Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

nu stiu de angajare nimic, daca au sau nu nevoie, dar banuiesc ca au. de obicei la inceput de an fac ceva angajari.

de conditii, iarasi nu stiu ce sa iti zic. e relativa treaba. in principiu cer experienta pe tir, dar cand sunt stransi cu usa angajeaza si fara experienta. Posibil sa ceara si o limba straina - germana, italiana sau engleza. daca va cere asta inseamna ca au nevoie de soferi pe coloana de pe germania - tandemuri.

de intors ma voi intoarce la 6 saptamani acasa, adica dupa jumatatea lunii februarie. am ceva probleme de rezolvat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

merci colegu...da ,am mai auzit ca cere o limba straina...nu e problema asta, nici cu experienta nu e broblema, numai sa angajeze prin februarie ,dar oricum daca zici ca vii pe la jumatea lu februarie ,mai tinem legatura si poate am noroc. drumuri bune si doamne ajuta merci pentru toae informatiile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

diurna de 35e/zi este doar pentru zilele lucratoare respectiv de luni pana vineri sau pentru toate zilele care le stai plecat? si inca o intrebare salariul din romania se scade din diurna sau este separat... ? multumesc daca ini raspunde cineva , intreb asta pentru ca nu prea as mai vre sa am alte surprize ca la alte firme tot de prin TM si se stiu ele care  sunt alea ,care dupa ce ca iti da 600 de euro iti mai scade din astia si salariul din romania adica iei nimic.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

diurna e diurna, salariul e salariu. nu se scade nimic din nimic.

va primiti lunar salariul!!!!!!!!

va primiti diurna pentru fiecare zi cat stati afara!!!!

din ziua cand ati preluat masina pana in ziua cand o predati mai departe. Inclusiv astea 2 zile!!!!!!!!!

au plecat foarte multi soferi acum la sfarsit de an, cativa au fost si dati afara pentru diverse motive(conteaza mai putin), asa ca firma are nevoie de soferi.

probabil la inceputul lunii februarie vor pleca soferi noi la lucru ... asa ca multa bafta doritorilor.

diurna nu este prea mare, stiu asta, dar nu exista nici o smecherie sau ceva sa nu va primiti banii. si sunteti informati dinainte de a pleca cu cat sunteti platiti. e alegerea voastra daca va convine sau nu. eu unul personal m-am saturat sa aud colegi(mai ales noi) ca se plang ca sunt foarte prost platiti la ewals! sunt la fel de prost sau bine platiti ca si colegii care au 3 ani in firma. si plus de asta ... DACA NU VA CONVINE???? DE CE ATI ACCEPTAT??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la zeebruge 35 euro inclusiv sambata si duminica la coloana interzuid 40 euro si salar tara 600 lei bani in mana fa si tu calcul nu e mult dar se dau la timp

Re: stationare in strainatate

« Răspuns #4 : Iulie 09, 2011, 12:54:18 »

Citat

                        Madam Maria

      Exista si pt. sofer :Diurna- interna/ZI (Arad-Bucuresti-Arad 2/3zile=30 lei/zi)peste 30 Km. de firma se plateste diurna.,, exemplu,,

                                            -externa/ZI -(Ro.D.Ro.=5.Zile x50.E/zi=========250.euro.)

                                                                -(Ro.D.Ro.=5.Zile/2.500km x10.E%===250.euro.),,nu este Legala plata la km !!!!,,

    Pentru stationare ;la fel are drept diurna/zi/wek. (pt. DOVADA are nevoie de copii diagrame,copii foi de drum,copii CMR=specificat

            NUMELE-sofer ȘI pe cmr.) =Castig  SIGUR in INSTANTA fara avocat se judeca incepand 2.saptamani fiind litigiu de munca !!!!

      Diurna depinde:- daca soferul se afla intr-o tara euro sau non euro.(nu este egala)

                                -de la firma la firma (minim/maxim),important sa se stie !!!!!(SIGUR in actele contabile soferul nu figureaza cu plata la Km.)

              Plata la:km/zi/cursa...aproximativ egala la unele firme!!!!

                   

          ,,Diurna/weekend NU este egala cu Diurna/zi!!!!,,

      ADICA  !!!!!=minim Diurna externa/zi =30,19 Euro.  ==conform LEGII !!!!!!!

                                  IAR  WEEKENDE =este DUBLU  ==conform LEGII !!!!!!!!!!

