Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Salutare...știe cineva dacă se mai fac angajări la aceasta firma și care mai sunt condițiile de angajare?vreun numar de telefon, va rog?

Angajari se fac. Trebuie sa mergi personal la Timisoara pentru interviu. El consta in 30 si ceva de intrebari din timpi de condus, mecanica. Nu e greu deloc. Nr de telefon 0731055900 sau 0733249950. Insista cu sunatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pai îmi pasă ca nu îmi convine sa merg la un loc de munca unde sa stai dupa curse pana faci peri albi. Îmi place intr-adevăr sa si stau, dar nu prea mult. Mai bine am de lucru decât sa stau. In fine..nu contează ce vreau eu. Dava e cineva, care a lucrat sau lucrează si poate da detalii ii multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

masinile au frigider, sunt MB, Scania si Volvo.

eu, pana sa vad discutiile astea pe forum, nu stiu de nimeni sa se fi plans de ei.

am avut colegi care au trecut pe la ei ... si nu s-au plans de asa ceva.

mai asteapta cateva saptamani si iti spun eu exact cum e la ei

:P

42 PE  VENLO si  35 PE GENT,  masinii VARZA  le vezi la service la Venlo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

La Ewals se lucreaza solo si in echipaj.Ewals este transportatorul prinsipal,iar transportatorii succesivi sunt:Mega Truking Bhoemia cu soferi cehi,Mega Truking Slovakia cu soferi cehi slovaci si cei mai multi soferi romani;Mega Truking Timisoara cu soferi numai romani.Sunt mai multr coloane: Zeebruge,Venlo si Interzuid venlo.         Salarizare: Zeebrugge solo 35 euro/zi + 780 RONi, Zeebruge echipaj:37,50 euro/zi +780 roni, Venlo proiect Suedia 40 euro/zi +780 roni , Venlo Interzuid 42,50/euro/zi+780 roni.Dupa un an vechime aceste diurne cresc cu 2,50 euro.Sunt foarte corecti cu salariile.Se pleaca vineri din Timisoara si se ajunge la Venlo sau Zeebrugge sambata.Luni fiecare sofer primeste in cont :cei noi 200 euro avans diurna,cei vechi 400 euro.Dupa 30 de zile fiecare mai primeste 200 euro avans diurna.Dupa sase saptamani se vine acasa ,iar dupa patru zile se vireaza diferenta de diurna.Salariul in roni se vireaza in data de 10 al fiecarei luni.Nu sa intimplat ca sa se intarzie cu salariile.Se lucreaza 6 saptamani cu 2 acasa.Ewals Cargo Care NU plateste la km.Salariul se compune din diurna zilnica(idiferent daca muncesti sau astepti)si salariul minim pe tara.Nu trebuie sa va puneti problema ca se asteapta dupa curse sau nu;atata  timp ce esti platit cu diurna zilnica nu trbuie sa-ti faci probleme daca ai cursa sau nu ai.Pe un program de 6 saptamani se fac in medie 23000-24000 de km in echipaj.Povestie cu decuplatul si cuplatul a 4-6 remorci pe zi,sunt povesti de parcare.Daca ai cursa de TNT ,de la Duiven olanda  la Barcelona 1530 de km ;pleci din Duiven la 4.00 si trebuie sa ajungi la Barcelona la 23.00 cand mai faci cele 4-6 cuplari si decuplari? Angajeza si incepatori.Mega Truking Timisoara rea incheiat un parte neriat cu Scola de soferi "Pilot" din Dr Tr Severin.Dupa ce terminati scoala incheiati un contract cu Ewals ,si va angajati sa nu parasiti firma mai devreme de 20 de luni.Daca plecati mai devreme achitati 1700 de euro.Camioanele sunt Scania,Volvo Mercedes si cateva Daf.Toate sunt cu cutii automate,frigidere,sirocou,cd,slot pentru card,tool colect g-box,telepas,stichere.Nu aveti treaba cu nici o taxa de autostrada, poduri sau tunele.Cei care afirma ca firma are camioanele varza ,fac afirmatii din auzite.La Venlo in sevice Scania, Volvo sau Mercedes sunt multe camioane de Ewals,dar daca nu stiti acestea sunt la vanzare.Dupa un rulaj de peste 450000 de km. camioanele sunt scoase la vanzare.Sunt in service deoarece Ewals are incheiat un parteneriat cu aceste service-uri. Sevice-urile pregatesc aceste camioane pentru vanzare.Daca va intereseaza ,pretuleste intre 20000si 35000euro.Nu sunt in exploatare camioane mai vechi de 3ani.Daca mai aveti intrebari in masura incare pot,va voi raspunde.Uitam; se respecta programul, nu se foloseste magnetul.Dcaa moderatorul permite as vrea sa salut armata de soferi romani care lucreaza in terminalele de la ;Herne,Betemburg, Le Boulou,Hamburg Stena Line Van de Hoek,P6 Goeteborg,Gent,ZeebruggeBilbao,colegul Briciu de la GTO.Tuturor drumuri bune,rabdare si multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Citez :

,, sunt foarte corecti cu salariile ,,

Cum sa fie corecti cand ai salar de incadrare de necalificat 780 roni , desi parcurgi o pregatire si calificare ......

Studiu de caz , Scolarizare cu ,, pilot ,, obtin categorii , atestare , ma angajeaza , ( mai are rost sa discutam legalitatea clauzei ??) ,stau 20 luni , ce salar se primeste in acest timp ??

Chiar fac ei pomana asta , si scolarizare si salar ,, serios ,, cum il numesti , ( plus diurna zilnica )

Ps : 1530 kilometrii in 19 ore ??? ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

 Am fost inteles gresit ;corecti cu salariile-m-am referit la ziua de salariu.Nu s-a intarziat nici odata.Pe peroada contractului primesti acelasi salariu si diurna zilnica la fel ca ceilalti angajati.1530 de km in echipaj.Nu vreau sa intru in polemici intrminabile cu nimeni.Nu fac reclama firmei.Daca tot au intrebat unii colegi despre Ewals,le-amadus niste clarificari reale,nu povesti din parcare.Dupa incheierea contractului,noul angajat timp de doua saptamani efectueaza cursele date de dispecer impreuna cu un instructor.Daca instructorul considera ca te descurci,pleci in cursa in echipaj cu uncoleg.Daca nu ,perioada aceasta de doua saptamani esti platit normal; salariu pentru 14 zile +diurna de 35 euro/zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

 .Daca instructorul considera ca te descurci,pleci in cursa in echipaj cu uncoleg.

 

Ok , dar pe camion dupa cele 2 saptamani de evaluare te pune cu un sofer tot ca tine sau cu unul mai vechi?

 

E posibil ca sa pleci in cursa cu un coleg care se crede "bashtan" si sa iti faca probleme astfel incat sa nu mai rezisti, si datorita faptului ca ai semnat pe 20 de luni, sa trebuiasca sa accepti bataia lui de joc sau platesti penalizarea de 1700 euro?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.