Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Detalii curse pe comunitate


Postări Recomandate

  • Members

Salut colegilor si sper sa postez unde trebuie! Așa cum se vorbește pe aici,am început șoferia de la duba,Man 12 T,Daf 8x4(60T,asa-i la noi,nu te duci??? Ba te duci..acasă)iar mai nou m-a angajat cineva pe tir sa fac comunitatea(Belgia-Italia,tur retur)! Bun,perfect...sa purcedem zic,am fost la Falticeni,am luat camionul(Volvo FH+semiremorca gat de lebădă) in primire,am făcut cateva ture cu el si cu fata si cu spatele! Toate bune si frumoase pana când am început sa ma interesez cam ce acte îmi trebuie pe comunitate si așa a început coșmarul si de aici si întrebarea mea:

- La vama Borș(sa presupunem) sunt controale sau treci ca Vodă prin loboda ?

- La noi in tara îți completezi tu CMR-ul ,dar pe comunitate cine ti-l completează?

- Am lăsat cardul in tahograf pe odihna,săptămână viitoare pot pleca liniștit in cursa?

- Sunt multe controale pe comunitate?

- Trebuie sigilata remorca?

- Trebuie sa oprim in tarile pe care le tranzitam la vreun punct vamal?

- Care-i faza cu stickerele referitoare la norma de poluare pe Austria?

As ruga un coleg cu experienta si cu multa rabdare, daca se poate,sa ne răspundă la aceste întrebări! Va mulțumesc si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

 da la intrarea in ungaria sunt controale, uneori mai  lejere alteori mai amanuntite, dar nu sunt de speriat atata timp cat esti in regula, indiferent prin ce vama ai intrat !

 

-sa incepem cu actele soferului:

 

-carte de indentitate

-permis de conducere

-atestat  sau atestate (marfa, adr sau ambele)

-legitimatie 

 

  - actele camionului:

 

- copia conforma cu numarul de camion trecut pe ea

- cerificat inmatriculare ( daca este ansamblu trebuie pentru ambele)

- polita rca ( daca este ansamblu trebuie pentru ambele)

- dovada verificare tahograf

- cerificat Larmas 

- certificat poluare camion sau cap tractor (are culoarea verde si are trecuta pe al seria de sasiu )

- certificat poluare semiremorca  are culoare galbena (si la fel seria sasiului trecuta pe el)

- copie legalizata  dupa contractul de leasing daca este cazul

     referitor la cmr-u unele firme il completeaza, altele doar iti pun stampila si tu il completezi

 

 -acum sa incepem cu Ungaria:

pe ungaria trebuie sa iti stabilesti traseul pe care vrei sa il urmezi, dupa mergi la o casa de expeditii  unde ii spui ce vrei si ei iti da un tichet cu trasel respectiv pe care trebuie sa il platesti 

 -slovenia

 aici ai case de plata, la unele platesti pe loc, la altele iei tichet la prima si platesti la urmatoare

 - austria:

la intrare in austria din ungaria este un terminal, aici te opresti, si mergi cu actele camionuli sa iti cumperi un aparat pe care esti obligat sa il si incarci cu bani in functie de traseul pe care vrei sa mergi

referitor la acel stiker tot de acolo il cumperi separat si costa 25 de euro

- slovacia

 la intrare la fel in terminal mergi cu actele camionuli si iti cumperi un aparat de taxare pe care in incarci cu bani ca pe cartela de la telefon

 - cehia

 in terminal la fel cu actele camionului si cumperi un aparat de taxare pe care le fel il incarci cu bani

- polonia

se cumpara aparat de taxare la intrare si mai ai autostrazile pe care le platesti separat

 - germania

inainte de intrare sau in ultima instanta la intrare  te opresti si dupa ce ti-ai stabilit traseul pe care vrei sa mergi , cumperi  "Toll colect"  de fapt  2 tichete , pe unul din el ai trecut traseul stabilit de tine

- benelux +danemarca+ suedia

se cumpara inainte de intrare sau in cel mai rau caz la intrare o vigneta pe o singura zi sau pe mai multe , tu decizi

- franta

pe franta ai case de plata, la unele platesti pe loc la unele iei tichet la prima si platesti la urmatoare sau la iesire

-italia

aici iei tichet la intrare si platesti la iesire 

-spania

aici tot cu case de plata este

-anglia

se cumpara vigneta la  intrare

 

referitor la tarile in care tu ti-ai stabilit traseul, nu ai voie sa te abati de pe acel traseu, dacat in caz de forta majora (dirijat de politie sau de indicatoare de deviere a circulatiei)

cu speranta ca nu am omis ceva , sper sa fie de ajutor!

 

 

 

 - 

 

l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.