Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

pe ce numar ai sunat?

am sunat prima oara pe numarul care la dat colegu mai jos putin  unde mi-a raspuns cineva care parea destul de stresat ca il suna toata lumea pe el si mi-a spus ca el nu se ocupa de angajari si mi-a dat alt numar si anume ( 07331 055 900) unde mi sa spus ca angajeaza doar cu experienta minim un an pe comunitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

salut ma numesc marius si sint din botosani si caut de lucru ma experienta si pe tir 6 ani :1an pe comunitate  categorii "BE CE DE" si toate atestatele am lucrat 3 ani pe TK la cirlige poate ma ajuta cineva cu nr de tel  de la firme din zona va multumesc drumuri bune si LA MULTI ANI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La Timisoara , firma ok , plateste la timp, 6 saptamani pe comunitate, cu 2 acasa, transport cu microbuzul de la Timisoara in Belgia sau Germania ( unde se face schimbul) . Salariu pe tara plus diurna ( cam micuta - 35 euro /zi)masini bune, avans la plecare 300 euro , diferenta la intoarcere. Incearca se pare ca au nevoie de soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegu, toti angajatii noi in firma(cu/fara experienta) merg in echipaj la inceput. 1 saptamana - doua, depinde. se merge in echipaj pentru a va invata cu actele, comunicarea cu dispecerii(romani pe coloanele din venlo si zeebrugge, straini pentru coloana de germania), etc. in cazul incepatorilor, toate astea plus invatarea manevrelor etc.

bani: 800 ron pe cartea de munca in primele 2 luni, diurna 35 euro/zi(un bonus de 5 euro pe coloana din venlo - bonus dat de clienti), la prima plecare avans 300 euro, dupa 4 saptamani se mai acorda inca 200 euro. banii se vireaza pe card, in prima zi lucratoare  dupa plecarea din ro. se pleaca vineri dupamasa, sambata sunteti la masina etc. luni dimineata se baga avansul. salariul se vireaza in data de 10 a lunii. ATENTIE! NU SE DA NICI UN LEU CASH, IN MANA! TOTUL PE CARD! nu se tine cont de km facuti, se merge la program.

masinile au carduri de autostrazi, motorina etc, rutele se folosesc cele mai rapide nu cele mai economice(nimeni nu va impinge pe nationale pe italia franta spania etc). pe coloana de pe germania, dispecerii va dau rutele, recomandat sa le urmati, astfel voi sunteti absolviti de orice vina in cazul unor probleme.

transportul se asigura de la timisoara, pana la camion(oriunde ar fi el) si inapoi la timisoara. se asigura chiar si daca decideti sa renuntati mai devreme, nu va convine etc. veti fi adus acasa fara sa fiti penalizat pentru asta.

perioada de lucru: 6 saptamani lucru cu 2 saptamani acasa. exista si posibilitatea sa fiti rugat sa mai stati 1 saptamana, 2 ... ATENTIE! RUGATI NU FORTATI!

cei care stau la lucru 9 saptamani sau mai mult au dreptul sa stea acasa 3 saptamani.

coloana de pe zeebrugee face mult curse franta anglia - piese auto si ambalaje in principal. coloana de pe venlo acopera mult germania, olanda, elvetia, si putin italia. ambele coloane sunt cu cap tractor - semiremorca. pe coloana de germania, doar tandemuri; acopera germania, austria, elvetia, italia.

coloana de pe zeebrugge: majoritatea masinilor sunt noi, sub un an zile, multe Scania, cateva Mercedes - Benz, cateva Volvo. coloana de pe venlo: toate masinile sunt noi, sub un an: Mercedes Benz, Volvo si cateva Scania. pe coloana de pe germania: Scania vechi, pe la 700.000 km, si un singur Volvo. TOATE MASINILE AU FRIGIDER!

orice alte nelamuriri aveti, va pot raspunde pana luni dimineata, cand plec la lucru.

sunt sofer la ei de 1 an si 3 luni.

angajari: 0372 778 406 Florin Traista

nr 0728 004 971 nu mai este valabil pentru angajari. nr respectiv este al directorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am oprit si eu numarul de telefon,dupa ce iau toate cele necesare poate sun si eu.Poate am noroc,nu stii daca nu ai 21 de ani sa mai incerc??

Si un gest foarte frumos din partea ta.

