Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Sa ajutam un coleg furat de firma


Mit

Postări Recomandate

  • Members

Sindicatul german cauta un sofer roman pentru a-l ajuta dupa ce au aflat despre cazul acestuia din presa. Au solicitat ajutorul SLT prin acest e-mail

"Buna ziua doamna Nina,

numai ce ne-a fost atrasa atentia asupra unui articol publicat pe 12.05.2015. Articolul poate fi gasit pe urmatoarea adresa: http://www.cn-online.de/lokales/news/rumaenischer-lkw-fahrer-in-not.html Dinpacate doar in limba germana. Este vorba despre un sofer, care a contactat consulatul roman dupa ce timp de 3 saptamani a fost nevoit sa conduca incontinuu. Masina pe care se afla nu avea cabina pentru dormit. Dansul dormea pe scaunul soferului. Dupa ce consulatul a luat legatura cu angajatorul, acesta s-ar fi deplasat impreuna cu un coleg in parcarea de pe autostrada unde se afla persoana in cauza pentru a-l da afara din masina si a-l lasa doar cu hainele de pe el in parcarea din localitatea Midlum. Politia din Langen a reusit pana la urma sa gaseasca o solutie ne-birocratica: au oprit un tir de Romania a carui sofer s-a declarant de accord sa-l transporte pana acasa.

Va scriu toate acestea pentru ca dorim sa luam legatura cu soferul. Ati auzit cumva de o poveste similara sau aveti membrii de sindicat care stiu despre cine este vorba? Suspiciunea noastra este ca cel mai probabil nu si-a primit nici banii pentru cele 3 saptamani lucrate. Imperuna cu partidul SPD din Germania incercam sa actionam in acest caz.

Va multumim pentru orice detaliu pe care ni-l puteti da.

Cu stima si cu multe multumiri"

Preluati si postati acest mesaj oriunde stiti grupuri de soferi pe facebook, forumuri sau alte locuri, poate vom reusi sa gasim soferul in cauza.

Puteti contacta SLT. Informatiile de contact le puteti gasi la aceasta adresa: http://sindicattir.blogspot.nl/p/contact.html?m=1http

Imi puteti lasa si mie mesaj sau sa raspundeti aici, dar fiind si eu sofer, nu am acces la internet mereu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Link-ul corect spre stire: http://www.cn-online.de/lokales/news/rumaenischer-lkw-fahrer-in-not.html

 

De ce crezi ca e cu ata alba? Eu am dat ce am primit.

 

Oare tot cusuta cu ata alba este si problema colegului Ionut care mi-a fost semnalata de Calin? Cred ca poate confirma si Calin ca am vorbit cu Ionut si sper sa-si faca si el cont aici.

 

Stiu, plini de suspiciuni, nici macar nu ma supar pentru ca si eu sunt si stiu ca avem motive bune sa fim suspiciosi. Faptele vor fi cele care vor schimba lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma.....cum Dumnezeu sa doarma pe scaun 3 saptamani si sa mearga non stop nevoit !  Cine Dumnezeu l-a ,,nevoit" asa de tare ?  Dar daca asa s-a intamplat ....sa-mi fie cu iertare .......ori e tamp , ori fugit de acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nevoia sa traiasca Oldtrucker si speranta ca va duce un ban acasa. Vezi in fiecare zi, aici pe forum, soferi care s-ar duce aproape oricum, sperand ca totusi va castiga ceva. Romania l-a nevoit asa, politica Romaniei...

Cei care am apucat sa lucram in meseria asta avem mai multe sanse sa gasim ceva cat de cat. Ceilalti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Politia germana trebuie sa fi retinut numele firmei sau cel putin numarul masinii . De ce nu le publica?Asa ar fi mult mai usor de gasit.Si nu mai tratati aspectul ca pe un subiect de barfa ca nu este. Sunt multe cazuri chiar mai criminale dacat asta in cadrul firmelor de transport din Romania.Recordul il detine detasat Dumagas-ul.M-au tinut prin europa timp de patru luni si trei zile dupa care doar dupa un scandal monstru am reusit sa obtin dreptul de a ajunge acasa pentru trei zile.Acolo unde e vorba de bani notiunea de "uman"isi pierde sensul.

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Janolteanu, sunt foarte constient de ceea ce se intampla cu soferii romani. Sunt constient ca sunt cazuri mult mai grave. Pe acest forum s-au spus de multe ori tot felul de intamplari de acest gen. Nu eu sunt cel care se mira de asa ceva ci sindicatul german. Eu doar am expus cazul asa cum l-au prezentat, in speranta ca poate cineva a auzit de el.

 

Care sunt motivele pentru care au apelat la noi in incercarea de a gasi soferul respectiv nu stiu. Ar fi varianta ca politia nu poate furniza datele de identificare ale persoanei respective?

 

Pentru sindicatele din afara este foarte logic ca oamenii atunci cand au probleme apeleaza la sindicate si de asta au presupus ca poate SLT stie ceva de acest domn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

As fi nemaipomenit de bucuros sa fie gasit acest coleg si sa putem afla si noi numele acelui patron ,ca sa il facem public pentru ca oamenii sa stie cu cine au de-a face si cu ce se confrunta.In plus fiind in Romania poate ca ne vom trezi si noi toti ceilalti si de data asta chiar nu vom mai sta cu mainile in san.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Si totusi ce se mai aude? A dat sindicatu' de el. s-au s-a ferit cu atentie, unu de celalalt?
Unde e sindicatu' acum ? Pardon sindicatele ca e mai multe si fara nicio prezenta, toate.