                          =maxim Diurna =,,depinde de BOSS....,,

  Si...FIRMELE din Ro. care au angajati soferi.... si sunt trimisi in :delegatie/detasare/deplasare=int/extern AU obligatia conform LEGII sa

                  plateasca DIURNA angajatului !!!!!!!!!!

DACA s-ar cunoaste de toti soferii indiferent de vechime aceasta LEGE==NU ar fii DIFERENTA de bani (EURO)intre soferi ;DECAT la salarul

            din Ro.  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sper ca nu sunt inteles gresit .Important sa fim INFORMATI....atunci si firmele PLATESC la PLECAREA in cursa DIURNA...CORECT pt a nu fii

    FURATE......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    PS.,,am raspuns si unei doamne,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule , cred ca as putea sa te lamuresc , e foarte adevarat firma plateste banii promisi , asa cum s-au exemplificat mai sus, dar te sunteaza in felul urmator :

Diurna , conform legii daca nu gresesc, se plateste de la data cand ai parasit localitatea de domiciliu( sunt colegi care locuiesc in Botosani sau Galati si fac cel putin o zi pana la Timisoara), de la Timisoara la Zebrugge mai mergi vreo 2 zile cu timpul pierdut pe la firma pt diverse. Firma plateste doar timpul cand ai parasit RO.

Conform legislatiei daca sambata si dumunica o petreci in delegatie trebuie platita dublu , lucru care nu se intampla, toate firmele din UE in situatia in care lucrezi la grupaj (3, 4 incarcari , descarcari) mai dau cate 10 euro cel putin de fiecare incarcare sau descarcare , lucru care nu se intampla. Daca ar da si ei o diurna de cel putin 45-50 euro pe zi poate ca s-ar mai compensa.E adevarat ca la plecare iti vireaza in cont 300-400 euro , bani din care mai platesti si cate o autostrada in Anglia, sau vreu pod, diferenta de diurna se da dupa ce ai venit acasa la cateva zile , credeti ca e usor de trait cu 400euro timp de 6 saptamani ? Alt aspect : Faceti un calcul simplu : stai 6 saptamani pe comunitate in care prinzi 6 sambete plus 6 duminici(care trebuiesc platite dublu)= 12 zile x35euro /zi =420euro diferenta in plus de diurna care ar trebui sa se dea ,plus 2 -3 zile de drum care nu se platesc ...ar fi cam 500-550 euro, bani care raman in buzunarul firmei sau nu stim al cui. In decedmbrie 2011 de la sf nicolae (6dec) a inceput sa aduca soferii acasa , i-a tinut cu 700 roni in Ro , ca sa nu le dea diurna dubla de sarbatori...Mi se pare cam multa chitrosenie la o firma asa de mare si cu asa renume . Ce pretentii sa mai ai la unul care are 5-6 camione ?

Sau poate ca "investitorul" plateste , dar aici in Romanica noastra draga, cateva pupeze si pupezoi ce fac parte din "staff" au grija sa ne tina cu bocancul pe gat. La birourile din Timisoara e unul Alex asazis reprezentant care nu are habar de numic legat de transporturi, program de condus soferi...etc. Se pare ca el e cel care face legea la Mega Tracking , ca de fapt asa se numeste firma care te angajeaza in Ro pt Ewals.

Daca gresesc cu ceva ...scuze.Ar trebui sa mai deschidem ochii si sa nu mai fim slugarnici sa zicem merci pt catva banuti, ne vindem prea ieftin, daca am fi uniti si nu am accepta putinul lor ar trebui sa ridice si ei cota . Munca pe care o facem noi nu e deloc usoara .Drumuri bune la toata lumea si fara zapada sau polei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

diurna e diurna, salariul e salariu. nu se scade nimic din nimic.

va primiti lunar salariul!!!!!!!!

va primiti diurna pentru fiecare zi cat stati afara!!!!

din ziua cand ati preluat masina pana in ziua cand o predati mai departe. Inclusiv astea 2 zile!!!!!!!!!

au plecat foarte multi soferi acum la sfarsit de an, cativa au fost si dati afara pentru diverse motive(conteaza mai putin), asa ca firma are nevoie de soferi.

probabil la inceputul lunii februarie vor pleca soferi noi la lucru ... asa ca multa bafta doritorilor.

diurna nu este prea mare, stiu asta, dar nu exista nici o smecherie sau ceva sa nu va primiti banii. si sunteti informati dinainte de a pleca cu cat sunteti platiti. e alegerea voastra daca va convine sau nu. eu unul personal m-am saturat sa aud colegi(mai ales noi) ca se plang ca sunt foarte prost platiti la ewals! sunt la fel de prost sau bine platiti ca si colegii care au 3 ani in firma. si plus de asta ... DACA NU VA CONVINE???? DE CE ATI ACCEPTAT??????