La multi ani,multa sanatate,bucurii si cati mai multi km fara incidente!!!

pfuu, nu stiu care mai e legislatia acum, cu cei 21 ani. dar sunt sigur ca poti gasi toate informatiile necesare pe net.

ce am uitat sa spun, la angajare se face contract pe 2 luni, apoi pe un an de zile, si se tot prelungeste in ritmul asta. la prima plecare(la angajare) avansul e de 300 euro(am mai spus). de la a doua plecare avansul este de 400 euro la plecare si 200 dupa 4 saptamani. dupa cele 2 luni, la prelungirea contractului, creste si salariul de incadrare, de la 800 ron la 1000 ron. la intoarcere, se primeste diferenta de bani in felul urmator. sambata se pleaca, duminica sunteti acasa. predati decontul la firma, iar pe joi(deci cam 4 zile de la sosirea in tm) intra diferenta de bani in cont. decontul nu trebuie predat personal la firma, se poate lasa in microbuz, la sosirea in tm - tinand cont ca unii colegi merg mai departe de tm. ar fi absurd sa veniti iar la tm doar sa predati decontul.

soferii nu intervin asupra masinilor pentru diverse reparatii, gen pana etc. Se anunta dispecerul, se trimite service. Soferii intervin doar la probleme marunte: un bec ars, o siguranta, un furtun aer, cablu electric etc.

cand ajungeti la garaj, cereti si veti primi tot ce aveti nevoie la camion: becuri, chingi, cmr-uri etc - tot ce nu mai aveti. Manusi de protectie ...

masinile sunt echipate cu tot ce le trebuie, ciocan, chei reglabile, trusa scule, extinctor, casca, vesta, ochelari samd.

singurul lucru care nu il da firma - bocancii de protectie(si mai mult ca sigur cei de la timisoara vor omite sa va spuna asta la angajare). Deci, ATENTIE!!! Daca va angajeaza, la plecare sa aveti bocanci cu voi. Daca ajungeti la o incarcare/descarcare si nu vi se permite sa intrati din cauza echipamentului de protectie(prezent in masina - exceptand bocancii) sunteti direct raspunzatori. Deci, repet, ATENTIE! Sa va cumparati bocanci de protectie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

singurul consum despre care se vorbeste este consumul pe perioada de lucru, care, teoretic, nu trebuie sa depaseasca 31% - pe cele 6 saptamani de lucru. eu nu am reusit niciodata sa ma incadrez in consumul respectiv, tot pe la 31,5 - 32% veneam, si nu am avut probleme.

cei 31% nu sunt o valoare fixa, dar asta nu inseamna ca daca veniti acasa cu 35-36% si totul va fi bine. pana acum nici un coleg nu a fost penalizat(financiar) la motorina. in schimb au fost dati colegi afara pentru ca au fost prinsi cu "mata-n sac".

ideea e in felul urmator: nimeni nu va are treaba, dar nu furati. firma e cinstitat din punctul asta de vedere, fiti si voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru AugustYn

multumesc pentru raspuns...da asa este ca unii sunt prea fara creier ca sa faca treaba asta cu motorina dar am intrebat pentru ca eu sunt patit cu "consumul'' si nu prea mai vreau sa mai dau bani foarte multi din salariu pentru motorina care cunoaste Waberers-ul intelege... oricum te mai deranjej cu o singura intrebare - masinile ,majoritatea, sunt automate sau manuale , cu ce colegi mam intalnit de la Ewals aveau automate. oricum eu planuiesc ca prin februarie sa sun la ei ca acum nu sunt in tara poate o mai fi loc. si app daca il cunosti pe Nea  Nedin de la Timisoara sal saluti...Un an nou faricit fara incidente si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

masinile sunt automate, exceptand vreo 5 volvo vechi care au cutie manuala. scaniile toate automate, MB automate cele noi si semi-automate cele putin mai vechi. nimeni nu a platit pentru motorina pana acum. nimeni. dar cine a furat a fost dat afara fara nici o discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da sunt de acord sa-l dea afara pe cine prinde ca face panarame cu motorina ...inca o rugaminte mai am, ca am inteles ca luni pleci...ceva concret cum ca ar angaja sau care sunt conditiile de angajare ,eu as vrea sa ma duc la ei pe la sfarsitu lu ianuarie ca nu sunt in tara acum...este tarziu sau cum sta treaba acolo ? zi-ne daca stii ,bineinteles, daca angajeaza si care sun in mare conditiile. si cam cand te intorci ...asta daca nu sunt prea indiscret. multumesc si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.