punctate cu rosu pe harta Shell) , statiile low cost ( punctate cu verde pe harta Shell),de obicei fiind situate in zone in care nu o sa intri cu camionul decat cand vei fi plecat cu pluta , sau vrei neaparat balamuc.

 

Cel mai corect intra pe site-urile lor si te vor lamuri   . Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.