Salutare AugustYn, eu am gasit adresa de mai jos,ce zici ar merita de incercat direct la ei ...

" Head office The Netherlands

Ewals Cargo Care bv

Ariënsstraat 61-63

5931 HM Tegelen

P.O. Box 3078

5930 AB Tegelen

T: 0031-(0)77-3202202"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

SOFER TRANSPORT INTERNATIONAL COMUNITATE

SC MEGA TRUCKING SRL

Tipul ofertei Full time

Nivel cariera Entry-level , Middle-level

Locul ofertei

Belgia

Domeniile ofertei Inginerie - Naval / Aviatie

Salariu se discuta la interviul final

Posturi disponibile 10

  Aplica acum la acest job 

La aceasta oferta au mai aplicat 3 persoane.

Adaugata astazi, expira in 30 de zile.

Descrierea postului:

Sofer profesionist (TIR) comunitatea europeana

Cerinte:

• Sofer cu minimum 2 ani experienta in transportul international pe camion mai mare de 12 tone (TIR)

• Permis de conducere categ B, C, E

• Atestat ADR reprezinta un avantaj

• Limba engleza/italiana/germana reprezinta un avantaj

• Card digital pentru tahograf, atestat profesional, fise medicale si psihologic valabile

• Disponibilitate pentru lucrul in comunitate minim 6 saptamani

• Corect, onest, spirit de echipa, initiative, rezistent la stres

Oferta (bonusuri, beneficii):

• Contract munca in Romania

• Diurna inclusiv sambata si duminica

• Transport asigurat dus-intors comunitate

• Asigurare medicala

• Camioane noi euro 5 , Scania, Mercedes

• Mediu de lucru international

Informatii suplimentare la telefon: 0372 77 84 06

Descrierea firmei:

Ewals Cargo Care reprezinta o companie de transport international de marfa olandeza, avand mai mult de 100 de ani experienta in domeniu. Detine in prezent 3150 remorci Mega si 2250 unitati intermodale, reprezentand un furnizor recunoscut de servicii multimodale si intermodale pe plan international. Are in prezent 1600 de angajati in 49 birouri din 15 tari de pe glob. Misiunea companiei este lupta continua pentru imbunatatirea serviciilor logistice, jucand in acelasi timp un rol important pentru clienti, angajati si actionari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu inteleg ce vrei sa spui cu msg asta.

  Colegu in msg este vorba despre : (un DREPT-prin lege....) adica .....DIURNA=delegatie/detasare/deplasare...=DIURNA(interna/externa)=bani!!!!

EURO=BANI ( DIURNA EGALA fara DIFERENTA intre mine.... si..... tine .....!!!!!!!!!!!! )

  I-am raspuns colegului gabyroscatu si unei doamne,anume :DIURNA weekende( Sambata/Duminica ) este BUBLU..................................NU....este  E G A L Ă cu:(L.M.M.J.V.)

......multumesc pentru intelegere.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule , cred ca as putea sa te lamuresc , e foarte adevarat firma plateste banii promisi , asa cum s-au exemplificat mai sus, dar te sunteaza in felul urmator :

Diurna , conform legii daca nu gresesc, se plateste de la data cand ai parasit localitatea de domiciliu( sunt colegi care locuiesc in Botosani sau Galati si fac cel putin o zi pana la Timisoara), de la Timisoara la Zebrugge mai mergi vreo 2 zile cu timpul pierdut pe la firma pt diverse. Firma plateste doar timpul cand ai parasit RO.