Problema e grava: Pe noi cine ne apara, zilnic vedem la stiri cum "Un sofer de tir a distrus n suflete, vina apartinandui acestuia si. (punct)" 
Si daca exista sindicatele acestea, am o intrebare: Unde stau ascunse? Cum se numesc ele si care sunt dovezile activitatiilor lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

sindicatele sunt formate din oameni..care ''oameni' trebuie sa se implice in actiuni...Tu faci parte din vreunul..??...ai participat la vreo actiune..? da-ti singur raspuns si afli imediat si raspunsul la intrebarile tale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si totusi ce se mai aude? A dat sindicatu' de el. s-au s-a ferit cu atentie, unu de celalalt?

Unde e sindicatu' acum ? Pardon sindicatele ca e mai multe si fara nicio prezenta, toate.

Problema e grava: Pe noi cine ne apara, zilnic vedem la stiri cum "Un sofer de tir a distrus n suflete, vina apartinandui acestuia si. (punct)"

Si daca exista sindicatele acestea, am o intrebare: Unde stau ascunse? Cum se numesc ele si care sunt dovezile activitatiilor lor!

Cu parere de rau, dar in Romania nu mai exista miscare sindicala reala. Si nici nu va mai fi! Populatia este dezbinata iar in cazul soferilor si mai grav, aproape 2/3 lucreaza sclavi in occident. Nu poti uni 10membri dar sa vorbim de sindicat si actiuni. Si sa admitem prezenta unui sindicat, nu gasim spirite! A se vedea topicul meu si trageti concuzii .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Markus, atata timp cat tu nu ai facut nimic, nu poti emite pretentii. Dupa cum bine a zis si colegul cico, sindicatele sunt formate din oameni, iar oamenii respectivi se strang intr-o grupare sindicala pentru a-si rezolva problemele lor in primul rand si nu a comentatorilor sportivi din fotoliul de acasa care stau cu berea-n mana.

 

Va invit sa va formati un pic o idee despre ceea ce inseamna un sindicat.

 

Mihai, sper sa fie cazul meu un exemplu, dar lucrurile nu se rezolva asa rapid. Sa ceri sa vezi rezultate acum este cam acelasi lucru cu ceea ce fac utilizatorii cand iti cer cont ca ce s-a facut cu banii care s-au strans la forum... Ca sa construiesti ceva si sa reusesti ceva trebuie timp si bataie de cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Uite pentru intrebarea ta Mihai. Ai vrut ceva concret.

 

Ajung intr-o vineri seara in Padborg. Ma invart printre colegi, iar la un moment dat apare un altul, dar era parcat mai departe. Ma duc la el la camion si fata in fata cu el vad un cap tractor negru, Iveco Stralis, cu numere de Romania si cu o hartie imensa in parbriz pe care scria Greva. Automat imi starneste interesul si ma duc la ei sa vad ce problema au si sa le propun ajutorul sindicatului. Langa ei mai erau 2 colegi de la aceeasi firma si pentru ca la ei era deschis camionul, ma duc mai intai acolo sa intreb de cei cu greva. Mi-au raspuns ca nu stiu ei prea bine, doar ca cica patronu nu le-ar fi dat niste bani si ca nu e treaba lor (lipsa de solidaritate). Ma duc pana la urma si bat la usa celor cu greva, chiar cu riscul de a-i trezi din somn. Imi raspund si incep sa vorbesc cu ei. Aflu ca unuia dintre ei nu i-au intrat banii in cont asa cum ar fi trebuit. Celalalt a solidarizat si au oprit camionul intrand in greva. Aflu de asemenea ca fusese o televiziune prin Padborg inainte sa intre sa aiba ei probleme si ca le lasase si un numar de contact. Le-am dat adeziunile si le-am zis sa se gandeasca pentru ca nu au vrut sa se inscrie pe loc. Le-am explicat ca prin intermediul sindicatului romanesc vor avea si sprijinul sindicatului din Danemarca daca va fi nevoie si sa continue sa-si ceara drepturile fara frica.

 

Eu am plecat din Padborg sa-mi continui cursa. Colegii cu greva s-au inscris pana la urma in sindicat si din cate am inteles s-a rezolvat totul cu un telefon dat companiei prin care i se explica in ce situatie se va regasi daca nu-i da banii soferului. Dupa un timp am primit si aceasta stire a televiziunii daneze: http://www.tvsyd.dk/artikel/285314:Snydt-for-lOen--Rumaenske-chauffOerers-liv-i-fOererhuset

 

Chiar daca se fac anumite lucruri, nu toata lumea vrea sa devina publica si asta e unul dintre motivele pentru care nu poti sa vii sa zici ca pentru x s-a facut ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Oare de ce nu avem contract cadru

de munca pe ramura din 2010 ?

 

Ce e ala ,,contract  cadru de ramura"?  Eu traiesc cu certitudinea ca inca din anul 1990 soferia a fost descalificata . Daca erau soferii considerati calificati , nu aveau salariul minim pe economie , li se pastrau grupele si gradele de salarizare, aveau scoli distincte de soferi profesionisti si li se eliberau atestat de meserias . Erau angajati pe categorii de vehicule ......

A fost odata ca niciodata , ca de nu ar fi fost , nici (unii) nu ne-am fi amintit .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.