Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

PROBLEME DIRECTIE VOLVO FH12 -2004


Postări Recomandate

  • Members

va salut !

ma poate ajuta cineva cu o parere ? 

Am probleme cu acest camion la directie, (1)-il simt ca fuge pe strada ca si cum as fi pe gheata mai ales la o viteza de 60-90 km/h cand iau stanga /dreapta de volan, nu are stabilitate si simt parca si spatele ca ar  aluneca,(2)-iar daca iau viraje stanga sau drepta nu revine singur la normal trebuie sa trag eu de volan pentru a-l indrepta. Am trimis caseta la rectificat(Magura-Oradea) dar nu stiu daca au facut ceva la ea pentru ca s-a vazut a fi umblat la ea doar la surubul ala care se strange jocul,dar inainte de asta am schimbat : bara stabilizatoare longitudinala si cea transversala,bieletele de la bara stabilizatoare fata si spate,Vipera, am verificat si pivotii pe stand-nu au nici un pic de joc,bucsele de la arcurile de pe fata nu au joc(tin sa specific ca pe fata am baloane dar problema asta a aparut dupa 1 an ce au fost montate) . ARE CINEVA IDEE UNDE AS PUTEA MERGE SA-I POT DA DE CAPAT LA ACEASTA PROBLEMA ?

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu la turism cand aveam unghiul de fuga incorect aveam aceeasi senzatie. Si la fel cand una din bucsele articulatiei fata era muci.

Tot de la turism iti spun ca acel surub de reglaj daca este strans prea tare volanul numai revine la loc dupa viraj.

Am mai intalnit acest fenomen si cand aveam cauciucurile pe spate foarte vechi si "balonul" isi cam pierduse din proprietati. Adica materialul(cauciucul) foarte moale si parca pluteai la viraje.

Stima

Editat de sorinelil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Caseta la rectificat ?  Bielete de la bara stabilizatoare? Bara stabilizatoare transversala si longitudinala? 

  Despre ce masina vorbesti ??  ...ca Volvo FH 12  nu are asa ceva !

 

 

  Caseta de directie ...nu ai ce rectifica ! Inlocuiesti componente .     Exista bara de conexiune si bara de directie  ce au pivoti in capete !  se inlocuiesc pivotii daca au joc ....jocul se verifica pe stand ( mai greu la mana)   !  Bara stabilizatoare  ...adica bara antiruliu ....aia  daca are bucsele ,,duse" o simti pe drum denivelat si care torsioneaza sasiul.

   Instabilitatea directiei are 2 cauze ....1) jocuri mari in pivoti ( inclusiv in pivotii fuzetei )   2) geomertia defectuasa!

Zici ca nu revine volanul .....unghiul de fuga este deschis !  Trebuie mers la service de camioane si sa faci geometria .

 

  Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.