Conform legislatiei daca sambata si dumunica o petreci in delegatie trebuie platita dublu , lucru care nu se intampla, toate firmele din UE in situatia in care lucrezi la grupaj (3, 4 incarcari , descarcari) mai dau cate 10 euro cel putin de fiecare incarcare sau descarcare , lucru care nu se intampla. Daca ar da si ei o diurna de cel putin 45-50 euro pe zi poate ca s-ar mai compensa.E adevarat ca la plecare iti vireaza in cont 300-400 euro , bani din care mai platesti si cate o autostrada in Anglia, sau vreu pod, diferenta de diurna se da dupa ce ai venit acasa la cateva zile , credeti ca e usor de trait cu 400euro timp de 6 saptamani ? Alt aspect : Faceti un calcul simplu : stai 6 saptamani pe comunitate in care prinzi 6 sambete plus 6 duminici(care trebuiesc platite dublu)= 12 zile x35euro /zi =420euro diferenta in plus de diurna care ar trebui sa se dea ,plus 2 -3 zile de drum care nu se platesc ...ar fi cam 500-550 euro, bani care raman in buzunarul firmei sau nu stim al cui. In decedmbrie 2011 de la sf nicolae (6dec) a inceput sa aduca soferii acasa , i-a tinut cu 700 roni in Ro , ca sa nu le dea diurna dubla de sarbatori...Mi se pare cam multa chitrosenie la o firma asa de mare si cu asa renume . Ce pretentii sa mai ai la unul care are 5-6 camione ?

Sau poate ca "investitorul" plateste , dar aici in Romanica noastra draga, cateva pupeze si pupezoi ce fac parte din "staff" au grija sa ne tina cu bocancul pe gat. La birourile din Timisoara e unul Alex asazis reprezentant care nu are habar de numic legat de transporturi, program de condus soferi...etc. Se pare ca el e cel care face legea la Mega Tracking , ca de fapt asa se numeste firma care te angajeaza in Ro pt Ewals.

Daca gresesc cu ceva ...scuze.Ar trebui sa mai deschidem ochii si sa nu mai fim slugarnici sa zicem merci pt catva banuti, ne vindem prea ieftin, daca am fi uniti si nu am accepta putinul lor ar trebui sa ridice si ei cota . Munca pe care o facem noi nu e deloc usoara .Drumuri bune la toata lumea si fara zapada sau polei.

Colegu in mare ai dreptate ce spuni ;dar i-mi permiti sa aduc info.??????????

-Botosani/Galati/Timisoara=diurna interna/zi

-Timisoara/Zebrugge=Timisoara/Nadlac=diurna interna./zi

                                =Nadlac/Zebrugge=diurna externa./zi

Daca parasesti Romania cu:-avionul -de cand ai bilet si urci in avion pana te intorci ai diurna externa/zi.

                                          -trenul/autocarul-din timpul cand treci granita Ro.pana la intoarcere la granita Ro.ai diurna externa/zi(min.12H/zi)   

Sunt (erau)si in Romania firme care platesc weekende :exemplu fara publicitate...-European Logistics(weekend+inc/desc)

                                                                                                                                -StaCamion(weekend)

                                                                                                                                -TransCondor(weekend+..)

Daca ceri ,,desfasuratorul,, este specificat ce reprezinta ,la fel si in extras de cont (lei/euro)este specificat ce reprezinta suma(firma/data/....)

Restul FIRMELOR care NU LUCREAZA astfel : ====EVAZIUNE FISCALĂ  !!!!!!!!

    ÎN ATENȚIA INSTITUȚIILOR STATULUI  (Garda Financiara ,DNA,SRI )!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

va venii vremea cand fiecare VA RASPUNDE de ce face(facut).......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S.......ai DREPTUL ...................sa fii informat/te informezi..................dar si OBLIGATII......

Multumesc colegului (bulgaru) si celorlalti care inteleg........................pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule , le zici bine, dar nu stiu cine ne aude sau vede, am omis sa spun ca in contractul de munca pe care il faci cu Mega Tracking nu scrie nimic de valoarea diurnei (scrie doar ca se acorda ) Nu vi se pare cam dubios ???????

In eventualitatea in care vrei sa reclami la ITM sau oricare alta institutie, cu acel contract de munca nu poti decat sa te stergi la fund( cu grija ca e hartia cam groasa ) pt ca atata timp cat nu scrie valoarea diurnei si conditiile in care se acorda , nu ai ce reclama . De foame si necazuri am ajuns sa semnam orice hartie pe care ne-o da un pusti gaozar sau niste fufe care invart hartii prin birouri, expunandu-si nurii.

Am scapat din vedere sa spun ca cei care lucreaza la baza din Zebrugge au 35 euro /pe zi iar cei care lucreaza la baza din Germania au 40 euro /zi , ma lamuriti si pe mine careva , sa stiu de ce acesta diferenta ????!!!!

Hai drumuri uscate la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule , le zici bine, dar nu stiu cine ne aude sau vede, am omis sa spun ca in contractul de munca pe care il faci cu Mega Tracking nu scrie nimic de valoarea diurnei (scrie doar ca se acorda ) Nu vi se pare cam dubios ???????

In eventualitatea in care vrei sa reclami la ITM sau oricare alta institutie, cu acel contract de munca nu poti decat sa te stergi la fund( cu grija ca e hartia cam groasa ) pt ca atata timp cat nu scrie valoarea diurnei si conditiile in care se acorda , nu ai ce reclama . De foame si necazuri am ajuns sa semnam orice hartie pe care ne-o da un pusti gaozar sau niste fufe care invart hartii prin birouri, expunandu-si nurii.

Am scapat din vedere sa spun ca cei care lucreaza la baza din Zebrugge au 35 euro /pe zi iar cei care lucreaza la baza din Germania au 40 euro /zi , ma lamuriti si pe mine careva , sa stiu de ce acesta diferenta ????!!!!

Hai drumuri uscate la toata lumea.

Contractul trebuie:- sa fie in 3.exemplare(1=ITM.2=angajator.3=angajat)semnat ,stampilat, inregistrat(mai nou si direct pe calculator)

                              -si pentru ,,PROBA de lucru ,,trebuie semnat contract (pe data respectiva de 2 ore)adica:te prezinti pt.interviu si seful vrea

                                              sa vada cat esti de bun ,te urci la volan si mergi pe drum ;,,Doamne fereste de necaz...atunci,,)

Legea :-nu obliga in contrac sa fie trecuta Diurna(lucrez in zona de resedinta(oras) si inainte de pensie cu un an seful ma trimite PE O ZI in

                                Ungaria- deplasat/delegat/detasat...tot in aceea ZI revin acasa ===1.diurna interna(peste 30 km)30 LEI/ZI.

                                                                                                                                            2.diurna externa(50% pana la 12 ore.)euro/zi

                                                                                                                                                                      (100% peste 12 ore)euro/zi.

            -dovada deplasarii o fac prin :foaie de drum ,diagrame/raport ,cmr ...stampilate, semnate=prin aceste acte inregistrate in firma se face

                  plata diurnei !!!!!(IMPORTANT )-pt.a putea avea siguranta ca veti fii platit faceti copii dupa fiecare acte si pastratile.

                Aceasta problema tine de Finante si Justitie pentru rezolvare (diurna nu de ITM ,curentul de RENEL ,....)

            -contabilitatea in firma depinde de relatia dintre cont.bos.==raspundere penala ???????

Faptul ca intalnim  in viata tot felul de incompetenti ne merge ....rau .

Sa auzim de bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

salut

ce sfaturi i-ati da unui sofer (daca se mai poate numi sofer - mai degraba sclav pe 1000 euro la ewals) care urmeaza sa mearga la firma asta, avand putina experienta pe comunitate?

accept toate sfaturile posibile. multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

am explicat cat se poate de clar cat si cum se plateste in cadrul firmei. nu inteleg de unde atatea nelamuriri.

de ce pe coloana de la venlo(nu pe cea de pe germania) se plateste 40 euro, si chiar 42,5 ... nu sunt eu in masura sa raspund. ce stiu, stiu din auzite, si decat sa spun o prostie, mai bine o tin pentru mine. asta doar cei din cadrul firmei pot spune, daca doresc asta.

un aspect care trebuie mentionat, pe coloana de pe belgia se face anglia la greu. si nu se face in sensul ca mergeti descarcati, incarcati si iesiti. odata intrati in anglia, mai iesiti doar cand nu mai aveti motorina, apoi 99% va intoarceti inapoi. sunt colegi care au stat si 3 saptamani fara sa iasa din UK(chiar si alimentarile le-au facut in anglia).

urez succes tuturor colegilor care vor sa se angajeze la firma. in ciuda faptului ca eu nu mai cred ca o sa continui la ei(motivul fiind direct legat de anglia), continui sa sustin ca e o firma serioasa, in ideea ca ce ti se ofera aia se da. nu te aburesc, nu te duc cu zaharelul, ca sa vorbim romaneste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

zi-le augustyn,cand se intind pe jos de foame in Romania,sau cand vin din Spania ca nu mai au de lucru si te intreaba daca nu-i poti ajuta la firma la tine,ca e bine si pe 1200 euro,accepta.dar cand lucreaza si aud ca altii castiga mai mult ca ei le este ciuda,dar eu am 2 raspunsuri pentru ei:1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.